Zprávy o iPhonu a iPodu touch: nový iPod touch na 532 MHz, Street View pro iPod touch, Google porušuje vývojářské licenční podmínky a vývojářská sada podporuje televizní výstup. (28.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu a iPodu touch: nový iPod touch na 532 MHz, Street View pro iPod touch, Google porušuje vývojářské licenční podmínky a vývojářská sada podporuje televizní výstup. (28.11.08)

28. listopadu 2008, 04.00 | Potvrdilo se, že procesor iPodu touch pracuje na 532 MHz a se 133MHz sběrnicí. Hackerský zákrok dovoluje používat zobrazení Street View také na iPodu touch. Google přiznal, že v aplikaci Google Mobile pro iPhone porušil licenční podmínky pro vývojáře aplikací. A vývojářská sada pro firmware 2.2 obsahuje nedokumentované funkce podporující televizní výstup.

Několik zpráv se objevilo též pro iPod touch a iPhone:

Potvrzen rychlejší procesor iPodu touch druhé generace

Už počátkem týdne se objevily informace, že procesor ARM v novém iPodu touch (někdy označovaném jako 2. generace) pracuje na vyšší taktovací frekvenci než stejný procesor v iPhonu 3G. A nyní přišlo potvrzení těchto zpráv. Vývojář Craig Hockenberry z Iconfactory nabídl zájemcům svůj kód umožňující zjistit některé podrobnosti o hardwaru iPhonu a iPodu touch.

John Gruber na serveru Daring Fireball oznamuje, že řada čtenářů tento kód použila k prověření svých přístrojů a došli k následujícímu zjištění: Původní iPhone, iPhone 3G a původní iPod touch používají procesor taktovaný na 400 MHz se sběrnicí běžící na 100 MHz. Nový iPod touch hlásí procesor na 532 MHz a sběrnici na 133 MHz. Co se týče kapacity fyzické paměti, tak u všech uvedených zařízení zůstává stejná, Hockenberryho kód hlásí 117 MB, což pravděpodobně znamená, že přístroj obsahuje 128 MB RAM, z níž se 11 MB využívá pro grafiku.

iPod touch tedy skutečně běží o něco rychleji, což by mohlo být k užitku například pro hry. Nižší taktovací frekvenci iPhonu lze vysvětlit poměrně snadno, jeho telekomunikační elektronika má rozhodně nezanedbatelný příkon (zejména při provozování ve 3G sítích) a u telefonu patří délka výdrže na baterii k nejdůležitějším parametrům, navíc se přístroj méně zahřívá (3G čipy nepochybně také trochu „přitopí“).

Street View pro iPod touch

Přesně před týdnem vydal Apple firmware 2.2 pro iPhone a iPod touch. Ten mimo jiné přinesl řadu nových funkcí pro mapy Googlu, především panoramatické zobrazení Street View. To si však užijí pouze majitelé iPhonů, vlastníci iPodu touch se dočkali velkého zklamaní, když zjistili, že firmware 2.2 pro jejich přístroj Street View neposkytuje.

To se jim pochopitelně ani trochu nelíbilo a poté, co se objevily hackerské nástroje pro otevření („jailbreak“) firmwaru 2.2, nenechal na sebe dlouho čekat hackerský zákrok, který Street View zpřístupňuje i na iPodu touch.

Návod najdete na tomto diskusním foru. Uvedený postup nelze doporučit úplným laikům, vyžaduje použití SSH, Terminalu a základní znalost XML, ale zase nějak zvlášť složitý není, je třeba z iPodu touch zkopírovat určitý soubor předvoleb, převést ho do formátu XML, pak do něj přidat několik málo řádků XML kódu, překopírovat ho zpět na iPod touch a ten restartovat.

Navíc lze předpokládat, že se postup brzy ještě zjednoduší, až se stane integrovanou součástí instalačních hackerských nástrojů. Samozřejmě se jedná o neoficiální postup, který nemusí být úplně bez rizika, případné problémy (některé už byly hlášeny) se časem jistě vyřeší.

Tohle však lze zatím použít jenom pro původní iPod touch, iPod touch druhé generace nástroje iPhone Dev Teamu dosud otevřít neumí (tým na tom pracuje, ale protože soustředil své úsilí především na odblokování iPhonu 3G, ještě se k otevření nového iPodu touch nedostal.)

Z uvedeného též plyne, že vypuštění Street View z firmwaru 2.2 pro iPod touch zřejmě nemělo technické důvody, můžeme se ovšem pouze dohadovat, co k tomuhle kroku Apple vlastně vedlo. Nejčastěji se uvažuje o tom, že Apple takto chce odlišit iPhone od iPodu touch, rovněž se spekuluje o odlišnostech v účtování těchto aktualizací a o tom, že vynecháním některých funkcí chtěl zajistit, aby aktualizace na verzi 2.2 pro iPod touch nebyla placená.

Zároveň to ovšem dává naději, že v budoucnosti, při vydání významnější aktualizace firmwaru iPodu touch, by se mohly i tyto vypuštěné funkce stát součástí oficiálního firmwaru (pravděpodobně však za to bude třeba zaplatit).

Google přiznal, že u aplikace Google Mobile pro iPhone porušil licenční podmínky pro vývojáře

Minulý týden Google doplnil svou vyhledávací aplikaci Google Mobile pro iPhone o hlasové vyhledávání. Jeho implementace sklidila velké pochvaly, aplikace totiž pozná, když přiložíte telefon k uchu (s pomocí distančního čidla), vyzve vás, abyste začali mluvit a potom počne vyhledávat podle hlasových příkazů uživatele. Žádná jiná aplikace pro iPhone tohle zatím nenabídla, teď však vyšel najevo důvod, proč tomu tak je. Aplikace totiž využívá nedokumentované funkce firmwaru iPhonu.

Avšak používání nedokumentovaných aplikačních programovacích rozhraní(API) přímo porušuje licenční podmínky, s nimiž musí vývojáři souhlasit, když si stahují příslušnou vývojářskou sadu. Zrovna tohle omezení ovšem má logické zdůvodnění – nedokumentovaná API rozhraní se při dalším vývoji firmwaru často výrazně mění, což může vést k tomu, že aplikace, jež je přesto užívá, nebude s novou verzí firmwaru fungovat, anebo se bude hroutit.

Jenže právě tohle Google udělal v případě aplikace Google Mobile, technické podrobnosti přináší John Gruber na serveru Daring Fireball. Dokumentovaná API rozhraní iPhonu zatím nedovolují využívat distanční čidlo telefonu takovým způsobem, jakým to dělá aplikace Googlu.

Ta tedy musela použít rozhraní nedokumentovaná. To pochopitelně vyvolává řadu otázek, zdá se, že to, s čím by nezávislý vývojář nejspíš měl značné problémy (takováto aplikace by se vůbec neměla dostat na App Store), Googlu prošlo. Vztahy mezi Googlem a Applem jsou ovšem značně nadstandardní, není tedy vůbec vyloučeno, že na tohle měl svolení Applu. I tak to však budí rozpaky kvůli rozdílnému přístupu k tvůrcům aplikací.

Samozřejmě to ještě neznamená, že by Google musel být ztělesněním zla (což by ovšem v souvislosti s heslem Googlu „Don’t be evil“, tedy „Nečiň zlo“, bylo docela ironické), ale zjevně to ukazuje, že někteří jsou si přece jen rovnější (finanční síla Googlu prostě působí na hodnotovou geometrii). Přímo to vybízí k parafrázování jednoho (původně latinského) úsloví na „Co je dovoleno Googlovi, není dovoleno …“ – to už si doplňte sami.

Vývojářská sada pro firmware 2.2 obsahuje nedokumentované funkce pro televizní výstup

Ars Technica se začala probírat aktualizovanou vývojářskou sadou pro firmware 2.2 a přitom narazila na nedokumentované funkce pro živý výstup videa na připojený televizor (přišla na to velice známá autorka technických publikací Erica Sadun, která se v poslední době hodně věnuje technickým podrobnostem iPhonu).

V aktualizovaném vývojovém rámci pro MediaPlayer se nachází nedokumentovaná třída MPTVOutWindow, jež dovoluje, aby iPhone posílal svůj videovýstup na připojený televizor namísto svého vlastního displeje. Je to určeno hlavně pro přehrávání filmů, kdy se výstup na větší obrazovku využije nejvíce, tato třída vytváří živý videoproud, který se vysílá do dokového konektoru iPhonu. K iPhonu tak bude potřeba pořídit si videoadaptér nebo příslušný kabel, aby to bylo možné prakticky využít.

Odkazovaný článek Ars Technicy obsahuje demonstrační Flash video, jež ukazuje, jak to funguje. V tomto režimu je však zatím vypojeno dotykové ovládání displeje iPhonu, telefon reaguje pouze na akcelerometr a třída MPTVOutWindow se zdá být určena pro zobrazování na šířku. Videovýstup na televizní obrazovku však je již v současném stavu čistý a plynulý a akcelerometr se skutečně dá použít k základnímu ovládání v tomhle režimu.

Na využití téhle funkce už pracují i další vývojáři, zřejmě se však zeptáte, k čemu je to vlastně dobré, když přece iPhone dokáže filmy přehrávat na televizi již teď. To sice ano, ale umí to jen přes iTunes, zatímco výše popsanou třídu lze použít v libovolné aplikaci a nejenom pro filmy, daly by tak napsat aplikace pro iPhone podporující velké obrazovky (to by se hodilo třeba pro prezentace).

Avšak protože jde o nedokumentovanou funkci, zatím najde využití jen v neoficiálních hackerských aplikacích, pro aplikace App Store by to asi Apple nepovolil (pokud tedy nejste Google). Lze ovšem předpokládat, že některá z budoucích verzí firmwaru tuto funkci „zlegalizuje“ (do té doby však ještě může doznat značných změn), pak by se mohla stát součástí oficiálních aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: