Apple: Intel inside? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple: Intel inside?

9. srpna 2002, 00.00 | V poslední době se objevilo mnoho dohadů o použití procesorů Intel či AMD v počítačích Apple. Pojďme si také zaspekulovat, jak moc to je pravděpodobné a proč to spíš může být IBM, kdo zachrání Apple před Motorolou.

Kolem Applu se zase jednou strhl trošku poprask - kde kdo začal tvrdit, že Apple během nejbližších několika let (konkrétně se hovořilo o dvou až čtyřech) začne používat procesory od Intelu nebo AMD. Tedy ne že by Intel či AMD začal vyrábět PowerPC procesory, ale prostě dojde k přechodu na aktuální mainstreamovou platformu.

Pochopitelně díky nepozornosti a podobně se nakonec začaly objevovat fikce typu "Apple za rok a půl uvede stroj s Intelem, už se vyrábí ale ještě se ladí", jako na Linuxworld.cz. Pojďme se trochu podívat na to, jak moc pravděpodobné to může být.

Intel inside?

Těmto spekulacím silně nahrávají dlouhodobé problémy Motoroly s dodávkou rychlých desktopových verzí procesoru PowerPC. Motorola se již před několika lety zaměřila na embeded procesory, tedy čipy pro nejrůznější zařízení (takže PowerPC najdeme například v tiskárnách či routerech), ovšem pro Apple, který je v podstatě největším odběratelem "počítačových" PowerPC čipů se podle všeho nepřetrhne. K tomu se přidávají problémy s tím, že Motorola čipy navrhuje špatně - u stávajících PowerPC G4 se již dvakrát dostala do situace, kdy díky chybě návrhu byl omezen maximální takt. Problémy se spolehlivostí Motoroly se táhnou již dlouho, Apple bohužel však vsadil na její procesory PowerPC G4 s vektorovu jednotkou AltiVec - PowerPC od IBM jsou zatím hlavně G3, které AltiVec neobsahují - ty dnes najdeme už jen v iBooku. A ani IBM se právě rychlostně nepřetrhlo - PowerPC se zatím nedostalo přes 1 GHz u žádného z výrobců.

Druhou silnou inspirací bylo prohlášení Steva Jobse zhruba ve smyslu, že Apple chce mít na výběr co se týče volby procesorů. Na druhou stranu však již několikrát opakoval, že software Apple je silně spjat s AltiVecem a také že výhled plaftormy PowerPC je dobrý. Možná si pamatujete na vlnu nadšení z procesorů PowerPC G5, které se měly objevit již minulý rok na úžasných rychlostech přes 1 GHz a s fantastickým výkonem - v tomto směru se asi opět jednalo jen o velmi dobrou fámu.

Nejčastějším argumentem pro to, proč Intel nebo AMD, je, že Mac OS X je UNIX a ten může běžet na "čemkoliv". Ostatně OpenSTEP konec konců již na PC přece běžel. To je samozřejmě pravda, ovšem Mac OS X není OpenSTEP. Mac OS X je systém, sestávající z několika vrstev, z nichž některé by byly portovatelné takřka okamžitě, ale některé vůbec. Kromě toho by to vyžadovalo, aby vývojáři opět buď minimálně překompilovali, ale v mnoha případech spíš předělali své aplikace.

Nedalo by se asi čekat, že by "Mac OS X for Intel" běžel na všem, spíš by se Apple nadále snažil udržet svou pozici jako především producent hardware - to mu přináší peníze. Ovšem za prvé by se dalo předpokládat, že nějaké chytré hlavičky by systém na "čemkoliv" nějak rozeběhly a za druhé, díky tomu že Apple by byl defacto další PC, již by si asi nemohl dovolit stávající cenovou politiku. Představa, že by "Mac OS X for Intel" fungoval na něčem jiném, než na vyladěné pracovní stanici od konkrétního výrobce je už dost nereálná - za prvé by Apple strávil několik (desítek?) člověkolet podporou skládačky jménem PC hardware, za druhé by Apple spáchal defacto sebevraždu - na rozdíl od pokusu jménem klonování Maců asi již definitivní a nezvratnou. Apple je stále hardwarová společnost, představa že se během několika let stane čistě softwarovou chce hodně fantazie.

Kromě toho je potřeba vzít do úvahy, nakolik by se podobný plán mohl povést. Apple přešel v polovině 90. let relativně čistě z architektury Motorola 68k na PowerPC. Na počátku tohoto desetiletí (ještě zhruba rok a půl) provádí další velký přechod na Mac OS X. Apple bude rád, pokud se mu dostatečně rychle podaří přesvědčit klíčové zákazníky, že Mac OS X je dobrý nápad a stojí za to ho akcepovat - jak například vyplývá z naší diskuse, grafikové jsou neuvěřitelně resistentní a Mac OS X často berou takřka jako platformu, která se starým Applem nemá moc společného. Z tohoto hlediska by tedy šlo o neuvěřitelně riskantní krok, jehož úspěch by se nedal odhadout ani z části.

Přechod by byl totiž ještě náročnější, než v případě Mac OS X - nebyl by už k dispozici žádný Classic, který je pevně svázaný s PowerPC (a dokonce ještě Motorolou, díky kusům nenativního kódu) a otázka je, nakolik by si Apple poradil s přechodem Carbon aplikací (resp. Carbon API). Přesto by šlo o šílenou akci - v bodu NULA by nebyly k dispozici žádné aplikace, žádná možnost jak spustit starší aplikace - ani Classic, ani start ve "staré dobré devítce". Uživatelská základna Apple je sice neuvěřitelně odolná a snese takřka cokoliv (odpadlíci jsou slaboši, co nic nevydrží ;), ale takovýto krok by asi pro uživatele už zkousnutelný nebyl, nehledě na praktické následky. Nesmíme také zapomenout na vývojáře, které Apple občas zavede do zcela slepé uličky (OpenDoc), občas jim nadělí radovánky typu Carbon. Putování Mojžíše s lidem Izraelským by pak proti permanentnímu přechodu Apple odněkud někam bylo nenáročnou odpolední procházkou.

PowerIBM

Pojďme se však (snad) trochu víc přiblížit realitě - IBM připravuje ohlášení svých nových PowerPC procesorů pro desktop a low-end servery. Tento procesor má být založen na designu Power4, což jsou výkonné 64bitové čipy IBM, které najdeme v jeho serverech. Podrobnosti o čipu jsou zatím neznámé, dozvíme se je v říjnu na konferenci o mikroprocesorech, zatím víme následující: 8micestný superskalární design s plnou podporou symetrického multiprocesingu (což například G3 rozhodně neumí) a s zatím blíže nespecifikovanou vektorovou výpočetní jednotkou s více než 160 instrukcemi. To si někteří novináři přímo přeložili, že se jedná o AltiVec Motoroly - ten totiž má instrukcí 162. Jisté to zatím není, každopádně jde o obrat o 180 stupňů, neboť IBM byl vždy proti podobným rozšířením. Kromě toho, IBM se tento procesor ani tolik nehodí do jejich stolních počítačů, takže je možné, že je vyráběn přímo pro Apple.

Pokud se pustíme do naprosto nepodložených spekulací, pokud se bude jednat o 64bitové čipy, bude nutné opět všechny aplikace a samotný systém překompilovat pro podporou 64 bitů (což by však mohlo být řádově snažší než převedení na jinou platformu, zvlášť pokud bude procesor opravdu obsahovat AltiVec). Jestliže by se však IBM vydalo cestou podobou jako AMD a vyrobilo 64bitový procesor, který je kompatibilní i s 32bitovými instrukcemi, jednalo by se o výborný přechodový můstek, který by zbytečně okamžitě nezatížil ani vývojáře, ani uživatele - těm by stále vše fungovalo dále, pouze nové aplikace by využívali možnosti procesoru lépe - ale i ty staré, pravděpodobně včetně Classicu, by běžely stále.

Tato varianta je však čirá spekulace, která by však asi byla pro Apple ideální - pozvolná migrace na 64 bitů bez žádných ostrých skoků - které si už Apple opravdu moc dovolit nemůže.

Bohužel, vzhledem k tomu, že tento procesor bude teprve ohlášen, dá se jeho dostupnost optimisticky očekávat v počítačích někdy v roce 2004, spíš později. Pro Apple to však určitě bude lepší cesta, než procesory Intel či AMD, kde by šlo o další kolo šokové terapie. To vše je však hudba budoucnosti, zatím si počkejme, čím nás Apple překvapí na začátku příštího týdne, kdy se objeví nové PowerMacy G4 (či možná už G5? ;)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: