Apple údajně nadále zvažuje brzké nasazení USB 3.0 do Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Apple údajně nadále zvažuje brzké nasazení USB 3.0 do Maců

5. září 2011, 00.00 | Podle nových pověstí by Apple mohl rozhraním USB 3.0 vybavit Macy ještě předtím, než Intel doplní jeho podporu do čipových sad, v úvahu to připadá hlavně pro modernizovaný Mac Pro.

Když koncem února Apple uvedl nové MacBooky Pro, byly to zároveň první Macy vybavené novým vysoce výkonným rozhraním Thunderbolt a všechny další letošní Macy jím byly rovněž osazeny.

Rozhraní Thunderbolt zatím trpí nedostatkem periférií

Toto rozhraní má skutečně působivé specifikace, avšak zatím trpí jedním velkým problémem – v současnosti se pro něj nabízí jenom velmi málo periférií.

Od konce června lze koupit disková pole Pegasus a koncem srpna se začalo dodávat zařízení pro zachytávání SD, HD, 2K a 3D videa UltraStudio 3D pro rozhraní Thunderbolt (v USA stojí 995 USD), jež ovšem bylo ohlášeno už v dubnu. A to je zatím vše, co se dá nyní reálně koupit, další periférie jsou slíbeny na podzim, ale i když se skutečně všechny opravdu dostanou na trh, pořád to bude pouhá hrstka proti nabídce pro jiná rozhraní.

Určitou pomocí by mohly být adaptéry dovolující na Thunderbolt připojovat periférie určené pro jiná rozhraní, Sonnet Technologies koncem srpna ohlásila adaptér dovolující připojování karet ExpressCard/34 (do prodeje ale přijde až v říjnu). Časem se snad objeví též adaptéry pro další rozhraní, ovšem zejména pro notebooky to není příliš pohodlné řešení, adaptéry pro Thunderbolt navíc asi nebudou zrovna levné.

Podpora USB 3.0 v Macích se dosud očekávala až v roce 2012

A tak není divu, že se stále spekuluje o možnosti nasazení rozhraní USB 3.0 do Maců. Zatím se však zdálo, že to se v Macích jen tak neobjeví, především vzhledem k odpovědi Steva Jobse na loni na podzim zaslaný dotaz, kdy bude možné si objednat Mac s USB 3.0. Z jeho odpovědi vyplynulo, že to nebude dříve, než Intel doplní potřebnou podporu do čipové sady.

Jenže na to bude třeba si ještě počkat. Už na jaře se ukázalo, že podpora USB 3.0 bude integrována teprve do čipových sad procesorů „Ivy Bridge“, nástupců současných procesorů „Sandy Bridge“ a v srpnu byly plány Intelu upřesněny, podle všeho tyto procesory a související čipové sady (souhrnně označované jako Series 7) dorazí na trh až počátkem příštího roku.

Nové čipové sady budou nabízet celkem čtyři porty USB 3.0, takže již nebude potřebný dodatečný řadič na samostatném čipu. (Tak to v současnosti řeší PC s procesory Intel podporující USB 3.0, nejnovější procesory a čipové sady AMD sice už mají USB 3.0 integrované, ale užití těchto procesorů v Macích se zatím jeví jako velmi nepravděpodobné.)

Dosud se proto všeobecně předpokládalo, že Apple bude klást důraz na rozhraní Thunderbolt a s podporou USB 3.0 počká až do modelů vybavených procesory „Ivy Bridge“ a čipovými sadami s integrovaným řadičem (naopak řadič pro Thunderbolt nebude ani v čipových sadách Series 7 integrovaný, stále půjde o samostatný čip).

Minulý týden se však objevilo tvrzení, že Apple možná až tak dlouho čekat nebude a uvede Macy s rozhraním USB 3.0 ještě předtím, než potřebnou podporu dodá Intel.

Podle VR-Zone by k mohlo k nasazení USB 3.0 dojít už dřív

Minulý pátek to uvedl singapurský web VR-Zone. Podle zdroje, který nemůže VR-Zone jmenovat, protože by to mělo nepříjemné následky nejenom pro něj, ale i pro s ním spojené firmy, by Apple mohl implementovat do budoucích Maců podporu USB 3.0 ještě předtím, než to udělá Intel ve svých čipových sadách.

Apple podle onoho zdroje údajně hledá dodavatele host řadičů pro USB 3.0, protože nyní jejich ceny již klesly na přijatelnou úroveň. Takový řadič dnes při odběru ve větším množství stojí 2 až 3 USD, zatímco Thunderbolt řadiče Intelu (užité v letošních Macích) přijdou na 10 až 15 USD.

VR-Zone k tomu podotýká, že rozhraní Thunderbolt vyžaduje nejenom čip řadiče na hostitelském stroji, ale také odpovídající řídicí čip v připojované periférii spolu s dalšími podpůrnými čipy podle typu zařízení. A právě to činí Thunderbolt nákladným řešením pro jednoduché periférie typu nenáročných úložných zařízení (na druhou stranu takovýto návrh výrazně rozšiřuje možnosti rozhraní).

Z tohoto důvodu by dávalo smysl, aby Apple uvažoval o implementaci USB 3.0, když to náklady zvýší jen málo a periférie pro USB 3.0 mohou být z principu levnější. Samozřejmě, USB 3.0 se zdaleka nemůže vyrovnat výkonu rozhraní Thunderbolt, jehož výkon je však tak vysoký, že to běžní uživatelé (na něž se Apple stále více zaměřuje) ani nepožadují (všechny dosavadní periférie pro Thunderbolt jsou jasně určeny k profesionálnímu nasazení).

USB 3.0 navíc nabízí zpětnou kompatibilitu s USB 2.0 bez jakýchkoli dodatečných adaptérů, teoreticky by tak bylo možné stávající porty USB 2.0 nahradit porty USB 3.0.

Chystají se též kroky ke zlevnění periférií pro Thunderbolt

Určitě to však neznamená, že by Apple zanevřel na Thunderbolt, VR-Zone dodává, že podle jeho dalších informací Apple spolupracuje s některými svými partnery na vývoji levnějších úložných zařízení pro Thunderbolt, vhodných pro náročné běžné uživatele či malé podniky, kteří sice nepotřebují výkon špičkových diskových polí, ale výkon rozhraní Thunderbolt by ocenili.

Intel by dokonce prý mohl dovolit výrobu čipových sad pro Thunderbolt periférie i třetím stranám, aby se snížila jejich cena, avšak vůbec neuvažuje o tom, že by konkurenci povolil též výrobu host řadičů pro Thunderbolt.

V úvahu připadá především Mac Pro

Věrohodnost tvrzení VR-Zone nelze ověřit, ale je zřejmé, že asijské zpravodajské servery mají k takovýmto informacím snazší přístup díky kontaktům u tamních výrobců, kteří dodávají i pro Apple. Avšak budeme-li jim věřit, potom vyvstává další otázka - jaký Mac by mohl být rozhraním USB 3.0 vybaven jako první.

MacBooky Pro, MacBooky Air, iMac a Macy mini už byly letos modernizovány a těžko lze čekat, že by jejich nástupci přišli dříve než v první polovině roku 2012. To by ale již měly na trhu být procesory “Ivy Bridge” a jejich čipové sady Series 7 podporující USB 3.0.

Zbývá tak jediný typ Macu, který se od loňského roku nezměnil, totiž Mac Pro. (Sice se v srpnu vynořily pověsti, že Apple letos chystá ještě další úplně nový typ Macu, avšak to už bychom se pustili na příliš tenký led spekulací.)

U Maců Pro by to rozhodně dávalo smysl, několik dolarů navíc za řadič USB 3.0 by se v jejich ne právě nízké celkově ceně jistě ztratilo. Pro stávající Macy Pro sice už nabízí kartu doplňující porty USB 3.0 HighPoint Technologies, ale integrované řešení má své výhody. Mimoto se samozřejmě očekává, že nový model dostane rozhraní Thunderbolt, kdyby měl též USB 3.0, poskytoval by přednosti obou rozhraní.

Vše zůstává velmi nejisté

Pochopitelně však nic z toho nelze považovat za jisté. V případě Maců Pro zatím vůbec netušíme, kdy se nové modely objeví, mluví se většinou o konci letošního roku, kdy budou dostupné procesory Xeon z rodiny „Sandy Bridge“, jenže s určitostí nevíme ani to, zda vůbec Apple ještě má zájem svou řadu profesionálních stolních Maců dále podporovat. Otázka podpory rozhraní USB 3.0 v Macích se tak zřejmě vyjasní nejdříve za několik měsíců a možná až v příštím roce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: