Star Wars: Duality - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Star Wars: Duality

duality_movie

6. června 2001, 00.00 | Duality není jen perlička pro fanoušky Star Wars. Po 405-ce je tu další klip, který ukazuje možnosti, co všechno lze s běžným vybavením dokázat.

Duality je dalším příspěvkem v dnes tak živé kategorii amatérských krátkých filmů. Pravidelní čtenáři si možná pamatují na článek o filmu 405. Duality je z podobného rodu, a navíc kompletně celá vznikla na Macu.

Autory filmu jsou Dave Macomber a Mark Thomas. Oba jsou přátelé od dětství – a oba neměli s filmy žádnou zvláštní zkušenost, když ovšem nepočítáme jejich velkou zálibu v těch partiích moderních DVD, kde režiséři komentují průběh práce na svém díle. Mark se zabývá tvorbou a prodejem „starobylých" fontů a Dave má v Santa Barbaře školu bojových umění.

Podle toho si i rozdělili pole působnosti. Dave vytvořil choreografii akčních scén, zachycujících souboj se světelnými meči a vypracoval detailní storyboardy. Mark obstaral většinu grafické práce, tedy zejména modely, animace a pozadí. K nápadu na film je přivedla několik let stará zkušenost, kdy kamerou natočili krátký souboj se světelnými meči pro herce, trénujícího na konkurs do Star Wars – ovšem natočený v reálu a zaměřený jen na techniku souboje. A odtud byl krok k myšlence vytvořit film s trikovými efekty a klíčovaným pozadím.


A jak se tedy dělá takový šestiminutový film v amatérských podmínkách, na výhradně maloobchodně dostupném hardware a sotware?

Práce si vyžádala 14 měsíců příprav, tři dny natáčení ve studiu a čtyři měsíce postprodukčních prací – a vlastní investici zhruba 3.000 USD. Natáčení vlastních akčních scén se odehrálo ve studiu, na ploše asi 10 x 10 m a před modrým pozadím. K natáčení byly použity miniDV kamery Canon XL1 a Canon GL1, obě v neprokládaném (progressive) módu.

Oba autoři pracovali na duálních PowerMac G4, mezivýsledky si v případě potřeby posílali elektronicky. Pro speciální efekty využili Adobe After Effects (optimalizovaný pro Velocity Engine), pro 3D grafiku Electric Image. Pozadí a jednotlivé snímky byly upravovány v Adobe Photoshopu. Světelné meče byly vytvořeny v Pinnacle Commotion.


A všechno dohromady bylo přirozeně smixováno a sestříháno ve Final Cut Pro, který oba autoři hodnotí jako bezkonkurenčně intuitivní software, kde po zvládnutí prvních základů uživatel velmi rychle postupuje ke složitějším a náročnějším úkolům.

Detailní informace o všech autorech filmu a několik verzí trailerů a filmu samotného najdete na webu Apple a na stránce TFN. Autoři mají svou vlastní stránku s mnoha dalšími informacemi na adrese Crew Of Two.

Možná jsme svědky počátku nové revoluce. Opět za ní stojí Macy, které před lety přinesly širokým vrstvám uživatelů DTP - možnost samostatného vytváření tištěných dokumentů. Dnes se situace opakuje v další sféře, která byla donedávna doménou jen profesionálů, vybavených drahým, běžně nedostupným vybavením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kamery Canon

Autor: Jiří Podhorecký Muž

Založeno: 06.06.2001, 11:04
Odpovědí: 0

Trochu mne překvapila zmínka o natáčení kamerami v neprokládaném módu, nejsem si jist, zda tyto kamery dokáží snímat progressive i ve full-motion rychlosti (25 snimku/sec.) tj. aby obraz byl plynulý. Má někdo osobní zkušenost? 1;34:ln=

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: