Recenze: Elgato Tivizen - všestranný tuner - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Recenze: Elgato Tivizen - všestranný tuner

Elgato Tivizen

21. července 2011, 00.00 | Bylo jen otázkou času, kdy známý výrobce TV tunerů pro Macy vyrukuje s řešením šitým na míru iPhone a iPadu. Tivizen skrývá v malém těle mnoho možností a jen málo problémů za přijatelnou cenu.

Elgato Tivizen připomíná na první pohled mobilní telefon. Jenže nemá displej a naopak v rohu ukrývá výsuvnou teleskopickou anténu opatřenou kloubem pro takřka libovolné natočení. Při rozměrech 92 x 52 x 12 mm a hmotnosti 68 g se tuner vejde skoro všude, i když nejčastěji ho pravděpodobně umístíte někam na skříň.

Na povrchu zařízení toho moc nenajdete. Kromě antény ještě vypínač, USB konektor pod krytkou, tři stavové kontrolky (kvalita signálu DVB-T, indikátor Wi-Fi a nabití) a posuvná dvířka kryjící výměnný akumulátor. Ten je typu Li-ion a má kapacitu 1050 mAh.

Rychlý start

Papírová krabička obsahuje kromě samotného tuneru, už jen USB kabel a stručný instalační leták v češtině (pokud zařízení pochází z oficiální tuzemské distribuce společnosti Quentin). Místo CD nebo DVD se softwarem najdete v balení ještě kartu s aktivačním kódem programu Elgato EyeTV 3 a odkazem na jeho stažení z webu. Na instalaci ale nemusí vůbec dojít. Stačí si stáhnout aplikaci do iPhone nebo iPadu.

Aplikaci Tivizen najdete v App Store a je společná pro telefony i tablety Apple. Díky většímu displeji dává sledování televize samozřejmě větší smysl na iPadu. Připojení k tuneru je bezdrátové a využívá se k němu Wi-Fi. V základním nastavení totiž funguje Tivizen jako přístupový bod, takže před spuštěním aplikace musíte svůj iPhone nebo iPad připojit k bezdrátové síti tuneru.

Prvním krokem po startu aplikace je naladění jednotlivých kanálů. Než najdete místo s optimálním příjmem, chvíli to zabere, ale naštěstí je citlivost Tivizenu velmi dobrá. Po naladění (do seznamu se přidají vedle televizních i rozhlasové stanice) můžete pořadí kanálů změnit podle libosti a jednoduchým klepnutím začít sledovat oblíbené pořady.

Během přehrávání je k dispozici funkce TimeShift pro krátkodobé zastavení videa. Velikost vyhrazené vyrovnávací paměti a tím i délku pauzy můžete změnit v nastavení aplikace. Dostupné je také normální nahrávání, kdy se video ukládá do iPadu nebo iPhone. Odtud ho lze prostřednictvím iTunes přesunout do počítače.

Kvalita příjmu

Kdo by na Tivizenu čekal konektor pro externí anténu, bude zklamán. Zařízení si vystačí s tou vestavěnou, ale kvalitou příjmu strčí do kapsy mnohé čistě počítačové USB tunery.

Testovali jsme příjem především v Praze a Středočeském kraji, tedy lokalitách s poměrně dobrým pokrytím. Zatímco v Praze najdete optimální signál skoro všude, za hranicemi metropole je to horší. Nicméně většinou stačí 5 až 10 minut hledání správného místa na skříni, natočení či naklopení antény a máte vyhráno.

V praxi tak konektor externí antény tolik nechybí, i když v tomto případě hodně záleží na lokalitě, kde tuner používáte.

Ergonomie aplikace

Aplikace Tivizen se ovládá velmi příjemně a rozložení ovládacích prvků odpovídá zvyklostem iPhone a iPadu. Přes svou jednoduchost nabízí přesně to, co při sledování televize potřebujete. Nechybí informace o pořadech z EPG včetně názvu a času toho následujícího, rychlé přepínání kanálů, indikátor síly signálu i nabití akumulátoru tuneru.

K mání je tlačítko regulace hlasitosti, pod nímž se skrývá možnost posílat zvuk bezdrátově do Apple TV. Pro obraz bohužel taková volba chybí.

Běh aplikace je na iPhone 4 i obou generacích iPadu svižný. K drobným prodlevám dochází jen při přepínání kanálů (kdy se načítá část dat do bufferu) a při zahájení a ukončení nahrávání.

Další funkce

Kromě iPadu a iPhone lze tuner připojit také k počítači s Mac OS X nebo Windows. Tam k jeho obsluze slouží zmíněný program Elgato EyeTV 3. Ten zároveň umožňuje update firmwaru tuneru, který nedávno významně rozšířil možnosti jeho využití.

Nově lze totiž tuner integrovat do domácí bezdrátové sítě, takže se nemusíte stále přepínat mezi Tivizenem a standardní Wi-Fi. Také můžete tuner připojit pomocí USB kabelu k počítači a využít ho jako klasický počítačový tuner. V takovém případě ale není dostupný pro bezdrátové sledování na iPadu nebo iPhone (pokud nepoužijete aplikaci EyeTV pro tato zařízení).

Nevýhodou je nemožnost sledování televize na několika zařízeních naráz. Asi by tolik nevadilo, že Tivizen má jen jeden tuner, takže byste museli na všech iPhonech a iPadech přehrávat stejný program. Jenže přístroj tohle prostě neumí. Pokud se k němu připojíte z dalšího iPhonu, iPadu nebo počítače, přehrávání na tom původním se přeruší (po dotazu) a začne na novém.

Někomu také může vadit, že podpora MPEG-4 s kodekem H.264 je dostupná pouze po připojení tuneru k počítači. Podobné je to s Full HD signálem.

Důležitým parametrem zařízení je výdrž akumulátoru. Výrobcem udávané 3,5 hodiny se nám nepodařilo dosáhnout, ale s hodnotou kolem tří hodin můžete počítat. Vše samozřejmě záleží na síle televizního a Wi-Fi signálu. Tuner má úsporný režim, do něhož se přepne po několika minutách nečinnosti a pro jeho napájení lze použít některou z mnoha USB nabíječek, třeba tu od iPhone. Při stabilním používání je ostatně trvalé připojení do elektrické sítě nutnost.

Vzhledem k bezproblémovému chodu a nabízeným funkcím (zejména po nedávném updatu firmwaru a aplikace Tivizen), je cena lehce nad 3700 Kč s DPH přiměřená. Pokud ale máte doma Mac mini nebo jiné multimediální centrum, lze bezdrátový příjem televize řešit levněji, klasickým USB tunerem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tunek

Autor: REL Muž

Založeno: 21.07.2011, 07:41
Odpovědí: 0

Zaplava clanku z posledni doby na tento predrazeny tuner me jen utvrzuje v nazoru, ze ho nikdo nechce...

Odpovědět na příspěvek

RE: Tunek

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 21.07.2011, 11:26

Spíš to bude tím, že je na trhu krátce, a proto ho všichni testují a recenzují.

Odpovědět na příspěvek

Prijem TV pres Mac mini a do iPadu?

Autor: Honza Muž

Založeno: 21.07.2011, 16:46
Odpovědí: 0

Zdravim,

zminujete, ze pres mini mac se da prijem vyresit jinak. Muzete naznacit jak takove reseni funguje? Tj. jaky tuner pouzit a jakou aplikaci na iPadu/iPhonu.
Pripadne jde streamovat pak TV signal i mimo domaci Wifi?
Diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prijem TV pres Mac mini a do iPadu?

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 22.07.2011, 19:13

Jedna z cest je následující: pořídit nějaký USB tuner (sám mám Pinnacle PCTV 73e), k němu software Elgato EyeTV 3 a do iPadu a iPhone aplikace EyeTV. Jejich prostřednictvím lze bezdrátově, přes domácí Wi-Fi sledovat televizní vysílání. Nevýhoda je, že počítač, k němuž je USB tuner připojený, musí být zapnutý (a pochopitelně připojený do stejné Wi-Fi, jako iPhone či iPad).

Odpovědět na příspěvek

equinuix tizi

Autor: hrdélko Muž

Založeno: 22.07.2011, 01:31
Odpovědí: 0

je opticky identický - s elgato tivizen. Domnívám se, že jediný rozdíl je v přiloženém softwaru eye tv3 u elgato modelu. Prodával se před uvedením elgato tivizenu za cenu o třetinu nižší - 100€, i když jeho "doporučená" cena byla stejná jako u tivizenu. Na recensi mi vadí, že o tizi se nezmiňuje ani slovem, i když byl rovněž prodáván smluvními obchody apple - třeba gravis v Německu, tedy nejedná se o nějakou kopii něčeho - naopak, tivizen je zřejmě kopie tizi. Může pan Vítek dodatečně ty dvě mašiny srovnat - nejsou-li opravdu identické, jak se domnívám ?

Odpovědět na příspěvek

RE: equinuix tizi

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 22.07.2011, 19:24

Fyzicky je srovnat nemohu, Tivizen už jsem musel vrátit. Nicméně podle dostupných technických parametrů jde o stejná zařízení. Rozdíl je především v aplikacích a jejich funkcích (Tivizen nefunguje na Tizi a naopak). Cena je v tuzemských obchodech dost podobná, v zahraničí samozřejmě může být levnější.
Pokud jde o kopírování, nejen u Elgata to často funguje tak, že jde o OEM výrobek nějakého čínského výrobce, který je jen označený příslušným logem a vybavený upraveným firmwarem. Tzn. ani Elgato ani Equinux nemusí být původním výrobcem. Niméně, toto berte jako spekulaci založenou na zkušenosti s jinými výrobci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: equinuix tizi

Autor: Michal Muž

Založeno: 23.07.2011, 09:14

Myslim ze vase uvaha o podobnosti noname a Elgato a Equinux je spravna, ano stejna situace jako hypermegasuperdrive a nakonec je to obycejna DVD vypalovacka. K tem TV tunerum, na trhu je pouze nekolik, v podstate dominantni je chipset Philips.

Odpovědět na příspěvek

Uložené nahrávky

Autor: Rob Muž

Založeno: 22.07.2011, 08:29
Odpovědí: 0

Dají se uložené nahrávky TV programu přenést z iPhonu (iPadu)např. pomocí iTunes do počítače ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Uložené nahrávky

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 22.07.2011, 19:18

Ano, myslím, že to v recenzi někde píšu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: