Zpráva o představení předběžné verze iPhone OS 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zpráva o představení předběžné verze iPhone OS 3.0

19. března 2009, 04.00 | V úterý 17. března Apple předvedl beta verzi chystaného nového firmwaru a vývojářské sady pro iPhone a iPod touch, jež doplní většinu funkcí, po nichž uživatelé a vývojáři již dlouho volali.

Jak víte už z předchozích zpráv na MůjMacu, v úterý 17. března Apple uspořádal ve svém sídle v kalifornském Cupertinu zvláštní mediální akci pro pozvané účastníky (především zástupce médií), na níž představil beta verzi chytaného nového firmwaru pro iPhone a iPod touch, oficiálně nazvaného iPhone OS 3.0. V tomto článku se pokusím podrobněji popsat, co všechno Apple v úterý ukázal.

Použité informační zdroje

Vycházím samozřejmě ze záznamů průběhu akce zveřejněných na Webu. Seznam odkazů a kompilaci z nich shromážděných novinek nabízí MacRumors. Přehledné a podrobné reportáže předkládají Macworld a CNET (ten navíc přidává fotografie z akce), hodně podrobnou reportáž a ještě více fotografií poskytuje Engadget. Na Webu přirozeně najdete i mnoho dalších zpráv o téhle akci, alespoň okrajově se o ní zmínil snad každý zpravodajský server z oboru IT, ale již z citovaných pramenů si lze udělat poměrně přesný obraz o tom, co se v Cupertinu dělo.

01mm19032009f.jpg

Samotný Apple vydal k akci tiskovou zprávu, především však nabízí její videozáznam (jako vždy jde o QuickTime film). A tato stránka na webu Applu stručně shrnuje základní novinky chystaného firmwaru 3.0.

A teď už se podívejme, co vlastně Apple v úterý předvedl:

Trocha statistických údajů na úvod

Akci zahájil Greg Joswiak, viceprezident Applu pro marketing iPhonu a iPodů, který oznámil, že poskytne náhled na nový software iPhonu (použil termín „iPhone OS“) a poté začal chrlit čísla ukazující, jak si na trhu vede současný iPhone a iPod touch. (Ze známých důvodů nebyl přítomen Steve Jobs.)

iPhone se nyní prodává v 80 zemích světa, za rok 2008 se k zákazníkům dostalo celkem 13,7 milionů kusů a od počátku Apple prodal již 17 milionů svých telefonů.

02mm19032009f.jpg

Joswiak poté podotkl, že iPhone OS provozuje též iPod touch a že do konce roku 2008 Apple prodal dohromady 30 milionů těchto zařízení. Z toho není těžké dovodit, že se iPodů touch prodalo 13 milionů, Apple tak vůbec poprvé sdělil přesnější údaj o odbytu tohoto iPodu (v dosavadních hlášeních finančních výsledků vždy uváděl jen celkový počet prodaných iPodů). Potvrdily se tím náznaky z minulého roku (například z průzkumů Net Applications zkoumajících složení uživatelů Webu), že poptávka po iPodu touch byla hodně silná.

Výčet číselných údajů však pokračoval dál. Před rokem (6. března) Apple poprvé veřejnosti představil vývojářskou sadu pro iPhone, na podobné akci jako ta letošní. Sada už byla stažena v 800 000 případů a vývojářského programu iPhonu se účastní 50 000 vývojářů. A 62 procent z toho počtu jsou vývojáři, kteří k Applu přišli nově.

03mm19032009f.jpg

Joswiak samozřejmě zdůraznil význam obchodu App Store, vyrovnávajícího příležitosti, poukázal na úspěch firmy Gameloft a nezávislého vývojáře Steva Demetera.

Zmínil také otázku schvalování aplikací pro App Store a uvedl, že 96 procent zaslaných aplikací bylo schváleno a 98 procent z nich do 7 dní. A též sdělil nejnovější statistické údaje k App Store, potvrdil, že počet aplikací převyšuje 25 000 a počet jednotlivých stažení již činí 800 milionů (při tomhle tempu by to brzy mohla být miliarda, jestlipak to Apple nějak oslaví?).

Začíná se představovat iPhone OS 3.0

Poté na pódium nastoupil Scott Forstall, vedoucí softwarového vývoje pro iPhone, který se pustil do představování nové verze operačního systému iPhonu a iPodu touch, uvedl ji tím, že jde o významnou aktualizaci.

Nové obchodní modely pro vývojáře

Začal s novinkami pro vývojáře, připomněl, že už stávající vývojářská sada dovoluje tvůrcům aplikací používat stejná API rozhraní jako programátorům Applu. Ti ovšem mezitím tvrdě pracovali na tom, aby vývojářskou sadu učinili ještě lepší a v nové verzi vývojářům zpřístupnili přes 1 000 dalších API rozhraní.

Pak začal mluvit o možnostech prodeje aplikací. Ten se dnes zajišťuje přes App Store, někteří vývojáři však měli zájem i o jiné obchodní modely, než jaké obchod Applu poskytuje, třeba o možnost předplatného, to by jistě uvítali vydavatelé časopisů. A tvůrci her by zase rádi prodávali další úrovně přímo ze svých děl a mnozí by stáli o možnost prodeje obsahu z aplikace (v této souvislosti se hodně mluvilo o e-knihách). Všechny tyto obchodní modely bude nový software (pro zjednodušení o něm budeme dále mluvit jako o firmwaru 3.0) podporovat.

Apple to nazývá In-App Purchase (nákup z aplikace). Z aplikace tak bude možné prodloužit předplatné časopisu anebo ke hře s 10 úrovněmi půjde koupit další úrovně přímo z ní. Bude to spolupracovat s iTunes účtem zákazníka podobně jako při stahování aktualizace aplikace. Tak jako na App Store i při tomto způsobu prodeje vývojáři dostanou 70 procent z koncové ceny, tenhle způsob distribuce se však bude týkat pouze placených aplikací, z bezplatných aplikací takto nakupovat nepůjde.

04mm19032009f.jpg

Podpora P2P sítí

Další významnou novinku firmwaru 3.0 tvoří podpora P2P (peer-to-peer) sítí. Bude-li se v určité oblasti nacházet několik iPhonů a iPodů touch, na nichž budou uživatelé hrát stejnou hru (Forstall uvedl jako příklad dvě děti na zadním sedadle automobilu), firmware 3.0 automaticky objeví ostatní aplikace přes Bluetooth, aniž by bylo třeba párování, vše má proběhnout zcela hladce, vytvoří se IP spojení, využije se k tomu technologie Bonjour a nebude to určené jen pro hry.

Lepší podpora příslušenství

Následující novinkou byla rozšířená podpora příslušenství. K iPhonu a iPodu touch ho nyní vyrábí řada firem, ty s novým firmwarem budou moci psát aplikace přímo komunikující s jejich perifériemi, například bude možné do aplikace zapracovat ekvalizér ovládající výstup externího reproduktoru z iPhonu.

Forstall zdůraznil význam rozšířené podpory pro zdravotnická zařízení, bude kupříkladu možné mít tonometr (měřič krevního tlaku) připojený k iPhonu, který naměřené hodnoty pošle z telefonu rovnou uživatelovu lékaři. Funguje to přes dokový konektor a bezdrátově přes Bluetooth, podporují se standardní protokoly, ale bude možné užívat i vlastní speciální protokoly.

Mapy a vylepšená navigace

Poté přišla na řadu mapová aplikace Maps. Tu Apple vyvinul spolu s Googlem, vývojáři však zatím nemohli mapy začleňovat do svých aplikací. Ale ve firmwaru 3.0 získají přístup k API rozhraní Maps a budou moci mapy vkládat do svých výtvorů, aplikace třetích stran tedy získají stejné možnosti prohlížení jako integrovaná aplikace telefonu. To samozřejmě platí i pro informace o geografické poloze.

A potom přišlo oznámení, na než skutečně čekali mnozí: Technologie Core Location dovolí GPS navigaci s průběžnými pokyny, má to však jeden háček – nepůjde k tomu použít aplikace Maps, protože to nedovoluje jejich licence (vlastně jde o licenci Googlu), vývojáři navigací tak budou muset užít své vlastní mapy. To ovšem zase až taková překážka nebude, dodavatelé profesionálních GPS navigací stejně hodlali nasadit své (lokálně uložené) mapy. Po uvedení ostré verze firmwaru 3.0 tudíž lze předpokládat, že se vyrojí množství plnohodnotných GPS navigací pro iPhone 3G.

05mm19032009f.jpg

Oznamovací služba konečně přichází na scénu

Na další novinku se čeká už opravdu hodně dlouho. Firmware 3.0 totiž konečně bude podporovat oznamovací službu typu „push“ (anglicky označovanou jako „push notification service“). O ní přitom Apple mluvil již na loňské vývojářské konferenci WWDC při představování firmwaru 2.0 a iPhonu 3G, její zprovoznění se očekávalo v září 2008 spolu s vydáním firmwaru 2.1, jenže čtvrtá beta verze firmwaru 2.1 její podporu odstranila a od té doby bylo o službě ticho, dokonce se začaly objevovat pověsti, že Apple místo toho povolí v omezené míře provozování aplikací třetích stran v pozadí.

Není tedy divu, že Forstall přiznal značné zpoždění Applu. Původně očekávali, že službu rozběhnou do konce loňského roku, to se však nepovedlo. To podle Forstalla způsobil hlavně prudký růst App Store, kdy obchod už dva měsíce po spuštění obsahoval 1 000 aplikací. Tedy víc než se čekalo a oznamovací službu chtělo využívat ohromné množství vývojářů, proto bylo nutné zcela přepracovat její architekturu, aby se její výkon dal skutečně škálovat i pro vysoká zatížení.

Apple nadále nehodlá povolit aplikacím třetích stran běh v pozadí, oznamovací službu nabídne jako alternativu. Důvody tohoto rozhodnutí zůstávají stejné, při běhu procesů v pozadí nelze telefon uspat, takže se nemůže přepnout do maximálně úsporného stavu. Apple to testoval na řadě různých telefonů s oblíbeným IM klientem běžícím v pozadí a zjistil, že se doba výdrže přístroje zkrátila o 80 a více procent. Když se použilo oznamování, doba výdrže v nečinnosti se zkrátila jen o 23 procent. Procesy v pozadí navíc spotřebovávají takty procesoru, což zpomaluje aplikaci běžící v popředí. A proto Apple tolik prosazuje „push“ oznamování.

06mm19032009f.jpg

Forstall stručně nastínil, jak to celé funguje, jako příklad užil IM aplikaci. Když běží, je připojená k serveru, takže se informace dají prostě posílat po síti. A pokud zrovna nepracuje, může využít oznamovacího systému Applu, který bude připojen trvale. Systém pracuje se třemi typy oznámení: jmenovkami (badges), zvukovými upozorněními a textovými upozorněními (ta vypadají stejně jako SMS upozornění). Jde tedy o stejné uspořádání, jaké Apple popisoval již loni na WWDC.

Tento model je údajně velice dobře škálovatelný a navíc byl optimalizován pro mobilní sítě, bude existovat řada různých konfigurací, s ohledem na to, že se iPhone dnes prodává v 80 zemích prostřednictvím 25 operátorů. Takže jednoduše řečeno, oznamovací služba by se měla vypořádat s velkým zatížením, jaké lze, při současných počtech aplikací, předpokládat.

Další nové možnosti aplikací

Forstall poté stručně zmínil i další API rozhraní firmwaru 3.0 (a nové vývojářské sady). Z aplikací bude možné přistupovat k elektronické poště, k distančnímu čidlu, ke knihovně iPodu a k proudovému zvuku a videu (zavádí se nový standard přenosu přes HTTP, který projde firewally), aplikace dále budou moci využívat zatřesení přístroje, datové detektory a hlasovou konverzaci ve hrách. To byly příklady některých z tisícovky nových API rozhraní přístupných vývojářům.

Ukázky prvních aplikací pro nový firmware

A podobně jako před rokem při prvním předvedení vývojářské sady také tentokrát několik firem ukázalo své první aplikace pro firmware 3.0. Apple jim novou verzi vývojářské sady poskytl před několika týdny a vyzval je, aby ji použili k napsání ukázkových aplikací.

První přišla firma Meebo poskytující IM služby, ta čekala se svým IM klientem pro iPhone právě na zprovoznění oznamovací služby, spoluzakladatel a generální ředitel Meebo Seth Sternberg předvedl, jak klient získá oznámení o nových zprávách, i když právě neběží.

Pak vystoupila známá herní firma Electronic Arts (EA). Ta už vyvinula 10 her pro iPhone, nyní ukázala hru The Sims 3 napsanou s pomocí nové vývojářské sady. V ukázce se objevila postavička „Scott“, na níž EA demonstrovala možnost nakupování ve hře, s pomocí „simoleonů“, fiktivních peněz hry. „Scott“ si koupil stereosoupravu, jež umožňuje ve hře přehrávat obsah knihovny iPodu.

07mm19032009f.jpg

Objevil se též zástupce databázového kolosu Oracle, tato firma předvedla podnikovou aplikaci umožňující pomocí oznamovací služby sledovat vývoj zásob výrobního podniku (jako příklad posloužila linka na výrobu plyšových medvídků).

Aplikaci pro iPhone ukázala rovněž sportovní televize ESPN, její program posílá upozornění na sportovní události. K tomu samozřejmě využívá oznamovací službu, která pošle textovou zprávu, přehraje znělku ESPN a zašle jmenovku aplikaci.

Forstall podotkl, že aplikace ESPN byla jednou z těch, jež Apple přinutily přepracovat oznamovací službu tak, aby si poradila s intenzivním provozem.

Firma LifeScan následně předvedla aplikaci pro diabetiky. Ta spolupracuje s hardwarem pro monitorování obsahu glukózy v krvi (připojeným přes Bluetooth) a naměřené údaje dále zpracovává. Jako příklad posloužila 15letá diabetická dívka, která si sama píchá inzulínové injekce a aplikace jí pomáhá určit si přesné dávkování podle výsledků měření. Aplikace navíc dovoluje komunikovat s dalšími stejně postiženými pacienty, s rodiči, s lékařem a dalšími a udržuje záznamy o provedených měřeních, což umožňuje lépe sledovat vývoj zdravotního stavu uživatele.

LifeScan spolupracuje s Applem a s americkými úřady na tom, aby řešení vyhovovalo zdravotním předpisům. Vzhledem k tomu, jak je tato nemoc (bohužel) rozšířená, to rozhodně může hodně lidem pomoci. Zde se samozřejmě využila nová rozšířená podpora příslušenství.

Následovalo několik firem, jež ukázaly hry napsané s pomocí nové vývojářské sady, demonstrovala se například možnost hraní přes WiFi síť.

Další nové vlastnosti firmwaru 3.0

Na pódium se vrátil Scott Forstall, aby pokračoval v představování novinek firmwaru 3.0. A hned tou první vzbudil velké nadšení:

Podpora kopírování a vkládání

Firmware 3.0 totiž konečně přináší podporu kopírování a vkládání, na niž se tak dlouho čekalo. Forstall k tomu řekl, že tvrdě pracovali na navržení snadno použitelného, přímočarého uživatelského rozhraní pro funkce vyjímání, kopírování a vkládání. Otevřel zprávu elektronické pošty a dvojitým poklepáním vybral úsek textu. Na konci výběru se objevily záchytné body, které zobrazily překryvnou bublinu s příkazy „Cut“, „Copy“ a „Paste“. (Mimochodem, předváděná zpráva hovořila o letu Oceanic 815, příznivci seriálu Ztraceni vtípek jistě ocení.)

08mm19032009f.jpg

Kopírování a vkládání funguje ve všech aplikacích, nejenom v poště, což Forstall předvedl, když v poznámkách dal vybrat vše (odpovídajícím příkazem z bubliny) a zkopírovaný výběr pak vložil do elektronické pošty.

Kopírovat se dá též HTML, v Safari lze vybrat část stránky (využívá se stejná technologie, jaká slouží ke zvětšování textu) a vložit ji do pošty jako formátovaný text. A pokud se vám nelíbí, co jste vložili, dá se operace odvolat zatřesením, další zatřesení úkon opět přivolá, tohle jde provádět vícenásobně.

Funguje to samozřejmě i pro SMS zprávy a pro text v aplikacích třetích stran. A kopírovat se dají také fotografie, Forstall vybral fotografii, zkopíroval ji a vložil do zprávy elektronické pošty. Když se najednou vybere více snímků, lze takto do pošty vložit více fotografií najednou – Apple tedy vyslyšel další častou stížnost uživatelů.

Podpora kopírování a vkládání nyní tvoří součást vrstvy Cocoa Touch obsluhující dotykové uživatelské rozhraní iPhonu, takže začlenění těchto funkcí do aplikací by mělo být velice snadné.

Práce v orientaci na šířku

Rozšířila se rovněž podpora práce aplikací v orientaci na šířku. Safari to podporuje už teď a virtuální klávesnice také. Verze 3.0 tuhle možnost rozšiřuje do všech klíčových aplikací, kupříkladu poštovní klient Mail má režim práce na šířku, což se hodí pro širokoúhlé přílohy a zprávy lze psát na široké klávesnici. A totéž platí pro poznámky a pro editor SMS zpráv.

SMS a MMS zprávy

Ten se nyní jmenuje Messages a doznal značných změn, aplikace umí přeposílat a mazat zprávy, jak po jedné, tak i po několika najednou.

Hlavní novinku ovšem představuje podpora multimediálních MMS zpráv, nabízená aplikací Messages. Ta dovoluje posílání a příjem fotografií, kontaktů (s použitím standardu vCard, přijaté kontakty se automaticky přidají do seznamu kontaktů), zvukových souborů a geografických poloh. Firmware 3.0 tak odstraňuje jeden z nejkritizovanějších nedostatků iPhonu (i když ne pro všechny vlastníky iPhonů, o tom více níže).

Hlasové poznámky

Apple též doplnil jednu zcela novou aplikaci, Voice Memo pro hlasové poznámky. Podobné záznamníky sice už nabízejí třetí výrobci, ale teď bude součástí standardní výbavy. Aplikace zobrazuje mikrofon a měřič hlasitosti, k nahrávání poznámek lze použít jak integrovaný, tak externí mikrofon. Nahranou hlasovou poznámku jde ořezávat a dá se poslat elektronickou poštou nebo jako MMS zpráva.

09mm19032009f.jpg

Vylepšený kalendář

Již první iPhone nabízel osobní kalendáře synchronizované s Macem či PC přes iTunes. Firmware 2.0 k tomu přidal podporu Exchange, firmware 3.0 doplňuje ještě dva další typy kalendářů: kalendáře podle specifikace CalDAV (ty používá například Google, Yahoo či Mac OS X Server) a dále podporuje předplacený kalendářní obsah ve formátu .ics.

K vylepšení došlo i v aplikaci pro sledování akciových kursů (mimo jiné podporuje režim na šířku), tato novinka ovšem u většiny komentátorů vyvolala uštěpačné poznámky v souvislosti se současnými ekonomickými potížemi.

Rozšířené vyhledávání

Zato další novinka patří k těm velice vítaným. Rozšířily se totiž možnosti vyhledávání. Firmware 2.0 přinesl prohledávání kontaktů a verze 3.0 ho zavedla do všech klíčových aplikací. Dá se prohledávat pošta (a to i na serveru, podporuje-li to používaná poštovní služba), hledat lze v kalendáři a v iPodu. A také v poznámkách, jak v titulcích, tak v jejich tělech.

10mm19032009f.jpg

Ale to není vše, verze 3.0 dovolí tohle všechno prohledávat z jednoho místa. O to se stará nová domovská obrazovka nazvaná Spotlight (podobnost s Macy nikoli náhodná). Leží vlevo vedle základní domovské obrazovky, z níž se do ní dá posunout a zobrazuje malou lupu, kterou lze hledat po celém telefonu. Když najde kontakt, poklepání na něj vás přenese do aplikace pro telefonování. Také takhle jde hledat aplikace, to se bude hodit uživatelům s jejich velkým počtem (Forstall jich měl nainstalovanou celou stovku), požadovaný program se v obrazovce Spotlight rychle najde a spustí. Prohledávat se dá též knihovna iPodu, poznámky, pošta a dokonce i termíny v kalendáři. iPhone tak konečně získá globální vyhledávací funkci.

Celkem 100 nových funkcí

A tím podrobné představování novinek skončilo, firmware 3.0 ale nabídne ještě mnohem víc, Forstall řekl, že verze 3.0 přináší přes 100 nových funkcí, neměl však čas je probírat všechny.

Některé přesto stručně zmínil (jako nápověda může posloužit i tento snímek z Forstallovy prezentace). Firmware 3.0 přinese synchronizaci poznámek, funkci Shake to shuffle (náhodné přepnutí na další skladbu při zatřesení, tak jako na iPodu nano), automatické přihlašování do WiFi sítí, stereofonní profil pro Bluetooth, podporu účtů YouTube, rozšířenou podporu jazyků (takže už bychom se snad mohli dočkat oficiální češtiny), funkci Autofill pro iPod, ochranu před phishingem (podvodnými stránkami) v Safari, rozšířenou rodičovskou kontrolu a mnoho dalšího. (Apple si však tyto novinky zatím schovává, na svém webu popisuje pouze to, co ukázal Forstall).

Dostupnost nového firmwaru a vývojářské sady

Když popisování novinek definitivně ukončil, Forstall je ještě stručně zrekapituloval a potom na pódium přišel Greg Joswiak, aby sdělil, jak to bude s dostupností nového softwaru.

11mm19032009f.jpg

Vývojáři si mohou již od úterý 17. března stahovat beta verzi nové vývojářské sady (ta se nabízí tady), je dostupná každému, kdo byl zařazen do vývojářského programu iPhonu.

Joswiak dále prohlásil, že App Store se brzy objeví i v dalších zemích (pro tu naši ovšem už funguje od zahájení prodeje iPhonu 3G).

V případě firmwaru 3.0 pro koncové uživatele však již příliš konkrétní nebyl, slíbil jen, že se začne dodávat letos v létě (to je ovšem dost široký pojem, zvlášť v pojetí Applu). Stejně jako v minulosti bude pro majitele iPhonů nový firmware zdarma a bude fungovat i na původním iPhonu. Na tom však s omezeními, některé funkce na něm dostupné nebudou, například MMS zprávy či stereofonní Bluetooth. Apple to zdůvodňuje tím, že původní iPhone postrádá potřebný hardware (s tím sice lze souhlasit třeba v případě GPS navigace, ale zrovna u MMS zpráv to velký smysl nedává).

Nový firmware 3.0 bude ve stejné době dostupný též pro iPod touch, ovšem u něj opět bude nutné zaplatit manipulační poplatek 9,95 USD, což Apple nadále zdůvodňuje rozdílným účtováním příjmů za tento přístroj.

Závěrečná diskuse

A poté následovala již jen krátká závěrečná diskuse s účastníky akce, k Forstallovi a Joswiakovi se s odpověďmi přidal ještě viceprezident pro globální produktový marketing Phil Schiller.

První tázající chtěl vědět, proč Applu trvalo tak dlouho, než zavedl podporu kopírování a vkládání. Na to Forstall odpověděl, že nebylo zřejmé, jak to udělat, musely se zvažovat bezpečnostní problémy a bylo třeba zajistit dobrou spolupráci s dotykovým uživatelským rozhraním.

Další dotaz se týkal podpory Flashe, Schiller pouze řekl, že k tomu nic oznamovat nebude. Forstall ale doplnil, že se podporuje video podle standardů HTML 5 a formát H.264, což by mělo stačit.

Padla rovněž otázka na podrobnosti P2P funkcí, Forstall vysvětlil, že jde o vzájemné propojení přístrojů přes Bluetooth, kdy Bluetooth a Bonjour vytvoří IP spojení. A samozřejmě se musel v zápětí objevit dotaz na možnost výměny souborů v takovýchto P2P sítích, k čemuž Joswiak uvedl, že sice lze posílat hudební proudy jiným aplikacím, ale bylo by matoucí, kdyby hudbu mohly stahovat i jiné aplikace mimo iPodu.

12mm19032009f.jpg

Nemohl chybět ani dotaz na použití iPhonu v roli modemu (takzvaný tethering), o němž se zmiňovaly pověsti předcházející představení firmwaru 3.0. Forstall odpověděl, že se takováto podpora skládá ze dvou částí, na straně klienta a na straně operátora. Firmware 3.0 bude obsahovat podporu klientské strany, ale na části pro operátory se ještě pracuje. Bude tedy zřejmě záležet na jednotlivých operátorech, zda to umožní (srovnání s jinými telefony však vyvolává otázku, proč to musí Apple dělat tak složitě).

Z dalších otázek a odpovědí stojí za zmínku třeba to, že Apple nebude vývojářům nijak zaručovat dostupnost oznamovací služby (i když se samozřejmě bude snažit o její maximální spolehlivost).

Všichni tři zástupci Applu se přirozeně vyhnuli konkrétnějším odpovědím na to, zda Apple chystá nový hardware iPhonů a v diskusi též zaznělo, že původní iPhone nemůže podporovat MMS zprávy, protože má odlišnou rádiovou část.

Poslední otázky se týkaly schvalování aplikací pro App Store, Schiller zopakoval již zmíněná vysoká procenta přijatých aplikací. Nadále ovšem bude Apple sledovat výskyt neslušného a nepřípustného obsahu a řešit otázku vhodnosti pro děti, s tím by však měla pomoci vylepšená rodičovská kontrola.

Závěrečné shrnutí

Apple v úterý představil skutečně hodně novinek, firmware 3.0 a s ním související nová vývojářská sada napravují většinu nedostatků, pro něž byl iPhone kritizován už od svého uvedení na trh. iPhone 3G a firmware 2.x sice již něco vylepšily, avšak spousta věcí zůstávala pořád nedořešených, skoro se zdá, že se Apple inspiroval u Microsoftu, o němž se tvrdívalo, že se mu povede až třetí verze.

Jistě, některé otázky stále nebyly zodpovězeny (třeba konkrétní implementace možnosti nasazení do role modemu) a dost překvapivá jsou tak citelná omezení pro původní iPhone, ale celkově lze novinky hodnotit veskrze kladně.

A možná ještě důležitější než to, co Apple v úterý představil, budou nové rozšířené možnosti pro vývojáře, pokud Apple zase nezavede příliš tvrdá licenční omezení, mohly by se objevit velice zajímavé nové aplikace.

To vše by mohlo v létě přispět k dalšímu posílení postavení iPhonu a iPodu touch na trhu, navíc je dost pravděpodobné, že Apple ve stejné době přijde také s novým hardwarem.

To ovšem bude jasnější až někdy za tři měsíce, do té doby ale i tak máme dost materiálu k přemýšlení a lze též čekat, že vývojáři zkoumající beta verzi nové vývojářské sady brzy začnou oznamovat, na jaké zajímavé novinky narazili.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: