Adobe údajně spolupracuje s Applem na Flashi pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů

Periferie

Adobe údajně spolupracuje s Applem na Flashi pro iPhone

4. února 2009, 04.00 | Adobe tvrdí, že se spojila s Applem při vývoji Flashe pro iPhone.

Jedno z hodně kontroverzních témat spojených s iPhonem představuje technologie Flash od Adobe. Tu iPhone v současnosti nepodporuje, což se stalo jedním z „oblíbených“ témat polemik okolo telefonu Applu. Jistě, reklamy ve Flashi asi kromě jejich zadavatelů nemá rád nikdo, nelze však popřít, že Flash nachází na dnešním Webu i některá vcelku rozumná využití.

Apple se zatím k této technologii na iPhonu stavěl velice odmítavě, to se však možná v blízké budoucnosti změní.

Vyjádření ředitele Adobe

Přinejmenším to tvrdí Adobe, její generální ředitel Shantanu Narayen totiž v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, který poskytl v Davosu na Světovém ekonomickém foru, uvedl, že vyvinout Flash pro iPhone představuje tvrdou technickou výzvu a právě z toho důvodu na tom Apple a Adobe spolupracují. Narayen poznamenal, že nyní se míč nachází na straně Adobe, na níž teď spočívá povinnost dodat vyhovující řešení.

05mm03022009f.jpg

Neupřesnil, jaké konkrétní překážky musí Adobe zdolávat, ale vzhledem k tomu, jak dlouho tento přenos trvá, si lze udělat představu, o nakolik obtížný proces jde. Již loni v červnu Narayen tvrdil, že učinili v tomto směru značný pokrok (to bylo pouhé tři měsíce od prvního veřejného představení vývojářské sady umožňující tvorbu aplikací třetí stran pro iPhone), jenže od té doby se nic viditelného neobjevilo.

Názory Steva Jobse na Flash

Steve Jobs už skoro před rokem prohlásil, že hlavní překážku tvoří samotná podstata Flashe. Podle něj je osobní verze této technologie příliš náročná pro slabší procesory a omezenou paměť (ve srovnání s osobními počítači) chytrých telefonů, mobilní verze Flash Lite je zase příliš omezená, než aby by zajistila mnoho věcí, které uživatelé od Flashe očekávají (jako třeba přehrávání webových videí a složitých animací).

Většina stávajících implementací Flashe Lite užívá aplikaci běžící mimo webový prohlížeč a často vychází ze starší verze Flashe. Jobs se tehdy přimlouval za produkt stojící někde „uprostřed“ těchto krajních variant, ten by podle něj byl ideální pro iPhone.

Možné varianty dalšího vývoje

Není tedy vyloučeno, že Adobe s Applem nyní spolupracuje právě na něčem takovém, ostatně Flash pro procesory ARM (používané také iPhony a iPodem touch) Adobe oficiálně předvedla teprve loni v listopadu a hotový by měl být až ve druhé polovině letošního roku.

Adobe rozhodně Flash pro iPhone nemůže vyvinout sama, protože aplikace třetích stran vytvořené s pomocí vývojářské sady nesmějí mít podobu zásuvných modulů (zakazuje to licenční ujednání sady), přičemž doplněk pro Flash by právě to vyžadoval, v tomto směru je tudíž spolupráce s Applem nezbytná.

Vypadá to tedy, že nakonec přece jen k nějaké dohodě mezi oběma firmami došlo, přestože v minulosti Apple (především ústy Steva Jobse) propagoval otevřené webové standardy jako například HTML 5, jimiž se snažil nahradit firemní technologie typu Flashe.

Nelze vyloučit, že nové trendy na poli mobilních přístrojů (připravované výkonnější procesory ARM a pro ARM optimalizovaný Flash) mohly Apple přimět změnit názor, takže raději začal s Adobe spolupracovat na verzi této technologie přizpůsobené jeho telefonu. (Další možností je, že Apple chystá Flash pro nový model iPhonu, pro jehož existenci se minulý týden objevily první náznaky).

Ze všech dosavadních informací ovšem plyne, že se Flash pro iPhone (bude-li vůbec úspěšně dokončen), objeví až později v letošním roce, v celé věci navíc zůstává příliš mnoho neznámých, než aby bylo možné dělat nějaké konkrétnější předpovědi (pokud tedy nejste analytici, ti si právě v takových proroctvích libují).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Uz bylo na case

Autor: PH Muž

Založeno: 04.02.2009, 10:31
Odpovědí: 0

Jeste chybi java

Odpovědět na příspěvek

RE: Uz bylo na case

Autor: juramac Muž

Založeno: 04.02.2009, 15:11

jasne, a jeste WAP, ne ? :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Uz bylo na case

Autor: OC Muž

Založeno: 04.02.2009, 19:10

Java’s not worth building in.
Nobody uses Java anymore.
It’s this big heavyweight ball and chain.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uz bylo na case

Autor: PH Muž

Založeno: 04.02.2009, 19:17

Objektivní důvody, proč není Java pro iPhone, nejsou. Zajímalo by mě, čím Sun Jobse tak naštval.

Odpovědět na příspěvek

budem otravny :)

Autor: alex Muž

Založeno: 04.02.2009, 14:59
Odpovědí: 0

vymenim aj desat flashov za poriadne bluetooth a copy&paste :)

Odpovědět na příspěvek

RE: budem otravny :)

Autor: juramac Muž

Založeno: 04.02.2009, 15:13

A k cemu by ti takove "poradne BT" bylo, kdyz mas nekolikanasobne rychlejsi wifi? ......

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: