Testy výdrže baterie a výkonu aplikací iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Testy výdrže baterie a výkonu aplikací iPadu

9. dubna 2010, 00.00 | Macworld ve svých testech zjistil, že iPad vydrží na baterii ještě déle, než udává Apple a také ve většině aplikací podává citelně vyšší výkon než iPhone 3GS.

Už z lednového představení iPadu vyplynulo, že tento přístroj vydrží na jedno nabití baterie pracovat opravdu dlouho a stejně tak bylo vidět, že výkon aplikací na něm bude o dost vyšší proti všem dosavadním zařízením s iPhone OS a totéž uváděly i první oficiální recenze.

Ovšem nyní provedl Macworld testy, které se snaží tato tvrzení podpořit měřeními za jasně stanovených podmínek, podívejme se, k jakým výsledkům dospěl.

Testy výdrže na baterii

Samotný Apple udává pro výdrž iPad na baterii až 10 hodin při brouzdání po Webu, přehrávání videa nebo poslechu hudby. Macworld se proto rozhodl prověřit, jak dlouho vydrží iPad přehrávat film. Na MacBooku Pro si vypůjčil z iTunes Store film a přes WiFi ho přesunul do iPadu. Když se film dostal do iPadu a počal se přehrávat, spustilo se měření jeho výdrže, přístroj pochopitelně měl plně nabitou baterii (od elektrické sítě byl odpojen až po spuštění filmu).

Po 4 hodinách a 15 minutách iPad hlásil, že se jeho baterie vybila teprve z 30 procent. Kontrola stavu baterie se pak prováděla každé dvě hodiny při dalším spuštění filmu, ten se přestal přehrávat teprve po 11 hodinách a 25 minutách, kdy iPad krátce zobrazil domovskou obrazovku a poté se vypnul.

Jasně se tedy potvrdila zjištění ostatních recenzentů, že při přehrávání videa, jež patří k energeticky nejnáročnějším úlohám, přístroj vydrží ještě déle, než udává výrobce, v daném případě o dalších 85 minut.

Pro srovnání Macworld provedl stejný test výdrže baterie s iPodem touch třetí generace z loňského roku (právě k němu má z hlediska vnitřní architektury iPad nejblíž), u něhož Apple udává výdrž při přehráváni videa na 6 hodin. Ten si však ve skutečnosti již tak dobře nevedl, vypnul se už po 4 hodinách a 53 minutách.

Redaktor Macworldu též měřil, jak dlouho trvá dobíjení iPadu, když ho připojil k elektrické síti dodávaným 10W napájecím adaptérem, trvalo jeho plné dobití skoro 4 hodiny.

Ještě mnohem déle ovšem iPad vydrží při přehrávání hudby (se zhasnutou obrazovkou, pochopitelně). V jiném článku Macworld zkoumal iPad v roli iPodu, tedy multimediálního přehrávače a také zkoušel, jak dlouho přístroj vydrží, když bude jen přehrávat hudbu.

V době vydání onoho článku testovaný iPad hrál již déle než 43 hodin a stále mu zbývalo 71 procent kapacity baterie. V roli hudebního přehrávače tudíž iPad zřejmě dokáže pracovat tak dlouho, že to nikdo nevydrží měřit.

Zřejmě si pamatujete, že již v lednu Steve Jobs v rozhovoru s Waltem Mossbergem zmínil, že iPad vydrží se zhasnutou obrazovkou přehrávat hudbu 140 hodin, což by bylo téměř šest dní a výše uvedené měření nasvědčuje, že toto tvrzení se mu skutečně dá věřit.

Výkon aplikací

Pro měření výkonu aplikací Macworld užil stejné testy, jaké posloužily v recenzi 64GB iPodu touch loni v září (MůjMac tehdy přinesl výtah z výsledků těchto testů).

Při srovnávání s iPadem však byl aktualizalizován firmware 64GB iPodu touch na nejnovější verzi, tedy na iPhone OS 3.1.3 a na iPad (vybavený iPhone OS 3.2) byly pochopitelně nainstalovány aplikace užité pro testy.

V testech se porovnával WiFi iPad s 16 GB paměti se 64GB iPodem touch třetí generace a dále byly do testů zařazeny iPody touch první a druhé generace, iPhone 3GS, iPhone 3G a původní iPhone, všechny tyto přístroje se testovaly s iPhone OS 3.1. Výsledky testů shrnuje tabulka v článku Macworldu.

Jednalo se o celkem šest testů, totiž o rychlost spuštění daného přístroje, dále pak o rychlost spouštění her Peggle a Star Defense a kalkulátoru PCalc Lite. Také se měřil výkon zpracování JavaScriptu benchmarkovým testem Sunspider a rychlost nahrávání webové stránky (titulní stránky webu deníku New York Times) v Mobile Safari.

Ve čtyřech z těchto šesti testů byl iPad nejrychlejší, v dalších dvou první místa obsadily nejnovější iPod touch a iPhone 3GS.

V testu rychlosti spuštění přístroje se zkoumalo, kolik času uplyne od zapnutí do zobrazení odemykající obrazovky. iPad k tomu potřeboval 19,3 sekundy, zatímco 64GB iPod touch to zvládl již za 18,1 sekundy, proti tomu iPhone 3GS s 28,5 sekundami byl už o 48 procent pomalejší (iPhony se obecně spouštějí déle, protože musí navíc inicializovat spojení s mobilní sítí).

Největší náskok získal iPad v testu nahrávání webové stránky, titulní stránku New York Times zobrazil již za 11,1 sekundy, tedy o 51 procent rychleji než iPhone 3GS, který na to potřeboval 22,8 sekundy, třetí skončil 64GB iPod touch s 24 sekundami.

V testech spouštění aplikací byl iPad výrazně rychlejší u obou her, Peggle nahrál za 5,9 sekundy a Star Defense za 16,9 sekundy, zatímco iPodu touch to zabralo 8,3, respektive 23,1 sekundy a iPhonu 3GS 9,3 a 20,6 sekundy. iPad tedy proti svým nejbližším soupeřům hry spustil za více než o čtvrtinu kratší časy, výsledky iPodu touch a iPhonu 3GS se přitom pro tyto hry dost lišily.

Pokud jde o kalkulátor PCalc Lite, ten se jak na iPadu, tak na iPodu touch nahrál za 1,7 sekundy, na iPhonu 3GS to trvalo jen 1,3 sekundy, ovšem tyto časy jsou již tak krátké, že na zjištěných rozdílech už příliš nezáleží.

A výrazně lépe si iPad vedl též v testu Sunspider, který dokončil již za 10,1 sekundy, zatímco jak 64GB iPod touch, tak iPhone 3GS potřebovaly 15,5 sekundy, iPad byl proti nim o 35 procent rychlejší.

Krok s iPadem dokázaly jakžtakž udržovat jen iPhone 3GS a 64GB iPod touch, výsledky starších přístrojů byly ve všech testech několikanásobně horší.

Shrnutí výsledků

Macworld chce provést ještě další testy iPadu jak z hlediska výdrže baterie, tak výkonu aplikací, ale už z výše uvedených čísel lze udělat určité závěry.

Na dlouhé výdrži se zřejmě podílejí optimalizace, jež Apple provedl při návrhu hlavního SoC čipu A4, ovšem 9,7“ IPS obrazovka pro své posdvícení jistě potřebuje hodně energie (ačkoli je LED podsvícení vysoce účinné), a tak vysvětlení dává především reportáž z rozebrání iPadu, provedená firmou iFixit.

Na dlouhé výdrži má zásluhu hlavně velká baterie

Ta ukázala, že přístroj obsahuje ohromnou dvoudílnou baterii o kapacitě 24,8 Wh, proti iPhonu 3GS a iPodu touch tedy se zhruba pětinásobnou kapacitou, svými parametry se již blíží spíše bateriím ultrapřenosných notebooků. Když se k tomu ještě připočte vyšší efektivita architektury ARM a iPhone OS, nejsou výsledky výdrže nijak překvapivé (samotná baterie iPadu váží víc než iPhone 3GS, o iPodu touch ani nemluvě).

Na druhou stranu ovšem iPad s jeho rozměry a s hmotností téměř 700 gramů už nelze považovat za vyloženě kapesní zařízení, v tomhle již má blíž spíš k netbookům. (iPad je však hodně specifický přístroj, který se těžko dá někam přesně zařadit, rozhodně však přinejmenším naznačuje, co by mohly přinést dlouho slibované netbooky s procesory ARM, někdy označované jako smartbooky.)

Zvýšení výkonu plyne zřejmě především z vyšší taktovací frekvence

Co se týče výkonu aplikací, nejvýraznější zrychlení se projevilo v nahrávání webové stránky a v testech Sunspider, což se dalo čekat, protože rychlost spouštění aplikací ovlivňují další faktory, například flash paměť, jež se zřejmě příliš nezměnila, rychlost spouštění přístroje navíc jistě ovlivňuje i to, že iPad pracuje s mnohem vyšším rozlišením obrazovky (a další rozdíly mohou plynout z odlišné verze iPhone OS).

Pro získání přesnější představy o výkonnosti iPadu by sice byly potřebné ještě další testy, ale už jak výše popisované výsledky, tak další provedená měření ukazují, že v úlohách, kde záleží především na výkonu procesoru, pracuje iPad až dvakrát rychleji, což již je pochopitelně znát. (Bylo by ovšem vhodné provést také testy výkonu 3D grafiky, aby se přesněji zjistil přínos nového hardwaru.)

Na druhou stranu však dosavadní výsledky naznačují, že SoC čip A4 Applu z hlediska vnitřní architektury neznamená nějakou zásadní změnu, podle všeho se opravdu jedná o stejný hlavní procesor Cortex-A8 a o grafiku Power VR SGX 535 jako v iPhonu 3GS a iPodu touch třetí generace, ovšem se zvýšenou taktovací frekvencí (na 1 GHz z 600 MHz) a možná ještě některými jinými drobnějšími výkonnostními vylepšeními.

Architektura čipu A4 byla pravděpodobně přizpůsobena vyššímu taktování, hlavně co se týče spotřeby energie a když se k tomu přidá ještě mohutná baterie, je jasné, proč i přes zvýšený výkon má iPad takovou výdrž.

Zároveň to ale znamená, že platformě iPhone OS stále zůstává značný prostor k dalšímu výkonnostnímu růstu. iPad, ačkoli zjevně nadále používá procesor Cortex-A, poskytuje znatelně vyšší výkon (projevující se v subjektivním vnímání výkonu tím, že odpadla většina čekání známých z iPhonu), ovšem budoucí hardware s procesorem Cortex-A9 by na stejné taktovací frekvenci měl přinášet ještě vyšší výkon (nemluvě o tom, že se dá taktovat na vyšší frekvence a navíc podporuje vícejádrové konfigurace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vykon, baterka

Autor: Robert Vojta Muž

Založeno: 14.04.2010, 02:16
Odpovědí: 0

Musim jenom souhlasit. iPad je neskutecne rychly a 3Gs je ve srovnani s nim uplny snek. A baterka me zatim prekvapuje. 12h jsem na WiFi, mailuju, prohlizim fotky, ctu weby, chvili video a baterka ma stale 66% kapacity k dispozici.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Musim jenom souhlasit. iPad je neskutecne rychly a 3Gs je ve srovnani s nim uplny snek. A baterka me zatim prekvapuje. 12h jsem na WiFi, mailuju, prohlizim fotky, ctu weby, chvili video a baterka ma stale 66% kapacity k dispozici.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: