Zprávy o iPhonu: Zahájen prodej iPhonu 3G ve Francii, Jižní Korea jako další země pro iPhone a petice italských uživatelů. (18.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Zahájen prodej iPhonu 3G ve Francii, Jižní Korea jako další země pro iPhone a petice italských uživatelů. (18.7.08)

18. července 2008, 08.00 | Také zahájení prodeje iPhonu 3G ve Francii provázely fronty zájemců, telefony se však brzy vyprodaly. Další zemí pro iPhone 3G by mohla být Jižní Korea. A italští uživatelé sepsali petici proti cenám iPhonu 3G, jež získala pozornost oficiálních míst.

Dnešní zprávy o iPhonu 3G mají spíše obchodní charakter:

První zprávy o zahájení prodeje ve Francii

Včera od 8:00 se začal prodávat iPhone 3G ve Francii. Pořizovací ceny telefonu a příslušné tarify zveřejnil operátor Orange již ve středu, nejsou nijak zvlášť nízké, přesto se zájemců o telefon objevilo hodně, i ve Francii se tvořily fronty před obchody.

Stručnou reportáž z Francie nabízí Mobil.cz. Ukázky front na iPhone 3G předkládá též server Hardmac (anglická verze francouzského serveru MacBidouille).

Tento server také uvádí, že obchody Orange dostaly pro zahájení prodeje 11 až 16 kusů iPhonu 3G, podle své velikosti a umístění, větší zásobu měl pouze vlajkový obchod na Champs Elysées. V případě, že obchod dostal 12 telefonů, bylo z nich 8 černých 8GB modelů a po dvou 16GB černých a bílých iPhonech. Při takovýchto počtech není divu, že se telefony brzy vyprodaly, jak potvrzují naši čtenáři v komentářích. Vedle Orange iPhone 3G nabízeli rovněž prodejci spotřební elektroniky FNAC a Darty.

Kupodivu však právo na distribuci nového iPhonu nezískali prodejci kategorie Apple Premium Reseller, alespoň ne pro zahájení prodeje, což vztahu mezi Applem a těmito prodejci jistě neprospěje.

K dění ve Francii se zatím mnoho zpráv neobjevilo, lze předpokládat, že se bližší podrobnosti (například odhady počtu prodaných telefonů) vynoří až přes víkend.

Další zemí pro uvedení iPhonu 3G by mohla být Jižní Korea

iPhone 3G se tedy již prodává v prvních 22 zemích, pro něž bylo datum zahájení prodeje známé, letos by se ovšem telefon měl postupně objevit v celkem v 70 zemích, u nichž se však neví, kdy se tak stane (to platí i pro Českou republiku).

Nyní se vynořily náznaky, že by k nim mohla přibýt ještě Jižní Korea. Na webu Applu se totiž objevila nabídka pracovního místa pro „Korean iPhone Account Managera”, který by měl vyřizovat každodenní problémy spolupráce se zvoleným operátorem, zajišťovat zdravý vztah s ním a pomáhat rozvíjet trh. Toto pracovní místo se nachází v Soulu, hlavním městě Jižní Koreje a Apple požaduje, aby dotyčný měl 5 až 7 let zkušeností ze spolupráce s mobilními operátory.

Jižní Korea zatím ani není mezi zeměmi, pro něž už byl oznámen prodej, na druhou stranu se jedná o velice prestižní trh, kam by Apple jistě rád pronikl. Nebude to však mít snadné, protože v této zemi sídlí dva velcí výrobci mobilních telefonů, Samsung a LG, a Korejci dost upřednostňují domácí výrobky. Z hlediska mobilních komunikací ovšem Jižní Korea patří k nejvyspělejším trhům na světě, například se tam nabízí HSDPA připojení s rychlostí až 7,2 Mb/s (což je zřejmě teoretické maximum hardwaru iPhonu 3G). Korejci jsou, podobně jako Japonci, zvyklí na vyspělé telefony, iPhone 3G by tam čelil velice silné konkurenci, ale nejspíš by se zájemci našli tak jako v Japonsku ( tyto dva trhy se hodně podobají).

Italská petice k iPhonu 3G přilákala pozornost úřadů

V Itálii sice prodávají iPhone 3G dva operátoři, TIM a Vodafone, avšak naděje na blahodárný vliv konkurence se nesplnily, což italské zákazníky přimělo k sepsání elektronické petice, kterou podepsalo již přes 10 000 lidí.

Petice vyjadřuje rozhořčení nad tarifní politikou operátorů TIM a Vodafone pro iPhone 3G (bližší informace o nich najdete tady). Italové porovnávají své ceny s jinými zeměmi, zejména s Nizozemím a s Velkou Británií, nejvíce jim vadí přísné datové limity. Za dobu dvouletého úvazku italský zákazník zaplatí 1 200 až 1 600 EUR, avšak od operátora TIM dostane měsíčně jen 1 GB Dat, od Vodafonu dokonce pouze 600 MB. Naproti tomu v Británii zákazník získá za 800 EUR (přepočteno z GBP) neomezené datové přenosy po dobu 18 měsíců.

Reakce Italů tedy nijak nepřekvapuje a zdá se, že se jim peticí podařilo upoutat pozornost oficiálních míst, italský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování, zda si operátoři neúčtují neúměrné ceny. Výsledek šetření zatím samozřejmě nelze odhadnout, ale jak vidět, v řadě zemí se s požadovanými cenami za iPhone 3G nehodlají smířit bez odporu (určité ústupky si od operátorů už vymohli Norové a Švédové).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: