Apple Macintosh 128 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple Macintosh 128

31. ledna 2003, 00.00 | Před 19 lety lidé byli svědky počítačové revoluce. Já dnes udělám všechno proto, abyste opět pocítili tu revoluční náladu a znova zažili ty vzrušující okamžiky roku 1984.

Před 19 lety lidé byli svědky počítačové revoluce. Já dnes udělám všechno proto, abyste opět pocítili tu revoluční náladu a znova zažili ty vzrušující okamžiky roku 1984.

Minulý týden jsem psal o výjimečné reklamě na výjimečný produkt. Dnes naše pozornost patří právě tomu výjimečnému produktu. Navíc se na něj nebudeme dívat ani zdaleka jako „jen“ na kus pozoruhodného železa, ale prověříme i jeho software, dokonale.

Abychom dnes alespoň částečně pochopili význam Macintoshe, tak musíme mít skutečně velkou fantazii a trochu potrápit paměť. Ostatně řada lidí si ještě velmi dobře vzpomíná na DOS a jeho nejrůznější nástavby a to, na co si my dnes vzpomínáme, je ještě poměrně komfortní varianta oproti skutečnosti první poloviny osmdesátých let. Nicméně jak se později sami přesvědčíte, ačkoli byl první Mac OS poměrně použitelný, zřejmě jen málokdo by dnes byl ochoten v něm pracovat.

 

Legendární "Say hello to Macintosh" a slogan Apple:
Brzy budou jen dva druhy lidí. Ti, co používají počítač. A ti, používající Jablka.

První Mac
Práce na něm začala již v roce 1979, ale využil řadu konceptů, na kterých Apple pracoval již dříve, a také těch, které vznikly podstatně dříve, mnohdy už v šedesátých letech. Mnoho konceptů bylo vypůjčeno z Xeroxu, ale ještě mnohem více jich bylo vynalezeno v Apple a samozřejmě řada z nich byla popsána různými teoretiky z jiných společností a vzdělávacích organizací dávno předtím, než společnosti jako Apple a Xerox PARC vůbec vznikly. Všechny ty skvělé technologie jako Drag-and-drop, Point-and-click, soubory dělené na data a resource forky sloužící mimo jiné k uložení mezinárodních informací mimo program, parametry typ a tvůrce u souborů, jména disků a aplikací, několik zobrazení systému souborů, ovládací panel, plocha, QuickDraw, schránka a mnoho dalších věcí, které jsou dnes pro používání počítače tak elementární jako vynález kola pro dopravu.

QuickDraw, tedy systém překreslování oken, byl navržen už pro Lízu a znamenal dokonalé a rychlé překreslování oken jak v popředí, tak v pozadí.


Lidé z projektu Macintosh zleva:
Andy Hertzfeld, Chris Espinosa, Joanna Hoffman, George Crow, Bill Atkinson, Burrell Smith, Jerry Manock

Vývoj
Na vývoji Macintoshe se podílely desítky lidí, které dotáhly každý detail k dokonalosti. Je sice pravda, že první systém musel být velmi brzy revidován, protože byl příliš pomalý (situace se opakovala i například s OS X). Stejně jako dnes i tehdy do vývoje velmi zasahoval Steve Jobs, který vždy dbal na uplatňovaní svých vizí. Hlavní inženýry vidíte na fotce, krom nich měl na projektu mamutí podíl Bruce Horn, systémový inženýr, Jeff Raskin a třeba Susan Kare, která navrhla ikonky, se kterými Macintoshe pracovaly ještě dlouhá léta (krom nich později pracovala i na ikonkách Windows 3.0 a mnoha dalších). Lidem z toho týmu bych se chtěl věnovat v samostatných článcích.

Na vývoj byl samozřejmě omezený čas, a tak musela být učiněna řada kompromisů a spousta věcí musela být vypuštěna. I malá paměť byla velmi limitující, protože pokročilé funkce jako Resource manager a samotný Finder z ní zabraly velkou část, a tak na některé funkce nezbylo místo. Bohužel některé koncepty (jako ochrana paměti) nebyly v této generaci systémů pořádně dopracovány nikdy. Multitasking byla jedna z vlastností, které byly odloženy na později a v systému byly použity až v roce 1987 (MultiFinder). Tento systémový balík však už Macintosh 128k nepodporoval.

Out of the box experience
Pokud jste někdy rozbalovali Macintoshe, tak víte o čem je řeč. Apple vždy dbal, aby vše bylo úhledně zabaleno, aby k produktu byly obrázkové knížky, usnadňující první kroky, a tak se tato část nákupu Maca stala v průběhu let jedním z rysů této platformy. Tato snaha v některých obdobích možná poněkud polevila, ale v posledních letech je opět velmi patrná. I první Macintosh byl úhledně zabalen, měl poměrně tlustý manuál a dokonce instruktážní audiokazetu, která měla první kroky ještě více usnadnit i úplným začátečníkům.

Marketing
Reklamní kampaň byla velmi agresivní. Apple investoval značné prostředky do legendární reklamy 1984, kterou samozřejmě následovala řada reklam tištěných. Mezi nejčastěji vzpomínané patří dvacetistránková reklama vložená do speciálního předvolebního vydání Newsweeku, kde Apple prezentoval revolučnost Macintoshe. Byla to jediná reklama v tom čísle - Apple skoupil všechen reklamní prostor. John Sculley, prezident Apple, tehdy poznamenal, že není jisté, zda Apple svou reklamu vložil do Newsweeku, nebo zda byl Newsweek vložen do brožury Apple. Tuto reklamu najdete na zde (v článku byly použity některé obrázky z této stránky).

Macintosh 128k*
Procesor MO68000
frekvence procesoru 8 Mhz
paměť RAM 128 KB
ROM 64 KB
sériové porty 2
disketová mechanika 400 KB
monitor 9" (512x384)
výstup zvuku mono (8bit)
spotřeba 60 W
hmotnost 7,5 kg
rozměry výška 34,5 cm
šířka 24,4 cm
hloubka 27,7 cm
ID** 1

*Označení 128k získal díky kapacitě paměti RAM. V září 1984 byla rozšířena na 512 KB.
** ID měl každý typ unikátní až do příchodu iMaca. Novější macy s novým typem ROM už mají shodné ID (406).

Mac na cesty i do kanceláře
Vzhledem k nevelkým rozměrům a poměrně malé hmotnosti jste si svého Macintoshe mohli vzít s sebou na cesty ve speciální nepromokavé tašce. Stejně jako třeba iMac, měl i první Mac ucho na uchopení a dokonce obsahoval i bezpečnostní úchyty, pomocí kterých mohl být snadno připoután k ocelovému lanu. Na všechno bylo pamatováno.

Mac OS
Připoutat, startujeme!

Proč bychom si nemohli vyzkoušet, jak to chodilo před 19. lety? Stačí stáhnout pár souborů a devatenáct let stará plocha je před vámi!

Slavná "horská scéna" (Silicon Valley), která v Mac OSu zůstala až do verze 8.6 (tuším s altem "O tomto Macintoshi") a vždycky v ní byl seznam lidí, kteří se na systému podíleli. Apple se však rozhodl zbytečně nevyřvávat do světa jména svých předních programátorů, a tak bylo toto "Easter egg" v Mac OS 9 nahrazeno pohledem do dvora Infinite loop s konstatováním: Vytvořeno všemi lidmi Apple...

Na obrázku jsou též dobře vidět různé systémy zobrazení složek a souborů. První Systém umožňoval zobrazení jako ikony a seznam, který mohl být řazen podle několika parametrů (velikost, jméno, druh a datum změny). V záhlaví ikonových oken byl i tehdy počet položek, volné i zaplněné místo na disku.

Co je na obrázku vidět méně, je "Empty Folder" (prázdná složka). Nové složky šly v tomto systému vytvářet duplikací této složky. Buď jste přepsali její název a po restartu se objevila nová prázdná složka nebo je šlo normálně duplikovat.

Emulátor
Počítač je jen pár chipů a obvodů, které umí několik operací, kterých stále není tolik, aby se nedaly vyjmenovat. Mnoho věcí se za oněch 19 let změnilo, ale emulovat starou Motorolu není problém. Jedinou věc, kterou tedy ještě potřebujeme je ROMka nějakého historického kousku, která je jakýmsi Golemovým šémem počítačů. Emulátor i tento životabudič si můžete v bundlu stáhnout ve dvou verzích (Klasik/Karbonizovaná verze - z důvodu pádu disku autora článku nejsou soubory k dispozici). Podle mých zkušeností je karbonizovaná verze trochu víc problémová (každopádně si zapamatujte zkratku apple+alt+ctrl+esc, která emulátor případně ukončí). Emulátor sám o sobě obsahuje různé volby. Nejdůležitější je menu hardware, pomocí kterého budete vkládat virtuální diskety, kde můžete měnit nastavení rozlišení (pro první systémy je nejvhodnější to nejnižší) a kde můžete vMaca restartovat. ROMka už je umístěna na svém místě, takže by vše mělo jít bez problémů. Teď jsme si (jakoby) obstarali starého Macintoshe a směle můžeme začít shánět software.

Mac OS (narozdíl od ROM) je dnes až do verze 8 volně šiřitelný, takže k našemu malému exkurzu do historie nepotřebujeme ani příliš překročit zákon. Jelikož zrovna nedisponuji fungující verzí skutečně prvního Mac OSu a taková, která by nebyla podvodem a fungovala je k nesehnaní, tak se budeme muset spokojit s opravenou verzí, která je z května 1984 (tedy o pouhé 4 měsíce novější). Obraz disku s tímto výtečným systémem je k downloadu zde.

Poté, co si tyto relativně malé soubory rozbalíte, můžete začít testovat, ale ještě vám stále chybí spousta softwaru a výukové programy, o které byste rozhodně přijít neměli! Učit se používat myš je skutečně zábavné a připomene vám to pravěk.;)

Mousing around
Výuku používání myši (Mousing around) a pár dalších podobných prográmků si stáhnete zde, ale stejně jako u některých programů, ani tento software funguje dnes jen částečně a je natolik vzácný, že je dnes už téměř k nenalezení.

Amazing! Součástí výukové diskety je i hra (s názvem Amazing - 10:9 Jobsův nápad :), která zároveň rozvíjí ovládání myši. Toto je nejnižší obtížnost, nejvyšší je podstatně těžší. Každá obtížnost má několik modifikací.

Ne iApps, ale MacApps
Apple s prvním Macintoshem petici programu, které samy o sobě zvládly mnohé: MacWrite, MacPaint, MacDraw, MacProject a MacTerminal. Různé verze těchto programů najdete na tomto virtuálním disku, bohužel se mi nepodařilo obstarat fungující verzi MacPaint.

V systému samozřejmě ani v roce 1984 nechyběly základní věci jako Kalkulačka, Hodiny a budík atd. Sami můžete posoudit, nakolik se některé z těchto aplikací před příchodem OS X změnily.:) Konstatování, že téměř vůbec by bylo zřejmě nejpřesnější. Co je však velmi odlišné je nastavení - tehdy stačil jeden ovládací panel, v poslední verzi systému té samé generace jich nestačilo mnohdy ani 30-40.

O systému i počítači by se daly popsat ještě stohy papíru. Softwarový i hardwarový koncept Macintoshe byl v mnohých směrech unikátnější, než to dnes vypadá. Doufám, že jsem nic podstatného nevynechal a pomohl upozornit na pár zajímavostí. Vyzkoušejte si první Mac OS a stáhněte si i novější verze. Snažil jsem se jich najít víc, ale z internetu už vymizely a mám pocit, že Česká republika je posledním ostrůvkem v moři zapomnění. Jestli na nějaké raritky narazíte třeba na p2p sítích, tak mi je určitě pošlete:).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: