Ve firmwaru 3.0 bylo objeveno rozhraní pro nahrávání videa a další zajímavosti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Ve firmwaru 3.0 bylo objeveno rozhraní pro nahrávání videa a další zajímavosti

10. dubna 2009, 07.00 | V beta verzi firmwaru 3.0 pro iPhone se nalezlo uživatelské rozhraní pro pořizování videonahrávek a další odkazy naznačují, že by budoucí iPhone mohl mít automatické zaostřování, kompas a možná i hlasové vytáčení. A komponenty pro výrobu nového telefonu již nejspíš putují k montážním linkám.

Stále přibývá náznaků, že budoucí iPhone bude vedle pořizování statických fotografií také schopný nahrávat video. A nyní se objevil zřejmě rozhodující důkaz na podporu tohoto tvrzení.

MacRumors zveřejnil rozhraní pro nahrávání videa

Přichází s ním server MacRumors, který od svých kontaktů mezi vývojáři získal snímek uživatelského rozhraní fotoaparátu z nejnovější beta verze firmwaru 3.0 (tu Apple uvolnil počátkem dubna). Tenhle snímek ukazuje normální fotografické rozhraní firmwaru 3.0, jaké známe už z první beta verze, avšak v pravém dolním rohu se navíc nachází přepínač, umožňující volit mezi statickými fotografiemi a záznamem videa.

a01mm09042009f.jpg

V současné beta verzi firmwaru 3.0 ovšem není funkční podpora nahrávání videa a běžně není přístupné ani toto rozhraní, to se totiž objeví pouze tehdy, když se konfigurační soubory nastaví tak, aby firmwaru sdělovaly, že je přítomná videokamera, proto bylo objeveno až teď. (Tato fotografie poskytuje možnost porovnání „normálního“ fotografického rozhraní firmwaru 3.0 – nachází se vlevo – a nově objeveného rozhraní s podporou videa.)

a02mm09042009f.jpg

V konfiguračních souborech byly objeveny i jiné zajímavé odkazy, popisující prvky „auto-focus camera“ (fotoaparát s automatickým zaostřováním), „magnetometer“ (magnetometr, tedy nejspíš digitální kompas) a „Voice Control“ (hlasové ovládání).

To by mohlo znamenat, že fotoaparát nového iPhonu (který zřejmě bude používat snímač s vyšším rozlišením) konečně nabídne automatické zaostřování, což by mělo přispět k vyšší kvalitě fotografií (a případně i videa).

Digitální kompas by mohl posloužit jako dodatečná navigační pomůcka vedle již přítomného GPS přijímače, některé jiné mobilní telefony ho nabízejí už dnes (třeba Nokia má pár takových modelů) a hlasové ovládání nejspíš označuje funkci hlasového vytáčení, jehož nepřítomnost představuje jeden z kritizovaných nedostatků stávajícího iPhonu.

Jde ovšem jen o nepřímé náznaky, z nichž není vhodné dělat předčasné dalekosáhlé závěry.

Podporu nahrávání videa potvrzuje BoyGenius Report

Výše uvedená zjištění nezávisle podpořil blog BoyGenius Report (BGR), který zveřejnil několik dalších snímků obrazovek z beta verze firmwaru 3.0, jež mu zaslal jeden jeho spolehlivý zdroj.

Tenhle snímek jasně ukazuje, že nový firmware obsahuje aplikaci pro nahrávání videa, text „You can take videos using the camera“ (Můžete pořizovat videa pomocí kamery) pod ikonou videokamery je dostatečně výmluvný.

a03mm09042009f.jpg

Další obrazovka zveřejněná BGR zobrazuje mezi nastaveními telefonu položku „Voice Control“, tedy ono již výše zmiňované hlasové ovládání a ještě další obrazovky nasvědčují, že nový firmware přinese více různých nastavení včetně položky pro přístupnost.

a04mm09042009f.jpg

Zdroj, který BGR dodal tyto snímky, mu poskytl ještě něco doplňujících informací:

Podle nich ostrá verze firmwaru 3.0 bude podporovat OpenGL ES 2.0. V beta verzích firmwaru 3.0 se nacházejí různé odkazy na záhadný přístroj „ChinaBrick“ (doslovně přeloženo „čínská cihla“), což by možná mohl být přístroj specificky určený pro čínský trh, nic konkrétnějšího se však o něm neví.

A co se týče nahrávání videa, je velice pravděpodobné, že tato funkce bude dostupná pouze pro nový iPhone a na iPhonu 3G podporována nebude (to by celkem dávalo smysl, hackerské aplikace sice umožňují nahrávání videa i na stávajícím iPhonu, ale příliš kvalitní to není a dá se předpokládat, že se Apple bude snažit takovéto funkce svázat s novým hardwarem).

Zdá se tedy jako velmi pravděpodobné, že nový iPhone nabídne fotoaparát s vyšším rozlišením, lepší optikou a možností záznamu videa, vzhledem k tomu, co již teď dodává konkurence, se to jeví jako logické rozhodnutí.

Komponenty pro nový iPhone už možná směřují do montážních továren

A je docela dobře možné, že komponenty, z nichž bude onen nový iPhone sestávat, již zamířily do příslušných montážních provozů. Tchajwanské noviny Commercial Times tvrdí, že několik dodavatelů už odeslalo příslušné součástky, aby byl včas vyroben dostatek nových telefonů Applu pro předpokládané uvedení v červnu, dodávky těchto přístrojů by v následujícím čtvrtletí po zahájení prodeje měly údajně dosáhnout 2 až 3 milionů kusů (do tohoto množství se však možná započítává i předchozí model, jenž se bude vyprodávat).

Jako obvykle jde o neověřená tvrzení, ale pokud se má dostat nový iPhone na trh již v červnu (o čemž zatím panuje téměř všeobecná shoda), musí výroba začít s dostatečným předstihem, aby bylo dost přístrojů k uspokojení pravděpodobné počáteční poptávky.

Záhadná hromadná objednávka flash pamětí

V této souvislosti se objevila ještě jedna podobná zpráva, ta však působí poněkud zmatečně. Známý tchajwanský server DigiTimes zaslechl, že Apple objednal 100 milionů 8Gb NAND flash čipů, což údajně spolu s objednávkami Nokie a Sony způsobilo nedostatek těchto komponent na trhu, další zákazníci prý budou mít potíže je získat nejméně do konce května.

Není však vůbec jasné, co hodlá Apple s takovým množstvím flash čipů dělat. Pokud totiž skutečně jde o 8Gb čipy (tedy čipy s kapacitou 1 GB), tak nebudou určeny do iPhonu a iPodu touch, tam se z prostorových důvodů nasazují flash čipy s mnohem vyšší datovou hustotou a nový iPod shuffle zřejmě používá též jediný čip s vyšší úložnou kapacitou. Další možnost představuje iPod nano, jenže i pro něj se jedná o příliš malou kapacitu.

Buď tedy DigiTimes údaje o kapacitě flash čipů nějak popletl a nové iPhony a iPody touch budou opět mít větší paměť, anebo Apple chystá nějaké jiné levné zařízení s poměrně malou paměťovou kapacitu, jež hodlá vyrábět ve velkých objemech, to bychom měli zjistit v příštích měsících (Apple už v minulosti nakupoval flash paměť a další komponenty předem do zásoby, takže to samo o sobě nijak překvapivé není, ovšem objednávka na 100 milionů kusů je přece jen nezvykle velká).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: