Macworld Expo 2005 - Nové periférie od Lacie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Macworld Expo 2005 - Nové periférie od Lacie

25. ledna 2005, 00.00 | Na veletrhu Macworld jsme nemohli nenavštívit stánek společnosti Lacie, která je známá jako výrobce externích periférií. Firma Lacie svou přípravu na Macworld zjevně nepodcenila a bylo možné vidět řadu zajímavých produktů a spousta jich byla ohlášena na první čtvrtletí roku 2005. Patří Lacie mezi vaše oblíbené dodavatele řešení? Potom by vás novinky mohly zajímat. A že Lacie neznáte? Nejvyšší čas s tím něco udělat.

Na veletrhu Macworld jsme nemohli nenavštívit stánek společnosti Lacie, která je známá jako výrobce externích periférií. Firma Lacie svou přípravu na Macworld zjevně nepodcenila a bylo možné vidět řadu zajímavých produktů a spousta jich byla ohlášena na první čtvrtletí roku 2005. Patří Lacie mezi vaše oblíbené dodavatele řešení? Potom by vás novinky mohly zajímat. A že Lacie neznáte? Nejvyšší čas s tím něco udělat.


FastCoder

Krabička kapesní velikosti na první pohled nevypadá jako pomocník při konverzi videa. Přesto hlavním úkolem FastCoderu je v reálném čase převést DV video (zatím NTSC) do MPEG-1 nebo MPEG-2 formátu - jedná se tedy o enkodér z DV do MPEG, kterému stačí k připojení k Macovi s G3 (a lepším) procesorem.

FastCoder zvládne i dávkové zpracování souborů. Výsledné MPEG-2 soubory je možné editovat v Apple DVD Studiu Pro nebo dodávaném CaptyDVD, což je aplikace pro tvorbu DVD. Minimální požadavky na operační systém jsou Mac OS 9.2 a Mac OS X 10.2.6 nebo vyšší a podporuje i DV QuickTime soubory exportované z Final Cut Pro, Final Cut Express či iMovie. FastCoder bude dostupný v únoru za cenu 249 USD, součástí dodávky je vedle samotného zařízení i FireWire kabel (6 x 6 pinů) a aplikace Capty DVD.


SilverScreen

SilverScreen je externí USB disk s TV výstupem. Jedná se tudíž o podobné řešení, jako nabízí G-Play, o kterém jsme informovali v pátek. Disk připojíte k počítači, nahrajete filmy, písničky a fotky a následně připojíte k TV či projektoru a prohlížíte multimediální obsah. Podporováno je video ve formátech MPEG-1, MPEG-2 (ISO, AVI, VOB), MPEG-4 (AVI, DivX, XviD), audio (WAV, MP3, AAC, WMA, AC3) a fotografie ve formátu JPEG (maximálně 8MPx). Pro výstup lze použít kompozitní NTSC/PAL a S-video, analogový YPbPr (rozlišení až 1920x1080i nebo 1280x720p), VGA port (maximální rozlišení 1024x768), SCART, analogový audio výstup a optický digitální SPDIF audio výstup. SilverSreen tedy zvládne jak DivX, XviD, DVD (ISO formát), tak Dolby Digital 5.1 a DTS. Součástí balení je i dálkový ovladač, který je totožný s tím, který nabízí G-Play. SilverScreen má dvě varianty - 40 GB za 249 dolarů (již dostupný) a 80 GB za 329 dolarů (dostupný v únoru).

Osobně se domnívám, že podobná zařízení mají budoucnost a totéž si pravděpodobně myslí i společnost Lacie. Uvidíme, zda podobné funkce bude nabízet za pár měsíců i iPod - muziku již umí, fotky taky, teď už jen to video.


Biggest F800

Lacie je známá především jako dodavatel externích disků. Do této kategorie patří i Biggest F800, který dokáže pojmout až 4 pevné disky a dosáhnout tak kapacity 2 TB. Přenosová rychlost dosahuje 80MB/s a Biggest F800 podporuje RAID 0, 0+1, 5 a RAID 5+ hot spare. Disky je možné vyměnit za chodu, stejně tak větrák. Připojit jej můžete přes FireWire 800 a USB 2.0, a to jak k Macu, tak PC.

Pro přehled nad funkčností a aktuálním stavem slouží LCD panel v dolní části přístroje. Z popisu je patrné, že se nebude jednat o žádné levné řešení - cena za 1 TB (4 x 250 GB disk) činí 1500 USD, za 1.6 TB (4 x 400 GB) zaplatíte 2300 USD a 2 TB varianta přijde na 3000 USD.


Ethernet Disk

Menšího updatu se dočkal i Ethernet Disk - síťový disk, který nyní nabízí kapacitu až 1TB. Obsah disku je přístupný až 25 uživatelům na síti současně přes HTTP a FTP. Ethernet Disk může být umístěn ve standardním racku a kapacitu lze rozšiřovat připojením externím USB či FireWire disků. Nabízen je v různých variantách - od 160 GB do 800 GB v cenách od 550 USD do 1300 USD. 1TB verze bude dostupná v první čtvrtině 2005 za cenu 1600 USD.

Ethernet Disk mini

I Ethernet Disk (stejně jako iPod a Mac) existuje ve verzi "mini". Pořád se jedná o síťový disk s kapacitou až 400 GB, ale vzhledem se již více podobá běžným externím diskům a jej tudíž nelze umístit do racku. Spravovat ho lze přes web rozhraní a za 250 GB variantu zákazník zaplatí 300 USD, za 400 GB model potom 500 USD.


Dvouvrstvá DVD vypalovačka s přímým potiskem disku

Společnost Lacie začala spolupracovat s firmou LightScribe a začne dodávat vlastní dvouvrstvou DVD vypalovačku s přímým potiskem disku. O ten se stará stejný laser, který vypaluje na DVD data a za touto technologií stojí společnost LightScribe. Díky tomu můžete na DVD vypálit jak poslední záběry z kamery, tak si jej rovnou potisknout vlastním originálním nezničitelným motivem. Vzhledem k tomu, že potisk vzniká působením laseru na plochu DVD, není potřeba žádný inkoust či polepky. Vypalovačky s touto technologií budou dostupné začátkem roku 2005 za cenu 200 amerických dolarů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: