Apple zakáže ve svých obchodech prodej ochranných fólií displejů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Apple zakáže ve svých obchodech prodej ochranných fólií displejů

19. března 2010, 00.00 | Zatím z ne zcela jasných důvodů Apple od května ve svých kamenných a internetových obchodech přestane prodávat ochranné fólie pro obrazovky iPhonů, iPodů a Maců a také veškerá další příslušenství zahrnující tyto fólie.

Zdá se, že se v poslední době Apple věnuje hlavně zákazům a omezením. V případě obchodu App Store a platformy iPhone OS se to ještě dá do jisté míry pochopit, ovšem nejnovější rozhodnutí už skutečně budí údiv.

K nejprodávanějšímu příslušenství pro přístroje Applu patří různé ochranné fólie pro jejich obrazovky, avšak jak zjistil server iLounge, Apple prodej těchto fólií jak ve svých kamenných, tak internetových obchodech ukončí, zákaz by měl vstoupit v platnost od května.

Od května Apple nebude prodávat nic, co zahrnuje ochranné fólie

iLounge to zjistil od několika výrobců těchto fólií, kteří potvrdili, že to vědí již nějakou dobu, podle jednoho výrobce měl Apple prohlásit, že z nabídky svých obchodů odstraní jak samostatné fólie, tak také všechna pouzdra a další příslušenství, jež takovéto fólie zahrnují.

Podle zdrojů iLounge se zákaz vztahuje na všechny typy fólií nalepovaných na displeje, ať už se jedná o čiré ochranné fólie, protiodleskové fólie (oblíbené u těch, kdo si stále nezvykli na lesklé displeje prosazované Applem) nebo zrcadlové fólie, nezáleží ani na tom, zda jde o ochranné či ozdobné fólie. Nadále se nebudou prodávat žádné takové fólie pro iPhony, iPody, iPady ani Macy.

Výrobci fólií a dalšího příslušenství z toho pochopitelně radost nemají, protože největší odbyt měli právě v obchodech Applu. Samozřejmě jim nikdo nezabrání toto zboží prodávat jinde, jenže tam už zdaleka tolik cílových zákazníků nepřijde.

Zvlášť složitá bude situace pro výrobce příslušenství, kde fólie tvoří jenom jednu část, například pro výrobce pouzder by asi bylo obtížné vyvíjet zvlášť verzi pro Apple bez fólie a verzi s fólií pro ostatní odbytiště.

A jde přitom o zboží hojně prodávané, v případě amerického webového obchodu Apple Store v kategorii „pouzdra“ tvoří nejoblíbenější položku protiodlesková fólie a pro iPhone a iPody přestavují 6. a 7. nejoblíbenější příslušenství.

Výrobci fólií a pouzder je zahrnujících si nové rozhodnutí Applu neumí vysvětlit a Apple samotný jako obvykle mlčí. To přirozeně vytvořilo prostor pro nejrůznější spekulace (některé názory čtenářů iLounge shromáždil do zvláštního článku).

Důvody zákazu zůstávají neznámé, proto bují nejrůznější dohady

Podle názoru jednoho výrobce fólií se novým zákazem Apple snaží více propagovat výdrž svých displejů, ty sice dnes většinou mají ochranná skla, přesto především u iPhonů a iPodů se stále nedá úplně vyloučit jejich poškrábání.

Objevily se také domněnky, že v případě dotykových displejů mohl mít Apple obavy, aby ochranná fólie nezhoršila citlivost dotykového ovládání, ale dosavadní zkušenosti tomu nenasvědčují, fólie na to mají jen zanedbatelný vliv.

Dalším důvodem by údajně mohlo být, že je obtížné fólie správně nalepit a v řadě případů, kdy se to nepovedlo, zákazníci prý požadovali zdarma náhradu. Avšak obchodní politika Applu je taková, že by vzniklé náklady přenesl na výrobce fólií, takže by si měli stěžovat spíše oni.

Zatím v tom prostě není jasno, s jedním poměrně zajímavým možným vysvětlením přišel AppleInsider. Připomíná, že iPhone 3GS má displej opatřený „olefobním“, tedy mastnotu odpuzujícím potahem, který ovšem přestane být účinný, když se přelepí ochrannou fólií. Kdyby Apple plánoval takovýto potah užít na všechny své produkty, potom by zákaz prodeje ochranných fólií dával smysl, ovšem teprve příští měsíce ukáží, zda Apple něco takového skutečně udělá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: