Frixbee: bezdrátové nabíjení iPhonu v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Frixbee: bezdrátové nabíjení iPhonu v praxi

Dexim

7. března 2012, 00.00 | Nedávno jsme informovali o bezdrátové nabíječce iPhonů od Deximu. Nyní jsme ji měli možnost otestovat v praxi. Nakolik je technologie bezdrátového nabíjení použitelná v praxi?

Myšlenka nabíjení mobilních zařízení pomocí bezdrátového přenosu energie, tedy magnetickou indukcí, není nijak nová. Různé společnosti s ní experimentují již dlouhou řádu let, ale většinou skončí u prototypů nebo ne příliš zdařilých produktů. Dexim slibuje, že jeho nabíječka Frixbee je jiná. Jaké jsou naše zkušenosti?

Základní princip
Aby mohlo bezdrátové nabíjení fungovat, potřebujete základnovou stanici, do níž přivedete proud, a pak anténu v mobilním zařízení, která bude energii přijímat. V případě iPhonu nepřichází v úvahu vyměnit baterii za novou s vestavěnou anténou, a tak dexim zvolil chytré řešení. Anténa je zabudována do ochranného pouzdra (hard case), kam se iPhone vloží. Telefon tak může být nejen nabíjen položením na základnovou stanici, ale zároveň je chráněn proti mechanickému poškození.

Základnová stanice
Samotná nabíječka je zajímavá tím, že umožňuje obsloužit dvě zařízení najednou. Díky svému eliptickému tvaru nabízí dvě nabíjecí plošky, na které se iPhone pohodlně vejde. Designově se jedná o povedený kousek a i dílenské zpracování plastů si zaslouží pochvalu.

Na základnové stanici nenajdete žádné ovládací prvky, nejsou totiž potřeba. Pouze zezadu zapojíte kabel od síťového zdroje a v přední části svítí dioda v případě, že základnová stanice nabíjí nějaké zařízení. O napájení se stará 12V zdroj, který zvládá 100-240 V a jde k němu pořizovat různé mezinárodní koncovky. Kabel od zdroje měří 1,5 m, takže je dostatečně dlouhý. Díky šesti gumovým nožičkám základnová stanice stabilně stojí na desce stolu a neklouže, ani když je kabel od zdroje napnutý.

Pouzdro
Dodávané pouzdro je z černého pogumovaného plastu a tloušťku iPhonu zvětší jen o cca 2mm. Hrany má lehce zaoblené a díky povrchové úpravě se dobře drží a neklouže v ruce. Tloušťka iPhonu se v pouzdře dramaticky nemění, naopak prodloužení o 11 mm způsobené nutností napojit elektroniku na systémový konektor je při používání iPhonu znát. A to je potřeba si uvědomit, že dexim šetřil, kde mohl. Pouzdro se napojí na systémový konektor iPhonu, ale nereplikuje jej. Pro to prostě není místo. Možnost nabíjet a synchronizovat mobil drátově ale neztrácíte. Vlevo dole najdete micro USB konektor a k pouzdru je dodáván i příslušný cca 90cm kabel.

Samozřejmostí je dostupnost všech ovládacích prvků v pouzdře i funkčnost kamery. Dostatek místa je i kolem konektoru pro sluchátka, takže nebudete mít problémy s žádným tvarem a velikostí konektoru.

Jedinou nevýhodou pouzdra jsou drobné zvukovody od reproduktorů na spodní hraně iPhonu. Ty snižují hlasitost a lehce zkreslují zvuk.

Bezdrátové nabíjení v praxi
Pokud položíte iPhone v pouzdře na základnovou stanici, nabíjení začne během několika málo sekund. Telefon není potřeba pokládat do nějaké konkrétní polohy. O jeho umístění se stará magnet, který pouzdro přitáhne na střed a zabraňuje sklouznutí.

Bezdrátové nabíjení je bezproblémové a bohužel poměrně pomalé. Při našich testech úplně vybitý iPhone začal startovat po více jak pěti minutách a následně každých 10 minut znamenalo získání 6 – 7 % kapacity akumulátoru. Ideální proto je telefon, kdykoli jej nepoužíváte, odložit na základnovou stanici a pomalu jej dobíjet. Pokud je telefon vybitý a potřebujete jej rychle nabít, je lepší použít přiložený USB kabel.

Elektromagnetická indukce je samozřejmě vždy potenciálním zdrojem rušení. Při našich testech jsme ale na žádný problém tohoto typu nenarazili.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že při nabíjení je z nabíječky slyšet tiché cvakání. V běžně hlučné kanceláři či open space prostoru to zřejmě ani nezaznamenáte, ale v tiché místnosti je jasně zřetelné.

Hodnocení
Dexim Frixbee je zatím nejlépe fungující nabíječka pro iPhone, kterou jsem měl možnost testovat. Nejen že vypadá dobře na stole, ale základnová stanice umožňuje nabíjet dvě zařízení současně, magnet usnadňuje polohování iPhonu na základnové stanici a ochranné pouzdro je určitě lepší řešení, než zasahovat do baterie iPhonu. Ani deximu se bohužel zatím nepodařilo vyřešit rychlost nabíjení. Nabít zcela vybitý iPhone trvá kolem 2,5 hodiny. Pokud vám tento fakt nevadí a nebaví vás neustále připojovat nabíječku na systémový konektor, pak jde o velmi dobrou volbu. Na českém trhu je celý set k dispozici za cca 2 000Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: