Apple plánuje pro budoucí MacBooky Pro vylepšenou dvojitou grafiku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple plánuje pro budoucí MacBooky Pro vylepšenou dvojitou grafiku

22. února 2010, 00.00 | Podle serveru AppleInsider bude jednou z novinek příštích MacBooků Pro vylepšená správa dvou nasazených grafických procesorů, nejspíš se bude jednat o variantu automaticky přepínající technologie NVIDIA Optimus uzpůsobenou pro Mac OS X.

Na nové modely MacBooků Pro se netrpělivě čeká už delší dobu, zatím však stále není jasné, kdy se vlastně objeví, do té doby se budeme muset spokojit s pověstmi.

Dosud se spekulovalo především o tom, jaké nasadí procesory (všeobecně se očekává, že to budou nové 32nm mobilní čipy Intelu s architekturou Nehalem, tedy mobilní modely procesorů Core i5 a i7), zároveň se ovšem předpokládá, že modernizována bude též grafika.

Vyšší modely profesionálních notebooků Applu však mají grafiky hned dvě, jednu integrovanou v čipové sadě a druhou v podobě samostatné grafické karty. Toto uspořádání by mělo zůstat zachováno, server AppleInsider se ale nyní od svých zdrojů dozvěděl, že se významně zlepší správa téhle dvojice grafických čipů.

Automatické přepínání integrované a samostatné grafiky

Podle zasvěcenců již v laboratořích Applu běží několik prototypů MacBooků Pro nové generace, které umí mezi integrovanou a samostatnou grafikou přepínat automaticky.

To je značný rozdíl proti současnému uspořádání, v současnosti prodávané MacBooky Pro vyžadují, aby uživatel přepínal mezi integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 9400M a výkonnější samostatnou grafickou kartou GeForce 9600M GT ručně, pod Mac OS X se musí se vyvolat panel předvoleb Úspora energie (Energy Saver) a tam vybrat požadovaná grafika, aby se však přepnutí projevilo, musí se uživatel odhlásit a znovu přihlásit.

To by se mělo změnit, napříště si MacBooky Pro budou grafické procesory přepínat samy, jak to budou vyžadovat provozované aplikace. Podle zasvěcenců sice zatím nelze s jistotou říci, že se tato nová technologie dostane už do příštích modelů, jsou však přesvědčeni, že to Apple plánuje, nasvědčuje tomu i současná situace okolo čipových sad pro jeho notebooky.

Spory NVIDIe a Intelu kvůli čipovým sadám ohrožují vývoj MacBooků Pro

Jak si jistě pamatujete, první notebooky Applu s procesory Intel používaly také čipové sady Intelu, u nižších modelů včetně v nich integrované grafiky. Avšak v říjnu 2008 Apple uvedl nové modely, jež místo toho nasadily čipovou sadu MCP79 NVIDIe zahrnující integrovaný grafický procesor GeForce 9400M, přinášející několikanásobně vyšší výkon (samotný Apple mluvil o až pětinásobném nárůstu a benchmarkové testy 3D grafiky to skutečně potvrdily) a současně i prodloužení výdrže na baterii.

Novou čipovou sadu dostaly jak MacBooky, tak MacBooky Pro, ale vyšší modely profesionálních notebooků byly navíc osazeny též výkonnější samostatnou grafickou kartou GeForce 9600M GT (levnější modely se musí spokojit pouze s GeForce 9400M) a toto uspořádání zůstalo zachováno dodnes.

Pro uživatele to byl jednoznačně přínosný krok, Intelu se ovšem příliš nezamlouvalo, že přišel o významného zákazníka pro své čipové sady, což zřejmě byl jeden z hlavních důvodů, proč odmítl rozšířit platnost licence NVIDIe na čipové sady také na nové procesory s architekturou Nehalem.

Jak se ukázalo počátkem letošního roku, v mobilním sektoru jde o procesory Core i3, i5 a i7 vyrobené 32nm procesem, jež se začínají objevovat v nových noteboocích a očekává se, že čipy Core i5 a i7 nasadí také Apple, určité (i když ne zcela přesvědčivé ) náznaky příprav takových strojů se již objevily.

Potíž však spočívá v tom, že kvůli zmíněným sporům o licence a zejména kvůli architektuře nových mobilních procesorů Intelu musí výrobci takovýchto notebooků opět sáhnout po čipových sadách Intelu a především zase musí nasadit jeho integrovanou grafiku (ta je totiž teď obsažená přímo v procesoru, sice jde stále o samostatný čip, avšak spolu s vlastním procesorem umístěný do jednoho pouzdra a provázanost obou čipů je tak těsná, že integrovaná grafika tvoří nedílnou součást nových procesorů).

NVIDIA odpovídá na nové procesory Intelu technologií Optimus

NVIDIA s rozhodnutím Intelu ohledně licence na čipové sady samozřejmě nesouhlasila a chtěla věc dát k soudu, ovšem Intel NVIDii rovněž zažaloval, do celé věci se loni v prosinci nakonec vložil i americký antimonopolní úřad FCC, podal na Intel žalobu, že se snaží omezovat konkurenci.

Spory okolo čipových sad zatím stále řeší soudy a právníci, NVIDIA však byla nucena zastavit vývoj čipových sada pro mobilní Nehalemy (nové 32nm procesory Intelu integrují tolik funkcí dosavadních čipových sady, že na jejich výrobce mnoho prostoru nezbylo) a podle lidí obeznámených s touhle záležitostí to také pozdrželo vývoj budoucích notebooků Applu.

Tvrdí, že právě tyto neočekávané potíže mohou být hlavní příčinou, proč MacBooky Pro pomalu zastarávají a nedoznaly významnější modernizace už po 16 měsíců (podstatně déle než byl dosavadní průměr časových intervalů mezi jejich inovacemi).

NVIDIA ale nezůstala nečinně čekat na výsledek soudních sporů a počátkem února představila novou technologie nazvanou Optimus, jež má zajistit naprosto automatické přepínání mezi integrovanou (méně výkonnou, avšak energeticky úspornější) integrovanou grafikou a (výkonnější, ale na příkon náročnější) samostatnou grafickou kartou, slibuje, že uživatel toto přepínání vůbec nepozná a zajistí mu jak vyšší výkon grafiky, tak též maximální výdrž baterie.

NVIDIA to přirovnává k nyní tak populárním hybridním automobilům, přepínajícím mezi elektrickým a spalovacím motorem, totéž má dělat technologie Optimus, která pro danou úlohu sama zvolí nejvhodnější grafický procesor. Optimus sice má spolupracovat i s procesory Core 2 Duo a jejich čipovými sadami, avšak jasně se zaměřuje především na nové procesory Intelu s integrovanou grafikou.

Nová technologie údajně zajistí, že samostatná grafika (pochopitelně od NVIDIe) se v případě, že nebude právě potřeba (například při brouzdání po Webu či při práci s elektronickou poštou) úplně odpojí, takže nebude spotřebovávat skoro žádnou energii a o zobrazování se bude starat grafika integrovaná v procesoru.

A naopak při spuštění graficky náročnější aplikace (3D hry, přehrávání videa, obrazového editoru, a tak dále) se výkonnější grafika sama spustí. Výdrž baterie by se proti stejně konfigurovanému systému osazeném pouze samostatnou grafikou měla prodloužit až dvojnásobně.

První notebooky podporující technologii Optimus by se na trhu mohly objevit už tento měsíc, automatické přepínání má fungovat pro grafické karty GeForce 200M a 300M (nástupce GeForce 9600M GT) a samozřejmě i pro všechny budoucí grafické čipy GeForce. (Podle prvotních materiálů NVIDIe bude Optimus podporovat též starší čipové sady, ale je otázkou, zda toho ještě někdo využije.)

Nasadí nové MacBooky Pro uzpůsobenou variantu technologie Optimus?

Technologie Optimus se velice podobá tomu, o čem mluvily výše zmíněné zdroje v souvislosti s novými MacBooky Pro, což asi nebude náhoda, vzhledem k tomu, jak těsně v poslední době Apple s NVIDií spolupracoval, lze předpokládat, že se přinejmenším testuje varianta technologie Optimus pro MacBooky Pro a Mac OS X. Optimus totiž zatím oficiálně podporuje pouze Windows 7, ale podle zasvěcenců jde pouze o softwarová omezení, na jejichž překonání se již pracuje.

NVIDIA ovšem na dotazy AppleInsideru k tomuto tématu neodpověděla a čekat jakékoli vyjádření Applu by bylo zcela zbytečné (jak víme, ten ani nenaznačuje, rozhodně ne oficiálně), jako obvykle tedy zbývají jen pověsti a dohady.

Dávalo by to však smysl, notebooků s Windows vybavených technologií Optimus jistě začne přibývat a pokud Apple chce zůstat konkurenceschopný, bude muset zavést něco podobného, navíc by tato technologie (tedy její varianta uzpůsobená pro Mac OS X) vyřešila také potíže vyvolané novou architekturou procesorů Intelu (loni na podzim se objevily pověsti, že Apple odmítá nasazení procesorů „Arrandale“, jak se tehdy kódově označovaly nové 32nm mobilní čipy, právě kvůli jejich integrované grafice).

Samozřejmě stále zůstává řada nezodpovězených otázek, například jak tomu bude s nižšími modely notebooků Applu, které dnes používají pouze integrovanou grafiku NVIDIe. Integrované grafické řešení Intelu je totiž slabší než GeForce 9400M a lze jen těžko předpokládat, že by Apple uvedl nové modely s méně výkonnou grafikou oproti jejich předchůdcům, možným řešením by mohlo být například nasazení dodatečného grafického čipu ION 2 (pod značkou ION nabízí NVIDIA v podstatě GeForce 9400M pro procesory Atom, ale kvůli tomu, že Intel do svých nových mobilních procesorů včetně Atomů grafiku integroval, je ION 2 již samostatný grafický čip, stále však poměrně levný).

Situace je to nepochybně dost složitá a teprve následující týdny (doufejme, že nikoli měsíce) ukáží, jak ji Apple vyřeší, ale výše předestřená tvrzení dávají dost značnou naději, že nové MacBooky Pro přinesou jak nové výkonné mobilní Nehalemy, tak též dostatečně výkonné a zároveň úsporné grafické řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ať jde Intel s takovouto politikou k šípku...

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 22.02.2010, 09:47
Odpovědí: 0

Pevně doufám, že FCC donutí Intel ke změně. Tahle situace je totiž skutečně neúnosná a jedná se jednoznačně o zneužívání postavení na trhu. A doplácí na něj zákazníci, protože buď budou notebooky s mizernou integrovanou grafikou, nebo dostanou externí, čímž se ale prodraží (zaplatíte za integrovanou i dedikovanou GK).

Odpovědět na příspěvek

go apple go

Autor: Michal Styrak Muž

Založeno: 22.02.2010, 10:10
Odpovědí: 0

Nech ide Intel handry fajcit.
Applu staci aby adobe a ostatny zacali pouzivat OpenCL standart a vdaka vykonnym grafikam od nividie bude pri praci hlavne s velkymi materialmi ako video, grafika a DTP niekolkonasobne vykonnejsi nez cely Indel s i5, i7 aj i789 dokopy.
resp. staci nech sw firmy zapracuju GCD a hned bude vsetko vykonnejsie aj so starimi CPU.
Vsak taky photoshop, premiere pro je stale jednovlaknova aplikacia.
Ked 3rd strany sw vyvojarov zapracuju OpenCL a GCD standarty do svojich sw budu aktualne macy vykonnejsie ako hocijaky novy CPU od Intelu.
Tak nech si ich strcia tam kam patria. GO APPLE GO nezapredaj nas lacnemu Intelu. My chceme nekompromisnu kvalitu

Odpovědět na příspěvek

RE: go apple go

Autor: Michal Muž

Založeno: 22.02.2010, 13:19

A proc by to ADOBE delalo? Myslim si ze Adobe matematika 5% v porovnani 95% je jasna. Tak ani prilis nepocitam s tim ze by neco podobneho prislo. Pro zacatek je uspech ze nasi mensinu zatim podporuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: go apple go

Autor: michal Styrak Muž

Založeno: 22.02.2010, 14:30

mohli by to spravit. Mac uzivatelia by tak dosiahli vyrazne zvysenie vykonu bez upgrade HW.
Pravdepodobne vsak ani CS5 nebude podporovat OpenCL a GCD. Co je velmi smutne.
V dnesnej dobe uz SW zaostava za HW. velka vacsina aplikacii je stale jednovlaknova aj ked uz 3roky je standart 2jadrovy CPU. Je to smiesne.
Napr. od adobe ide na dve vlakna tusim len Media encoder. CHvala bohu aspon to. Keby to este podporovalo openCL tak taky export videa by sa dvojnasobne zrychlil a to bez zmeny HW. V tomto je buducnost nie v novych CPU

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: go apple go

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 22.02.2010, 14:47

Veľmi relatívnych 5 %. Neviem nakoľko možno veriť nasledovnému textu nájdenému na nete (oficiálnych údajov som sa nedopátral), ale vôbec nemusí byť ďaleko od pravdy:

The reason Photoshop and Illustrator will always be available for the Macintosh is because the volume is still there despite the obvious marketshare differences. Even while Apple was in transition from System 9 to OSX, they still held greater than 40% share for Photoshop. Quark corp said their split was 49% Mac 51% PC. Some other areas are much lower, like 30% Mac and 70% PC. It depends on the application.

Trochu som sa pokúsil pomery PC/Mac pre grafické nástroje (Adobe/Quark) rozobrať v mojom článku (hľadaj časť Mac vs. Windows v spodnej časti):
http://www.macp
lanet.sk/portal/?p=1638

Zaujímavé informácie sa dajú nájsť v rozhovore s Bruceom Chizenom (vtedajším Adobe CEO) pre PC Magazine z roku 2004: okolo 75 % zisku realizujú na platforme Windows, pričom ale jeho značná časť pochádza z predaja licencií Acrobatu a serverových (ePaper) riešení pre korporátnu sféru. Pri Creative Suite produktoch je pomer vyrovnanejší (bližšie nešpecifikoval).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: go apple go

Autor: michal Styrak Muž

Založeno: 22.02.2010, 16:51

Myslim ze prvy photoshop, resp. adobe sw bol pre mac. Alebo si to s niecim zamienam?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: go apple go

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 22.02.2010, 17:35

Áno, ale to bolo v roku 1990… Teraz oslavuje dvadsiatku.

Odpovědět na příspěvek

nove macbook pro

Autor: Matúš Muž

Založeno: 22.02.2010, 12:49
Odpovědí: 0

Zdravim...chcem si kupit macbook pro, ale neviem sa rozhodnut ci mam este pockat na tie nove macbooky alebo kupit hned.... neviete cca kedy by mali prist na trh? dakujem

Odpovědět na příspěvek

proč zrovna nVidie

Autor: Maeglin Muž

Založeno: 22.02.2010, 13:48
Odpovědí: 0

Upřímně řečeno by bylo momentálně nejlepší, kdyby se Apple přestal tak úzce vázat na nVidii a do nových modelů nasadil něco z toho, co v poslední době vyprodukovalo ATI. Řada 5xxx vypadá mimořádně povedeně.

Odpovědět na příspěvek

mozna nevyhoda

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 23.02.2010, 12:03
Odpovědí: 0

Intel je holt brzdou pokroku (podobne jako MS) :-( Ostatne to plati jiz mnoho let. Jenze monopol je monopol a bojuje se s nim tezko

Optimus se mi libi, ale vidim v nem jeden hacek - co vypocty provadene pomoci graficke karty? V dnesni dobe je stale vic vypoctu akcelerovanych pomoci grafiky a tak je mozne, ze casem pobezi silnejsi grafika v podstate porad. Nebo je toto nejak resene?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: