Digital Performer: Mix – automatizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Digital Performer: Mix – automatizace

10. února 2009, 00.00 | Automatizace je jedním ze základních prvků dobrého mixu. Jde o proces při kterém se automaticky dle nastavených pravidel mění hodnoty určitých parametrů v průběhu přehrávání skladby. Nejčastěji jde především o změnu hlasitosti jednotlivých stop, tedy pohyby faderů.

K nastavení automatizace dané stopy se lze dostat buď v Mixing Board okně a nebo Sequence okně. V Mixing Board okně je k dispozici sekce nazvaná “auto”, pod kterou jsou tlačítka Automation Record (pro záznam automatizačních dat) a Automation Play (pro přehrávání automatizačních dat). Pod těmito tlačítky je roletové menu s možnostmi výběru Overwrite, Touch, Latch, Trim Touch, Trim Latch a pod čarou Setup. V okně Sequence chybí tlačítka, která jsou ale obsažená v roletovém menu Auto.

Záznam dat

K záznamu automatizačních dat může dojít několika způsoby. Nejčastějším a nejpohodlnějším způsobem je použití některého hardwarového MIDI ovladače, který vysílá příslušná MIDI data. Specializované ovladače pro DAW, jako jsou třeba Mackie Control, Frontier AlphaTrack a jiné, jsou postaveny tak, aby bylo možné s jejich pomocí okamžitě vysílat právě nejtypičtější data pro automatizaci, jako je hlasitost, stereopozice, parametry ekvalizéru, ale i jednotlivé parametry různých plug-inů.

V případě záznamu automatizačních dat nejdříve vybereme způsob, jakým budeme automatizační data zaznamenávat (tomu se budeme věnovat za chvilku) stiskneme tlačítko Record Automation v Mixing Board nebo vybereme v Sequence okně Record Auto z menu a spustíme přehrávání (nikoliv záznam!!!) sekvenceru. Poté nastavujeme pohybem příslušného ovladače průběžné změny hodnoty automatizace daného parametru. Kromě hardwarového ovladače lze použít i myš – pohybem myší daným parametrem dojde také k zapsání automatizace. V případě ručního zápisu mimo reálný čas, lze v Sequence okně zvolit nástroj tužka (plus výběr křivky, kterou budeme zapisovat – Free, Straight Line, Flat, Triangle, Sine, atd.) a vpravo vedle Auto klikneme na Insert a zvolíme data, která chceme zapisovat (Volume, Pan, Loop, Track Mute, Send A, Send B…).

Přehrávání dat

Přehrávání automatizačních dat je velice jednoduché. Po záznamu je akorát nutné vypnout záznam automatizace a v Mixing Board nechat svítit zelené tlačítko Automation Play. Pokud toto tlačítko svítí, automatizační data jsou přehrávána. Pokud je tlačítko vypnuté, jsou všechna automatizační data dané stopy ignotována.

Typy záznamu

Jak již bylo řečeno, v Digital Performeru existuje 5 různých možností jak automatizační data zaznamenávat. Overwrite je režim, ve kterém jsou případná stará automatizační data přepisována daty novými bezezbytku. Pokud ve stopě již nějaká automatizační data byla, jsou nahrazena novými daty, ať se s ovladačem hýbe nebo nikoliv (zejména ta druhá část je důležitá!).

Režimy Touch a Latch jsou si hodně podobné. Oba režimy začnou přepisovat starší automatizační data teprve v okamžiku, kdy se prvně dotkneme ovladače (proto je důležité mít v případě hardwarového ovladače dotykově citlivé ovladače). Do té doby, než se ovladače prvně dotkneme, zůstává automatizace v podstatě v režimu přehrávání, nikoliv záznamu. Od okamžiku, kdy se ovladače dotkneme, přepne se automatizace do režimu záznamu, ve kterém zůstává po celou dobu, kdy se ovladače dotýkáme. Jakmile jej pustíme, přepne se opět automaticky do režimu přehrávání (resp. čtení) automatizace, a to opět až do okamžiku, než se znovu dotkneme ovladače a automatizace se přepne do záznamu.

Latch automatizace se chová stejně jako Touch do okamžiku, než se prvně dotkneme ovladače, tedy automatizace zůstává v režimu přehrávání. Ale jakmile se ovladače prvně dotkneme, režim se změní na záznam a v podstatě se poté už jedná o režim Overwrite, který přepisuje dříve zadané hodnoty na nové až do okamžiku, kdy zastavíme sekvencer.

Trim Touch a Trim Latch fungují jako proměnné o určitou nastavenou hodnotu. Začneme tentokrát opačně od Trim Latch. To funguje tak, že vyčkává, než se dotkneme ovladače. Jakmile se ovladače dotkneme a změníme jeho hodnotu od původně nastavené, mění hodnoty všecho ostatních bodů o stejnou nastavenou hodnotu. To znamená, že pokud jsme pohnuli ovladačem třeba o +6dB (v případě úrovně hlasitosti), budou všechny následující body reprezentující křivku hlasitosti zvednuty o +6dB až do okamžiku, než zastavíme sekvencer. Trim Touch funguje podobně, ale hodnotu relativně zvyšuje/snižuje pouze v okamžiku, když se ovladače dotýkáme. V případě, kdy křivku zaznamenáváme pomocí myši, je na místo dotyku ovladače bráno, pokud je stisknuté tlačítko myši.

Osobně nejčastěji pracuji v režimech Touch a Latch, někdy pak i v Trim Touch. Režimy automatizace nastavuji pochopitelně podle aktuální potřeby.

V příštím díle seriálu se podíváme na podrobné nastavení automatizace v okně Automation Setup.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: