Synology DS409slim jako alternativa k Time Capsule - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Synology DS409slim jako alternativa k Time Capsule

24. listopadu 2009, 00.00 | Pokud máte pocit, že Time Capsule Vám nenabízí dostatek funkcí nebo hledáte řešení s vyšší úrovní zabezpečení dat, pravděpodobně budete vybírat některý z NAS serverů. V dnešním článku jsme shrnuli zkušenosti se Synology DS409slim, který s Macem funguje velmi pěkně.

Trend dneška je jasný. Jedno hlavní PC v domácnosti je doplňováno notebooky čí netbooky, přičemž každý člen domácnosti má svuj vlastní. To klade větší nároky na komfort, který nám může nabídnout síťové sdílení některých prostředků. Znáte to, udržovat si iTunes knihovnu na všech počítačích, případně sdílet připojení k Internetu, nebo řešit, kde mám zrovna aktualní fotografie, které jsem minulý týden stáhl ze svého fotoaparátu. Všechno tohle lze řešit buď tím, že vše skutečně udržujete na vice místech a nebo zvolíte lepší metodu a to je instalace domácího serveru. V tomto článku se podíváme na jeden z prodávaných NAS (network attached storage) serverů a jeho spolupráci s prostředím Maců. Konkretně se jedná o 4 diskový systém Synology DS409slim.

Svojí domácí síť mám postavenu na gigabitovém ethernetu. Jako switch používám Edimax access point, který obsahuje wifi v Nkovém režimu a 4 gigabitové porty. Do nich mám zapojenu Playstation 3, stolní PC v dětském pokoji (kabelem, instalovány Windows 7) a 2 notebooky, jeden Macbook unibody (instalován Snow Leopard s poslední aktualizací 10.6.2) a druhý s Windows Vista. Oba jsou připojeny přes Nkovou wifi a reálné přenosové rychlosti se pohybují někde kolem 10MB/s, tedy asi 80Mbit/s. Při tolika počítačích jsem řešil několik problémů. Fotografie jsem měl z největší části na Macbooku, něco na PCčkách, viceméně nekonsolidovaně. Podobně to bylo s filmy a hudbou. Bylo mi jasné, že domácí server je to řešení, které hledám. První ve hře byla Time Capsule, jenže ta pro mě měla několik nevýhod. Za prvé už mám solidní AP s Nkovým standardem a gigabitovými porty a nechtěl jsem tedy vyhazovat již koupené a hlavně můj největší problém s TC je, že je pouze jednodisková. Žádná rozumná záloha, RAID ani nic podobného. Prostě disk umře a je po všem. U filmů a hudby o nic nejde, ale o své fotografie bych opravdu nerad přišel.

Takže tady ho máme. Synology DS409slim je malý kvádřík o rozměrech 120x105x142mm, do kterého můžete osadit až 4 disky notebookového rozměru 2.5". To sice značně omezuje maximální kapacitu (momentálně reálně dostupné jsou 500GB disky), ale na druhou stranu tyto disky potřebují méně energie a tedy se méně zahřívají a take více vydrží. Moje konfigurace obsahuje 4x Samsung 500GB / 5400 otáček. Zdroj už se do krabičky nevešel a je externí. Udávaná spotřeba je 19W v zátěži a 12W, pokud jsou disky uspány. Z hlediska hluku se dá říct, že o ní nevím. Je stále zapnutá v obývacím pokoji a nikdo z rodiny nevnímá jakýkoli hluk. Instalovaný malý větráček se spouští velmi málo a pokud nebudete mít server u hlavy, tak ho neuslyšíte. Po vybalení a zapojení do sítě (disponuje gigabitovým ethernet portem) je mu automaticky přiřazena adresa z DHCP a už otevírám webové rozhraní.

Na začátku je třeba disky inicializovat. Jejich počet do značné míry určuje možnosti zabezpečení dat, které máte. Pokud osadíte jen 2 disky, budete si moci vybrat JBOD, tedy logické spojení obou disků do jediného velkého. 2x500GB Vám tedy nabídnou cca 1TB prostoru, který je ale absolutně nezálohován. Při havarii jednoho disku přijdete o všechna data. Druhou smysluplnou alternativou je použití RAID1, tedy mirroringu. Data se ukládají paralelně na oba disky. Je to drahá alternativa, ze dvou 500GB disků máte reálně dostupných jen 500GB, nicméně to už záleží na tom, jak si ceníte svá data. V mém případě (4 disky) jsem zvolil variantu RAID5, která je odolná proti výpadku jednoho z disků. Reálná kapacita je cca 1.3TB. Tak, inicializaci máme za sebou a teď se podíváme co server nabízí za služby. Především je třeba uvést, že NASku pohání poměrně výkonný procesor (1.2GHz RISC) a tedy ani při několika aktivních službách a datových přenosech se nezadýchává. Kromě klasického file serveru, kdy můžete sdílet adresáře jednotlivým uživatelům, definovat oprávnění a řádu dalších parametru může server sloužit jako FTP server, NFS server, Media server, iTunes server, Audio stanice, Photo stanice, umí za Vás stahovat soubory z webu, či torrenty a řadu dalších služeb. Sám používám Media server, který je kompatibilní s Playstation 3 a umí do ní posílat video/audio ve formátech, kterým PS3 rozumí. Z hlediska Applu je nejzajímavější funkce Time Machine, kdy se NASka pro Maca tváří jako kompatibilní zařízení a můžete tak svoje zálohy dělat stejně pohodlně, jako byste měli doma Time Capsule. Vše mi běhá přes wifi bez nejmenších problémů. Maximální rychlosti (na kabelu) očekávejte cca 50MB/s při čtení a cca 30MB/s při zápisu. Další skvělou vlastností je Download stanice. Pokud něco stahujete z Internetu, je lepší nechat to udělat NASku. Přece jen počítač se spotřebou 19W nemá doma každý. Soubory můžete buď zadávat přes webové rozhraní a nebo můžete využít utilitu nabízenou na webu výrobce, která je k dispozici i pro OSX a umožní Vám spravovat frontu stahovaných souboru o dost komfortněji z okna dedikované aplikace. Na NASce najdete vzadu také USB port pro případné sdílení tiskárny a nebo připojení USB disku a také eSATA port.

Na začátku jsem nakousl tu Time Capsule. Takže jaké je to srovnání? Na rozdíl od TC nedostanete blbuvzdorné řešení, NASka je mnohem komplexnější, nabízí podstatně širší možnosti pro toho, kdo je dokáže využít. Je postavena na Linuxu a to dává samo o sobě hodně příležitostí k dalším upravám a rozšířením, které Vám TC nikdy nenabídne. Z hlediska Macu je to naprosto fungující řešení, kdy prostě nepoznáte rozdíl. Time Machine Vám bude zálohovat, data budete sdílet, stejně tak tiskárnu či cokoli jiného. Dokáže ji nakonfigurovat i poučený laik, nicméně tomu bych nedoporučoval se dívat přes telnet přímo do konzole. Je toho hodně co se může pokazit a oživit mrtvý server může být značný problém. A kolik to celé stojí? Připravte si cca 8000 korun na samotný server. Disky si doplňte sami, ale u 500GB počítejte s cenou cca 1800 korun za kus. Levná není, ale umí toho proklatě hodně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: