Zprávy spojené s Macy: Mac mini zůstává naživu, práce na Aqua verzi OpenOffice pokročily a Safari 3.1 pracuje skutečně rychle. (25.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy spojené s Macy: Mac mini zůstává naživu, práce na Aqua verzi OpenOffice pokročily a Safari 3.1 pracuje skutečně rychle. (25.3.08)

25. března 2008, 02.00 | AppleInsider odvolává své tvrzení o skonu Macu mini, nejmenší stolní Mac se má dočkat modernizace. Vývojový tým OpenOffice vydal další vývojovou verzi balíku přímo pro Mac OS X, nevyžadující X11. A Computerworld otestoval rychlost Safari 3.1 s výbornými výsledky, nelibost však budí přibalení Safari k iTunes pro Windows.

Vzhledem k tomu, že byly Velikonoce, sešlo se zpráv poměrně málo. Jako obvykle je dělím do dvou článků, v tomto najdete informace o hardwaru a softwaru pro Macy. Druhý dnešní článek shrnuje zprávy o iPhonu.

Zde se nejprve podíváme na Mac mini, jehož osud nyní vypadá o hodně příznivěji:

Zprávy o smrti Macu mini byly poněkud přehnané

Známý server už delší dobu prorokoval ukončení výroby Macu mini, dokonce mu již připravil úhledný hrobeček. Počátkem března se však objevily zprávy, že Apple naopak chystá modernizaci svého nejmenšího stolního modelu.

A v pátek vrátil Mac mini mezi živé samotný AppleInsider.

Mac mini se od svého přechodu na Intel měnil jen velmi málo, skutečně se zdálo, že ho Apple zanedbává a jeho hardware stále více zastarával.

Avšak zasvěcenci nyní AppleInsideru prozradili, že v oblasti Macu mini došlo k oživení, malý tým konstruktérů dostal za úkol vybavit tento drobný stroj novými útrobami.

Díky tomu, že Intel rychle ukončuje dodávky předchozích 65nm mobilních procesorů Core 2 Duo (neboli Merom) a s nimi souvisejících komponent a nahrazuje je novými 45nm čipy Penryn, měl by se Mac mini brzy dočkat největší změny vnitřní architektury od února 2006, kdy přešel z PowerPC na Intel.

Podle očekávání dostane nové 45nm mobilní čipy Core 2 Duo, s taktovací frekvencí začínající na 2,1 GHz, systémová (FSB) sběrnice zvýší svou frekvenci na 800 MHz (ze 667 MHz) a jako grafika bude nasazena integrovaná grafika Intel GMA X3100. Jinými slovy, nový Mac mini bude obsahovat stejné vnitřní komponenty jako současné MacBooky. A stejně jako ony bude používat procesory Penryn nižší třídy se 3 MB sekundární cache paměti, oproti 4 MB předchozích Meromů. Aplikační testy však ukazují, že díky nové vnitřní architektuře tyto procesory přesto podávají vyšší výkon než jejich předchůdci.

Dlouhodobější plány Applu pro Mac mini zůstávají nejasné, vzhledem k tomu, že oproti svým ostatním počítačům Apple tomuto modelu pořád věnuje poměrně omezené prostředky, přesto by mu přechod na 45nm architekturu měl zajistit dalších alespoň 12 měsíců života.

Zmiňovaní zasvěcenci si zatím nejsou jistí datem uvedení nových Maců mini na trh, v polovině března se však prý ještě nacházely ve stavu rozpracovaných prototypů.

V rámci přechodu na 45nm architekturu procesorů lze čekat, že poměrně brzy dojde též na iMacy, jejich 65nm mobilní procesory rovněž nahradí Penryny. Narozdíl od notebooků se však v iMacu objeví i nejvyšší model Core 2 Extreme na 2,8 GHz (ačkoli nejspíš jen v rámci konfigurace na zakázku).

Modernizace iMaců by mohla přijít poměrně brzy, někteří prodejci Maců mimo USA začali podnikat opatření k rychlému vyprodání stávajících modelů (pomocí slev či přibalením softwaru) právě v očekávání příchodu nových modelů.

Apple by tak převedl na 45nm procesory všechny své počítače, jak mobilní, tak stolní. Co se týče zachování Macu mini, to asi potěší mnohé, AppleInsider hrobeček pohotově nahradil optimistickou karikaturou Macu mini jako znovuzrozeného siláka.

Ono není vyloučeno, že u Applu o ukončení Macu mini skutečně uvažovali (dosavadní lhostejnost vůči tomuhle stroji to dost nasvědčovala), nyní však zřejmě došli k závěru, že by to stále nadělalo více škody než užitku.

Vyšla další vývojová verze OpenOffice pro prostředí Aqua

OpenOffice (terminologičtí puristé si ještě mohou přidat koncovku .org) představuje dnes asi nejpropracovanější alternativní otevřený kancelářský balík, který přinejmenším pro domácí použití dokáže řadě lidí vcelku úspěšně nahradit Microsoft Office.

Pro Mac OS X samozřejmě tento balík existuje také (recenzi verze 2.0 najdete tady), avšak macovská verze má vážné nedostatky, plynoucí z toho, že staví na prostředí X11 (problémy tím způsobené blíže rozebírá tenhle článek).

Všechny tyto potíže by měla vyřešit chystaná verze 3.0, jež už bude psaná přímo pro prostředí Aqua Mac OS X a X11 vůbec nebude potřebovat. (Pro některé může být dočasným řešením NeoOffice, varianta OpenOffice psaná přímo pro Mac OS X s využitím Javy, ani ta však nemusí vyhovět každému.)

V rámci projektu OpenOffice existuje tým snažící se o přímý přenos tohoto kancelářského balíku do prostředí Mac OS X. A ten minulý týden oznámil další krůček na cestě k tomuto cíli. Tým vydal třetí vývojový „stavový snímek“ Aqua verze OpenOffice.

Tato verze přináší početná vylepšení, zejména v oblasti optimalizace uživatelského rozhraní a opravuje řadu chyb. Nejnovější vývojová verze využívá tiskový dialog Mac OS X a rozšíření lze instalovat přímo v rámci programu. Dále nabízí rychlejší nahrávání a ukládání, obsahuje nové rozhraní Start Center pro tvorbu nových dokumentů, vylepšila se podpora kolečka myši a další věci.

Zároveň je ovšem třeba mít na paměti, že se pořád jedná o vývojovou verzi, současný stav se pohybuje kdesi mezi alfa a beta verzí a řada problémů stále přetrvává, rozhodně program zatím nelze nasadit pro běžnou práci. Vývojový tým doporučuje pravidelně zálohovat vytvořené dokumenty, například pomocí Time Machine v Leopardovi.

Tým samozřejmě pokračuje v práci, datum uvedení ostré verze 3.0 sice nestanovil, ale odhaduje se, že to bude nejdříve letos po prázdninách. Verze 3.0 již nebude vyžadovat X11,vývojáři výslovně udávají, že OpenOffice 2.4 bude poslední verzí pro X11.

Vývoj takto složitých aplikací se často opozdí, přesto lze doufat, že se OpenOffice 3.0 dočkáme ještě letos. V únoru navíc Microsoft uvolnil popis svých souborových formátů Office, takže se dá předpokládat další vylepšení kompatibility souborů. Existuje tedy dost velká naděje, že se Macy ještě letos dočkají otevřeného kancelářského balíku plně srovnatelného s ostatními platformami.

Computerworld potvrzuje vysokou rychlost Safari 3.1

V polovině března Apple vydal Safari 3.1, novou verzi svého webového prohlížeče. Ta přináší řadu zajímavých novinek a též zvyšuje rychlost zpracování webových stránek. A nejde o pouhé chlubení Applu, už testy rámce WebKit, na němž Safari stojí, ukázaly, že se jedná o skutečně rychlý prohlížeč.

Výše zmíněné testy WebKitu provedl Seth Weintraub z Computerworldu, nepřekvapuje tedy, že minulý týden obdobným testům podrobil také ostrou verzi Safari 3.1.

Aby zjistil, jak dobře Safari 3.1 zvládá různé weby, použil na něj oblíbené testy souladu se standardy a ověřil si, že Safari obsazuje přední místa. Například v testech Acid3, prověřujících schopnosti dynamických prohlížečů, Safari 3.1 dosáhlo 75 bodů ze 100, podstatně více než předchozí verze Safari a jiné dnes dostupné prohlížeče (Firefox 3 beta získal 68 bodů, nejnovější WebKit ale dokonce plných 92).

Ještě lépe dopadly testy rychlosti. Pro testy pod Mac OS X použil Weintraub 2GHz MacBook Pro první generace se 2 GB RAM. Srovnával Safari 3.1, Firefox 3 beta a Operu 9.25. Ve většině testů obsadilo první místa Safari, na několika málo místech ho dotahovaly beta verze Firefoxu 3.

Weintraub vyzkoušel Safari 3.1 též pod Windows, nainstaloval ho na PC s Windows XP a srovnal ho s Internet Explorerem 7, Operou a Firefoxem. Zde najdete tabulku konkrétních výsledků testů Slickspeed pod Mac OS X a Windows XP, Weintraub však prováděl i další testy, jejichž konkrétní výsledky neuvádí.

Safari 3.1 na obou platformách podávalo lepší výsledky než současná ostrá verze Firefoxu (verze 2), avšak Firefox 3 beta 4 ho již začíná dohánět, ačkoli s větší zátěží procesoru. Při běžném prohlížení stránek Safari 3.1 pracovalo rychle a spolehlivě, a to i na poměrně starých strojích, potíže nečinila ani práce s více otevřenými panely současně.

Pod Windows může určitý problém znamenat přílišné změkčování písem (dané rozdílnou prací s písmy pod Mac OS X a pod Windows). Do jisté míry to lze řešit tím, že Safari 3.1 dovoluje, aby si prohlížeč stáhl i další písma vedle těch standardně daných.

Nadále ovšem existují prvky, které Firefox, případně Opera poskytují, zatímco Safari ne (kupříkladu Google Toolbar ve Firefoxu nebo možnost přímého stahování přes BitTorrent v Opeře), zde však bude záležet na konkrétním uživateli, zda bude takovéto věci potřebovat či nikoli.

Seth Weintraub tvrdí, že s verzí 3.1 se Safari stalo nejrychlejším prohlížečem, jaký se nyní nabízí a navíc se silně přidržuje webových standardů a rychle si osvojuje nové technologie.

Safari 3.1 by tedy mohlo získat další nové příznivce. Pod Mac OS X se nepochybně rozšíří, ovšem pod Windows to asi již tak jednoznačné nebude, navíc se ukazuje, že Firefox 3 bude Safari víc než důstojným soupeřem.

„Přibalování“ Safari 3.1 k iTunes pro Windows vzbuzuje rozpaky

Co se týče rozšířenosti Safari pod Windows, Apple učinil krok, který by k tomu mohl přispět, avšak ne každému se zamlouvá. Jde o to, že aktualizační utilita Apple Software Update, dodávaná spolu s iTunes a QuickTimem pro Windows, nově nainstaluje také Safari 3.1, a to i na stroje, kde Safari dosud nebylo. To je novinka, dříve tato utilita pouze nabízela nové verze už nainstalovaných programů Applu.

Tento krok však není zase až tak překvapivý, již vloni při uvedení Safari 3.0 pro Windows Steve Jobs naznačoval, že distribuci Safari hodlá zařídit podobně jako distribuci iTunes, kdy iTunes používají stovky milionů uživatelů Windows.

Generální ředitel Mozilly John Lilly hned přispěchal s prohlášením, že je toto chování nesprávné. Problém spatřuje Lilly v tom, že i když nemáte Safari nainstalované, Apple ho přesto vnucuje, zatrhávací tlačítko pro instalaci je implicitně zatržené.

Podle Lillyho je většina lidí zvyklá aktualizace bez velkého přemýšlení instalovat, takže si takto nainstalují též Safari, ačkoli o něj nežádali a možná o něj vůbec nestáli. To podle něj narušuje vztah důvěry mezi výrobcem softwaru a uživateli a má to nepříznivé důsledky pro bezpečnost na Webu. Považuje o to za špatnou praktiku, jež se blíží metodám distribuce škodlivého softwaru a žádá, aby s tím Apple přestal.

Lilly je mluvčí konkurence, takže se od něj podobné vyjádření dalo čekat, na druhou stranu je jasné, že tímto postupem Apple skutečně zvyšuje pravděpodobnost bezděčné instalace Safari na počítače s Windows. Pravda, stačí jen vypnout příslušnou volbu pro Safari a prohlížeč se nestáhne, zřejmě by však asi bylo lepší nenastavovat instalaci Safari jako výchozí volbu. Debaty kolem téhle záležitosti se nejspíš povedou ještě dlouho, uvidíme, kam to dospěje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: