Apple Computer uvádí Macintosh - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple Computer uvádí Macintosh

26. ledna 2004, 00.00 | Americká společnost Apple Computer v úterý, 24. ledna 1984, uvedla dlouho očekávaný počítač Macintosh. Macintosh je založený na 32bitové architektuře, vyvinuté pro počítač Apple Lisa, a spojuje v sobě vysoký výpočetní výkon a snadnou použitelnost, to vše za příznivou cenu 2495 USD.

Americká společnost Apple Computer v úterý, 24. ledna, uvedla dlouho očekávaný počítač Macintosh, který byl veřejnosti ohlášen o dva dny dříve při Super Bowlu reklamním spotem "1984". Macintosh je sofistikovaný osobní počítač v přijatelné cenové hladině pro pracovní i soukromé použití a je rovněž vhodný pro školství. Macintosh je založený na 32bitové architektuře, vyvinuté pro počítač Apple Lisa, a spojuje v sobě vysoký výpočetní výkon a snadnou použitelnost, to vše v jednotce, která je menší a lehčí než většina přenosných počítačů. Doporučovaná prodejní cena počítače Macintosh je 2495 USD, v rámci zaváděcího prodeje jsou v ceně zahrnuty programy - textový editor MacWrite a kreslící program MacPaint.

Spolu s počítačem Macintosh také Apple uvádí dva nové modely Lisa 2, které rovněž umožňují používat software pro počítače Macintosh. Všechny počítače se řadí do rodiny Apple SuperMicro, společnost Apple i nadále bude vyrábět a nabízet populární řadu počítačů Apple II.

Stejně jako počítač Lisa, i Macintosh používá zabudované grafické uživatelské rozhraní a displej s vysokým rozlišením pro simulaci kancelářské práce - včetně zabudovaného poznámkového bloku, složek pro dokumenty, kalkulačky a dalších kancelářských pomůcek. Každý Macintosh obsahuje 64 kB paměti určené pouze ke čtení (ROM), která obsahuje technologii Lisa a 128 kB pracovní paměti (RAM) pro použití kancelářských nástrojů.

Uživatel ovládá Macintosh pomocí "myši" - počítačového vstupního zařízení, kterým pohybuje kurzorem po obrazovce a vybírá z funkcí uvedených v nabídkách počítače nebo zobrazených jako obrázkové symboly na obrazovce. Uživatelé tak již nejsou nuceni k pamatování si řady matoucích příkazů, jak je tomu u konvenčních počítačů. Tento přístup radikálně zjednodušuje používání počítače a také významně snižuje čas potřebný pro naučení se ovládání počítače.

"Věříme, že technologie Lisa představuje budoucí směr vývoje všech osobních počítačů", prohlásil Steven P. Jobs, ředitel správní rady firmy Apple. "Macintosh poprvé zpřístupňuje tuto technologii širokým řadám uživatelů - za cenu kterou nemůže nabídnout žádný jiný výrobce. Díky velkému množství programů, které byly napsány, se Apple II a IBM PC staly první dvěma standardy osobních počítačů. Předpokládáme, že Macintosh se stane třetím průmyslovým standardem v tomto odvětví."

Pro počítače Macintosh bude k dispozici široká řada programů od více než 100 softwarových společností, které v současné době aplikace vyvíjejí. Ihned dostupný je například Microsoft Multiplan, připravuje také integrovaný balík Lotus 1-2-3. K dispozici bude rovněž řada produktů pro snadné emulování terminálového přístupů k sálovým počítačům.


"Picasso" logo Maca, které ho prováželo od zrodu

Samotný počítač Macintosh je jednodílný, v malém obalu z pevného plastu, s integrovanou černobílou obrazovkou 9" s rozlišením 512 x 384 bodů. Počítač je vybavený pokročilým procesorem Motorola 68000 na 8 MHz, disketovou mechanikou na 3 1/2" diskety s kapacitou 400 kB a řadou rozhraní - dvě sériové zásuvky RS 232/RS 422 pro připojení modemu, tiskárny a dalších periferií, rozhraní pro připojení externího disku, a zvukový modul s rozsahem více než 12 oktáv, schopným generování vícetónových zvuků a simulace lidské řeči. Klávesnice a jednotlačítková myš se připojují samostatně. K počítači je možné dokoupit například Apple modem s rychlostí 300 nebo 1200 baudů v cenách 225 nebo 495 USD, či jehličkovou tiskárnu ImageWriter za 595 USD.

Pro zajištění výroby počítačů Macintosh byla firmou Apple postavena moderní továrna v hodnotě 20 mil. USD. Tato vysoce automatizovaná továrna může vytvořit každých 27 vteřin jeden Macintosh. Společnost Apple předpokládá, že především v počátcích bude poptávka vysoce převyšovat nabídku.

Po dvaceti letech...

S odstupem 20 let od uvedení Macitnoshe, které uplynuly tuto sobotu, se můžeme podívat na to, co se Apple podařilo vytvořit a nakolik byl Macintosh úspěšný. Nelze než konstatovat, že ohromný úspěch, který se podařil s řadou Apple II se nepodařilo opakovat - ne v počtu prodaných kusů, ale v rozšíření. V době kdy se Apple II objevil na trhu, ještě IBM PC neexistoval, ovšem tento relativně primitivní stroj s nevyzrálým textovým operačním systémem se rozšířil rychle do firem, které přece jen generují významnou část zakázek pro počítačové firmy. A poté, co byl (myslim firmou Compaq) "rozlousknut" kód BIOSu se na produkci PC vrhly stovky dalších firem.

Cílem Maců bylo nabídnout pracovní nástroj pro ty, kteří pracují s informacemi - Apple vytvořil pojem "knowledge workers", kterých bylo v USA přes 20 milionů, ale pouze 5% umělo pracovat s počítačem - Apple chtěl nabídnout jednoduchou alternativu, se snadným použitím, s možností používání počítače v práci i doma (stačí vzít za ucho...). Bohužel společnosti daly přednost modulárnějším a levnějším strojům na bázi IBM PC, neboť ty jim také začaly dodávat ty samé společnosti, od kterých braly své mainfraimy doposud.

Apple v roce 1984 nabídl nepochybně velmi zajímavý produkt - ale pokud bychom chtěli použít slovo revoluční, musíme se podívat ještě o rok dříve, kdy se v roce 1983 narodila Lisa. Tento počítač v ceně 10 000 USD s procesorem Motorola 68000 na 8 MHz (tedy stejný jako měl Macintosh) a s 1 MB RAM (v té době se velikosti jednotlivých modulů počítaly na desítky kB) nabídl jako první grafické rozhraní s ikonkami, okny, nabídky v horní liště, s uživatelským rozhraním orientovaným na dokumenty, nikoliv aplikace (říká vám něco Open-Doc?), s pravým multitaskem (pravda, zatím jsem nedohledal zda opravdu preemptivním) a se samostatnou hardwarovou jednotkou pro řízení paměti (MMU) - integrovanou ji měly až Motoroly 68030. ZDE je revoluce, která se nepovedla, Macintosh z Lisy vyjídá to nejlepší a přistupuje na určitá omezení, aby se cena a rychlost dostaly do rozumných parametrů (Lisa byla díky své velmi pokročilé architektuře relativně pomalá - tu samou cenu dnes platíme za přechod od jednoduchých nástupců prvotního systému pro Macintosh z roku 1984 na Mac OS X).


Bill Atkinson, Burrell Smith, Chris Espinosa a George Crow - zástupci vývojářů Maca

Mimochodem, Apple všude tvrdil, že vývoj Macintoshe trval 3 roky, ovšem vývoj defacto začal už v roce 1979, tedy celkem trval pět let. Později však otěže vývoje Maců převzal Jobs, vystrnadil původního autora projektu Jefa Raskina. A ačkoliv vývoj Lisy probíhal nezávisle, jako systému pro nasazení v kancelářích, byly výsledky obou větví vývoje poměrně podobné - Macintosh měl být původně zcela jiným počítačem, než jakým byl ve finále, ovšem stejně tak Lisa začínala jako textový počítač, nikoliv počítač s grafickým rozhraním. Neschopnost Lisy prosadit se razantně v kancelářské prostředí vedla k tomu, že byla nakonec v roce 1985 definitivně obětována na úkor Maca.

Apple předpokládal, že se Maců prodá 50 000 za prvních sto dní a půl milionu za první rok. 50 000 jich bylo prodáno již za 73 dní, ovšem posléze, po nasycení všech zájemců o tuto novinku, se prodeje velmi zpomalily - půl milionu počítačů bylo dosaženo až v září 1985.

Apple se nakonec výrazně uchytil nikoliv díky práci s informacemi, ale díky publikování informací - pokročilé grafické rozhraní, PageMaker a příchod PostScriptu do laserových tiskáren, který dovoloval snadno tisknout složité grafické stránky (a samozřejmě také rozšíření osvitek) posunulo Macintosh do pozice nenahraditelného nástroje pro práci s grafikou a DTP - protože v případě Maců opravdu platilo, že to co vidíte na obrazovce, je to co dostanete (WYSIWYG). Ovšem později, když se Microsftu po letech testování na uživatelích podařilo vytvořit použitelný systém, Apple opět doplatil na svou uzavřenost, výlučnost a cenu. Naštěstí "druhý příchod" Jobse na scénu zvrátil již velmi špatné vyhlídky Apple a tak firma nyní opět stojí v čele vývoje v řadě oblastí - byť to nestačí na to, uchvátit trh.

Je však možné, že se můžeme opět po letech těšit na "velký souboj" Apple vs. zbytek světa - tentokrát se bude týkat digitální hudby. Ale to už je jiná story.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: