Apple uvedl výrazně modernizované Macy mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple uvedl výrazně modernizované Macy mini

16. června 2010, 00.00 | Bez velké publicity se objevily nové Macy mini. Podle očekávání přinesly grafiku GeForce 320M a rozhraní HDMI, ale navíc používají zcela nové unibody pouzdro, avšak cena klientského modelu citelně vzrostla.

Na konferenci WWDC 2010 se očekávalo mimo jiné představení nových modelů některých Maců a vedle modernizovaných Maců Pro se předpokládaly také inovované Macy mini. Už počátkem června se totiž počaly vynořovat náznaky, že se chystají nové modely nejmenšího stolního Macu (dodávky stávajících modelů v USA začaly silně váznout).

Dlouhé čekání na nové Macy mini

Na WWDC 2010 se ovšem žádné nové Macy neobjevily, což sice vyvolalo značnou nervozitu (a dokonce i úvahy o konci Maců), ale pořád zůstávala naděje, že by je Apple mohl podobně jako nové MacBooky Pro a také modernizovaný bílý MacBook uvést na trh prostě tehdy, až to uzná za vhodné, bez návaznosti na nějakou akci.

A přesně to se včera stalo, v jeho webovém obchodu se skutečně začaly nabízet nové modely Maců mini. Aktualizace se přirozeně dočkaly též stránky tohoto počítače na webu Applu a na jeho titulní stránce přibyla odpovídající upoutávka s odkazem. A dále vyšla oficiální tisková zpráva oznamující nové Macy mini.

Potíže s webovým obchodem Applu

Doprovázely to trochu zvláštní okolnosti, nové Macy mini se ve webovém obchodu Applu objevily, aniž by došlo k jeho odstavení, ale později na chvíli obchod přestal fungovat. Překvapivě byly znovu funkční nejprve jeho mimoamerické pobočky, verze pro USA „naskočila“ jako poslední a ještě chvíli byla nespolehlivá.

Zřejmě to však nesouviselo ani tak s novými Macy mini, jako spíš s tím, že Apple včera zároveň začal přijímat předběžné objednávky na iPhone 4 v některých zemích (to probereme později v samostatném článku). Šlo tak zřejmě spíše o výpadky serverů Applu, což vysvětluje větší potíže v USA.

Od března 2009, kdy Apple Macy mini vybavil grafikou GeForce 9400M, tak teprve nyní došlo k další zásadní modernizaci, protože změny z loňského října byly v podstatě kosmetické, významné tehdy bylo pouze uvedení serverové konfigurace.

Macy mini dostaly úplně nové štíhlejší „unibody“ pouzdro

Samotný Apple jak na svých stránkách, tak v tiskové zprávě klade největší důraz na nové pouzdro těchto strojů, nové Macy mini uvádí pod heslem „představujeme nový Mac mini, přepracovaný v opravdu velkém stylu“.

Nové pouzdro se podrobněji popisuje tady. Sotva překvapí, že se jedná o hliníkovou „unibody“ konstrukci, podobně jako u MacBooků Pro vyrobené z jednolitého hliníkového obrobku, pro Macy mini se nyní využívá stejná výrobní technologie (obrábění CNC stroji).

Zdroj se přemístil do pouzdra

Nové pouzdro je především velice nízké, měří na výšku pouhých 3,6 centimetru (předchozí model byl skoro 5,1 centimetru vysoký). Jinak ovšem zůstal základní vzhled stroje zachován, pořád jde o „ čtvercovou krabičku se zaoblenými rohy“, jenom teď o dost nižší.

Tím ovšem změny zdaleka nekončí, ta asi nejviditelnější spočívá v tom, že Mac mini už nemá externí napájecí zdroj, ten se totiž přestěhoval dovnitř pouzdra, což samozřejmě dále zvyšuje kompaktnost stroje, ušetří se další prostor, místo objemného zdroje a spleti kabelů se nyní ven táhne pouze napájecí šňůra.

Avšak zvětšil se kvůli tomu jeho půdorys, šířka a délka vzrostly ze 16,5 centimetru na 19,7 centimetru a rovněž hmotnost se zvýšila z 1,32 na 1,37 kilogramu, ale vzhledem k tomu, že odpadl vnější zdroj, celkově se ušetří víc místa. (Nový Mac mini má teď úplně stejný půdorys jako Time Capsule.)

Další novinku tvoří odnímatelný panel na dně stroje, který dovoluje opravdu snadné rozšiřování RAM. Po sejmutí panelu je vidět do nitra počítače, Apple se neopomněl pochlubit, jak čistě uspořádané jsou útroby nového Macu mini, velkou pozornost věnoval větracím průduchům, které, ačkoli skoro neviditelné, pomáhají údajně zajistit, že větrák pracuje téměř neslyšně. (Apple uvádí pro stroj v nečinnosti hlučnost 14 dB.)

Tohle samozřejmě brzy ověří testy a jistě se zanedlouho dočkáme i reportáže z rozebrání, jež ukáže vnitřek nového Macu zevrubněji, o čemž samozřejmě budeme informovat.

HDMI port a zásuvka SD karet

Ke změnám došlo také v oblasti přípojných portů. Podle očekávání nový Mac mini nabízí vedle Mini DisplayPortu též port HDMI, namísto DVI konektoru předchozích modelů, zprávy o takto vybavených prototypech přinesl server AppleInsider už v březnu. A problém nebude ani s připojováním monitorů s DVI vstupem, protože k počítači se přikládá adaptér z HDMI na DVI (narozdíl od notebooků tak k Macu mini tenhle adaptér dostanete v ceně).

Jak plyne z technických specifikací, HDMI port podporuje výstupní rozlišení až 1 920 x 1200, zatímco Mini DisplayPort si poradí s rozlišením do 2 560 x 1 600. Rozhraní HDMI navíc teď podporuje i vícekanálový zvukový výstup. (Apple to sice neuvádí, ale Mini DisplayPort nejspíš rovněž zvládá výstup zvuku.)

Co se týče dalších možností připojování, ty zůstaly stejné, stroj nadále nabízí jeden port FireWire 800 a čtyři porty USB 2.0, nezměnil se ani gigabitový Ethernet, vstupní a výstupní zvukové porty a možnosti bezdrátového připojení.

Jedna věc ale přibyla v oblasti úložných periférií. Mac mini přirozeně i nadále nese DVD vypalovačku SuperDrive se štěrbinovým zakládáním médii, navíc však stroj dostal, po vzoru MacBooků Pro, zásuvku paměťových karet SD. Nachází se vzadu vedle ostatních portů (což není nejpohodlnější, ale tady zjevně zvítězil design nad praktičností, jinde by zásuvka narušovala čisté linie pouzdra).

K významným změnám došlo i uvnitř nových Maců mini

Důležité změny se ovšem odehrály také v nitru stroje. Jak se dalo čekat, Macy mini pořád používají (stejně jako 13“ MacBooky Pro a bílý MacBook) procesory Core 2 Duo, vzhledem k jejich nejčastějším nasazením stále podávají dostatečný výkon, ale spolupráci těchto procesorů se zbytkem počítače nyní obstarává nová čipová sada, obsahující novou integrovanou grafiku.

Užití mobilních procesorů Core i3 či i5 s architekturou Nehalem se nedá v dohledné době očekávat ani u Maců mini, ani u 13“ notebooků, protože Apple do nich určitě neosadí samostatnou grafiku a integrovaná grafika obsažená přímo ve zmíněných procesorech je příliš slabá. A kvůli licenčním sporům s Intelem nemůže NVIDIA vyrábět čipové sady se svou integrovanou grafikou pro Nehalemy.

Grafika GeForce 320M přináší vyšší výkon a nižší spotřebu energie

Čipovou sadu NVIDIA MCP79 (zahrnující grafiku GeForce 9400M) nepřekvapivě nahradila u nových modelů Maců mini čipová sada MCP89 s integrovanou grafikou GeForce 320M, tak jako u nových 13“ notebooků Applu s procesory Core 2 Duo. Apple uvádí, že nová grafika podává oproti své předchůdkyni dvojnásobný výkon, což nejspíš skutečně zhruba platí (testy nových 13” MacBooků Pro používajících velice podobný hardware opravdu zjistily téměř dvojnásobné snímkové rychlosti ve 3D hrách).

A protože nová čipová sada používá pokročilejší výrobní proces, má zároveň nižší příkon než GeForce 9400M, takže nové Macy budou ještě úspornější a měly by se méně zahřívat a být tišší.

Díky tomu jsou tyto stroje ještě ohleduplnější k životnímu prostředí. Samozřejmě nadále nepoužívají závadné materiály a dají se snadno recyklovat, ale dále se zlepšila jejich energetická bilance, zdroj má teď příkon jen 85 wattů (oproti 110 wattům předchozích modelů) a Apple tvrdí, že dosahuje 90procentní účinnosti. A v nečinnosti klesá příkon na pouhých 10 wattů, o 25 procent méně proti loňským modelům, letošní Macy mini si tak dále upevňují postavení nejúspornějších stolních počítačů.

Macy mini nyní oficiálně podporují 8 GB RAM

Už jsme hovořili o tom, že nové pouzdro dovoluje velice snadnou výměnu RAM. Ta se sama nezměnila, stále jde o 1066MHz RAM DDR3, kterou lze nainstalovat do dvou patic. Novinkou je však to, že teď Apple oficiálně podporuje i konfigurace s 8 GB RAM (taková kapacita se sice dala nainstalovat už do předchozích modelů, avšak Apple na ně již neposkytoval záruku).

Změnily se také nabízené standardní modely

Když jsme nyní popsali hlavní změny společné pro všechny nové Macy mini, můžeme se podrobněji podívat na to, jaké konkrétní konfigurace se teď nabízejí.

U nich totiž též došlo ke změně, proti minulosti se nově dodávají pouze dva základní modely, které ale lze dále upravovat volitelným vybavením.

Klientský model citelně zdražil

První, základní model bychom mohli nazvat „klientským“, protože jde o stroj vybavený klientskou variantou Snow Leoparda.

Obsahuje procesor Core 2 Duo na 2,4 GHz, 2 GB RAM a 320GB 5400otáčkový pevný disk. Apple si za něj (v USA) počítá 699 USD, což znamená zdražení o 100 USD, zákazník ovšem dostane o dost lepší vybavení (předchozí základní klientský model poskytoval 2,26GHz procesor, 2 GB RAM a 160GB disk).

Ještě hůře to s cenami tohoto stroje vypadá v jiných zemích, kvůli DPH a současným kursovým výkyvům ve Velké Británii základní model Macu mini stojí 649 GBP a v Německu plných 809 EUR (v zemích eurozóny se ceny liší podle výše DPH a jiných povinných příplatků, ve Francii se třeba prodává za 799 EUR a ve Španělsku jen za 779 EUR).

A jak se u Maců mini stalo zvykem, základní dodávka nezahrnuje ani myš, ani klávesnici (Apple původně nabízel Mac mini jako levný prostředek přechodu na Mac z PC, takže se předpokládalo, že uživatel tyto periférie již vlastní).

Dražší klientský model (za 799 USD) z nabídky úplně zmizel, místo toho lze dovybavit základní model. Nabízí se 2,66 GHz procesor (za příplatek 150 USD), rozšíření RAM na 4 nebo 8 GB (to přijde na 100, respektive 500 USD a 500GB pevný disk (za dodatečných 100 USD, pravděpodobně se jedná opět o 5400otáčkový model). Vysoká cena rozšíření RAM na 8 GB plyne z toho, že vyžaduje 4GB DDR3 moduly, jež jsou pořád citelně dražší než 2GB moduly.

Cenově výhodný serverový model

A druhý standardní model tvoří serverová konfigurace, tedy Mac mini s nainstalovaným Snow Leopard Serverem. Tento stroj má 2,66GHz procesor a 4 GB RAM v základní výbavě a stejně jako loni je osazen dvěma 500GB pevnými disky, druhý disk nahrazuje optickou mechaniku SuperDrive (v případě potřeby se může připojit externí USB mechanika SuperDrive za 99 USD).

Kapacita disků serverového Macu sice zůstala stejná, ale nyní jde o výkonnější 7200otáčkové disky (zatímco loňský model používal 5400otáčkové disky, nové pouzdro a úspornější čipová sada dovolily nasazení výkonnějších disků).

Tento model již pochopitelně nejde příliš rozšiřovat, dá se pouze zvětšit jeho RAM na 8 GB (za 400 USD). A komu by nestačila kapacita dodávaných disků, může připojit diskové RAID pole Promise SmartStor DS4600 se čtyřmi 1TB nebo 2TB disky (za 799, případně 1 299 USD). Cena serverového modelu Macu mini se nezměnila, zůstává na 999 USD.

Předběžné zhodnocení nových Maců mini

Brzy se jistě objeví podrobnější recenze a testy nových Maců mini, ale už z dosavadních zveřejněných informací lze udělat určité závěry.

Přínosné změny pro mediální úlohy

Nové modely Maců mini přinášejí vítané změny, z nichž se očekávala jen část. Nasazení grafiky GeForce 320M bylo v podstatě jisté a hodně pravděpodobné se zdálo i zavedení HDMI portu, díky čemuž lze nyní velice snadno připojovat HD televizory a jiná moderní audiovizuální zařízení. To s předchozími Macy mini nešlo, na DVI port se dal použít HDMI adaptér, jenže podporu zvukového výstupu přinesly až letošní modely.

Použitelnost Macu mini jako mediálního centra se tak dále zvýšila, pomůže pochopitelně i nová grafika. A hodit se bude též to, že nadále nabízí infračervený port, dovolující použít dálkové ovládání Apple Remote (to se však musí dokoupit za 19 USD).

Mnohým se bude hodit také zásuvka SD karet, ta se využije hlavně při práci s fotografiemi, její umístění na zadní panel je sice poněkud nepohodlné, ale při malých rozměrech stroje by se jinam dávala obtížně (a svou roli sehrály zřejmě i designérské ohledy).

Zcela nečekané je však nové „unibody“ pouzdro, o něm se pověsti vůbec nezmiňovaly. Znamená však celkem logický krok, Apple zjevně využívá k jeho výrobě stejné linky jako pro MacBooky Pro. Nové pouzdro má sice trochu větší půdorys, ale to bohatě vyrovná odstranění externího zdroje a počítač je nyní o dost nižší, takže bude ještě skladnější.

Nové pouzdro spolu s úspornější čipovou sadou slibují menší zahřívání a tišší provoz, což přirozeně též bude vhodné pro mediální úlohy.

Klientský model za svou cenu nabízí dost málo, server vychází výhodněji

Proti předchozím modelům se o něco zlepšila také výbava stroje, avšak v tomhle směru mohl Apple udělat víc. Zaráží hlavně to, že klientský model stále dodává jenom se 2 GB RAM, což je na dnešní poměry dost málo, lze předpokládat, že většina uživatelů sáhne po konfiguracích se 4 GB.

Potíž s klientským modelem spočívá právě v jeho ceně, sice nabízí víc, ale to se předpokládá jaksi samozřejmě a přinejmenším v USA dosud Apple cenu daného modelu zachovával, jenže teď zjevně změnil názor.

Vznikl tak určitý cenový paradox, protože když se porovná vybavení klientského a serverového modelu nového Macu mini, vychází serverový model mnohem výhodněji, a to i když pomineme, kolik stojí samotný Snow Leopard Server (499 USD).

Pokud se totiž klientský model dovybaví hardwarem na úroveň serverového modelu, vyjde s příplatky dráž. Serveru chybí jen mechanika SuperDrive, ale bez ní se dnes již často mnozí obejdou, anebo se dá použít mechanika externí. Server však navíc obsahuje dva rychlejší 7200otáčkové disky, což by mělo zajistit mnohem vyšší výkon, ovšem to budou muset teprve potvrdit nezávislé testy.

Největší zklamání představuje cena

Nové Macy Mini tak opět jsou poněkud rozporuplnou novinkou, jak tomu u Applu často bývá. Tyto stroje sice přinášejí vítané technické novinky, nijak převratné, ale rozhodně užitečné, jenže cenová politika Applu mnohé zájemce o klientský model odradí, zvlášť když se uváží jeho výbava. To tentokrát platí i o USA, situace v ostatních zemích je samozřejmě ještě mnohem horší, o čemž svědčí vlna kritiky, kterou ceny nových Maců mini vyvolaly.

Naopak serverový Mac mini se teď jeví jako docela výhodná investice, protože za stejnou cenu poskytuje mnohem víc a navíc lze předpokládat, že bude citelně výkonnější.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Sexy

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 16.06.2010, 00:24
Odpovědí: 0

teď je to vyloženě sexystroj, který chci! :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Sexy

Autor: Petr Muž

Založeno: 16.06.2010, 22:30

nevim co je na pocitaci sexi , ale za ty penize si to muze koupit jenom blazen a se zastarym procesorem jedine omezeny fanatik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sexy

Autor: pepa Muž

Založeno: 16.06.2010, 23:06

Já to potřebuji na práci, ne na balení holek! "Slečno, pojďte se podívat na mou sbírku nejnovějších procesorů!"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sexy

Autor: claire Muž

Založeno: 17.06.2010, 10:05

Jedine blazni a omezeni fanatici maji potrebu neustale a vsude poukazovat na predrazenost a nevyhodnost koupe vyrobku Apple.

Na cenu a vykon resp pouzitelnost se kazdy diva podle svych financnich moznosti a podle svych potreb a predstav.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sexy

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 18.06.2010, 20:58

okej, tak to trošku zjednodušší....vypadá velice pěkně...stačí?? :-) Mluvil jsem jenom o vzhledu :-)

Odpovědět na příspěvek

MiniServer na DTP

Autor: František Muž

Založeno: 16.06.2010, 07:48
Odpovědí: 0

Myslíte, že se MiniServer hodí jako stroj do DTP studia na InDesign, Photoshop, LightRoom..? iMac nechci kvůli lesklému displeji a MacPro je moc drahý. Pracuji převážne v InDesignu, Nyní stále na G5/1,8 single a je to už dost utrpení.

Odpovědět na příspěvek

RE: MiniServer na DTP

Autor: vitamac Muž

Založeno: 16.06.2010, 08:51

No samozřejmě že na CSka stačí (bohatě) - Mac mini vždy stačil, ale chce to přitlačit na paměť, kde těch max. 8 GB by bylo více než vhodné. Především pro Photoshop, který je prostě nenažraný :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: František Muž

Založeno: 16.06.2010, 10:03

Momentálně na G5/1,8 mám 4GB RAM a s Photoshopem nemám problém. Nejvíce zdržuje Lightroom (když jsou v knihovně stovky fotek) a InDesign. Myslíte, že tam by bylo znát rozdíl 4 a 8 GB u Lightroom? A hlavně taky mám pořád spuštěno 10 aplikací, takže 8 GB bych asi uživil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: claire Muž

Založeno: 16.06.2010, 11:32

Ja bych rekl, ze tam zdrzuje prave ten velky pocet fotografii ke zpracovani, na coz by - podle mne - 8GB RAM proti 4GB nemelo mit vliv. Pri provozovani vice aplikaci soucasne se samozrejme vetsi ram hodi.
Kazdopadne proti vasemu stavajicimu pocitaci si polepsite znatelne. Jinak doporucuji trochu zagooglovat a zjistit, na co jeste ma a nema vliv rychlost cpu, hdd, gpu pripadne velikost ram. I mezi (semi)profi uzivateli totiz koluje rada mytu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: Roman Muž

Založeno: 17.06.2010, 09:41

No jo, na G5 totiž už od CS 3 jedeš v emulaci, tak proto ta ztráta výkonu. CS 2 naopak jede na PPC procesorech mnohem lépe než na Intelech, ale chápu, že jsou jisté důvody, proč CS 2 již nepoužívat.
Osobně mne překvapila rychlost 5400/min. disků - poslední "klasickýů Mini, který je v prodeji, je i na diskových operacíh podle MacInsideru rychlejší než třeba starší bílé iMacy s dosky 7200/min., což je pro mne trochu nepochopitelné.
Taky se ještě můžeš zamyslet, zda chceš vyměnit nebo doplnit tu G5, protože pakliže zachováš G5 jako datový RAID server, potřebuješ jen uživatelský komp a na to ti stačí i současný nejlevnější Mini.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: František Muž

Založeno: 17.06.2010, 10:30

Jedu na CS2. Ale už je to celkově nějaké pomalé - start systému, všechno. V poště mám několik desítek tisíc mailů. Kolegyně jede na 3 roky starém bílém MacBooku v CS3 s 2 GB RAM a je to svižnější.

RAID0 vím že je risk, ale měl bych druhý disk přes FW na TimeMachine. Takže snad v pohodě.

G5 si nechám asi pod stolem k tiskárně, běží mi na tom RIP EFI Colorproof k malonákladovému tisku. Event. do toho narvat disky a mít to jako síťové uložiště.

Ještě tu mám celkem slušnou G4/933 s 1,5 GB RAM, na které se stále dělá, s tou nevím co udělat. Ale dost hučí.

Všechno to zřejmě vyměním za MacMini, monitory máme (takže iMacy ne) a MacPro jsou moc drahé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: thr Muž

Založeno: 17.06.2010, 09:50

Je dost otázka, jaký má na Lightroom vliv PPC procesor obecně. Ono to na něm sice jede, ale mám dojem, že LR2 už má dost optimalizací na Intel...
Takže bych si vsadil na to, že nárůst výkonu by po koupi nového stroje mohl být docela patrný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: František Muž

Založeno: 17.06.2010, 10:34

Doufám, že jo. Ono přece jen dvoujádro na 2,66 GHz je jiný kafe než G5/1,8 single. Nehledě na optimalizaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: MiniServer na DTP

Autor: Aleš Muž

Založeno: 16.06.2010, 14:28

Je to skvělá volba, ale platíš zbytečně za serverový systém.
Myslím, že ti bude stačit normální Mac mini do kterého dáš pořádnej disk. Chápu, že pro práci ti chybějící DVD mechanika nevadí, ale starý Mac mini je skvělý k televizi. Máš pak DVD, HDD recorder, internetovou TV a vypadá i v obýváku super, takže pak mechanika bude chybět. Věř mi mám dva a chci koupit třetí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: František Muž

Založeno: 16.06.2010, 14:56

Cenový rozdíl mezi normální a serverovou verzí je necelých 8.000,- Kč (bez DPH). Rozšíření RAM na 4 GB je +3.000,- Kč a disk řekněme 1.500,- Kč. Takže Serverová verze vyjde dráž o cca 3.500,- Kč ale zase tam mám 2x500 GB v RAID0, což by mohlo dávat podobný výkon jako SSD.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: Aleš Muž

Založeno: 16.06.2010, 19:00

RAID 0 je docela velký riziko, minimálně jednou denně zálohovat. Nejlépe externí disk a Time Machine.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MiniServer na DTP

Autor: pepa Muž

Založeno: 16.06.2010, 23:14

má to FW800, takže klidně FW raid 40 TB :) Tohle píši na 5 let starém iMacu bootovaného z FW400 raidu, žádný problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: MiniServer na DTP

Autor: piggee Muž

Založeno: 16.06.2010, 14:36

Este donedavna som robil na 1.83GHz Mac mini (late 2006) pri 2 GB RAM (Viac neumoznovalo pridat) a v Quarku som nepocitoval ziaden problem. Neviam ako na inDesign, ale v Quarku na akekolvek zalamovanie veci mi stacili aj 2 GB.

Odpovědět na příspěvek

cena oprav?

Autor: Thomson Muž

Založeno: 16.06.2010, 09:26
Odpovědí: 0

Po několika osobních zkušenostech s Apple a jeho servisem v ČR se docela obávám integrace zdroje. Je to sice velmi pěkné, praktické... Zní to krásně, všechny ty "zelené" programy, ale pokud něco vyhodím, protože je to neopravitelné, opravdu šetřím přírodu?
A až se zdroj pokazí, jaká bude cena pozáruční opravy?
Stále si nějak nemohu zvyknout vadnou věc prostě vzít a zahodit do popelnice:(
Jak jste na tom ostatní?

Odpovědět na příspěvek

RE: cena oprav?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 16.06.2010, 11:23

ja s vyhazovanim vadnejch veci nemam problem. Spis mi vadi, ze cesi by chteli pocitac po zenitu furt opravovat, vyladovat atp.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cena oprav?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.06.2010, 12:40

Zalezi, co se pokazi... Pokud odejde vec za par korun, je trestuhodne, ze se ma vyhodit cely pristroj. Napriklad u Dellu - ti ve svych NB meli zalozni baterii pro bios pripajenou primo na zakladni desku - dosla baterie a vyhazoval se cely book. Samozrejme delat opravu v pripade, ze u 4 let stareho pristroje odejde procesor je ponekud nesmysl...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: cena oprav?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 17.06.2010, 09:37

ja si zas myslim, ze prave to trestuhodne, pomuze udrzovani technickeho parku v realite.
Vymenit 4 roky staremu ntb baterku a trapit ho dalsi dva roky vs. kupovat kazde tri roky novy a ani nevedet ze jim po 4 umira baterka..
V konecnem souctu po dvaceti letech, vyhazovac si techniky uzije vic, resic furt neco resi, ale neuzije.
No a otazka ceny, bud si to na sebe stihlo vydelat, nebo jsem to asi az tak nepotreboval...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: cena oprav?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 17.06.2010, 10:04

Opravdu nevidim duvod, proc vyhazovat funkcni zarizeni jen kvuli soucastce za 50 kc, kdyz jinak na svou praci (internet a psani textu) bohate staci a jinak je naprosto bezproblemove....
Omlouv
am se, ale neco takoveho mi vazne prijde uchylne. S takovymi postupy se nedivim, ze je zivotni prostredi tak rychle likvidovane :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cena oprav?

Autor: Michal Muž

Založeno: 19.06.2010, 10:04

A vy ve svem dome kde zijete menite zarovky, nechapu takoveho cecha co by chtel porad dum opravovat a nekoupi si novy. Je to jen uhel pohledu. Pro nekoho je problem koupit nove bydleni, pro nekoho novy pocitac. Neni to za stovku.

Odpovědět na příspěvek

RE: cena oprav?

Autor: Aleš Muž

Založeno: 16.06.2010, 14:09

Možná, že se jednou bude muset vyhodit. Ale můj první Mac mini mám od roku 2005 a zatím stále jede.
A v servrovně máme G3 server který jsme za těch víc než 12 let párkrát vypnuli (stěhování a malování) a jinak stále jede. Za ty roky co používáme Macy jsme měli pár technických problémů, ale desítky strojů, které fungovaly léta bez problému.
Pozáručníh
o servisu bych se nebál, ale nejvíc se bojím přípravy, instalací a rad od našich prodejců.

Odpovědět na příspěvek

RE: cena oprav?

Autor: MiBi Muž

Založeno: 16.06.2010, 21:47

Zdroj , ktery bude mit cca 85W dat dovnitr miniaturniho tela, spolu s grafikou a diskem ? Teplo neustale generovane uvnitr , tedy disk a grafika v teple na spolehlivosti neprida, kondiky budou hezky vysychat a az se trochu zanese prachem lozisko vetraku a vetraci otvory, tak je zadelano na pekny prosvih. Cena opravy zdroje po zaruce ? Rekneme tak 4 tisice . A kdo neveri na teplo od zdroje , at si sahne na svuj MagSafe adapter , jak pekne hreje .

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cena oprav?

Autor: pepa Muž

Založeno: 16.06.2010, 23:03

Hmmm, a kde je v mini větrák, plís? Jinak celohliníkové tělo s pasivním větráním dokáže divy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cena oprav?

Autor: jardak Muž

Založeno: 17.06.2010, 13:25

Současné Minimacy se 110 W zdrojem v realu odebiraji asi 20 W, narazove 40 W. U novych to bude podobne.

Odpovědět na příspěvek

Mala nepresnost

Autor: hotovson Muž

Založeno: 16.06.2010, 09:44
Odpovědí: 0

predpokladam, ze ethernet je jen gigabitovy

Odpovědět na příspěvek

Gigabytový?

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 16.06.2010, 09:46
Odpovědí: 0

Skoro bych řekl, že ten Ethernet nebude gigabytový, ale gigabitový. Ale i tak pěkný stroječek.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

nevim co je na pocitaci sexi , ale za ty penize si to muze koupit jenom blazen a se zastarym procesorem jedine omezeny fanatik


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: