Apple oznámil ukončení vývoje a prodeje serverů Xserve - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple oznámil ukončení vývoje a prodeje serverů Xserve

8. listopadu 2010, 00.00 | Po 31. lednu 2011 se přestanou prodávat servery Xserve, Apple jako jejich náhradu nabízí serverové konfigurace Macu Mini a Macu Pro, což však každému vyhovovat nebude.

Ukončení prodeje a vývoje nějakého typu Maců vždy vzbudí značnou pozornost, není tedy divu, že Apple vyvolal dost velký rozruch, když se na stránkách serveru Xserve minulý pátek objevilo oznámení, že Xserve nebude dostupný po 31. lednu 2011, ale bude nadále podporován.

Podrobně se tato záležitost probírá v 11stránkovém PDF dokumentu „Xserve Transition Guide“ („Průvodce přechodem z Xserve“).

Od února 2011 se Xserve přestává prodávat

Ten říká, že Apple nebude vyvíjet další verze tohoto počítače a dosavadní modely bude prodávat jen do 31. ledna 2011, poté ho vyřadí z nabídky. Záruky a programy rozšířené podpory budou pochopitelně pokračovat dále a diskové moduly pro Xserve (o kapacitách 160 GB, 1 TB a 2 TB) se budou prodávat ještě do konce roku 2011 nebo do vyprodání zásob.

Náhradní díly pro tyto stroje se budou celosvětově dodávat dalších 5 let, v Kalifornii dokonce ještě 7 let (podle příslušné legislativy). Apple slibuje, že již nasazené servery Xserve budou stále poskytovat „užitečnou službu“.

Vývoj Xserve končí po 9 letech

Servery Xserve tak odcházejí ze scény skoro po 9 letech, proto se ohlédneme za jejich historií, jak ji zaznamenal MůjMac. První Xserve se objevil v květnu 2002, už tenkrát to byl stroj určený pro instalaci do 19“ stojanu o výšce 1U (4,4 centimetru, standardizovaná výška pro zařízení instalovatelná do serverových stojanů), používal ovšem procesory PowerPC G4.

V lednu 2004 na tehdejším Macworldu Apple představil inovované modely osazené procesory PowerPC G5, tehdejší výkonnostní špičkou, současně uvedl též diskové pole Xserve RAID. Servery Xserve s procesory G5 poskytovaly vysoký výkon v kompaktním provedení, proto byly použity jako základ některých nejvýkonnějších superpočítačů své doby.

V roce 2006 ovšem Apple začal přecházet na procesory Intel a právě Xserve byl posledním modelem Maců, který změnil procesor, na vývojářské konferenci WWDC 2006 v srpnu 2006 Apple představil nejenom první Mac Pro, ale také nový Xserve, stejně jako Mac Pro ho vybavil procesory Intel Xeon 5100 „Woodcrest“ (serverovou obdobou procesorů Core 2 Duo).

Další vývoj serverů Xserve v podstatě kopíroval vývoj Maců Pro, vždy s určitým zpožděním nasazovaly stejné procesory jako jejich rozměrnější klientské protějšky. K poslední významné modernizaci došlo v dubnu 2009, kdy přešly na procesory Xeon „Nehalem“ a přidaly možnost volitelné instalace spouštěcího SSD disku. Už počátkem roku 2008 však Apple přestal nabízet své diskové pole Xserve RAID, místo toho počal doporučovat disková pole Promise VTrack.

07mm08042009f.jpg

Avšak od přechodu na Nehalemy se hardware serverů Xserve již nijak nezměnil, pouze od konce srpna 2009 se pochopitelně začaly dodávat s nainstalovaným Snow Leopard Serverem. Po letošní letní modernizaci Maců Pro pořád nenásledovala obdobná modernizace Xserve a nyní už víme proč.

Jako alternativy Xserve nabídne Apple serverové konfigurace Macu Pro a Macu mini

Zmíněný dokument „Xserve Transition Guide“ se zabývá především popisem náhrad serverů Xserve, ty Apple teď nabízí dvě. První tvoří nová serverová konfigurace Macu Pro (podrobněji ji probereme níže), druhou pak serverový model Macu mini. Dokument probírá přednosti těchto strojů, ale stručně zmiňuje i to, co jim proti Xserve chybí.

Macy Pro podle Applu poskytují stejný nebo lepší výkon a rozšiřovatelnost jako Xserve a představují tak vhodné řešení pro zákazníky hledající vysoký výkon, velkou úložnou kapacitu a rozsáhlé možnosti rozšiřování. Jejich věžová skříň ovšem zabírá podstatně více místa než pouzdro Xserve o výšce 1U. Hodí se proto hlavně do kanceláří, do police o výšce 12U se vejdou jen dva takovéto stroje a nepodporují instalaci do stojanů.

Macy mini označuje Apple jako v současnosti nejoblíbenější serverový Mac pro menší zátěže, který lze nasadit v podstatě všude (vejde se do 1U pozice ve stojanu, instalace je ovšem možná jen s pomocí doplňků třetích stran) a má citelně nižší příkon než Xserve. Hodí se pro malé podniky nebo pracovní skupiny až do 50 uživatelů, pro větší počty uživatelů může jeden Mac mini poskytovat jednu specializovanou službu, v případě potřeby bude možné jeden Xserve nahradit několika Macy mini.

Zároveň však Apple přiznává, že nové alternativy, jež od února 2011 zbudou těm, kdo budou chtít server s Mac OS X, budou proti Xserve postrádat některé věci. Nepodporují funkce vzdálené správy (LOM) umožňující ovládání na dálku, i když budou vypnuté a postrádají redundantní napájecí zdroje (což oboje Xserve poskytuje).

Hlavní nevýhodou Macu Pro proti Xserve jsou jeho větší rozměry a vyšší příkon, zatímco Mac mini nabízí jen omezený výkon, menší možnosti rozšiřování, omezené vnitřní úložné možnosti a jenom jedno Ethernet rozhraní.

Nová serverová konfigurace Macu Pro

Serverový model Macu mini se začal poprvé nabízet v říjnu 2009 (již předtím některé specializované firmy upravovaly Macy mini na servery s nízkým příkonem, ale teprve loni na podzim to oficiálně udělal samotný Apple) a když letos v červnu Apple Macy mini výrazně modernizoval, samozřejmě zachoval serverovou konfiguraci, jež navíc začala být cenově výhodná.

Macy mini se tedy jako servery prodávají už déle než rok a staly se nejoblíbenějším serverovým řešením s Mac OS X. Naopak Macy Pro se standardně dodávaly pouze v klientských konfiguracích (Snow Leopard Server se dal pořídit jen volitelně za příplatek), protože v této výkonnostní (a cenové) kategorii dosud byl serverovým řešením Xserve.

To se ovšem teď změní, a tak minulý pátek Apple nenápadně uvedl novou serverovou konfiguraci Macu Pro, který se nabízí v jeho webovém obchodu jako čtvrtý standardní model nazvaný prostě „Server“. (Mimochodem, technické specifikace Macu Pro ještě tenhle model vůbec nezmiňují.)

Tento stroj je stejně jako úvodní čtyřjádrový klientský model osazen jedním čtyřjádrovým 2,8GHz procesorem Xeon „Nehalem“ a grafickou kartu ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti GDDR5. Oproti němu však navíc dostal 8 GB RAM a dva 1TB disky, což dovoluje jejich uspořádání do RAID polí 0 a 1 (klientský čtyřjádrový Mac Pro má pouze 3 GB RAM a jeden 1TB disk). A samozřejmě je na stroji nainstalovaný Mac OS X Server s neomezeným počtem klientských licencí. Za to si (v USA) Apple počítá 2 999 USD.

Volitelná rozšíření při koupi se mírně liší od těch pro klientské Macy Pro. Apple pro nový server nenabízí výkonnější grafickou kartu (na té u serveru příliš nezáleží, ostatně Radeon HD 5700 je pro něj výkonný víc než dost), ostatní možnosti jsou ale podobné.

Lze tak nasadit až 3,3GHz šestijádrový procesor Xeon „Westmere“ nebo až dva tyto Xeony na 2,93 GHz. RAM se dá rozšířit maximálně na 32 GB, čtyři diskové šachty je možné osadit 1TB či 2TB pevnými disky nebo 512GB SSD disky.

Stále nese 18X optickou mechaniku SuperDrive a volitelně lze doplnit ještě druhou, pro serverové nasazení ovšem bude důležitější další možné volitelné vybavení: hardwarová RAID karta pro vyspělejší konfigurace diskových polí (nejde použít spolu s SSD disky), FiberChannel karty či úložná síť (SAN) Xsan 2.

Serverový Mac Pro se tedy liší hlavně tím, že se něj pro nedodává jiná grafická karta než ta standardní (nejspíš by ji stále šlo vyměnit dodatečně, ale nemělo by to valný smysl) a jako dodatečné úložné řešení se dá při koupi objednat Xsan 2.

Mac Pro tak vlastně následoval Mac mini a také se prodává v konfiguraci od počátku uzpůsobené pro nasazení v roli serveru, díky jeho podstatně lepší rozšiřovatelnosti to ovšem nepřináší skoro žádná omezení proti klientským modelům.

Profesionální uživatele serverů s Mac OS X rozhodnutí Applu nepotěší

Apple zatím nesdělil důvod, který ho vedl k ukončení prodeje a vývoje serverů Xserve, lze se ovšem domnívat, že byly pravděpodobně především ekonomické. V poslední době se zjevně zaměřuje na masový trh a Xserve rozhodně nijak masovou záležitostí nebyl.

Neví se přesně, kolik se vlastně prodávalo těchto strojů, ale podle některých odhadů se jednalo nejvýše o desítky tisíc kusů za rok. Pokud tomu tak skutečně bylo, potom byly „jednotkové“ náklady na jejich vývoj značně vysoké, stejně jako náklady na podporu a na další s nimi spojené služby.

Naproti tomu serverové konfigurace jiných Maců se dají pořídit velice snadno, v podstatě stačí jen změnit jejich výbavu a nainstalovat Mac OS X Server, což jde zařídit s minimálními náklady.

Skutečně profesionální uživatelé ovšem budou servery Xserve postrádat, alternativy nabízené Applem jim nebudou stačit. Pro jejich potřeby má Mac mini příliš nízký výkon (používá mobilní procesory Core 2 Duo) a chabé možnosti rozšiřování (vejdou se do něj pouze 2 disky, nepodporuje hardwarová RAID pole a kapacita RAM končí na 8 GB).

Mac Pro sice poskytuje dostatečně vysoký výkon (s novými Xeony „Westmere“ Xserve dokonce předčí) a dá se slušně rozšiřovat, jenže je příliš objemný. Navíc nenabízí možnosti vzdálené správy srovnatelné s Xserve a chybí mu prvky zvýšené provozní odolnosti, jako jsou výměna disků za chodu nebo nasazení redundantního zdroje (to pochopitelně platí též o Macu mini).

Podrobně nevýhody Macu Pro v roli serveru proti Xserve probírá tento článek Macworldu, autor John C. Welch v něm jasně dokládá, proč není Mac Pro plnohodnotnou alternativou.

Opouští Apple oblast profesionálních řešení?

Nepřijde-li Apple s nějakou další náhradou za Xserve (a zatím tomu nic nenasvědčuje), znamená to, že v podstatě vyklidil pole profesionálních serverů. Jistě, pro řadu úloh opravdu budou dobře použitelné serverové Macy mini a Macy Pro, avšak pro skutečně špičková nasazení to stačit nebude (například pro rozsáhlé instalace Final Cut Serveru) a příslušné organizace zřejmě začnou hledat řešení na jiných platformách.

Je sice asi ještě příliš brzy vynášet jednoznačné soudy, ale dosavadní kroky Applu naznačují, že postupně opouští oblast profesionálního nasazení a stále více se zaměřuje na masové trhy, uvidíme, zda se příští rok tyto trendy dále potvrdí, anebo jestli přece jenom dojde k nějakým změnám.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nic moc

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.11.2010, 06:42
Odpovědí: 0

Jen aby za rok stejný osud nepotkal třeba MacPro, protože se jich oproti iPadům a iPhonům prodává málo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nic moc

Autor: Michal Muž

Založeno: 08.11.2010, 07:52

Myslim ze jste uhodil hrebik na hlavicku. Vse je otazkou prodeje. Nevim co si myslet kdyz nabidka profesionalniho reseni serveru je nabizen Mac Mini. Mozna jako siditko na neprilis navstevovane www. Proste at zije Apple hrackarstvi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nic moc

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.11.2010, 08:04

Dělám na Macu asi 15 let DTP a popravdě řečeno, nedokážu si představit přejít na Windows. Doufám, že Mac OS X 10.7. nebude poslední OS pro počítače a aby za 5 let nedělal Apple jenom iPhony a iPady.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Marek Březík Muž

Založeno: 08.11.2010, 12:41

On ten přechod není tak bolestivý jak to na první pohled vypadá, byl jsem v podobné pozici, Apple od dob Quadry 650, přes kde co, až po MacPro a teď spokojeně s Windows 7 a DELL Precision. A že se změnilo GUI ?!? Cca týden zvykání na zkratky a již mě Apple zajímá jen jako marketingový zajímavost, protože to je dnes jediné čím mě Apple okouzluju, že prostě umí prodat úplně zbytečné serepetičky za až dvojnásobek reálné prodejní ceny u konkurence.

Apple spokojeně pokračuje v trendu dělat pro masový trh, což je koneckonců logické a nějaké profesionální řešení je na okraji zájmu (teď XServe, co bude dál ?!?). Podle mě už ¨možná Mac OS 10.8 bude dostupný v marketu jako alternativa k Windows, o HW dnes přece vůbec nejde, je to skutečně naprosto shodné s poctivým PC, vlastně není, to má mnohonásobně otevřenější systém a co vyhrálo u mě je například reakční doba servisu, což Apple konkrétně v ČR dodnes nepochopil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.11.2010, 13:30

Ale jo, asi to jde. Ale u sebe si to nedokážu představit přejít na Win. Jednak mám všechen SW koupený na Mac, písma mám pro Mac a nejsou OTF, aby se dala použít i na Win. A pak ten systém - viry, trojské koně, zasírání a zpomalování systému časem,.. atd. - ale ten systém moc neznám, to mám jen z doslechu.

Ale zase když vidím notebook s Core i5 a 4 GB RAM za 14 tisíc bez DPH, tak taky smutně koukám, to je fakt.

No nic, Snad aspoň iMacy zůstanou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Marek Březík Muž

Založeno: 08.11.2010, 14:41

Já to vyřešil v rámci upgrade a prostě využil cross upgrade, tedy s přechodem na jinou platformu. Jinak zasírání, viry, trojské koně jsou tam kde je člověk pustí ... systém sám o sobě nic neudělá a nezpomalí se, zpomalí ho zásahy uživatelů, kteří instalují a spouští kde co ... potom skutečně dochází k tomu zmíněnému. To je opravdovou výhodou *nix systémů, že jde přísněji rozdělit systém a aplikace, kdežto Windows pořád tak trochu toto nechápe, ale udržitelné to je právě jakousi sebekázní a instalací jen toho co fakt chci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 08.11.2010, 15:51

Jenze to zavisi na tom, jak je uzivatel zkuseny... U nas je 8 macu a dve osoby maji Win. A hadejte, kolem koho se toci vetsina zasahu.... Jako Win fakt ne, potrebuji pracovat a ne se starat o Tamagoci. A o antivirech snad ani nema cenu mluvit :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Maeglin Muž

Založeno: 08.11.2010, 19:48

No přesně. Spravujeme Macy, ale pár našich zákazníků má i PC s Windows... na těch trávíme minimálně 2x tolik času, neboť se tam neustále něco sype... A to není žádná Apple-propaganda - tj prostě fakt.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Marek Muž

Založeno: 09.11.2010, 12:40

No jestli to nebude tím, že je to prostě jiný uživatel (sekretářka, účetní, šéf co si hraje a stahuje kde co ...), když mám počítač jako pracovní nástroj, tak nemám potřebu tam pořád někde něco doinstalovávat, předělávat a jen ho využívám. Obvyklá sada programů, nějaký normálně funkční browser, tedy ne IE, nějaký funkční mailový klient, tedy asi Outlook, pro méně náročně Thunderbird, nějaký Skype nebo něco takového pro komunikaci. On sám od sebe žádný systém neudělá nic, a to ani Windows. Mailem se do systému problém nedostane tomu snad dnes brání každý rozumný mailový server. Z webu může, ale když někdo chodí po normálních stránkách, tak tam nic takového nehrozí, a kdo se pohybuje po warez a podobných tak asi ví co dělá a měl by se podle toho zařídit.

Spousta je toho předsudek z minulosti, systémy jsou dnes 100% stabilní, ať jde o OSX nebo Win, nebo Linux, problém je vždy a u všech systémů v uživateli ...

Navíc, a to je neoddiskutovatelný fakt, je tady problém s HW, když chci výkonnější stroj musím platit za MacPro, když ovšem projdu konkurenci (HW), tak zjistím že u HP, IBM, DELL koupím workstation levněji, s možností 100% konfigurace a se servisním zásahem do druhého dne, o čemž se Applu v ČR ani nezdá. Sám jsem řešil opravu u MacBook Pro, PowerMac G5 a vždy šlo minimálně o týdenní akci, prostě servis nejde srovnat s ničím a třeba pro mě je funkčnost systému daleko důležitější, než GUI.

A nakonec, ono je hromada věcí, které na Apple prostě jdou špatně nebo divně, jsou to drobnosti, ale dokážou naštvat, když si vzpomenu na věčné vynucení sudo dnscacheutil -flushcache (aby pochopil, že má použít správnou IP) či jak to bylo tak je to k pláči, nebo třeba manipulace se soubory, když jich bylo v řádech tisíců (typicky web servery), tak jejich kopírování bylo takřka nemožné, nebo implementace NFS nebo SMB, prostě on každý systém má něco a pravdou je, že OS X se snaží být příjemný pro uživatele, ale bohužel jen toho běžného, ostatní musí hledat cestičky přes konzoli, a uživatelská přívětivost je ta tam.

Ale ať to nezní jako propaganda, Apple má krásný HW, notebooky těžko hledají konkurenci, tedy vzhledově, ale tím to prostě pro mě končí ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: kmarty Muž

Založeno: 09.11.2010, 16:42

Na kazde strane se neco najde.

dnscacheutil -flushcache vs ipconfig /flushdns (oboji pro totez a oboji ze stejneho duvodu. A oboji stejne casto). Ale primarne bych videl problem na strane spravce DNS serveru.

Implementace NFS u MS windows - 0.

Pokud to neni pocitac pro sekretarku, tak do registru jdes kvuli konfiguraci do pul hodiny od instalace (konkretni priklad: Win 2003, vmware vcenter a presvedcovani aby se vcenter spoustel az potom co se spusti sql databze bez ktere nedokaze nastartovat - klikacim zpusobem nemozne). Jo a jednou tydne projistotni restart aby to nezešnekovatělo je uplne normalni.
Podpora HP je tragicka jakmile mas neco jineho nez MS Win. A i kdyz MS Win mas, tak ani tak neni uplne vyhrano. V tomhle byvavala podpora od Sunu na uplne jine urovni.

BTW. Outlook neni mailovy klient, to si pletes s Outlook Express. Az OE je mailovy klient. A netusim proc by mel byt TB pro mene narocne v porovnani s OE.
Outlook je groupwarovy klient kde serverovou casti bude Exchange a pro ciste mailovou komunikaci proti non-Exchange serveru je to velice chudy pribuzny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Marek Muž

Založeno: 10.11.2010, 10:29

dnscacheutil -flushcache vyžadovalo použití denně, totéž u Win nebylo vyžadováno nikdy, protistrana je stále stejná, konkrétně Linuxový firewall s DNS cache, atd ... prost+ě to 100% ignorovalo cokoliv, včetně hosts

NFS u Win je tragedie, škoda jí - souhlas.

Jsou aplikace, které mají své mouchy, ale to je věci aplikace, nikoliv systému, ono je jedno jestli edituju registry, nebo dopisuju vlastní info do různých info.plist.

Outlook myslím ten dospělý, ale jde o groupware klient, který je optimalizován na Exchange, ale jsou i další servery oproti kterým umí mnohé věci a nejsou se stáje Microsoftu, například Axigen, Google Premium Apps a mnohé další. Proto to srovnání s Thunderbirdem, pravdou je že mít Outlook na POP3 nebo jen IMAP je nesmysl, ale to je již o logice práce a návycích.

Ono to nemá smysl řešit, každý využívá to své, vše má své mouchy, ale primárně jsem reagoval na fakt, že nelze přejít na Win, jde to a bez jakýchkoliv problémů. Doby kdy Win 3.11 a následníci byly z kategorie parodie na SW jsou ty tam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 09.11.2010, 17:59

Prvni bod snad ani nema smysl komentovat - vsichni jsou to BFU ve strednich letech, navic vetsinou zeny. Prace na Mac i Win je v podstate shodna, ale kolem Win se zkratka skace mnohem vic... A predsudek to rozhodne neni, resim to kazdy den.

Vas neoddiskutovatelny fakt je lez - Mac mne v mnoha pripadech vyjde vyrazne levneji. Netvrdim, ze vzdy. Ale treba strizna mne vysla o cca 60 tisic levneji, nez kdyby byla postavena na Win atp. A to mluvim jen o tom, co se kupuje. Kdyz do toho zapocitam i ten servis okolo, Win je drazsi. Stejne tak se servisem. Napriklad zacal blbnout book Dell - stale se nulovaly hodiny atp. Klasicke priznaky vybite baterky na boardu. A v Dellu se se mnou hadali, ze na desce zadna neni (cim jsou tedy ty hodiny napajene?). Baterka tam samozrejme je, ale maji ji privarenou, nejde vymenit - tj. zivotnost pocitace je nez se vybije baterka SUPER!!!
S tou hromadou veci, co je u Applu spatne souhlasim. Problem je v tom, ze na Win jich je nekolikanasobne vic - nastaveni Wifi je casto nad sily laika, zprovoznit tiskarnu je casto nemozne a o praci s disky ani nemluvim. Pakarna. A kopirovani velkeho mnozstvi souboru? Diky antivirakum nepouzitelne (na Macu cca 20 minut, na Win to same pres 4 hodiny)

Takze - diky, nechci ani zadarmo ;-)

Doporucuji cloveka, ktery nema zadne zkusenosti s pocitace, posadit pred jeden a pak druhy pocitac. Ma zkusenost je takova, ze u Win se mne pta tak 10x casteji, jak ma neco udelat. Napriklad v pondeli kolegyne, ze ji doma nefunguje TouchPad. Problem je, ze kazde PC to ma resene jinak. U jednoho je na vypnuti tlacitko, u jineho se to resi v ovladacich panelech, u dalsiho je v liste programek... Pakarna :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Marek Muž

Založeno: 10.11.2010, 10:53

S tím HW a cenou bych byl opatrnější, zkus porovnat ceny dnešních MacPro a nakonfigurovat stejnou stanici (procesory, ram, disky, podobná grafika) například na bázi Dell™ Precision™ T5500. U Apple vidím cenu 5000,- USD u DELL totéž, ale s funkční kartou Nvidia Quadro FX3800 cca 100.000,- Kč. S rozdílem funkčního servisu po 3 roky formou Next Business Day v místě instalace. A to jsem jen narychlo naklikal bez přemýšlení nad RAID, atd ... grafika je taktéž nesrovnatelná oproti gamblerské ATI HD 5770 u MacPro v nejvyšší řadě.

S problémy dále se nesetkávám, WiFi nechápu co na tom konfigurovat u obou platforem, tiskárna mě připomněla tragedii se SnowLeopardem a hledáním způsobu jak to zprovoznit s kopírkou od Xeroxu, protože drivery pochopitelně nikde, ne to je prostě u obou stejné, každá s platforem má něco.

Jak jsem psal jíž výš, nemá smysl se v tom babrat, patřím k těm šťastným co překousli přechod Mac -> PC a nevidím problémy, ale jak jsem uvedl dovedl mě k tomu hlavně a primárně rozdíl v cenách, nedostupnost modelů pro práci (díra mezi iMac a MacPro a servis, který u Apple nefunguje.

A k tomu kopírování, jak jsem psal nepoužívám žádné nesmyslné antiviry, nevidím důvod proč bych měl, vstup do firmy hlídá firewall a brány s antiviry a antispamy, přesun na discích mezi počítači a servery nezatěžuji takovou zbytečností jako je antivir, proč ?!?

Rachlost kopírování je nesrovnatelná s OS X (logicky chybí nativní podpora SMB protokolu), a hlavně neskončí to uprostřed kopírování protože to třeba někde najde soubor začínající tečkou, nebo podobné srandy. Potom to často končí tím, že vlastně nevím co mám zkopírováno, protože to exne někde bez uvedení stavu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 10.11.2010, 11:45

Hezký flame, ale protože obě strany jsou občas nepřesné, tak jsem jen kroutil hlavou. I obyčejné 3w stránky nejsou zcela bezpečné, viz. Malého článek na zdrojak.root.cz z 8.11. a můj klient používá úspěšně MS Outlook jako groupware klienta, aniž by měl MS Exchange Server, jelikož používá jiný e-mailový server.

Jinak to je možnost volby, každý ať si volí svůj skoroideál, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 10.11.2010, 14:12

Tohle nema smysl resit tady, mohu vam vse rozepsat v mailu. Co se tyka strizny, tak jde vzdy O RESENI, nikoliv jen o zelezo. To same platii i v pripade serveru. Zelezo vyslo u Applu mnohem draz, ale cely server na Win prisel diky licencni politice MS o cca sto tisic draz... A takovych pripadu je cela rada - viz treba Mac mini atd...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Milan Muž

Založeno: 11.11.2010, 11:50

Na server patří systém nikoliv Windows ... co se týče střihu je jasné že je to o řešení, ale SW je z 90% multiplatformní, takže AVID atd jsou stejně drahé jak na OSX tak nad Win a na server patří buďto dodavatelský systém s veškerým supportem, nebo raději nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 11.11.2010, 14:56

AVID v dobe porizovani stal pres 60 tisic, FCP tusim 13. Nakonec jsem se pro FCP rozhodl ne kvuli cene, ale protoze Avid delal neskutecny bordel na disku... A navic - primo v zastoupeni Avidu mi pred casem rekli, ze jsme se rozhodli pro lepsi reseni... ;-) FCP Studio toho zkratka umi vic, je sviznejsi a pritom levnejsi...
Samozrejme mluvim o srovnatelnych verzich, AVID ma i vyspelejsi systemy s vlasnim HW a tam je to uz o necem jinem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: thr Muž

Založeno: 08.11.2010, 13:31

Apple má pořád hodně co do sebe v noteboocích, ty jsou nejen velmi slušné, ale v podstatě i levné - když si zkusíte najít z PC světa něco v podobně dobrém provedení, tak cena nepotěší.
Naproti tomu ve stolních počítačích jsem hodně rozpačitý a popravdě bych docela uvítal, kdyby se dal OSX instalovat na "non Apple" oficiálně. Nechme se překvapit, jak to bude v budoucnu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nic moc

Autor: Michal Muž

Založeno: 10.11.2010, 12:48

Pry iLEGO ve trech stupni 6, 12 a 24 kostek pro pokrocile.

Odpovědět na příspěvek

Špičková nasazení - viz. poslední kapitola článku

Autor: Petr Horacek Muž

Založeno: 08.11.2010, 08:07
Odpovědí: 0

Ne zcela bych souhlasil s myšlenkou, že ukončením XServe nebude místo pro špičková řešení.

Co Mac Pro serveru kromě duálního napájení chybí jako základu např. pro zmiňovaý FinalCut Server? Fibre Channel karty tam jdou dát, pro spojení se SAN infrastrkturou, výkon je srovnatelný, dva Ethernet porty také.

Tak co mu chybí?

Odpovědět na příspěvek

RE: Špičková nasazení - viz. poslední kapitola článku

Autor: JJ Muž

Založeno: 08.11.2010, 10:31

Je to popsáno v článku: je to velká kráva, co zabírá spoustu místa a nemá LOM. Obojí Vám asi nebude vadit, máte-li jeden nebo dva pod stolem, tam je MP asi i lepší. Ale v okamžiku, kdy jich budete potřebovat deset v rozumném datacentru, máte celkem problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Špičková nasazení - viz. poslední kapitola článku

Autor: claire Muž

Založeno: 08.11.2010, 17:23

Jeste bych pridal lehce pristupne hot plug disky. Par desktop kousku se mozna da nekam naskladat, ale pole/farma patri samozrejme do racku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Špičková nasazení - viz. poslední kapitola článku

Autor: Petr Matas Muž

Založeno: 08.11.2010, 21:29

především možnost zaplnit s ním pouze 1U pozici v racku, namísto 12U (což zaplní Mac Pro na výšku)

Odpovědět na příspěvek

proč?

Autor: eugeene Muž

Založeno: 08.11.2010, 10:47
Odpovědí: 0

protoč: http://www.youtube.com/wa
tch?v=1srU6Z77jfc

Odpovědět na příspěvek

RE: proč?

Autor: Styx Muž

Založeno: 08.11.2010, 17:01

Já vím, že je to drsný pohled, ale promiňte mi. Steve Jobs pro mě = dotažený Bill Gates a jejich pravzor byl chlápek s knírkem a představou tisícileté říše. Mám a intenzívně používám produkty od obou! Oba bych poslal nejraději do pekel. Atari Falcon (TT) Rulezz :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Pry iLEGO ve trech stupni 6, 12 a 24 kostek pro pokrocile.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: