Modrý zub: nově a ještě lépe - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Modrý zub: nově a ještě lépe

18. dubna 2003, 00.00 | Patrně největších změn se v jednotlivých setinkových verzích systému 10.2.x dočkala podpora Bluetooth. Jelikož je Apple tradičně skoupý na slovo, přinášíme vám informace, které jsme získali praxí. K tomu máme pro vás návod, jak připojit PDA s Bluetooth nebo Maca k internetu přes jiného Maca s Bluetoooth

Patrně největších změn se v jednotlivých setinkových verzích systému 10.2.x dočkala podpora Bluetooth, a to od systému 10.2.4 (fakticky se tyto změny objevily již ve vyšších verzích 10.2.3, dodávaných k PowerBooku 12"). Jelikož je Apple tradičně skoupý na slovo, přinášíme vám informace, které jsme získali praxí. K tomu máme pro vás návod, jak připojit PDA s Bluetooth nebo Maca k internetu přes jiného Maca s Bluetooth.

Pro většinu uživatelů největší změny nastaly po update na 10.2.4 - výrazně se změnil panel v ovládacích panelech a také přibyly nové funkce. Bohužel, kromě toho co je jaksi zjevné na první pohled je nutné funkce zkoušet - a tak například víme (od Roberta Černého), že s novou verzi 10.2.5 funguje už nejen odesílání SMS z Address Booku, ale také i přijímání, což předtím ověřeně fungovalo jen na Ericssonech.

Mezi nejdůležitější změny patří nový průvodce připojením, aplikace pro zasílání souborů mezi přístroji a samostatná aplikace pro nastavení sériových spojení mezi zařízeními. Změněné je také samotné rozhraní pro práci se zařízeními, je možné je "filtrovat" podle typu a podobně.

Průvodce připojením je určený pro připojení mobilů a nově také některých klávesnic od Microsoftu, jiná zařízení se vůbec nezobrazí. Průvodce však pomáhá s nastavením a tak nabídne pro každé zařízení to co umí. Pro běžné spárování však lze použít i funkci "párování" v ovládacím panelu. V tom se v 10.2.5 zobrazují podrobnější informace o každém zařízení - jeho stav, podporované Bluetooth profily a podobně. Aplikací Bluetooth Serial Utility je možné nastavit "seriové" linky mezi zařízeními - ke kterému profilu se na druhé straně připojí a jak se bude chovat.

Nově je rozšířený také přenos souborů, aplikace Bluetooth File Exchange - kromě "tupého" zasílání souborů, které funkce na všech zařízeních (kde to má smysl) je nyní možné se na jiné zařízení připojit podobně jako k ftp serveru a vidět v okně soubory. Tato funkce je dostupná přes Browse device z Bluetooth menu a zda bude fungovat záleží na "protikusu". Samozřejmě zařízení musí být spárovaná. V praxi jsem si takto "zabrousil" na Sony Ericsson T610 (zatím se neprodává, zkoušeli jsem to na CeBitu), starší T68 to neumí. Rovněž je možné se připojit na jiný počítač s Mac OS X 10.2.4 a vyšším, v panelu Bluetooth je pro to speciální volba. Okno pro přenos souborů nepodporuje drag&drop, zatím jen tlačítka Get a Put. Podle informací na internetu by mělo být možné se takto přes Bluetooth připojit i k PC s Windows, to jsme však nezkoušeli. Každopádně, pro jednoduchý (a pomalý) přenos v situaci, kdy není k dispozici síťová infrastruktura to není špatně, přenosová rychlost je 55 kB/s.

Jak připojit jiné zařízení na Internet přes Maca s Bluetooth?

Tento poměrně specifický problém jsem řešil v okamžiku, kdy jsem testoval PowerBook 17" a potřeboval dva počítače (PowerMac G4 a PowerBook G4) připojit na ineternet přes stejný kabelový modem, tedy přes Ethernet. Nemaje routeru ani AirPort ve stolním počítači, pídil jsem se po připojení přes Bluetooth. Narazil jsem na stránku popisující připojení pro PDA (Palm Thungsten, Sony Ericsson P800) k internetu přes Bluetooth a počítač - počítač prostě použije PPP spojení přes Bluetooth pro příjem a pak standardně routuje data jako kdyby šlo o AirPort či jiný typ propojení.

Narazil jsem na tyto dvě stránky - jedna je popisná, druhá nabízí několik AppleScriptů, které uvedenou funkci aktivují a deaktivují. Používal jsem ony AppleScripty :).

Jak v praxi na nastavení? Na počítači, který bude sloužit jako "router" (je tedy zapojený na Internet, buď přes Ethernet nebo přes AirPort) pouze spustíme příslušný AppleScript (či provedeme příslušné nastavení ručně). Na počítači, který budeme připojovat, vytvoříme utilitkou Bluetooth Serial Utility novou sériovou linku - nějak ji pojmenujeme, nastavíme na odchozí (outgoing), nastavíme aby se zobrazovala v System preferences a aby se tvářila jako sériová linka RS232. Musíme také zvolit vůči kterému zařízení se vytvoří (zvolit příslušný počítač a službu Bluetooth-PDA-Sync).

Další nastavení provedeme v System Preferences. Po spuštění panelu Network se nám objeví nové rozhraní. To nastavíme na PPP, zadáme pouze nějaký DNS server. V nastavení PPP dáme místo čísla mezeru (jinak nepůjde zvolit vytočení spojení) a v panelu modem zvolíme Nullmodem 115200. Poté co si spojení otestujeme je také možné nastavit si automatické připojování, když o to aplikace požádá. Pres takto navázané spojení lze samozřejmě kromě brouzdání na netu také přenášet soubory z jednoho počítače na druhý například přes FTP - funkci přenosu souborů přes Blueooth bych v ten okamžik moc nezkoušel, "kousl" jsem tím při testování jeden ze strojů...

Poměrně netypickým způsobem tak využijeme možností Mac OS X a jeho Unixových základů - a tak to má být. O podobným možnostech si Mac OS 9 může jen nechat zdát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: