VESA oficiálně přijala Mini DisplayPort jako standard - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

VESA oficiálně přijala Mini DisplayPort jako standard

13. listopadu 2009, 00.00 | Organizace VESA v úterý schválila konektor Mini DisplayPort jako svůj standard, což dává naději na jeho větší rozšíření a silnější podporu.

Když loni v říjnu Apple představil nové hliníkové „unibody“ MacBooky a MacBooky Pro a také 24“ monitor LED Cinema Display, zároveň zavedl nové zobrazovací rozhraní, Mini DisplayPort. Letos na jaře toto rozhraní nasadily i modernizované stolní Macy (Macy mini ovšem současně poskytují i DVI port a totéž platí pro letošní Macy Pro) a naposledy na něj přešel přepracovaný bílý MacBook.

Obtížné počátky

Zpočátku vyvolával Mini DisplayPort značně rozporné reakce, bylo sice jasné, že jde o rozhraní navrhované s ohledem na budoucnost (například zvládá na jednom kabelu rozlišení 2 560 x 1 600, často používané 30” monitory, umí toho ovšem ještě mnohem víc, podrobnější obecné informace o rozhraní DisplayPort obsahuje tento web), avšak zároveň v té době byly značné potíže s kompatibilitou, nabízelo se totiž jen velmi málo adaptérů dovolujících připojení běžně dostupných monitorů a jiných zařízení (MůjMac to podrobněji probíral zde), problémy způsobovalo hlavně to, že Apple přišel se zmenšenou variantou konektoru, kterou tehdy nepoužíval nikdo jiný.

Od té doby se situace poněkud zlepšila, přinejmenším v USA se už dá sehnat většina potřebných adaptérů a redukcí, kromě těch od Applu se objevily i levnější alternativy jiných výrobců. Tomu jistě pomohlo, že Apple počal v létě zdarma poskytovat licence na Mini DisplayPort, ovšem ještě lepší by bylo, kdyby se toto rozhraní stalo obecným standardem.

Mini DisplayPort se stal oficiálním standardem VESA

Organizace VESA standardizující rozhraní a protokoly pro zobrazovací zařízení už v lednu slíbila, že Mini DisplayPort zahrne do chystané specifikace DisplayPort 1.2, ale nakonec ho standardizovala ještě dříve, v úterý oznámila, že se konektor Mini DisplayPort stává jejím standardem, všechna zařízení jím vybavená musí splňovat specifikace vyžadované standardem DisplayPort 1.1a.

Mini DisplayPort (VESA pro něj užívá zkratku „mDP“), který by měl sloužit především pro tenké notebooky a pro grafické karty s vícenásobnými výstupy, nyní představuje oficiálně uznanou alternativu standardního „velkého“ konektoru DisplayPort verze 1.1a.

Nový standard mDP definuje rozměry konektoru a podporované kabely a adaptéry. Elektrické vlastnosti a protokoly se přirozeně musí shodovat se specifikacemi pro DisplayPort 1.1a, totéž platí pro kabely s tímto konektorem.

Ze zprávy, co k tomu VESA vydala (najdete ji na titulní stránce jejího webu) plyne, že tenhle konektor vyvinul Apple a již dříve v letošním roce poskytl licenci na něj právě organizaci VESA, aby ho bylo možné začlenit do obecného standardu DisplayPort.

Nadějné vyhlídky do budoucnosti

Zároveň VESA pracuje na dokončení nového standardu DisplayPort 1.2, který samozřejmě zahrnuje Mini DisplayPort a současně zdvojnásobuje přenosovou kapacitu rozhraní na 21,6 GB/s. To dále rozšíří jeho možnosti, dovolí například podporu více monitorů o vysokém rozlišení přes jediný výstupní konektor, umožní používat ještě větší rozlišení, hloubky barev a obnovovací frekvence a bude se to hodit i pro výkonné 3D zobrazovače.

Když se teď Mini DisplayPort stal oficiálním standardem, zvýšila se naděje, že se více rozšíří, mohl by se začít častěji objevovat i na hardwaru jiných výrobců. V USA by se již brzy měly prodávat monitory CinemaView vybavené také Mini DisplayPortem (ohlášeny sice byly už v dubnu, ale na trh mají přijít až tento měsíc), zajímavější je však to, že se počaly nabízet grafické karty využívající pro výstup Mini DisplayPort.

Zatím se ovšem jedná jen o speciality, konkrétně o karty s výstupem na větší počet monitorů, jež po menším konektoru sáhly z prostorových důvodů, například karty ATI Radeon HD 5870 Eyefinity s 6 výstupy a Matrox M9188 s 8 výstupy. (Konektor Mini DisplayPort je totiž desetkrát menší než DVI port plné velikosti a pro podporu takovýchto počtů monitorů vyhovuje jedině rozhraní DisplayPort.)

Dá se předpokládat, že se Mini DisplayPort časem rozšíří ještě více, přinejmenším na ultrapřenosných noteboocích. Není však příliš pravděpodobné, že by menší konektor začaly ve větší míře používat stolní monitory a jiná podobná zařízení (třeba projektory), ale adaptéry a redukce by se mohly stát všeobecně dostupnými a pochopitelně by měly zároveň dále zlevnit. Apple tak zpočátku opět doplácel na to, že s tímto řešením přišel jako první, ale možná již příští rok většina potíží s Mini DisplayPortem zmizí díky jeho standardizaci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: