Pojďme si hrát... s GarageBandem! (10) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (10)

18. srpna 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Jsem rád, že se na lekci tak těšíte... Budou kontinuální kontrolery... (No jak tohle vysvětlím Dubeckému...?) - Ale to nejsou knedlíky! Dubecký, to je od tebe milé, ale proč mi vlastně strkáš ta jablka? Co - tužky? Ne, nedám ti svoje tužky, jak jsi zase na tohle přišel...?!

Kontinuální kontrolery

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)

Modulace a co to vlastně jsou, ty kontinuální kontrolery

Otevřete si skladbu s vaší Kočkou a poklepejte na region, aby se vám dole v editoru zobrazily jednotlivé noty. Nejprve vraťte naše hrátky s rychlostní citlivostí na neutrální hodnoty. Klepněte postupně na každou notu a nastavte je zhruba někam na 100.

 

Poklepejte na záhlaví stopy piana a v Inspektoru stop vyberte v sekci Synth Leads zvuk Digital Brass.

Z rozbalovacího menu v editoru vyberte Modulation.

A ejhle - co vidíte? Nic nevidíte. Tohle se inženýrům z Applu moc nepovedlo. V jiných softwarech je obvyklé, že noty zůstanou viditelné na pozadí a v popředí bude rovná čára na výchozí, nulové pozici kontroleru. Navíc ještě musíte zmáčknout jablíčko, abyste mohli automatizační křivku nakreslit. Možná ale u Applu předpokládají, že do této sekce půjdete až poté, co nějaké změny nahrajete modulačním kolečkem na vašem keyboardu. Pak uvidíte něco jako na následujícím obrázku:

Takže tohle jsou ty kontinuální kontrolery. Zobrazují se vektorovými čarami, kreslí se klepáním tužtičkou, můžete je označovat, kopírovat a mazat stejně jako MIDI noty. Nakreslete si tedy nějaké čáry a poslechněte si, co to dělá se zvukem. Modulace znamená v MIDI řeči rozechvění tónu, tím větší, čím výš čáru nakreslíte. A podporují ji jen některé zvuky, například na pianu v GB nic nemoduluje.

 

Pitchbend aneb taháme Kočku za ocas

Pitchbend znamená postupné přelaďování a jeho rozsah závisí na nastavení a možnostech dotyčného zvukového zdroje (klávesy, zvukový modul, softwarový či hardwarový syntezér či sampler).

Nahrajte jednu dlouhou notu a pohybujte přitom přelaďovacím kolečkem na vašem keyboardu. Z rozbalovacího menu v Editoru regionů vyberte Pitchbend.

(Vidíte, že nula je uprostřed, můžete tedy přelaďovat nahoru i dolů. Zkuste si nějaké přeladění nakreslit, třeba dlouhé odzdola až nahoru, nebo naopak to co nejrychleji vystřídat. Zkuste tohle udělat vaší Kočce...!)

 

Sustain aneb proč ta nota přeznívá

Jedná se o efekt sešlápnutého pedálu u piana. Také jste si vždycky takhle rádi hráli? Najednou všechno zní dlouze a přes sebe, kouzelně a zamyšleně... Na klavíru zní každý docela tón dlouho, přece jen ale za chvíli skončí. V MIDI ovšem můžete používat zvuky, které při sešlápnutém pedálu neskončí nikdy.

(Jak vidíte, sustain není _kontinuální_ kontroler, protože má jen dva stavy: nahoře a dole, stejně jako "nota vypnuta" a "nota zapnuta". Zobrazuje se ale křivkami, prostě aby se to nepletlo s notami.)

 

Příště: Pár přeladění - a rock'n'roll je na světě!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: