Nové technické informace k iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nové technické informace k iPadu

2. února 2010, 00.00 | Apple pro iPad používá nový způsob přístupu k souborům, zaměřený na laické uživatele. Údajně se již připravují podniková rozšíření pro iPad. A v iPhone OS 3.2 byla objevena podpora videohovorů a mnoha dalších zajímavých funkcí.

Při středečním představení iPadu Apple příliš mnoho technických podrobností nesdělil a jeho oficiální webové stránky také nechávají nezodpovězenou řadu otázek, postupně se však přesto objevují další podrobnější a techničtější zprávy, zejména o jeho softwaru:

Podrobnější informace o práci se soubory na iPadu

Jak už víte, pro iPad byla vytvořena speciální verze kancelářského balíku iWork, upravená pro multi-touch ovládání, jež by měla nabízet většinu možností „velké“ verze pro Macy. To mimo jiné znamená, že v aplikacích tohoto balíku (jsou celkem tři, prodávané jako samostatně aplikace na App Store) bude možné vytvářet docela složité dokumenty, zákonitě tak vyvstává otázka, jak se budou ukládat a sdílet s okolním světem. Ve středu to zástupci Applu nevysvětlili, ale AppleInsider o tom získal podrobnější informace od jednoho vývojáře.

Apple přišel s novým způsobem, jímž aplikace iPadu uspořádávají své dokumenty, před uživatelem v podstatě úplně ukrývá klasický souborový systém a sdílení mezi iPadem a osobními počítači činí zcela samozřejmým.

I v tomhle ohledu se vše podřizuje zaměření přístroje na naprosto netechnické uživatele, jimž pojem souborový systém mnoho neříká a procházení hierarchie složek pro ně znamená poněkud tajemný úkon. O rozdílu mezi lokálními a v síti uloženými soubory ani nemluvě.

Apple jisté kroky k ukrytí souborového systému podnikl již v Mac OS X, vyhledávací funkce Spotlight činí fyzické umístění souboru celkem nedůležitým a také aplikace iTunes, iPhoto a Photo Booth používají své mediální databáze namísto souborového systému.

Finder, iTunes a iPhoto navíc dovolují bezdrátové sdílení souborů mezi různými stroji a přístroji automaticky objevenými službou Bonjour, jež v síti sama vyhledává a zpřístupňuje zařízení podporující takovéto sdílení.

iPhone (a tedy iPhone OS) se metafory souborového systému už zbavil úplně, namísto otevírání a ukládání souborů nabízí mediální knihovny fotografií a filmů a archív příloh elektronické pošty. iPhone ovšem zatím neumí o mnoho více než soubory prohlížet. (Některé aplikace toho přirozeně dokážou mnohem víc, ale tady mluvíme spíše o základní výbavě přístroje.)

To se s iPadem změnilo, aplikace balíku iWork prostě potřebují otvírat a ukládat dokumenty, avšak ani ony nenabízejí klasické dialogy k procházení souborového systému, místo toho tyhle aplikace po spuštění zobrazí ty soubory, o nichž ví a jimi může uživatel přímo procházet.

Podle onoho vývojáře to funguje tak, že aplikace iPadu své dokumenty neukládají do obecného souborového systému, ale do svého vlastního instalačního adresáře. To mimo jiné znamená, že při smazání aplikace odstraníte i všechny s ní související dokumenty, tak to ostatně již teď funguje na iPhonu a iPodu touch (někomu se ovšem takové řešení vůbec nemusí zamlouvat).

Aplikace iPadu však navíc ještě mohou určit, že jejich dokumenty půjde bezdrátově sdílet, když se taková možnost nastaví, bude možné přes WiFi připojit iPad k osobnímu počítači a soubory jednoduše přetahovat a upouštět mezi oběma zařízeními.

Na osobním počítači se bude iPad zobrazovat jako sdílený svazek obsahující zvláštní složku dokumentů pro každou aplikaci dovolující sdílení, a tak třeba aplikace balíku iWork na iPadu se budou z osobního počítače jevit jako uložené na přímo připojeném externím disku a dokumenty půjde přetahovat mezi počítačem a tímto „diskem“.

Dokumenty zkopírované do takové složky iPadu příslušná aplikace při svém spuštění graficky znázorní, takže je uživatel nebude muset složitě hledat, výpis dostupných dokumentů bude navíc nabízet rozměrné náhledy jejich obsahu po způsobu funkce Quick Look v Mac OS X.

Vlastní způsob znázornění dostupných dokumentů už ovšem bude záviset na konkrétní aplikaci, takže zatímco programy balíku iWork zobrazí prostý seznam dokumentů, aplikace iBooks předkládá dostupné digitální knihy jako tituly ve virtuální knihovničce.

Dokumenty některých aplikací navíc bude iPad automaticky synchronizovat pomocí iTunes či služby MobileMe, k takovým dokumentům patří fotografie, hudba, filmy, televizní pořady, kontakty, kalendáře a záložky webového prohlížeče Safari, úplně stejně jako na iPhonu.

Pro laické uživatele tohle řešení nepochybně má řadu výhod, ovšem těm náročnějším asi bude připadat příliš omezující a dost se na něm projevuje, že bylo navrhováno pro systém, který příliš nepočítá s multitaskingem.

Je samozřejmě docela dobře možné, že další vývoj iPhone OS přinese i v tomto směru nějaké významnější změny (ostatně už nyní byly v iPhone OS 3.2 objeveny některé funkce, jež by mohly časem ledacos dovolit, o tom najdete více v závěru článku), ale přinejmenším ve své počáteční podobě se bude práce s dokumenty na iPadu dost lišit od toho, jak se s nimi zachází na osobních počítačích, což ovšem zjevně byl záměr.

Apple údajně plánuje podnikové doplňky pro iPad

Hodně se spekuluje, zda bude Apple chtít prosadit iPad také v podnikovém prostředí. Při středečním představování se o tom sice nikdo příliš nezmiňoval, a tak se přístroj považuje hlavně za univerzální mediální zařízení, jenže zároveň dokáže provozovat složitější a náročnější aplikace než iPhone, k takovým patří též kancelářský balík iWork.

A právě jeho existence vyvolává dohady, že Apple bude svůj tablet chtít dostat i do podniků, k tomu ovšem bude potřeba některých rozšíření.

Podle zdrojů serveru AppleInsider (obvykle dosti spolehlivých) plánuje příslušné oddělení Applu některé odpovídající doplňky softwaru iPadu, pracuje se prý alespoň na dvou významných aktualizacích, tou první má být podpora přímého síťového tisku (zatímco v současnosti musí být tiskový software uzpůsobený pro konkrétní tiskárnu). Druhým doplňkem údajně bude přístup k lokálním souborovým serverům, obstarávaný speciální aplikací podobnou současné aplikaci iDisk, jež umožňuje přístup k souborům v internetových úložištích služby MobileMe.

Pro úspěch iPadu v podnicích toho však asi bude třeba ještě mnohem víc, už teď někteří analytici prohlašují, že se do podniků příliš nehodí, zatím se ani neví, jak je to s jeho kompatibilitou s VPN sítěmi či s podporou Microsoft Exchange. A narozdíl od iPhonu se iPad nedá uzamknout na dálku.

To vše se ovšem ještě může změnit, ostatně iPhone začal ve větší míře pronikat do (amerických) podniků až s příchodem iPhonu 3GS a iPhone OS 3.0, s iPadem to může být podobné, jeho software zřejmě bude muset projít ještě značně dlouhým vývojem, než o něm podniky začnou uvažovat.

V iPhone OS 3.2 byla objevena podpora videohovorů, stahování souborů, SMS zpráv a mnoha dalších zajímavých funkcí

iPad používá iPhone OS 3.2 a již ve středu Apple uvolnil také odpovídající vývojářskou sadu. Tu pochopitelně začali zkoumat zvědaví vývojáři a na webu se už začíná objevovat, co našli, Engadget shromáždil několik zajímavých zjištění.

Jak víte, iPad nemá fotoaparát ani kameru, ovšem jeho software příslušné funkce obsahuje, byla v něm odhalena základní podpora videohovorů. V iPhone OS 3.2 by měly být funkce pro přijetí a odmítnutí videokonference, pro přepnutí videoproudu (což by naznačovalo podporu čelní kamery) a především pro provozování videohovoru jak v celoobrazovkovém režimu, tak jen v části obrazovky. To by nasvědčovalo, že vedle videohovoru bude možné provádět i jiné věci, takže alespoň některé úlohy by přece jenom mohly běžet vedle sebe.

Dále iPhone OS 3.2 podporuje stahování souborů a lokální ukládání ve webovém prohlížeči, půjde tedy stahovat soubory z Webu a používat je v jiných aplikacích a v kódu se dokonce ukrývají přinejmenším zárodky podpory SMS zpráv (přestože iPad v základní výbavě SMS aplikaci nemá), potvrzují to snímky obrazovek simulátoru (emulátoru) iPadu, které pořídili někteří hackeři (emulátor sice v titulní liště zobrazuje nadpis „iPhone simulator“, ale je to emulátor iPadu).

Od hackerů zabývajících se prolamováním iPhonu se podařilo získat i další informace o nově objevených funkcích, odhalených zejména zkoumáním a hackerskými úpravami emulátoru iPadu. A do emulátoru se již též podařilo přenést některé hackerské utility, kupříkladu Backgrounder, dovolující současný běh více aplikací, samozřejmě ale pouze na přístrojích s hackersky otevřeným (jailbroken) firmwarem.

Dá se proto předpokládat, že až se začne iPad prodávat, brzy dojde k prolomení (jailbreaku) jeho firmwaru a mnohá omezení, jež náročnějším uživatelům na tomto přístroji tak vadí, půjde překonat (nemožnost souběžného provozování – multitaskingu – více aplikací třetích stran patří k těm nejkritizovanějším), nebude to ovšem tak úplně legální počínání a může přinést i jistá (hlavně bezpečnostní) rizika.

Na to si však ještě chvíli počkáme, zatím se podívejme, jaké další funkce byly v iPhone OS 3.2 objeveny. Podle zjištění zmíněných hackerů zahrnuje také API rozhraní CoreGraphics pro PDF a prototypy tiskového API rozhraní, v textových polích a webových formulářích funguje kontrola překlepů využívající AppleSpell a software je navržen pro podporu více jazyků.

Nabízí též kontrolu gramatiky, ale ta je zatím dostupná jenom pro angličtinu. Kontrola překlepů může používat uživatelem přidaná slova, integruje se s adresářem a k příslušným funkcím lze přistupovat z vývojářské sady. iPhone OS 3.2 také obsahuje několik slovníků a tezaurů.

Zřejmě však zahrnuje i podporu funkce USB Host a rozšířenou podporu pro Bluetooth, dále podporuje protokol PTP pro přenos obrázků. Komponenta MobileStorageMounter by snad mohla sloužit k připojování externích USB úložišť. A samozřejmě se v něm nachází podpora pro hardwarovou klávesnici (soubor USBKeyboardLayouts.plist), vedle klávesnice integrované do doku tak snad bude možné používat i běžné USB klávesnice.

Též API rozhraní pro práci s textem je mnohem bohatší, nabízí i nízkoúrovňový přístup k datům písem a vysokoúrovňovou podporu pro vykreslování formátovaného textu. Dále se tam nalézá podpora pro zjišťování, jaké jsou připojeny obrazovky a pro volbu, do které z nich vykreslit okno (takže alespoň teoretická podpora vícemonitorového zobrazování).

V integrované mapové aplikaci (a v aplikacích využívajících mapový vývojový rámec) byly objeveny prototypy reklam řídících se geografickou polohou. Aplikace zřejmě budou moci pozměňovat standardní menu pro kopírování a vkládání a byl odhalen prototyp „rukopisné klávesnice“, pravděpodobně se tedy připravuje i podpora rozpoznávání rukopisu.

Nezapomínejte však, že se jedná o beta verzi, řada zmíněných funkcí navíc zůstává pouze v podobě prototypů, ostrá verze iPhone OS 3.2 mnohé z toho nabízet nemusí. Naznačuje to však, o čem Apple přinejmenším uvažuje, tímhle směrem se nejspíš vydají další verze iPhone OS pro iPad.

Je docela dobře možné, že podobně jako iPhone také iPad čeká několik dalších aktualizací firmwaru, jež jeho funkce dále rozšíří (občas se v této souvislosti mluví o iPhone OS 4.0, který by údajně měl překonat některá omezení iPhone OS 3.2, avšak kromě pár zasvěcenců u Applu nikdo s jistotou neví, zda se na něčem takovém skutečně pracuje) a přirozeně nelze vyloučit ani to, že se řada novinek iPhone OS 3.2 časem objeví i na iPhonu (zejména na očekávaném novém modelu), více se o tom snad dozvíme v létě, nejspíš na vývojářské konferenci WWDC 2010.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: