Pohled do nitra 3G iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pohled do nitra 3G iPadu

2. května 2010, 00.00 | Protože se již počal prodávat 3G iPad, iFixit pochopitelně rozebrala také tuto verzi, jež proti WiFi modelům přidává další komunikační desku.

Minulý pátek se v USA začaly prodávat též 3G modely iPadu (prodej WiFi verze byl zahájen už 3. dubna). Podle očekávání toho firma iFixit využila k rozebrání nové verze přístroje, do útrob WiFi modelu se podívala již počátkem dubna a teď pochopitelně chtěla zjistit, čím se liší 3G varianta.

To se ovšem už do značné míry vědělo, protože FCC (americký telekomunikační úřad) zveřejnil fotografie vnitřku iPadu ještě předtím, než vůbec začal jeho oficiální prodej, čehož iFixit využila k vlastnímu rozboru a mimo jiné přitom objevila i komunikační desku 3G modelu.

Nyní si ovšem mohla iFixit 3G iPad sama osahat a jako vždy přináší reportáž popisující postup rozebírání, doprovázenou četnými fotografiemi.

Vnější odlišnosti základních variant iPadu

Vnější vzhled obou verzí iPadu se liší jen nepatrně, 3G modely se vlastně poznají (kromě popisků) pouze podle toho, že v hliníkovém pouzdře nesou dodatečné černé plastové okénko (usnadňující prostup mobilního signálu). Stejně jako iPhone 3G a 3GS také 3G iPad podporuje komunikační standardy UMTS/HSDPA ve frekvenčních pásmech 850, 1900 a 2100 MHz a GSM/EDGE komunikaci v pásmech 850, 900, 1800 a 1900 MHz.

iPad není ani v USA blokovaný na konkrétního operátora (narozdíl od iPhonu), pro americké uživatele to však nemá až tak velký význam, protože 3G služby ve frekvenčních pásmech podporovaných iPadem celoplošně poskytuje stejně pouze operátor AT&T, americký T-Mobile zřejmě nabídne jen EDGE. (V případě evropských zemí by měl přístroj fungovat v sítích většiny operátorů, u nás ovšem zůstává pokrytí 3G službami dost omezené.)

Modelové číslo iPadu je A1337, tak jak uváděly materiály FCC.

Popis vlastního rozebírání

A mohlo se opět začít s rozebíráním, kovovým páčidlem bylo třeba nejprve vyjmout montáž displeje z dolní části pouzdra. iPad se tak rozdělil na poloviny, 3G model se liší v tom, že se před rozpůlením přístroje musí odpojit ještě jeden anténní kabel pro 3G modul.

Teď už se daly porovnat útroby obou verzí iPadu, tedy 3G a WiFi modelu. K hlavním odlišnostem 3G varianty patří 3G čip, deska SIM karty (zasouvané do štěrbiny na boku pouzdra) a plastový kryt antény na hořejšku pouzdra (ono již zmiňované plastové okénko).

Uvnitř 3G iPadu zjevně už není tolik volného prostoru jako ve WiFi verzi, ale není ani nějak zvlášť natěsnaný.

Komunikační deska nese dvě antény, jednu z nich bylo třeba vyloupnout vhodným nástrojem a po uvolnění šroubů Torx T4, které ji přidržují, se deska dala vyjmout, její připojení se podobá připojením karet Mini PCI Express.

Karta micro-SIM

Další rozdíl spočívá v přítomnosti karty micro-SIM, jež se vyjímala v následujícím kroku. Jde o skutečně malou verzi SIM karty, která má rozměry 12 x 15 milimetrů, tedy těsně pod polovinou standardní SM karty iPhonu 3GS (viz toto porovnání obou karet).

Kontakty obou verzí karet jsou shodné, takže teoreticky by mělo jít běžnou SIM kartu ostřihnout na její mikroverzi (názory na vhodnost takovéhoto kroku se však hodně různí).

Antény

Ve 3G iPadu se samozřejmě nachází další anténa připojená k zadní straně montáže displeje. Měděná fólie se napojuje k rámečku displeje ze stříbřitého kovu, čímž tento prvek zajišťuje jak mechanické, tak elektrické propojení.

Následovalo vydloubnutí zásuvky SIM karty z pouzdra iPadu, příslušná deska zjevně slouží jen jako nosič SIM karty, iPad očividně netrpí nedostatkem vnitřního prostoru.

Nyní se už odhalila základní deska, krytá stínícími plechy. WiFi verze iPadu má oproti 3G modelu v dolní části pouzdra mnohem víc prázdného prostoru.

To je samozřejmě dáno tím, že 3G verze obsahuje více komunikačního hardwaru, proti WiFi modelům nese také GPS přijímač, který pochopitelně potřebuje vlastní anténu, jež se dá vyjmout vhodným nástrojem, montáž GPS antény vypadá takhle.

Další na řadě byla anténa pro mobilní komunikaci, společná fotografie ukazuje (zleva doprava) všechny vyjmuté antény, totiž WiFi/Bluetooth anténu, GPS anténu a 3G antény.

Základní deska

Uvolnit z pouzdra se pochopitelně dala též základní deska, která po sejmutí stínícího plechu vypadá takto. Její srdce samozřejmě opět tvoří SoC čip Apple A4, od základní desky WiFi modelu se liší jen nepatrně.

Nejviditelnější změnu představuje doplnění konektoru na pravé straně základní desky, jímž se připojuje komunikační deska. A vedle toho se nad čipem A4 vedle konektoru GPS antény objevil další nový malý integrovaný obvod, iFixit se domnívá, že by to mohl být signálový procesor, avšak není si tím zcela jistá.

A pokud jde o spodní stranu základní desky, ta se pro 3G a pro WiFi iPad zcela shoduje.

Komunikační deska

Největší novinku 3G iPadu ale přirozeně tvoří jeho komunikační deska, proto jí iFixit věnovala největší pozornost. Tato deska má stínící plech dokonce přiletovaný, to ovšem nemohlo rozebírající zastavit, plech odletovali, takže se odhalily příslušné komunikační čipy.

Mobilní datové přenosy obstarává baseband čip Infineon PMB 8878 X-Gold, stejný jako v iPhonu 3GS (jde vlastně o GSM/UMTS modem).

Dále se na komunikační desce nachází modul výkonového zesilovače Skyworks SKY77340 a další tři výkonové zesilovače a filtry Triquint (stejné čipy Triquint Apple užil v iPhonu 3G).

Čip Infineon U6952 je jednočipový W-CDMA/EDGE transceiver, který zajišťuje příjem a vysílání GSM a 3G signálů, úlohu čipu Numonyx 36MY1EE se nepodařilo přesně určit.

A jak už bylo řečeno, 3G iPad doplňuje také GPS přijímač, tvoří ho A-GPS čip Broadcom BCM47501.

A takhle vypadá spodní strana komunikační desky, nesoucí jen podpůrné součástky.

3G iPad rozložený na komponenty

Reportáž z rozebírání tradičně zakončuje pohled na 3G iPad rozložený na základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: