Pojďme si hrát... s GarageBandem! (18) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (18)

21. července 2005, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Žár trvá - a Dubiho hvězda žhavě žhne! V následujících lekcích bude ovšem zářit hlavně Kakaxa - konečně totiž překonal přesudky vůči Dubimu - a zbláznil se do jeho skladby. Bude vám i Dubimu předvádět, jak skladbě srovnat rytmus, jaké další smyčky se hodí, kde je strategické je zapnout či vypnout, jak zvuky rozložit v ose levá - pravá, vepředu - vzadu, nahoře - dole, či jak kreslit křivky automatizace hlasitosti.

Dubiho tutorial 6 - Žár trvá!

Kakaxa: (přibíhá a rozhazuje rukama) Člověče, Dubecký, tak jsem si doma hrál s tou tvojí skladbou, a nějak mě ti to přesvědčilo, ono by z ní něco i mohlo být! To kdyby ji dostal do parády nějaký odborník, profík, šikovný muzikant, víš, třeba... jako... no třeba j-á... (chvilka napjatého očekávání, či spíš "trapného ticha") ...já jsem si prohlížel (zrychlí, až drmolí) ty smyčky od Tune-Up Mini, jak jsme minule stáhli, a to jsi měl úplnou pravdu, jak jsou inspirativní, to bys nevěřil, jak se tam hodí!

Dubi: (podlézavě) Ale to je pro mne čest, pane učiteli!

Kakaxa: No, bez ironie bych prosil, ano. Víš, Dubi, jak jsem se tím víc zabýval, tak jsem zjistil, že se to vážně nedá vydržet, jak jsi tu základní demo stopu nahrál nepřesně - a musel jsem to nejprve alespoň trochu srovnat.

skladba

Dubi: ...(stydí se)

Kakaxa: Vždyť si to poslechni: ty vždycky začneš dobře, ale skončíš dřív, stále předbíháš tempo! Musíš ten metronom při nahrávání víc poslouchat a trochu se krotit! Muzika, to není jenom dát tam vášeň, může tam být napětí mezi tou vášní a uměřeností, vzpourou a řádem, klidem a výbuchem - ale nesmí to být úplně mimo. Pak to přestane fungovat. Ty si to třeba domyslíš, jak to má být správně, protože jsi tu skladbu složil a znáš ji, hraje ti v hlavě jaksi lepší, než ji slyší ostatní... Chápej: posluchač, jako třeba ta slečna, o kterou máš eminentní zájem, jak jí chodíš hrát do parku, víš, tak ta to neslyší tvýma ušima, ta si pak radši pustí (k tělu) nějakýho DJ, ten je vždycky "IN"...

Dubi: A kdyby mě opravdu milovala...? No dobře, dobře, tak já se s tím metronomem začnu trochu kamarádit.

Kakaxa: To bych ti radil. Víš, co mi to dalo práce? A co by tě to pak stálo ve studiu? Tak si to prohlídneme: začátek mírně před dobou, to by nevadilo, ale čím dál tím víc se rozjíždíš, až na konci už jsi úplně "OUT".



 

Dubi: Ale, pane učiteli, tak vyzkoušíme tu vymoženost GB 2.0 - Enhance Timing! (zlepšit rytmické cítění)

Kakaxa: Chm, tomu bych moc nevěřil, tebe jen tak něco nesrovná...

Dubi: Takže stejné místo před:

Dubi: A po:

Kakaxa: Cože, já nevěřím vlastním uším, to není možné, to je neuvěřitelné, ono to vážně funguje! To je konec nás, zvukových mistrů, hořký konec...! Haúú!

Dubi: Tahle funkce ja vážně k nezaplacení, hlavně pro nás amatéry. Když si zvětšíte křivky, vidíte, že se nemění...

Kakaxa: ...jsou stále mimo!

Dubi: GB tu v reálném čase přepočítává rytmické části tak, aby začínaly s dobou, s metronomem.

Kakaxa: Áno, ano, dělá to tak, že si audio "rozseká" na proužky podle rytmu, a pokud jste nahrávali s metronomem, tak pak ví, kam je posunout. Jediný problém může nastat, když zvolíte příliš hrubé rozlišení, např. čtvrtky (1/4 Note). Pak občas uslyšíte vynechání určitých pasáží.

A nebo, jste-li někde tak mimo, že podle mřížky už jste blíž k další době, než k té správné. A tady, kousek po začátku slyším, jak to nepomohlo, přece jenom budeme my zvukaři ještě na něco dobří... Tyhle poslední 4 akordy na konci už jsou příliš rychle zahrané.

Dubi: Dobře, takže - budeme posouvat?

Kakaxa: Posouvat a rozsekávat a posouvat a slepovat. Pro takovéto úpravy bohužel v GB chybí důležitá funkce prolnutí (fade a crossfade) dvou překrývajících se regionů, takže v nahrávce pak ošklivě lupe. Pro účely demosnímku to však nevadí. Zvuk, přerušený uprostřed, náhle skončí, čím hlasitější v tu chvíli je, tím hlasitější je i lupanec. Proto si pro střihy vybírejte vždy ta nejtišší místa mezi rytmickými špičkami.

Další radou, jak se vyhnout lupání, je zvětšit si křivky na maximum a střihat v místě, kde je vlna přesně uprostřed, kde signál prochází "úrovní nula" (zero crossing). Musíte si ale na to vypnout mřížku [apple-G].

Dubi: Hmmm, to už vypadá pěkně vědecky, nic pro mě...

Kakaxa: Takže já bych s dovolením, pane kolego, začal tím, že celý první region posunu mírně doprava. "Ten hráč" byl napřed stále, takže tím nic nezkazíme.

Dubi: Souhlas.

Kakaxa: Na všechny tyto operace je nutné vypnout mřížku [apple-G]! Raději se ještě pohledem do menu Control ujistěte, že Snap to Grid není zatrženo!

Projeďte se kurzorem přes region:

- v horní části dostanete nástroj pro posun celého regionu (dvě šipky s lomítkem uprostřed)

- na okraji nástroj pro zkrácení regionu (šipka a lomítko)

- a uprostřed nástroj pro označování (kříž)

Dubi: Dobře, dobře, všechno víme, umíme, mřížka je vypnutá, chytnu region nahoře a posunu, aby špičky víc zařezávaly na mřížku.

Kakaxa: Na pohled je to malinko, slyšet to ale bude. A co s tím koncem?

Dubi: Tak to nastřiháme...

Kakaxa: Nejprve si přehrávací hlavu umístím zhruba do druhé třetiny regionu, samozřejmě před rytmickou špičku.

Pak si tažením posuvníku doprava zvětším zobrazení až na maximum a hlavu posunu na tiché místo do nulové pozice

a povelem Edit > Split [apple-T] region rozdělím.

Dubi: Jasně, pak ho mírně posunem, zase někde střihnem dál a posunem, až to na konci bude sedět.

Kakaxa: Přesně. Budou tam díry mezi regiony, bude to lupat, ale to nám teď nevadí. Hlavně že to bude rytmicky správně, abychom k tomu mohli přidat další smyčky.

A takhle to zní teď:

 

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (8MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Pokyny pro export skladby:

- Z GB skladbu pošlete do iTunes: File > Export to iTunes
- v iTunes nastavte předvolby: Preference–Importing-AAC-custom-128kbps stereo
- skladbu zkomprimujte: označte ji, zvolte Advanced > Convert Selection to AAC
- zobrazte si ji ve Finderu: označte zkonvertovanou skladbu a zvolte File > Show Song File
- z Finderu ji přetáhněte na ikonu Mailu (či jak jste zvyklí) a pošlete ji na

Příště: Dubiho tutorial 7 - Smyčkománie trvá!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: