Apple: Novinky ze San Jose I. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple: Novinky ze San Jose I.

23. května 2000, 00.00 | Desítky a desítky procent růstu ve všech možných finančních ukazatelích, k tomu ještě mutliprocesoring a oddálení MacOS X, to je Apple dneška.

Vývojářská konference, probíhající právě v San José, je s velkou pozorností sledována zejména firmami, které produkují software i hardware pro Apple, nicméně nažhaveni jsou i všichni ostatní fandové značky. Když nic jiného, tak proto, že letní termín uvedení nového operačního systému MacOS X je už za dveřmi. O sledovanosti svědčí i tom, že na konferenci se sešlo na 3.600 účastníků, a to účast v developerském programu Apple je z velké části placená.

Takže hned jedno malé zklamání na úvod - MacOS X v létě nebude. Přesněji řečeno, nebude prodávána verze "Final". Místo toho se prý dočkáme veřejné beta verze. Ta má být v podstatě plně funkční a Apple tak prý vychází vstříc přání vývojářů, kteří volali po funkční verzi, ke které by mohli mít připomínky. Steve Jobs na to reagoval na konferenci ve smyslu přísloví, že vše chce svůj čas a plnou verzi se zapracovanými připomínkami ohlásil na začátek příštího roku. Zatím se developeři rozejdou s CD s tzv. Developer Prewiew 4, která je prý o hodně propracovanější, než předešlé. Nesahejme Apple do svědomí, musí sami vědět co dělají, minimálně první oficiální ohlasy od firem nejsou naštěstí zatím nijak rozhořčené, uživatelé jsou samozřejmě zklamanější.

Na vývojářské konferenci jde ale o mnoho více, než jen o debatu o verzích nového operačního systému. Nejvíce všichni čekali na otvírací řeč CEO Apple, Steve Jobse. Většinu řeči nemá smysl tu citovat, mimo jiné i proto, že pro mnohé by byla nesnesitelně oslavná. V řeči suchých čísel se zejména ukazují skvělé finanční a prodejní výsledky i za poslední dvě čtvrtletí. Jobs srovnával Apple s firmami Dell, Compaq a Gateway,v prodeji jednotek, tržbách i zisku. Pořadí, vzestupy i poklesy, vše se střídalo jen na druhém až čtvrtém místě, Apple na prvním je všude v plusech, od 32% do 54% (přesná čísla na www.apple.com). Celkem 28% kupců iMaců si pořizuje první počítač, dalších 17% jsou přechody od Wintel - to znamená celkem 45% pro nové zákazníky, kteří si nepořizují další Apple.
Opět pokračuje trend, ze kterého mají radost asi všichni - 88% kupců iMac je na Internetu, 65% si už něco koupilo on-line. A to jsou nějaké počty kupců, protože za dva roky, co je iMac na světě, se jich prodalo přes tři a půl milionu. Mimochodem, jen za poslední čtyři měsíce se prodalo celkem 4 miliony kousků s logem Apple (desktopy i portably).

Na uzavřeném neveřejném setkání byl vývojářům předveden víceprocesorový Mac G4. Samo o sobě to není až tak velké překvapení, protože o víceprocesorových vlastnostech čipů G4 se už nějakou dobu mluví. Vše se ale vlastně točí kolem rychlostí, protože nové Macy G4/500 sice výkonově výrazně překonávají své Wintel/800 MHz konkurenty, nicméně co je to platné, opticky stále pracují na nižších frekvencích. Je z toho velká debata, do jaké míry je to špatně (protože mnoho jednodušeji uvažujících uživatelů a IT manažerů chce raději 800 MHz Wintel, než 500MHz Apple) a do jaké míry je to jedno (protože prodeje Apple stejně dále stoupají, a co by si koneckonců jedna jediná firma počala, kdyby měla saturovat daleko vyšší podíl na trhu). A protože se podle vyjádření AIM (Apple, IBM, Motorola) nedá očekávat 1GHZ čip dříve, než v příštím roce, je jasné, že někudy je potřeba tlak upustit - a víceprocesorový stroj je pro tento účel ideální.

Pro hloubavce:
Je zajímavé sledovat souvislosti. Víceprocesorové stroje od Apple tu již nedávno byly - s příchode PowerPC 604 se dostalo i na dvou a čtyřprocesorové PM9500 a PM9600. Předchozí typ, PowerPC 603, nebyl pro multiprocessing konstrukčně vhodný. Paralelně odvozené typy G3 a G4 jsou na tom stejně, G3 se pro multiprocessing nehodí, G4 ano. Vysvětlení hledejme zejména u protokolů, které obsluhují cache, resp. násobné cache. Protože je cache několikrát rychlejší, než hlavní paměť, je potřeba precizně zajistit jejich synchronizaci - a pokud je pamětí cache více, musíme se postarat i o to, aby v nich byla v každém okamžiku stejná data. PPC603/G3 disponují protokolem, který zajišťuje správnou práci jen jedné kombinace cache, procesor a hlavní paměť. PPC604 využívá protokol pokročilejší, který zvládne s hlavní pamětí synchronizovat více procesorů a více pamětí cache a proto je daleko snazší postavit multiprocesorový stroj na PPC604. Procesor G4 je pro multiprocessing vybaven ze všech čipů Apple nejlépe. Kromě obou zmíněných protokolů je vybaven ještě dalšími vymoženostmi, včetně on-chip "snooping", kdy procesor sleduje vytížení sběrnicí, a podle získaných údajů využití cache optimalizuje. O všech těchto technologiích je ale zatím k dispozici velmi málo údajů.
I v oblasti softwarové podpory jsou procesory G4 daleko před svými předchůdci. Původní víceprocesorové stroje PM9500 a PM9600 využívaly asymetrický systém, kdy jeden z procesorů je hlavní, ten se stará o systémové úlohy, a druhý (a případně další) jsou procesory podřízené. Ty provádějí instrukce aplikací, samozřejmě těch, které multiprocessing podporují. Pokud se stane, že hlavní procesor není vytížen, může podřízeným pomoci.
Procesor G4 již podporuje symetrický multiprocessing, a může navíc naštěstí využít výhod operačních systémů MacOS 9 a brzy Mac OS X, které ho umí také. Všechny procesory jsou si v tomto případě rovné, a operační systém na ně rozděluje práci v proudech podle potřeby.
Má to všechno nějaký praktický důsledek? Ovšem, že ano. Zatímco výkon asymetrického dvouprocesorového stroje se podle teorie blíží maximálně k 1.8 násobku výkonu ekvivalentního jednoprocesorového počítače (a obvykle této hodnoty nedosáhne), poměr výkonu symetrického systému může podobně vyskočit až na hodnotu 2.3. Pokud jde o cache, procesory G4 mají každý svou cache až do velikosti 2MB, umístěnou v těsné blízkosti procesoru. Jejich předchůdce využíval cache společnou pro všechny procesory, navíc poměrně vzdálenou od vlastních procesorů. Výsledek byl podle zdrojů z předvádění jasný - zkušební stroj se dvěma procesory (podle všeho G4/500) běžel výrazně rychleji, než na dvojnásobku rychlosti jednoho procesoru.

A co dál? Multimédia, internetové technologie, internetové strategie a odhalení jednoho překvapení - to vše čekejte ve druhém díle článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: