V beta verzi firmwaru 3.0 byly odhaleny další náznaky vlastností budoucího hardwaru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

V beta verzi firmwaru 3.0 byly odhaleny další náznaky vlastností budoucího hardwaru

8. dubna 2009, 06.00 | Pátrání v beta verzi firmwaru 3.0 pro iPhone nasvědčuje, že by nové modely mohly podporovat nízkopříkonové bezdrátové připojení 802.11n a objevily se též známky podpory střihu videa.

Apple uvolnil první beta verzi firmwaru 3.0 pro vývojáře 17. března, ihned po jejím prvním veřejném předvedení a počátkem dubna vydal druhou beta verzi. Vývojáři se přirozeně okamžitě pustili do propátrávání tohoto softwaru a postupně hlásí různé zajímavé nálezy.

Již několik dní po vydání první beta verze byly objeveny odkazy na pravděpodobný nový hardware a teď postupně přicházejí další informace tom, jaké novinky by tyto nové přístroje mohly přinést. Tyhle náznaky rozhodně nelze podceňovat, podobně byly v beta verzi firmwaru 2.0 odhaleny odkazy na chystaný iPhone s podporou 3G sítí, a tak byl dopředu předpovězen iPhone 3G.

Nyní by to mohlo být podobné, mimo jiné se zdá, že nový iPhone nejspíš nabídne i rychlejší WiFi připojení:

Nový iPhone a iPod touch zřejmě budou podporovat nízkopříkonovou variantu 802.11n

Z různých nepřímých náznaků se vyvozuje, že nový iPhone bude podporovat vyšší přenosové rychlosti v mobilních 3G sítích. Ale iPhone (a také iPod touch) poskytuje ještě jednu možnost síťového připojení, totiž bezdrátovou komunikaci přes integrovaný WiFi adaptér, což dovoluje ještě rychlejší připojení, nachází-li se ovšem v blízkosti příslušný přípojný bod.

A beta verze firmwaru 3.0 naznačuje, že bychom se mohli dočkat zrychlení i v této oblasti.

Stávající iPhone a iPod touch používají pro WiFi a Bluetooth komunikaci čipy Broadcom, konkrétně čip BCM4325. Avšak resource soubory firmwaru 3.0, vyhrazené pro iPod touch třetí generace (přesněji řečeno pro zařízení s identifikátorem „iPod 3,1“, ale to těžko může být něco jiného), odkazují na čip Broadcom BCM4329 (viz tento snímek obrazovky spouštěcího skriptu).

01mm08042009f.jpg

A tenhle čip přidává podporu pro předběžný standard 802.11n (oficiální specifikace by měla být schválena až letos, ovšem dosavadní „provizorium“ se již tak rozšířilo, že jde o faktický standard, více informací najdete třeba tady). Nový čip doplňuje také možnost vyhledávání sítí pracujících v pásmu 5 GHz a připojování k nim.

Současné iPhony a iPody touch podporují 2,4GHz sítě 802.11b/g (použitý čip Broadcom BCM4325 sice zvládá i 5GHz sítě 802.11a, avšak současný firmware je nepodporuje). Se zařízeními typu 802.11n (to jsou například všechny současné MacBooky) mohou komunikovat v kompatibilním režimu v pásmu 2,4 GHz, které je dost zarušené, maximální rychlost přenosu dat navíc omezují možnosti standardu 802.11b/g.

Nové bezdrátové přístupové body Applu AirPort Extreme Base Station (uvedené na trh počátkem března spolu s modernizovanými stolními Macy), dovolují díky inovovanému hardwaru současnou komunikaci jak v pásmu 5 GHz, tak 2,4 GHz. Předchozí přístupové body AirPort Express to však neumožní, protože neobsahují potřebný hardware.

A podobně tomu zřejmě bude i u nových iPhonů a iPodů touch, jestliže přinesou podporu specifikace 802.11n, což se projeví vyššími přenosovými rychlostmi a dosahem, zajišťovanými prostřednictvím spojování komunikačních kanálů a nasazením technologie MIMO, umožňující současný příjem a vysílání pomocí více antén.

Standard 802.11n nasazuje i řadu dalších technologií zvyšujících výkon WiFi připojení, třeba kódování STBC, které posílá stejná data přes více antén pro zvýšení odolnosti vůči rádiovému rušení; dále zkracuje vyplňující intervaly mezi vlastními datovými přenosy; agreguje více datových jednotek MAC úrovně; najednou přenáší více datových rámců v blocích, pro něž používá jen jeden potvrzující rámec a zkracuje časové intervaly mezi posílanými datovými pakety. Ke zvýšení výkonu může rovněž přispět takzvaný Greenfield režim, obětující zpětnou kompatibilitu s předchozími WiFi standardy kvůli zvýšení výkonu. Shrnuto, standard 802.11 nasazuje spoustu různých mechanismů, jež by měly cíleně zvyšovat přenosovou rychlost a dosah spojení.

Osobně jsem však v minulosti byl vůči nasazení 802.11n v mobilních přístrojích dost skeptický kvůli tomu, že tato technologie byla ve svých prvních praktických implementacích dost náročná na spotřebu energie, avšak čip Broadcom BCM4329 má integrovanou jednotku správy spotřeby (PMU), která se snaží zajistit maximální energetickou efektivitu bezdrátové komunikace a navíc užívá sdílenou cestu příjmu signálu pro WiFi a Bluetooth komunikaci, což odstraňuje potřebu externího děliče napájení a zároveň zajišťuje výbornou citlivost pro oba komunikační standardy.

Nový komunikační čip by tak mohl, alespoň teoreticky, přinést mnohem rychlejší bezdrátovou komunikaci s hardwarem podporujícím standard 802.11a, aniž by to ohrožovalo výdrž baterie. Bude ovšem záležet na tom, nakolik konečná verze firmwaru 3.0 jeho možností využije, současné iPhony a iPody touch neužívají ani všechny funkce čipu BCM4325, ale pokud už Apple nasadí čip s podporou 802.11n, zdá se být dost pravděpodobné, že tak činí se záměrem používat rychlejší WiFi standard.

Zatím lze pochopitelně jen spekulovat, k čemu všemu by se dalo rychlejší WiFi připojení (bude-li skutečně zavedeno) vyžít, přirozeně se nabízí širší podpora videa. Ovšem teprve v létě uvidíme, co z toho se opravdu naplní.

Čip BCM4325 Broadcom umí pracovat také s FM signálem

Web 9to5mac upozorňuje, že čip Broadcom BCM4329 vedle výše zmiňovaných funkcí navíc umí pracovat s rozhlasovým FM signálem. Už čip BCM4325 zahrnuje podporu příjmu tohoto signálu (Apple toho však zatím nijak nevyužívá), nový čip ho navíc umí též vysílat.

iPhone a iPod touch by tak teoreticky mohl přijímat vysílání FM rozhlasu (FM přijímače ostatně dnes nabízejí i mnohé levné mobilní telefony) a předpokládané nové přístroje s novým čipem by navíc mohly využívat FM signál k přenosu informací do jiných zařízení, například do autorádií.

To ovšem vůbec nemusí znamenat, že nový iPhone a iPod touch tohle skutečně budou podporovat, ostatně už nyní Apple zdaleka nevyužívá všech možností čipů osazených v iPhonu a iPodu touch (stačí si jen vzpomenout na omezenou nabídku Bluetooth profilů, přestože užitý hardware by s nimi žádné potíže neměl, to se však možná změní s firmwarem 3.0).

Ale vzhledem k tomu, že již současný iPhone dovoluje příjem FM signálu, a budoucí model nejspíš bude zvládat i jeho vysílání, přinejmenším teoreticky by ostrá verze firmwaru 3.0, případně verze následné mohly tyto „rozhlasové“ funkce zpřístupnit.

Firmware 3.0 možná bude podporovat střih videa

Už nějakou dobu kolují pověsti, že nový iPhone bude vybaven videokamerou. V takovém případě by ovšem přístroj nejspíš nabízel alespoň základní možnosti zpracování pořízených nahrávek a právě takové náznaky byly objeveny v beta verzi firmwaru 3.0.

S touto informací (v němčině) přišel rakouský web Benm.at (angličtinou vládnoucím čtenářům ji následně zprostředkoval server Gizmodo).

Provozovatel onoho rakouského webu tvrdí, že ve firmwaru 3.0 nalezl několik zatím nepoužívaných ovládacích prvků uživatelského rozhraní (shrnuje je tento obrázek), jež se zjevně vztahují k práci s videem, nacházejí se mezi nimi též prvky pro nastavení počátku a konce klipu a odkazy na „střihovou lištu“. Možná však nepůjde o plnohodnotnou střihovou aplikaci, ale jen o nástroj pro základní ořez videonahrávek, podobně jako u záznamníku hlasových poznámek obsaženém ve firmwaru 3.0.

02mm08042009f.jpg

V každém případě to však lze považovat za poměrně silnou podporu dřívějších tvrzení o nasazení videokamery. Apple sice v minulosti význam fotoaparátu v iPhonu snižoval a nevěnoval mu velkou pozornost, ovšem s tím, jak konkurenční telefony nasazují fotoaparáty se stále lepšími parametry (kvalita jimi pořizovaných fotografií sice stále zůstává velmi spornou otázkou, marketingově to však účinné je) a mnohé telefony kladou značný důraz i na nahrávání videa (například telefon LG Viewty udělal z podpory videa svou nejdůležitější vlastnost), bude nakonec muset zřejmě v této oblasti zareagovat i Apple.

Ale stejně jako v případě ostatních zde probíraných náznaků se teprve v létě dozvíme, co z toho všeho Apple skutečně realizoval, bližší nápovědu by však mohly poskytnout již příští beta verze firmwaru 3.0, budou-li se tyto prvky dále rozvíjet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: