Synology DS409slim jako alternativa k Time Capsule - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Synology DS409slim jako alternativa k Time Capsule

24. listopadu 2009, 00.00 | Pokud máte pocit, že Time Capsule Vám nenabízí dostatek funkcí nebo hledáte řešení s vyšší úrovní zabezpečení dat, pravděpodobně budete vybírat některý z NAS serverů. V dnešním článku jsme shrnuli zkušenosti se Synology DS409slim, který s Macem funguje velmi pěkně.

Trend dneška je jasný. Jedno hlavní PC v domácnosti je doplňováno notebooky čí netbooky, přičemž každý člen domácnosti má svuj vlastní. To klade větší nároky na komfort, který nám může nabídnout síťové sdílení některých prostředků. Znáte to, udržovat si iTunes knihovnu na všech počítačích, případně sdílet připojení k Internetu, nebo řešit, kde mám zrovna aktualní fotografie, které jsem minulý týden stáhl ze svého fotoaparátu. Všechno tohle lze řešit buď tím, že vše skutečně udržujete na vice místech a nebo zvolíte lepší metodu a to je instalace domácího serveru. V tomto článku se podíváme na jeden z prodávaných NAS (network attached storage) serverů a jeho spolupráci s prostředím Maců. Konkretně se jedná o 4 diskový systém Synology DS409slim.

Svojí domácí síť mám postavenu na gigabitovém ethernetu. Jako switch používám Edimax access point, který obsahuje wifi v Nkovém režimu a 4 gigabitové porty. Do nich mám zapojenu Playstation 3, stolní PC v dětském pokoji (kabelem, instalovány Windows 7) a 2 notebooky, jeden Macbook unibody (instalován Snow Leopard s poslední aktualizací 10.6.2) a druhý s Windows Vista. Oba jsou připojeny přes Nkovou wifi a reálné přenosové rychlosti se pohybují někde kolem 10MB/s, tedy asi 80Mbit/s. Při tolika počítačích jsem řešil několik problémů. Fotografie jsem měl z největší části na Macbooku, něco na PCčkách, viceméně nekonsolidovaně. Podobně to bylo s filmy a hudbou. Bylo mi jasné, že domácí server je to řešení, které hledám. První ve hře byla Time Capsule, jenže ta pro mě měla několik nevýhod. Za prvé už mám solidní AP s Nkovým standardem a gigabitovými porty a nechtěl jsem tedy vyhazovat již koupené a hlavně můj největší problém s TC je, že je pouze jednodisková. Žádná rozumná záloha, RAID ani nic podobného. Prostě disk umře a je po všem. U filmů a hudby o nic nejde, ale o své fotografie bych opravdu nerad přišel.

Takže tady ho máme. Synology DS409slim je malý kvádřík o rozměrech 120x105x142mm, do kterého můžete osadit až 4 disky notebookového rozměru 2.5". To sice značně omezuje maximální kapacitu (momentálně reálně dostupné jsou 500GB disky), ale na druhou stranu tyto disky potřebují méně energie a tedy se méně zahřívají a take více vydrží. Moje konfigurace obsahuje 4x Samsung 500GB / 5400 otáček. Zdroj už se do krabičky nevešel a je externí. Udávaná spotřeba je 19W v zátěži a 12W, pokud jsou disky uspány. Z hlediska hluku se dá říct, že o ní nevím. Je stále zapnutá v obývacím pokoji a nikdo z rodiny nevnímá jakýkoli hluk. Instalovaný malý větráček se spouští velmi málo a pokud nebudete mít server u hlavy, tak ho neuslyšíte. Po vybalení a zapojení do sítě (disponuje gigabitovým ethernet portem) je mu automaticky přiřazena adresa z DHCP a už otevírám webové rozhraní.

Na začátku je třeba disky inicializovat. Jejich počet do značné míry určuje možnosti zabezpečení dat, které máte. Pokud osadíte jen 2 disky, budete si moci vybrat JBOD, tedy logické spojení obou disků do jediného velkého. 2x500GB Vám tedy nabídnou cca 1TB prostoru, který je ale absolutně nezálohován. Při havarii jednoho disku přijdete o všechna data. Druhou smysluplnou alternativou je použití RAID1, tedy mirroringu. Data se ukládají paralelně na oba disky. Je to drahá alternativa, ze dvou 500GB disků máte reálně dostupných jen 500GB, nicméně to už záleží na tom, jak si ceníte svá data. V mém případě (4 disky) jsem zvolil variantu RAID5, která je odolná proti výpadku jednoho z disků. Reálná kapacita je cca 1.3TB. Tak, inicializaci máme za sebou a teď se podíváme co server nabízí za služby. Především je třeba uvést, že NASku pohání poměrně výkonný procesor (1.2GHz RISC) a tedy ani při několika aktivních službách a datových přenosech se nezadýchává. Kromě klasického file serveru, kdy můžete sdílet adresáře jednotlivým uživatelům, definovat oprávnění a řádu dalších parametru může server sloužit jako FTP server, NFS server, Media server, iTunes server, Audio stanice, Photo stanice, umí za Vás stahovat soubory z webu, či torrenty a řadu dalších služeb. Sám používám Media server, který je kompatibilní s Playstation 3 a umí do ní posílat video/audio ve formátech, kterým PS3 rozumí. Z hlediska Applu je nejzajímavější funkce Time Machine, kdy se NASka pro Maca tváří jako kompatibilní zařízení a můžete tak svoje zálohy dělat stejně pohodlně, jako byste měli doma Time Capsule. Vše mi běhá přes wifi bez nejmenších problémů. Maximální rychlosti (na kabelu) očekávejte cca 50MB/s při čtení a cca 30MB/s při zápisu. Další skvělou vlastností je Download stanice. Pokud něco stahujete z Internetu, je lepší nechat to udělat NASku. Přece jen počítač se spotřebou 19W nemá doma každý. Soubory můžete buď zadávat přes webové rozhraní a nebo můžete využít utilitu nabízenou na webu výrobce, která je k dispozici i pro OSX a umožní Vám spravovat frontu stahovaných souboru o dost komfortněji z okna dedikované aplikace. Na NASce najdete vzadu také USB port pro případné sdílení tiskárny a nebo připojení USB disku a také eSATA port.

Na začátku jsem nakousl tu Time Capsule. Takže jaké je to srovnání? Na rozdíl od TC nedostanete blbuvzdorné řešení, NASka je mnohem komplexnější, nabízí podstatně širší možnosti pro toho, kdo je dokáže využít. Je postavena na Linuxu a to dává samo o sobě hodně příležitostí k dalším upravám a rozšířením, které Vám TC nikdy nenabídne. Z hlediska Macu je to naprosto fungující řešení, kdy prostě nepoznáte rozdíl. Time Machine Vám bude zálohovat, data budete sdílet, stejně tak tiskárnu či cokoli jiného. Dokáže ji nakonfigurovat i poučený laik, nicméně tomu bych nedoporučoval se dívat přes telnet přímo do konzole. Je toho hodně co se může pokazit a oživit mrtvý server může být značný problém. A kolik to celé stojí? Připravte si cca 8000 korun na samotný server. Disky si doplňte sami, ale u 500GB počítejte s cenou cca 1800 korun za kus. Levná není, ale umí toho proklatě hodně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

dotaz pro autora

Autor: David Muž

Založeno: 24.11.2009, 12:16
Odpovědí: 0

diky za clanek - resim neco presne stejneho :)
Muzu se jen zeptat, jak spolehlive funguje sdileni iTunes v siti a jak sdilite iPhoto --- konkretne jak je reseno, kdyz napr. spusti vice uzivatelu stejnou iPhoto knihovnu ulozenou na NASu..? dik

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz pro autora

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 13:04

Tady Vam ted moc neporadim, iTunes je spolehlive, to mam vyzkousene. Vzhledem k tomu, ze mam i PC s Windows, tak fotky pres toto zarizeni nesdilim. Drzim si je v Macu a zalohuji pres Time Machine + si je drzim i v PC, protoze je treba s nimi pracovat i z PC. Tohle neni idealni, ale ja mam holt iPhoto na Macu rad.

Odpovědět na příspěvek

Max kapacita

Autor: cyba Muž

Založeno: 24.11.2009, 12:28
Odpovědí: 0

Zdravim, len chcem opravit autora, ze max kapacita dostupnych 2.5 SATA HDD je 750 GB - napriklad WD Scorpio Blue 3 Gb/s, 8 MB Cache, 5200 RPM.

Jedna sa o skvely disk do vacsieho laptopu, avsak nepatri k idealnym na vyuzitie v RAIDoch.

Ak to so zalohovanim Vasich dat myslite vazne, tak nasadte NAS riesenie s 3.5\' HDD, ktore su vhodne na takyto typ pouzitia, ako napriklad Western Digital RE3 1TB 32M SATA2 WD1002FBYS.

Odpovědět na příspěvek

RE: Max kapacita

Autor: marek Muž

Založeno: 24.11.2009, 12:38

v tomto pripade ide o domace zariadenie kde predpokladam bol dolezity maly rozmer a hlavne hlucnost

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Max kapacita

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 13:01

Presne tak, mel jsem nekolik jinych zarizeni (at uz Synology, nebo QNAP) s 3.5 disky a jakmile byly vice nez 2, tak byl hluk opravdu otravny. Tohle je prvni NASka s vice disky, o ktere nevim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Max kapacita

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 13:05

V dobe psani clanku byly "realne" dostupne jen 500GB varianty, pripoustim, ze dnes uz jsou ke koupi i vetsi.

Odpovědět na příspěvek

zaujimavy produkt

Autor: marek Muž

Založeno: 24.11.2009, 12:37
Odpovědí: 0

zaujimavy produkt, ale aj samotny clanok, vynikajuce ze to nieje klasicka recenzia, ale nieco z realneho vyuzivania

Odpovědět na příspěvek

jeste k cene...

Autor: David Muž

Založeno: 24.11.2009, 12:52
Odpovědí: 0

tak jsem to zkusil spocitat a pri variante, kdy nechci redundanci, me vychazi srovnani:
- Synology + 2x 500GB + Edimax = 13.110,-
- Apple TM 1 TB = 6.900,-

(prepocitano z GBP v kurzu 1:30 pro jednoduchost)

..jaka dalsi funkce (krome moznosti redundance) je v rozdilu 6.210,- ?

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste k cene...

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 13:00

Odpovim Vam jakozto autor clanku:

Rozdil ceny se bohate vyplati za ziskanou redundanci, az prijdete o nenahraditelna data, tak Vam dojde, ze ta cena byla mala. Zaroven pro me osobne je to moznost dalsich sluzeb, ktere Time Capsule nenabizi (Media server ve spojeni s PS3, kazdodenne vyuzivan), web server a web photo station. Nikde jsem ovsem nepsal, ze je to levne reseni, jen je podle me vyrazne smysluplnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jeste k cene...

Autor: David Muž

Založeno: 24.11.2009, 13:11

diky za odpoved. Ja to jen porovnaval bez redundance, aby to slo nejak porovnat. Samozrejme souhlas s tim, ze fotky atd. jsou nezaplatitelne :). Ale v tom cenovem rozdilu bych mohl k TM pripojit exerni disk, ktery by pres noc delal zalohu (nebo i dva) a klidne jeden odnest obcas fyzicky pryc (kdyby me vykradli a ja tak jako tak prisel o vsechna data). Funkce s PS3 - beru. Jeste jednou diky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 14:12

Externi disk je take alternativa, uz to ale nevypada tak pekne ... Jak se rika, dle vkusu kazdeho soudruha...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Mara Muž

Založeno: 24.11.2009, 17:52

A co tohle kaaamo ;-) Pac ja o tomhle malicko uvazuji.
http://www.xcom
puter.cz/diskova-stanice-
iomega-storcenter-ix2-200
-nas-3-5-2000gb-256mb-ram
-sata-ii-raid-7200ot-upnp
-torrent-3x-usb2-0-glan-d
145078.htm

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 18:05

Doporucuji tyhle stranky, najdete tam temer kompletni prehled NASek na trhu vcetne rady parametru a vykonostnich testu + dost casto i kompletni recenze:

http://www.sm
allnetbuilder.com/compone
nt/option,com_nas/Itemid,
190

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Mara Muž

Založeno: 24.11.2009, 18:13

Dikes. Prave se na to divam a prvni vec co me napada cena = kvalita. Moc se mi nechce davat za NAS server doma silene penize :-) No jdu cist.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Mara Muž

Založeno: 25.11.2009, 08:33

Stale me laka Iomega. Cena / vykon je velice zajimava :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste k cene...

Autor: MarB Muž

Založeno: 24.11.2009, 15:04

Záchrana dat z disku vyjde na cca. 5000. Ještě bych připočítal čas strávený bez dat, neůplnou záchranu dostaneme se i na těch 6K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jeste k cene...

Autor: David Muž

Založeno: 25.11.2009, 12:30

myslel jsem to, s dovolenim, jinak:
- jasne, ze provozovat disk bez zalohy - at uz formou RAID nebo externim diskem - neni rozumne.

Chtel jsem jen rict, ze za cca 6000,- si kupuji predevsim moznost RAID a to, ze to vypada lepe nez dalsi externi disk. (a jeste ty PS3 moznosti).

Data ale taky zajistim tim externim diskem za cca 1500 a vyhodou (snad) je, ze tuto zalohu muzu fyzicky oddelit. A ze je to krabicka navic? Tim, ze bych nekupoval Edimax zase jednu krabicku usetrim, takze je to nastejno.

S tou fyzicky oddelenou zalohou - mozna to je paranoia, ale souseda vykradli a mimo jine mu odnesli i diskove pole...

Btw - ted provozuji WD MyBook 2TB Mirror, ktery mam za televizi pripojenej k Mini, ale kdyz se sepne vetrak, tak je to hukot :( A to je pritom cileno do 'domaciho' pouziti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Mara Muž

Založeno: 25.11.2009, 14:32

Kdyz ma nekdo vystaveny NAS server pomalu za oknem, tak proc ho neukrast. Pro nekoho jsou data hodne dulezita a zalezi na jedinci jak s nema zachazi. U nas v praci mame NAS server umisteny v nepristupnem miste (pro VIP). Nekdy se divim, jak maji firmy vystaveny NAS server u pocitacu nebo externi disk kam data zalohuji. Na doma planuji instalovat NAS server na kterem budou filmy, hudba, fotky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: David Muž

Založeno: 26.11.2009, 11:59

no, nemel jej 'vystaveny' za oknem, mel jej pomerne schovany v pracovne, v koute, vedle routeru apod.
Kde to maji umisteny firmy nekomentuji -- cely clanek je o domacim pouziti. Ano, i pro me jsou data dulezita a samozrejme zalohuji. Jen jsem poukazal na to, ze za mensi penize docilim fyzicky oddelenou zalohu. (vzhled neresim protoze je temer stejne mit router+Synology nebo TM+obcas pripojeny ext disk.

Proti NAS nic nemam, jen se me porad zda, ze pro 'klasicke' end-user domaci vyuziti je to porad drahe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jeste k cene...

Autor: Mara Muž

Založeno: 26.11.2009, 14:02

Mne se libi NAS Iomega StorCenter ix2-200 Network Storage 2 TB (1TB + 1TB v RAID) Podle me je ucelove lepsi mit NAS server nez Time Capsule bez zrcadleni disku. Nevim jak moc jde nastavovat TC a zda jdou nastavovat funkce limit slozek, viditelnost disku mimo domov atd. Dival jsem se na tu Iomegu a cena je 6600 Kc + router. TC stoji 7000 Kc a ani nema zrcadleni disku. Cenove to vyjde temer na stejno a osobne se priklanim NAS.

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste k cene...

Autor: rony Muž

Založeno: 26.11.2009, 08:22

Synology je uz skor \"server\" - treba si okrem hlupeho ukladania suborov predstavit, ze ma x dalsich schopnosti a POKIAL ich viem vyuzit, tak je skutocne vhodnejsim kandidatom.

Mam ludi, ktori si kupili Synology ako WEB SERVER a dali ho do serverhousingu!!! Ma to totiz podporu php+mysql. Co sa tyka schopnosti obsluzit viac uzivatelov naraz, tam by som mu veril viac :-)

Najpodstatnejsim parametrom pre Synology je dobra niekolkorocna skusenost - jedno zariadenie mi skutocne tolko vydrzalo. Ziadny vypadok, ziadne problemy. Dokonca ho VYPINAM kazdy den (cize podla niektorych \"trpi\") :-)

Odpovědět na příspěvek

Snow Leopard vs Synology

Autor: Styx Muž

Založeno: 24.11.2009, 16:02
Odpovědí: 0

Zdravím, shodou okolností jsem nedávno dal do diskuze dotaz na Synology http://forum.mujmac.cz/re
ad.php?119,3176449 tak to zkusím ještě zde. Funguje vám na Snow Leopard spotlight u nasdílených složek ze Synology? Resp. nemáte žádné problémy při práci se soubory na Synology vs Snow Leopard? Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Snow Leopard vs Synology

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 16:36

Problemy s praci na Synology se Snow Leoparda nemam zadne, respektive nevim co si pod tim predstavit, cteni, mazani, presouvani, vsechno OK. Spotlight zkusim.Mam data dost zorganizovane, takze nemam potrebu na ne spotlight vyuzit.

Odpovědět na příspěvek

Taky řeším něco podobného

Autor: toncek Muž

Založeno: 24.11.2009, 16:25
Odpovědí: 0

Taky řeším něco podobného - hledám nějaké rychlé operativní úložiště dat + záloha z Time machine..Stačil by mi i externí disk připojený přes fire wire, bohužel s jejich dostupností na našem trhu to momentálně není moc valné..

Chtěl jsem se zeptat, jak je to v případě tohoto řešení s hlučností? Osobně bych uvažoval spíš o řešení pro dva 3.5" disky. Je to moc slyšet? Měl bych to v místnosti, kde spím. Navíc to potřebuju mít k dispozici pouze v době, kdy mám puštěný počítač, takže bych to nejpravděpodobněji na noc vypínal..

Alternativu vidím v TC - nelíbí se mi její poruchovost. Plus má naopak v tom integrovaném routeru..Další možností je nějaký externí rámeček pro dva 3.5" disky, který umožňuje je zapojit do RAIDU..

Odpovědět na příspěvek

RE: Taky řeším něco podobného

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 16:34

Moje zkusenost je, ze 2 diskove 3.5 NASky byvaji otravne hlucne. Mel jsem moznost zkusit QNAP a Synology, ale predpokladalo to provoz 24x7. Rozhodne bych u toho nespal, pokud to ale budete vypinat, tak je to asi OK. Berte ale v potaz, ze jen start toho zarizeni nejakou chvili trva. Plny boot radove 2 minuty. Ja to mam pustene stale, 24x7, disky se uspavaji, nicmene cas od casu se probudi (nevim proc presne, pravdepodobne je neco systemoveho v cronu, co dela v noci).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Taky řeším něco podobného

Autor: McGrofo Muž

Založeno: 24.11.2009, 19:20

Osobne mi v spálne beží Qnap 439 Pro osadený 2x 2 TB disky a spím pri tom úplne bez problémov. Iná vrc je, že som zatiaľ nepríčiel na to ( a ani som nemal moc času) ako ho nakonfigurovať ako disk s TM

Odpovědět na příspěvek

jen tak

Autor: JBOD Muž

Založeno: 24.11.2009, 21:53
Odpovědí: 0

JBOD neni spojeni vice disku do jednoho vetsiho.
JBOD je Just Bunch Of Disks. Nejedna se o RAID.

Ono spojeni docilite budto jako rozsiteni (concatenate) - tady nedochazi k prokladani bloku jako u stripingu, je to v podstate rozsireny filesystem na dalsi medium. Velice malo se pouziva, prakticky nedochazi ke zvyseni rychlosti pristupu k datum, na druhou stranu pokud jeden disk odejde, je teoreticky mozne cast dat obnovit (pamatuji se na toto u SunOS 4).

Dalsi zpusob je striping (RAID0), dochazi k prokladani zapisu na ruzna media. Dochazi ke zvyseni rychlosti pristupu k datum. Obzvlaste pokud se tento RAID postavi na vetsim poctu disku. Na druhou stranu pokud ve stripu odejte disk, tak jsou data prakticky ztracena, protoze prijdete o (n-1)/n bloku, ktere jsou rovnomerne rozlozeny. On to v podstate Redundantni RAID neni. Ale ma vyborne vyuziti napriklad na diskovych svazcich pro docasne soubory, simulace atp.

RAID1 (mirror) - je konecne redundantni setup, ale zato nedochazi ke zvyseni rychlosti pristupu k datum. Patrne nejdrazsi reseni, zato v pripade vypadku nedochazi k poklesu vykonu, system nemusi dopocitavat chybejici bloky. Dalsi vyuziti je u serveru v pripade upgradu, kdy je mozne pred systemovymi zmenami, patches, upgrady jeden disk odstavit pro pripad, ze se zmeny nepodari. V tom pripade zpravidla lze system nabootovat z puvodne vytazeneho disku, druhy disk na nej sesynchronizovat a pokusit se o systemove zmeny znovu. Nektere systemy dokonce umoznuji na odstavenem mirroru za chodu provest upgrade a pak pouze prebootovat (viz Live Update - Solaris)

RAID5 je dle meho nazoru prvni solidni RAID, ktery nastavuje redundanci, zrcyhluje pristup, je levnejsi nez mirror. Nevyhoda - u tohoto raidu muze odejit maximalne 1 disk. Pak je vse take ztraceno. Toto zacina byt problem pokud treba mate RAID5 na velkem poctu disku, kde je vetsi pravdepodobnost ze odejde vice disku zaroven (napriklad po vypadku energie nebo planovanem shutdownu).

Osobne v praci pouzivam RAID5 DP (dualni parita), kde mohou odejit disky dva.

-p

Odpovědět na příspěvek

RE: jen tak

Autor: martin berdych Muž

Založeno: 24.11.2009, 22:38

Děkuji, pokud to má být poučení, tak vězte, ze to co pisete dobře znám, snažil jsem se článek zpřístupnit laikům. Jak jinak byste laikovi vysvětlil JBOD, ale budiž, děkuji za doplnění. Co používate v praci není moc relevantní. Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen tak

Autor: JBOD Muž

Založeno: 27.11.2009, 15:04

Nema to byt pouceni, spis jsem mel ten vecer chut prispet se svou troskou do mlyna.

Jinak zapomnel jsem minule pochvalit clanek. Po dlouhe dobe jsem si s chuti pocetl. Dekuji.

Pavel

Odpovědět na příspěvek

WD ShareSpace

Autor: Hurryman Muž

Založeno: 25.11.2009, 14:44
Odpovědí: 0

Mam 4TB WD share space, pripojene 4xPC, 1x Linux a 1 x MacBook. Itunes a twonky sdilim vsude, PC zalohuju pres prilozeny real time! backup a Mac normalne pres time machine. NAS ma nastave raid 5 (ma v sobe 4 disky). Hlucnost na spani je moc, ale pres den ok. Start je prakticky instantni cca 30 sec, shutdown pak kolem minuty. Sit dratovana pouze 100M, ale propustnost spickova 10M, normalne 5-7M.

Odpovědět na příspěvek

RE: WD ShareSpace

Autor: Radomir Muž

Založeno: 27.11.2009, 16:09

To HurryMan můžeš prosím napsat jak je na tom ShareSpace s dlna - přehrává to vše včetně MKV??

Odpovědět na příspěvek

NAS a obyvak

Autor: rony Muž

Založeno: 26.11.2009, 08:14
Odpovědí: 0

este sa prestat snazit kazdu krabicku vystavit vedla pocitaca :-) a hlavne NAS odpratat prec zo zivotneho priestoru do domacej "serverovne" :-)

Potom uz nevadi, ze je hlucna, velka, skareda :-)

U Synology nastastie ide o solidne produkty, ktore skutocne stoja za to :-)

Odpovědět na příspěvek

RAID NENI ZALOHA!

Autor: ES Muž

Založeno: 26.11.2009, 22:24
Odpovědí: 0

Jen doplnim ze RAID at uz jakykoli NIKDY! NENAHRAZUJE ZALOHU. jak se s oblibou rika data mam zalohovane raidem..... RAID se pouziva pro zvyseni rychlosti nebo dostupnosti....... Zaloha znamena mit data alespon ve dou kopiich na fyzicky jinem miste, ani 2 kopie dat v jednom zarizeni, napriklad 2x raid1 v podobnem 4hdd nasu muze byt pri poruse zdroje fatalni (i kdyz tam ty data jsou prece4x...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RAID NENI ZALOHA!

Autor: Mara Muž

Založeno: 27.11.2009, 08:25

Mne osobne se za 11 let nestalo aby zkolabovaly oba disky v RAID. Pokazde odesel pouze jeden disk. Pravdepodobnost je hodne mala asi jako kdyz ridic auta projizdi lesem a nahle na nej spadne strom. Az mi odejdou oba disk v RAID, tak dam vedet. Nejdulezitejsi data jsou jak v pocitaci tak na NAS serveru, ale to jsou data ktera bych uz v zivote nesehnal napr. fotky a ruzne dokumenty. V praci mame vsechny pocitace zapojene v RAID (zaloha) + NAS server. Od te doby co mame takto zapojene pocitace se opravdu jenom vymenuji disky. Zaloha je zatim 100% a neresime reinstal pocitacu. Nejdulezitejsi je ve firmach ucetnictvi a to se nam uklada jak na server, tak na pocitace uzivatelu, ktere s ucetnim programem pracuji (zaloha je automaticky pri ukonceni aplikace).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RAID NENI ZALOHA!

Autor: ES Muž

Založeno: 27.11.2009, 20:32

To mate stesti a preju vam at to vydrzi co nejdele. Ja se "ukladanim dat" zivim (SANy, NASy, pole louky...) a ulozne zarizeni hlavne v malych firmach je casto katastrofa. Bohuzel uz jsem mel nastole spoustu RAID5 tek s dvouma vadnyma diskama (RAID1 kupodivu mene) i RAID6, RAID0 nepocitane, celkem nedavno v lete po bource RAID51 ze 18HDD a 3mi zdroji....(vsechno kompletne vypalene) to
je potom sakra smula kdyz jse pouze dodavatel zarizeni a "managori" nedokazaly pochopit ze i toto je potreba zalohovat.. dostaly za odmenu prednasku na tema "Disaster Recovery"
Pisu to jen proto ze se nevyplati nic podcenovat i admini ve vetsich firmach v tom maji zmatek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RAID NENI ZALOHA!

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 27.11.2009, 21:28

Tak znovu. Nemluvime o firemnim nasazeni. Je jasne, ze RAID neni zaloha a ze vsechno se muze rozbit, jde jen o snizeni rizik. Na domaci ucely je RAID NASka docela slusny posun vpred, samozrejme ze super kriticka data je potreba si dat jeste jinam. Ale uznate, ze oproti jednodiskove Time Capsule je NASka s RAIDem pomerne slusny posun vpred.

Odpovědět na příspěvek

HD filmy

Autor: Pikolo Muž

Založeno: 28.11.2009, 09:56
Odpovědí: 0

Ja momentalne tiez doma riesim NAS, a rad by som vedel, ako je to s filmami HD kvality a Nkovou sietou.

Odpovědět na příspěvek

RE: HD filmy

Autor: Martin Berdych Muž

Založeno: 28.11.2009, 12:23

Pokud nemate v okoli moc wifi siti, tedy moc zaruseno, tak mate sanci. Obecne bych na to ale nespolehal. Dost mozna Vam film bude hrat ale jakakoli snaha se kousek posunout ve filmu bude znamenat nekonecne cekani. I na gigabitove siti to muze byt nekdy bida.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: