Apple uvádí nové modely přenosných počítačů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple uvádí nové modely přenosných počítačů

17. října 2001, 00.00 | Uznávané profesionální PowerBooky a nesmírně populární iBooky byly ohlášené v nových konfiguracích. Jaké rozdíly nám přináší Apple? O kolik víc dostaneme za své peníze?

Apple podle očekávání (o kterých jsme psali v pondělí) uvedl nové modely svých přenosných počítačů, odhady, které jsme vám přinesli, byly z valné části přesné, ale Apple si to vymyslel ještě trošku rafinovaněji.

PowerBook

Řada profesionálních přenosných počítačů PowerBook G4 Titanium se dočkala příjemného zrychlení, které by mělo těmto modelům zajistit dobrou prodejnost před koncem roku.

Jelikož se jedná pouze o „update“ celé řady, základ, tedy elegantní štíhlé „tělo“, částečně kryté titanovým pláštěm, zůstává, stejně tak široký LCD displej s úhlopříčkou 15,2“. Uvnitř nastaly poměrně zajímavé změny. Rychlost procesorů PowerPC G4 se zvedla na 667 MHz a 550 MHz (oproti předchozím 400 a 500 MHz), přičemž se u rychlejšího modelu změnila také rychlost systémové sběrnice – nyní je to 133 MHz, čímž se PowerBook víc přiblížil stolním Macům. U slabší konfigurace zůstává frekvence sběrnice stále na 100 MHz. Procesory jsou vybavené 256Kb cache paměti Level 2, které běží na rychlosti shodné s procesorem. Stroje zůstávají osazené 128, resp. 256 MB paměti, s maximálním množstvím 1 GB.

Kapacita disků se zvýšila na 20 GB u nižší konfigurace a 30 GB u vyšší, v případě nákupu BTO konfigurace na webovém Apple Storu je možné nechat osadit 48 GB disk. Standardně je opět dodávaná DVD-ROM mechanika, na přání ji lze zaměnit za CD-RW, combo se tedy zatím nekoná. Jak to bude s dostupností varianty s CD-RW v zemích, kde není Apple Store, je zatím otázkou.

Důležitou novinkou je nový grafický čip, ATI Radeon Mobility, který by měl přinést grafický výkon, především ve 3D, adekvátní takovémuto stroji. Grafický procesor je doplněn 16 MB DDR VRAM. Také síťové rozhraní je inovované, Ethernet nyní podporuje rychlosti 10/100/1000 Mb/s, tedy shodně jako stolní PowerMacy G4. Užitečnou novinkou je standardní osazení AirPort karty do vyššího modelu – Apple takto bude ještě více tlačit své bezdrátové síťové technologie. K počítačům se také dodává nový typ zdroje, který by měl být praktičtější než jo-jo napájení. Baterie by měla vydržet napájet počítač opět po dobu pěti hodin.

Pokud si teď říkáte, že Apple určitě vrátí ceny do původní výše, za které se TiBooky prodávaly na počátku, tak vás potěším – ceny v USA zůstávají na 2199 USD za nižší konfiguraci a 2999 za konfiguraci vyšší, ceny u nás by měly zůstat na odpovídající úrovni stávajícím cenám, tedy zhruba 100 000 za nižší konfiguraci a kolem 137 000 Kč za vyšší model.

Inovování PowerBooků už bylo pochopitelně zapotřebí, pozitivní je, že Apple nyní dává u vyššího modelu víc za stejně peněz – je možné si představit, že u předchozích konfigurací bylo poměrně obtížné přesvědčit zákazníka na koupi dražšího stroje, neboť platil poměrně značnou částku za relativně malý rozdíl v kapacitě disku a paměti a za rozdíl 100 MHz, který se na výkonu nějak dramaticky nepodepsal – o tom jsme ostatně také psali podrobně. Nový stroj je tedy postaven tak, že pro svou vyšší cenu má víc opodstatnění – pochopitelně větší disk a paměť, dále již zabudovanou AirPort kartu a nakonec výrazně vyšší výkon – rychlejší sběrnice by se na výkonu mohla podepsat dost výrazně.

Součásti dodávky je pochopitelně Mac OS 9.2.1 a Mac OS 10.1 + další software. Pokud vás zajímají podrobnosti ohledně TiBooku, odkážeme vás na podrobné články, které jsme tomuto počítači věnovali – linky naleznete na konci článku.

Dostupné konfigurace
Procesor   550MHz PowerPC G4   667MHz PowerPC G4
Systémová sběrnice   100MHz   133MHz
Backside level 2 cache   256K na 550MHz   256K na 667MHz
Paměť   128MB   256MB
Displej   15.2" TFT   15.2" TFT
Video paměť (SDRAM)   16MB DDR RAM   16MB DDR RAM
Grafický čip   ATI Mobility Radeon   ATI Mobility Radeon
Hard disk   20GB Ultra ATA/66   30GB Ultra ATA/66
Optická mechanika   Slot-loading DVD-ROM s podporou přehrávání DVD-Video   Slot-loading DVD-ROM s podporou přehrávání DVD-Video
Ethernet   Built-in 10/100/1000BASE-T   Built-in 10/100/1000BASE-T
Modem   56K V.90   56K V.90
Beztrátová síť   Připravené pro AirPort   Zabudovaná AirPort Card
Systém   Mac OS 9.2.1, Mac OS X 10.1

iBook

Pokud PowerBook označíme za stroj pro profesionály, iBook se raketovým tempem stal doslova miláčkem davů. Podle Applu je iBook nejprodávanějším přenosným počítačem v historii Maců – jak přesně si iBook (ale i celý Apple) vedl, se dozvíme ještě dnes večer při ohlášení ekonomických výsledků.

iBook je jedním z posledních přírůstků do rodiny produktů Apple, a tak se nedalo očekávat nějaké výrazné inovování – Apple nakonec postupoval obdobně jako u Titania, snaží se nabídnout víc muziky za víc peněz. Ale vezměme to popořadě.

V první řadě nových iBooků měly všechny shodné parametry, jediné rozdíly činila velikost standardně dodávané RAM a volitelná optická mechanika. V nových konfiguracích jsou původně čtyři modely zredukované na tři – vypadla nám CD-RW mechanika, zůstává CD-ROM, DVD-ROM a combo mechanika DVD-ROM+CD-RW.

Změnily se i procesory – nyní je na výběr mezi PowerPC G3 500 MHz v základní verzi a PowerPC G3 600 MHz, kterým jsou osazené dvě vyšší konfigurace. Kromě zvýšení rychlosti procesoru je také vyšší rychlost sběrnice – 100 MHz oproti 66 MHz u nejnižšího modelu – i to by mělo iBooku výkonnostně prospět. Paměť je nyní u všech modelů 128 MB, což je nezbytný základ pro fungování Mac OS X – nezbývá než zopakovat oblíbenou větičku o rozšíření paměti pro rozumný chod tohoto systému (maximem je 640 MB). Nová kapacita disků je 15 GB pro dva nižší modely a 20 GB pro top model, což už je použitelnější pro digitální video a hudbu - 10 GB u minulého modelu bylo zcela neadekvátních.

Díky vypadnutí modelu s CD-RW došlo ke snížení ceny nejvyšší konfigurace o 100 USD, takže nyní jsou iBooky od sebe v 200 USD rozestupech – cena nejnižší konfigurace je 1299 USD, střední model stojí 1499 USD a topmodel s combo mechanikou je k mání za 1699 USD.

Apple v tomto případě opět provedl poměrně umné „marketingové“ rozlišení, neboť předchozí konfigurace byly příliš demokratické – jediný rozdíl byl optická mechanika, případně paměť. Nyní má uživatel opět pocit, že za své peníze dostane víc, a má tak více důvodů, proč kupovat vyšší modely. Potencionální zákazník nejnižšího modelu získá větší paměť a disk, zákazníci dalších dvou modelů každopádně budou mít rychlejší počítač, s lepší mechanikou a případně větším diskem. Dá se tedy předpokládat, že výběr modelu bude nyní pro uživatele snazší a víc zákazníku zvolí dražší, výkonnější variantu.

Součástí dodávky jsou opět oba systémy a další dodatečný software.

Jelikož přenosné počítače byly v podstatě vyprodané již před ohlášením, dá se předpokládat, že Apple vyrábí už nějakou dobu na sklad, takže dodávky by mohly být zahájené poměrně plynule. Odhad, který jsme dostali pro český trh, je první polovina listopadu. Uvidíme, jak se zachovají ceny, zda neposkočí směrem vzhůru, tak jak tomu bylo při nastoupení QuickSilver PowerMaců – doufejme, že nám v tomto bude přát i posilující koruna.

Dostupné konfigurace
Procesor 500MHz PowerPC G3 600MHz PowerPC G3 600MHz PowerPC G3
Level 2 Cache 256k na 500MHz 256k na 600MHz 256k na 600MHz
Paměť (PC100 SDRAM) 128MB 128MB 128MB
Systémová sběrnice 66MHz 100MHz 100MHz
Hard disk 15GB Ultra ATA 15GB Ultra ATA 20GB Ultra ATA
Optická mechanika CD-ROM DVD-ROM DVD-ROM/CD-RW (Combo)
FireWire Jeden 400Mbps FireWire (IEEE 1394) port
USB Dva porty (12Mbps každý)
Grafický čip ATI RAGE Mobility 128 s 8MB SDRAM grafické paměti a podporou AGP 2X
Displej 12.1" TFT XGA
VGA video výstup VGA video výstup pro zrcadlení obrazu na externím monitoru nebo projektoru
Modem Zabudovaný 56K V.90 modem (RJ-11)
Ethernet Zabudovaný 10/100BASE-T Ethernet (RJ-45)
Beztrátová síť Zabudované antény a pozice pro AirPort Card
Systém Mac OS 9.2.1, Mac OS X 10.1

Odkazy:

Sexy Titanium - první doteky
Titanium pod lupou
Nové iBooky jsou zde!
Nový iBook v redakci
iBook v praxi

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

CDS urcite nasadi jako obvykle vysoke ceny

Autor: Pepik Muž

Založeno: 18.10.2001, 00:42
Odpovědí: 0

Nase skvela CDS urcite nasadi takove ceny, ze budou mit k repoctu z USD hodne daleko, jak tomu ostatne jiz dlouho byva zvykem. Jen tezko se dockame nejakych peknych cen a akci. To je na CDS zase moc. :-/

Odpovědět na příspěvek

Budoucnost †

Autor: Michal Muž

Založeno: 18.10.2001, 12:08
Odpovědí: 0

Mam obavu ze stale klesajici prodeje u Apple. Ze marze stoupa se neni co divit vzhledem ke "spickovym" komponentum.
Viz GeForce 2 MX - tzn.entry level grafika u Hi cenoveho stroje je silna kava...Nebo HDD u zakladniho imac. Je potreba aby se vedeni Apple uz prestalo opajet jak neskonale jsou dobri.
Technicky sebezajimavejsi technologie je z obecneho pohledu na nic pokud nenajde pouziti.

Odpovědět na příspěvek

RE: Budoucnost †

Autor: agent Muž

Založeno: 18.10.2001, 13:43

on ten klesajici trend je spolecny pro cele IT (prodej PC)...u Apple je to jen vice videt... ale jinak souhlas, disky WD, ktere Apple dal do nekterych i stredne vykonych pocitacu jsou vice nez vysmech uzivateli -- ohrozuji primo jeho data a to je opravdu vazne... jinak GeForce 2 MX je pro 90% uzivatelu (grafiku, hudebniku, domacnosti) naprosto dostacujici karta (on totiz v 2D neni mezi ni a GeForce 3 VUBEC ZADNY ROZDIL) a kdo chce pocitac na gamesy muze si tam tu GeForce 3 vetsinou dodat (bohuzel iMac na tom tak dobre neni)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Budoucnost †

Autor: claire Muž

Založeno: 18.10.2001, 17:47

ja mam pocit, ze i stavajici grafika resp ted 'cerstva' staci i vetsine narocnejsich uzivatelu, kteri mnohem vice nez graficky potencial ocenuji napr fire/wire technologii, mobilitu atp ...

u gf3 jsou rozdily oproti gf2 podstatne patrnejsi zejmena u aplikaci psanych pro novy chip ... me to prijde jako obdoba aplikaci na g3 vs g4 bez podpory vel/en ...

a bud, prosim, agente, k memu komentari shovivavy :)

Odpovědět na příspěvek

Rychlost disku v iBookach?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 18.10.2001, 17:59
Odpovědí: 0

Docela by mne zajimalo, jak to je s rychlosti disku, ktere jsou ve standartni konfiguraci. Rikalo se, ze na digitalni video je minimum 7200 rpm Ma tedy disky s takovou propustnosti, aby na to zapsal DV? No, asi jo, ale znamena to tedy, ze nove disky uz jsou tak rychle vsechny?

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost disku v iBookach?

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 18.10.2001, 21:56

No, on ani tak nezalezi na otackach disku ako na celkovej rychlosti zapisu/citania. DV video (ci MiniDV ci Digital 8, DV25,50 a DVC Pro) v Pal rozliseni pri 25 polsnimkoch/s (teda to, co sa bezne snima a vidime v TV) ma okolo 3.6 MB/s, a to zvladne dnes snad kazdy disk.
Jo a moj komentar k tomu co povedal Agent:
uplny suhlas, obzvlast s tymi WesternDigital ma skoro porazilo, este stastie, ze nemame ani jednu G4 s tym shitom.
O "kvalite" diskov tejto firmy svedci to, ze kedysi zacali vyrabat aj SCSI disky, ale veeeeelmi rychlo s tym prestali.
Su to uplne sracky.
Jo a mnohym ludom dnes UPLNE staci aj Ati Rage 128, kto xce brutalne hrat, asi si radsej kupi PC (to nie je demagogia, ale TVRDA realita).

Odpovědět na příspěvek

rychlost disku....

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 19.10.2001, 00:58

O tom nepochybuji, ze staci, musi to byt ale zapis kontinualni a ne jen diky tomu, ze ma dotycnej disk cache jako prase. Dobre, tak disky tedy na DV staci i kdyz maj 4200 rpm (info z webu apple.com) jeste by mne zajimalo, jak se projevuje Ultra ATA rozhrani, ktere zatezuje vic procesor, nez kdyz byl disk SCSI? Nerad bych se dockal toho, ze pri prehravani jednoho okna videa (ne-li vice) bude poskakovat kurzor a ostatni okna budou simulovat slow-motion pri vlastnim prekreslovani.... Jakou ma kdo zkusenost?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: