Apple chystá softwarovou opravu řešící potíž s rychlými disky MacBooků Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple chystá softwarovou opravu řešící potíž s rychlými disky MacBooků Pro

12. srpna 2009, 00.00 | Mnohé majitele nových MacBooků Pro se 7200otáčkovými disky trápí potíže s jejich pískáním a zamrzáním, Apple však již slíbil softwarovou nápravu.

Nové MacBooky Pro představené počátkem června na konferenci WWDC 2009 lze volitelně osadit disky se 7200 otáčkami za minutu (15“ a 17“ modely, pro 13“ MacBooky Pro se nabízejí pouze 5400otáčkové nebo SSD disky).

Avšak někteří majitelé MacBooků Pro s těmito rychlými pevnými disky si začali stěžovat, že s nimi mají potíže, jejich disky počaly vydávat podivné zvuky, klapaly a pískaly a především občas způsobily (zejména při větším vytížení stroje) výrazné zpomalení či dokonce krátkodobé zamrznutí systému (až na několik desítek sekund, poté vše opět začalo normálně pracovat, takže nebyl nutný restart), na podpůrném foru Applu vzniklo k tomuhle problému vlákno obsahující stovky příspěvků postižených uživatelů.

Ti zkoušeli různá řešení, avšak bez uspokojivých výsledků, nejasná byla zpočátku i příčina těchto potíží, ale podle všeho sužovaly jenom stroje se 7200otáčkovým 500GB diskem Seagate.

Problém zřejmě způsobuje kolize ochranných mechanismů

To serveru MacNN potvrdil také zástupce významného prodejce úložného hardwaru pro Macy Other World Computing, podle něj problém nejspíš spočívá v tom, že disky Seagate Momentus 7200.4 nasazené do postižených Maců mají vlastní ochranný protinárazový mechanismus G-Force, který však koliduje s technologií Sudden Motion Sensor, co Apple používá ve svých noteboocích na ochranu všech pevných disků proti upuštění či silným otřesům.

MacBook Pro osazený takovýmto modelem Seagatu pak kvůli tomu disk příliš často zpomaluje a zase roztáčí, což kromě vyvolávání výše popsaných potíží může též zkracovat životnost disku kvůli jeho zvýšené (a zbytečné) námaze. Vzhledem k tomu, že notebooky Applu nabízejí vlastní protinárazovou ochranu disků, je integrovaná ochrana přímo v disku v podstatě zbytečná, při užití dotyčných disků Seagate se ale zřejmě zapomnělo na to, že ji obsahují, a to způsobilo tyhle problémy.

Apple slíbil softwarové řešení

Brzy by se však měla objevit náprava, Apple totiž v pondělí potvrdil serveru CNET News, že pracuje na softwarové aktualizaci, jež by to měla vyřešit (nejspíš prostě vypne ochranu G-Force v discích Seagate). Avšak zástupce Applu Bill Evans, s nímž CNET mluvil, neupřesnil, kdy se aktualizace objeví.Lze tedy předpokládat, že Apple brzy vydá aktualizaci firmwaru pro MacBooky Pro, která snad problém napraví, pokud ovšem příčina spočívala skutečně pouze v konfliktu obou ochranných technologií, dal si s řešením dost na čas.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

HA!

Autor: Peter Muž

Založeno: 12.08.2009, 11:47
Odpovědí: 0

A softwarova naprava bude spocivat s spomaleni otaciek disku, presne naopak ako to bolo na starych MB s 8600Nvidiou :-D

Odpovědět na příspěvek

efekt/defekt

Autor: Tomas Dockal Muž

Založeno: 12.08.2009, 23:11
Odpovědí: 0

Muzu jenom potvrdit, cekal jsem, ze si toho efektu/defektu u zminene konfigurace MBP vsimne vic lidi nez ja:). Z nedostatku casu jsem po pricinach problemu sam nijak nepatral, ale opravdu zvukove efekty HDD pusobi hrozive, jako pri badblocku.. ovsem s tou zmenou, ze nedojde k chybe pri cteni. Probiha to na mem MBP 17" cca az 4x do minuty. U noveho MBP me tato vec zklamala spolecne s oneco horsim zvukem repracku, nez byli v MBP 2006.. Jinak je to poctive zelezo:)

Odpovědět na příspěvek

sensor je vzdy v disku

Autor: Stephen Muž

Založeno: 13.08.2009, 09:25
Odpovědí: 0

Mozna se pletu (u tech nejnovejsich (mid09) netusim) , ale u vsech starsich intelmacu je onen sensor vzdy v disku!
Verim ze jeden vyrobce disku nemusi byt kompatibilni a ze to pujde firmwarem vyresit, ale o zadnem dalsim pohybovem sensoru v jabkach nevim : -)
U meho MB to vim uplne presne, ze kdyz vyndam disk a nabootuju z ext, tak zadnej pohybovej sensor neni!

Odpovědět na příspěvek

RE: sensor je vzdy v disku

Autor: ERT Muž

Založeno: 13.08.2009, 13:58

a zkoušel jsi ty hry,co ten senzor používají?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sensor je vzdy v disku

Autor: Stephen Muž

Založeno: 19.08.2009, 13:11

na hry opravdu nemam cas.
Ty urcite jo, tak napis jak ti to sensoruje bez disku, su zvedavej.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: