Nové bezdrátové základnové stanice Applu poskytují vyšší výkon a lepší dosah - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nové bezdrátové základnové stanice Applu poskytují vyšší výkon a lepší dosah

10. srpna 2011, 00.00 | AnandTech podrobně otestoval nové modely AirPort Extreme Base Station a Time Capsule a zjistil, že jejich přenosové rychlosti a dosah WiFi připojení se významně zlepšily.

Koncem června Apple na trh potichu uvedl nové modely svých bezdrátových základnových stanic AirPort Extreme Base Station a Time Capsule, ale ze zveřejněných vlastností nebylo vůbec jasné, čím se liší od svých předchůdců (v případě Time Capsule k jedné viditelné změně přece jenom došlo, začaly se nabízet verze s 2TB a 3TB diskem).

Z veřejně dostupné schvalovací dokumentace pro americký telekomunikační úřad FFCC se však záhy zjistilo, že nové modely poskytují silnější WiFi signál, v režimu se 40MHz frekvenčním pásmem mohou dosahovat až 2,8krát vyššího vyzařovacího výkonu než dřívější modely.

Nové základnové stanice Applu otestoval AnandTech

Avšak teprve nyní byly tyto periférie podrobeny důkladným testům, které ukázaly, že také v praxi podávají lepší výkony. Tyto velice podrobné testy spojené i s rozebráním zkoumaných zařízení provedl AnandTech (konkrétně jeho redaktor Brian Klug).

Změnil se použitý WiFi hardware

Rozebrání odhalilo, že Apple v obou zařízeních zaměnil WLAN karty Marvell starších modelů za dva čipy Broadcom BCM4331 (umístěné na samostatné WLAN kartě připojené k základní desce).

Tyto jednočipové WiFi řadiče podporují připojení standardu 802.11n v konfiguraci se třemi MIMO anténami. Stejný čip byl objeven také v letošních MacBoocích Pro. Nový WiFi hardware poskytuje vyšší vysílací výkon a citlivější příjem než dřívější bezdrátové čipové sady.

Navíc Apple používá bezdrátové čipy Broadcom ve většině svých produktů (v iPhonu, v iPadu a v nových Macích), dá se proto předpokládat, že když základnová stanice obsahuje stejný WiFi hardware jako klienti, dokáže toho využít. AnandTech se domnívá, že by to mohlo dovolovat využití technik agregace paketů pro další zrychlení přenosu dat.

Důkladnější elektromagnetické stínění

Kromě nového bezdrátového čipu jediným dalším viditelným rozdílem v nitru letošní AirPort Extreme bylo proti předchozímu modelu to, že kolem kovové konstrukce nesoucí vlastní elektroniku se nyní nachází dodatečné elektromagnetické stínění (pravděpodobně ze slitiny mědi, nejspíš BeCu) a také kolem antén je mnohem pečlivěji namotaná stínicí fólie. Ani dřívější modely sice neměly potíže s elektromagnetickým rušením, ale tohle dokazuje, jakou pozornost nové základnové stanice věnují i zdánlivým detailům.

Užitá testovací metodika

Ve svých důkladných testech pak AnandTech měřil výkony nových modelů AirPort Extreme a Time Capsule.

Testy se prováděly se třemi notebooky – s loňským a s letošním MacBookem Pro a s notebookem Lenovo X300 osazeným výkonnou WLAN kartou Intelu (na něm samozřejmě běžela Windows). Tyto stroje se lišily konfiguracemi antén, zatímco loňský MacBook Pro používá dvě antény, letošní MacBook Pro a Lenovo X300 pracovaly se třemi.

Notebooky se připojovaly ke starší AirPort Extreme (čtvrté generace) a pak k jejímu letošnímu modelu (páté generace) na stejných měřicích místech (různě vzdálených od základové stanice a s rozdílnými podmínkami příjmu), což dovolilo porovnat jejich výkony. Pro novou Time Capsule už AnandTech provedl jen část těchto testů a zjistil, že rozdíly výkonů proti AirPort Extreme jsou téměř neznatelné (nepříliš překvapivé, když používají stejný WiFi hardware).

Testovalo se jak v pásmu 2,4 GHz, tak 5 GHz. Nejprve AnandTech měřil sílu přijímaného signálu, následoval test MCS (modulačního kódovacího schématu) zjišťující, jak rychle se WLAN karta notebooku připojí k WiFi síti. Přenosové rychlosti v síti se poté měřily přenosem souborů z AFS serveru (na Macích) a dále nástrojem Iperf (který funguje i pod Windows).

Výsledky testů

Pro AirtPort Extreme se tak získala ohromná spousta naměřených hodnot, podívejme se, k jakým závěrům z nich AnandTech dospěl.

Síla přijímaného signálu se proti starším modelům příliš nezlepšila, větší rozdíly se objevily v pásmu 2,4 GHz než na 5 GHz. Test MCS měřící rychlost připojení notebooků k WiFi síti 802.11n ale již zaznamenal mohutné nárůsty výkonu na místech vzdálenějších od základnové stanice (zde se projevil silnější signál nového modelu).

Testy přenosu souborů ukázaly podstatné zrychlení směrem ke klientovi (downstream) na vzdálenějších měřicích bodech a dramatický nárůst přenosových rychlostí směrem do sítě (upstream) ve všech vzdálenostech. Propustnost směrem do sítě se skoro vždy více než zdvojnásobila, zřejmě hlavně díky novému WiFi hardwaru AirPort Extreme.

Test nástroje Iperf zjistil významné zlepšení především pro letošní MacBook Pro, jehož bezdrátový čip BCM4331 podporuje tři antény, zatímco čip BCM4322 loňského MacBooku Pro jenom dvě.

Celkově vzato nová AirPort Extreme Base Station v nejlepším případě dramaticky zvýšila propustnost sítě, a to i na několika místech, kde byl WiFi signál předtím nepoužitelný. V nejhorším případě zlepšila výkon z víceméně nepoužitelného na naprosto uspokojivý. A loňský MacBook Pro na místech, kde se ke staršímu modelu AirPort Extreme nedokázal ani připojit, s novým modelem dosáhl přenosové rychlosti 23 Mb/s.

Výsledný závěr

Testy AnandTechu tak jasně prokázaly, že letošní modely AirPort Extreme Base Station a Time Capsule proti svým předchůdcům opravdu podávají lepší výkony. Navíc pracují velice stabilně a uživatelé se nemusí příliš starat o jejich konfigurování. A vzhledem k poskytovaným výkonům nevycházejí ani nějak zvlášť draho, ve srovnání s konkurencí mají obdobný poměr ceny a výkonu (pouze 3TB verze Time Capsule je příliš drahá).

Apple se však kupodivu těmito zlepšeními nijak nechlubí, což je asi dáno tím, že by musel zacházet do přílišných technických podrobností, jimž se tradičně snaží vyhýbat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: