Zprávy o iPhonu: Prodej v Rusku a v Číně, nedotovaný iPhone v Británii, český T-Mobile zdražuje nedotovaný iPhone a interaktivní iTunes alba. (3.9.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Prodej v Rusku a v Číně, nedotovaný iPhone v Británii, český T-Mobile zdražuje nedotovaný iPhone a interaktivní iTunes alba. (3.9.08)

3. září 2008, 21.00 | Prodej iPhonu v Rusku oznámil už druhý operátor, jednání o prodeji v Číně probíhají právě teď, údajně se blíží dokončení. Také v Británii se brzy začne prodávat nedotovaný iPhone, ceny již byly zveřejněny. Český T-mobile citelně zdražil nedotovaný iPhone 3G. A Apple bude přibalovat k hudebním albům z iTunes Store dodatečné interaktivní aplikace pro iPhone a iPod touch.

Zpráv kolem iPhonu se též sešlo poměrně hodně:

Prodej iPhonu 3G potvrdil také druhý ruský operátor

iPhone 3G se oficiálně prodává už ve více než 40 zemích (včetně té naší), ale tím jeho expanze do dalších oblastí světa nekončí. K poměrně lákavým trhům patří Rusko, není tedy divu, že tam Apple začal vést jednání o možnostech prodeje.

Již koncem srpna potvrdil uzavření dohody o iPhonu v Rusku tamní operátor VimpelCom, nyní se stejným potvrzením přišel druhý ruský operátor MegaFon. Ani on neudal žádné bližší podrobnosti, takže ceny a ostatní podmínky prodeje v Rusku zůstávají zahaleny rouškou tajemství.

Teď se čeká, kdy prodej iPhonu 3G potvrdí též třetí (a největší) z hlavních ruských mobilních operátorů, Mobile Telesystem (MTS).

Tito operátoři rozhodně nejsou žádní drobečci, MTS má celkem 91 milionů zákazníků, především v Rusku, ale i v některých dalších zemích bývalého SSSR (mimo jiné na Ukrajině). VimpelCom obsluhuje skoro 52 milionů zákazníků (opět včetně těch mimoruských), MegaFon je nejmenší s asi 20 miliony zákazníků. Samozřejmě, iPhone si koupí jen malý zlomek z tohoto počtu, přesto se jedná o značný odbytový potenciál (navíc lze předpokládat, že řada bohatších Rusů si iPhone 3G koupí prostě proto, aby se jím mohla blýsknout, účetní Applu se nad tím jistě pohoršovat nebudou).

Jednání v Číně se údajně rovněž blíží k závěru

Ještě mnohem zajímavější trh ovšem pro po výrobce mobilních telefonů představuje Čína, v níž počet uživatelů roste skutečně raketově (z hlediska počtu zákazníků to už je největší trh na světě). Takovou příležitost si samozřejmě Apple nehodlá nechat ujít, avšak jednání s místními operátory jsou hodně obtížná. Z dřívějších kusých informací, jež pronikly navenek, vyplývalo, že se čínští operátoři nebyli ochotni smířit s podmínkami, které Apple vyžadoval pro původní iPhone (zejména s požadavkem odvádět Applu podíl z paušálů vybraných od zákazníků).

S iPhonem 3G se však způsob prodeje poněkud změnil, což zřejmě čínské operátory naladilo vstřícněji a zdá se, že se jednání alespoň s jedním z nich blíží úspěšnému završení.

Nejprve se objevila zpráva v Network Worldu, že probíhají jednání mezi Stevem Jobsem a generálním ředitelem největšího čínského mobilního operátora China Mobile Wangem Ťiang-čouem, jak dostat iPhone do Číny co nejdříve, ale dohody ještě dosaženo nebylo.

A včera čínským státem vlastněný 21st Century Business Herald oznámil, že se Apple a China Mobile nacházejí v „závěrečné fázi“ vyjednávání o prodeji iPhonu v Číně. China Mobile navíc svolil, že bude telefon dotovat, což by ho mělo zpřístupnit ještě většímu počtu čínských zákazníků (vzhledem k obrovské populaci této země se tem dnes najde již hodně movitých lidí, ovšem dotovaný iPhone si bude moci pořídit ještě mnohem větší počet Číňanů).

Potenciál čínského trhu je obrovský, samotný China Mobile má dnes 415 milionů zákazníků. Takže pokud by si iPhone pořídilo jenom procento z nich (nejspíš si pamatujete, že při uvedení prvního iPhonu Steve Jobs tvrdil, že by chtěl získat jedno procento mobilního trhu), pořádně by to zahýbalo se statistikami o prodeji iPhonu 3G. (Mimochodem, podle neoficiálních odhadů se už celkově prodalo přes 10 milionů iPhonů – jak původního, tak nových 3G modelů. Ověřená čísla ovšem přijdou až s ohlášením výsledků Applu za třetí čtvrtletí, tedy někdy v říjnu.)

Jestliže jednání s China Mobile skutečně budou úspěšně dokončena, zřejmě se splní Jobsovo přání, dostat iPhone do Ruska a Číny ještě letos.

V Británii se začne prodávat iPhone s předplacenou kartou

Velká Británie patřila k prvním zemím, v nichž se začal prodávat iPhone 3G (od 11. července), avšak dosud se tam telefon dal pořídit pouze s povinným úvazkem, variantu s předplacenou kartou operátor O2 UK přislíbil až na pozdější dobu. A ta už pomalu nastává, O2 UK v pondělí oznámil podrobnosti. iPhone s předplacenou kartou (označovaný jako Pay & Go) bude Britům k dispozici od 16. září, ceny ale jsou známy již teď.

Nedotovaný 8GB iPhone 3G přijde na 349 GBP, modely s 16 GB paměti pak na 399 GBP. Tyto ceny vypadají docela zajímavě (i ve srovnání s těmi českými, o tom blíže v následující zprávě), je však třeba si uvědomit, že tyto telefony sice nevyžadují povinný úpis k dlouhodobému tarifu, avšak stále zůstávají zablokovány na síť O2 UK.

Pro britské uživatele ovšem bude rozhodně zajímavé, že v ceně nedotovaných iPhonů s kartou dostanou 12 měsíců bezplatného WiFi připojení a přenosu dat v 3G síti (bez kapacitních omezení). A po uplynutí oněch 12 měsíců přijdou neomezené datové přenosy na 10 GBP měsíčně. (Uvážíme-li, že při dnešním kursu tohle představuje asi 300 Kč, máme Britům skutečně co závidět, stačí to srovnat s tolik propagovanými datovými balíčky O2 ČR a jejich datovými limity).

Za hlasové hovory a SMS zprávy se platí obvyklé ceny stanovené pro předplacené karty. Kromě toho se nabízí ještě zvýhodnění Favourite Place, jež přidává 500 volných minut pro volání z pevné linky nebo z mobilního telefonu spojeného s určitým místem (definovaném směrovacím číslem, které zákazník zadal při registraci karty), avšak zároveň se musí dotyčný zavázat, že měsíčně utratí alespoň 10 GBP. Zajímají-li vás bližší podrobnosti, najdete je na webu O2 UK.

Opět se ukazuje, že z evropských zemí poskytuje Velká Británie jedny z nejlepších podmínek, co se týče mobilních dat (srovnatelné podmínky lze najít například v Nizozemí). A právě to je důležité pro iPhone, jehož hlavní předosti spočívají v internetových funkcích. Volání a SMS zprávy dnes dokáže obstarat v postatě libovolný mobilní telefon, ale v mobilním přístupu k Internetu zatím iPhone suverénně vede (viz kupříkladu nejnovější výsledky průzkumu Net Applications).

Český T-Mobile výrazně zdražil nedotované iPhony

Nedotovaný iPhone 3G se u nás začal nabízet za velice příznivou cenu, u 8GB verze se pohybuje okolo 12 000 Kč, cena 16GB modelů pak kolem 14 000 Kč, tyto částky patří k nejnižším Evropě (srovnání evropských cen v najdete třeba tady).

Nedotovaný iPhone 3G se dá dnes sehnat už v mnoha zemích, u nás se však navíc telefon prodává neblokovaný a lze ho koupit i úplně „holý“, bez SIM karty (to je v Evropě výjimečné). V jiných evropských zemích (viz příklad Británie výše) bývá telefon s předplacenou kartou obvykle zablokovaný na daného operátora a pokud ho vůbec lze legálně odblokovat, tak často za dodatečný poplatek (například ve Franci odblokování stojí 100 EUR). Za podobnou cenu jako u nás se odblokované iPhony nabízejí v Belgii a zejména v Itálii.

Ode dneška však již tvrzení o příznivé ceně neblokovaného iPhonu neplatí u jednoho z našich operátorů, konkrétně u T-Mobile. Ten se totiž rozhodl zvýšit cenu nedotovaného telefonu o celé 3 tisíce Kč. iPhone 3G s 8 GB paměti u něj stál „holý“ 11 999 Kč, teď přijde na 14 999 Kč. V sadě Twist činila původní cena 12 149 Kč, ta se zvedá na 15 149 Kč (vše samozřejmě s DPH). Připomínám, že T-Mobile 16GB modely v nabídce nemá.

A vysvětlení tohoto kroku? Mluvčí T-Mobile tvrdí, že o neblokované přístroje měli enormní zájem zahraniční překupníci, a tak se operátor rozhodl před nimi „ochránit“ české zákazníky zvýšením ceny. Obávám se však, že za takovouto ochranu se velkého vděku českých uživatelů nedočkají a dovoluji si tvrdit, že motivace T-Mobile je ve skutečnosti poněkud jiná. Při koupi neblokovaného iPhonu nemá operátor žádnou záruku, že kupec bude využívat zrovna jeho síť (a T-Mobile navíc nepodporuje standardní 3G technologie), je tudíž v jeho zájmu, aby se co nejvíc zákazníků rozhodlo pro dotovaný telefon s povinným úvazkem na delší dobu (dotované ceny se přirozeně nezměnily). A nové „ochranné“ ceny k tomu nepochybně mohou přispět.

Zájemci o levný neblokovaný iPhone však zatím stále ještě mají na výběr, O2 problém s překupníky vyřešil jako mnozí jiní operátoři ve světě a prostě jednomu zákazníkovi prodá pouze jeden přístroj, o změně ceny prozatím neuvažuje. Vodafone povoluje nákup až pěti přístrojů jednomu zájemci, připouští však, že zdražení tak úplně nevylučuje.

Jak vidět, vývoj cen iPhonu u nás ještě může přinést všelijaká překvapení, samozřejmě bude záležet na zájmu zákazníků (ten určitě ovlivní dostupnost české lokalizace, očekávaná v září s novým firmwarem) a na tom, kolik telefonů Apple dodá na náš trh.

Apple bude k albům iTunes přibalovat interaktivní aplikace

Že lze na iTunes Store vedle jednotlivých hudebních skladeb nakupovat celá alba, to samozřejmě není žádná novinka. Avšak majitelé iPhonů a iPodů touch si brzy budou moci z iTunes Store kupovat a stahovat „interaktivní“ alba, doplněná o aplikace (distribuované prostřednictvím App Store), které přinesou další nové možnosti.

Týdeník MusicWeek tvrdí, že severoirská alternativní rocková kapela Snow Patrol bude první, kdo své album takto obohatí. Páté studiové album této kapely, Hundred Million Suns, by mělo být doplněno o jednu takovou aplikaci. Ta zpřístupní majitelům iPhonů a iPodů touch dodatečný obsah, k němuž by měly patřit další grafiky, fotografie ze zákulisí a písňové texty, zpracované do interaktivní podoby.

V příštích měsících má Apple údajně dodat takovéhle aplikace pro několik dalších alb, není však dosud jisté, zda mediální data různých skupin a interpretů shrne do jedné společné aplikace, anebo jestli pro každé jednotlivé album vytvoří samostatnou aplikaci. Zatím není známo, za jakou cenu se budou tato alba prodávat, nejspíš se však od normálních alb nebude lišit vůbec, anebo jenom o malou částku.

Album skupiny Snow Patrol by mělo vyjít okolo 27. října, takže na tuto novinku si ještě počkáme, přesto už teď vyvolala ohlasy, TechCrunch například poznamenává, že by tohle mohl být další hřebíček do rakve CD. To je asi poněkud přehnané (vzhledem k tomu, že tyto aplikace budu fungovat jenom na mobilní platformě Applu s multi-touch ovládáním), představuje to ovšem docela chytrý tah, jak nalákat na iPhone a zejména na iPod touch další zákazníky z poněkud odlišné kategorie uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: