Zprávy spojené s Macy: Apple doporučuje antiviry pro Mac OS X, Bento 2.0v3, kalendář Googlu podporuje iCal, další fotografie LED Cinema Displaye a licence na Mini DisplayPort. (3.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy spojené s Macy: Apple doporučuje antiviry pro Mac OS X, Bento 2.0v3, kalendář Googlu podporuje iCal, další fotografie LED Cinema Displaye a licence na Mini DisplayPort. (3.12.08)

3. prosince 2008, 00.00 | Apple začal nenápadně doporučovat použití antivirových programů pro Mac OS X. FileMaker Inc. aktualizovala svou osobní databázi Bento na verzi 2.0v3. Google ve své službě Kalendář začal podporovat protokol CalDAV a tedy také iCal. AppleInsider přináší fotografie z rozbalování 24“ monitoru LED Cinema Display. A Apple nabízí licenci na specifikace Mni DisplayPortu zdarma.

Zprávy, jež jsem shromáždil pro dnešek, rozděluji kvůli přehlednosti do tří článků. V tomto najdete novinky týkající se softwaru a hardwaru Maců. Druhý dnešní článek přináší pár zpráv obchodního rázu. A třetí článek se věnuje informacím o iPhonu.

Nejprve se tedy podívejme na dění okolo Maců:

Apple začal doporučovat antivirové programy pro Mac OS X

Apple ve svých reklamních kampaních ještě nedávno kritizoval Windows, že je na nich nutné provozovat antivirové programy, zatímco Macy to nepotřebují, ale v poslední době v tomto směru své horlení poněkud zmírnil a počal (ovšem nepříliš důrazně) doporučovat podobné programy i pro Mac OS X.

Svědčí o tom tenhle podpůrný článek, v němž Apple informuje o dostupných antivirových utilitách pro Mac OS X. Konkrétně doporučuje programy Intego VirusBarrier X5, McAfee VirusScan for Mac a Symantec Norton Anti-Virus 11 a poznamenává, že použití více antivirových utilit současně donutí programátory virů překonávat více aplikací, což ztíží psaní virů.

mm312086f.jpg

Zatím ovšem bude mít tahle informace především mediální dopad, samozřejmě se bude široce citovat (což ostatně činí i tento článek). Pro Mac OS X stále existuje jen nepatrné množství virů, jež navíc většinou bez neopatrných kroků uživatelů nemohou napáchat velké škody. Nedá se ani říci, že by Apple v tomto směru nějak výrazně měnil svou strategii, v argumentech pro přechod na Mac nadále uvádí, že Mac OS X „odolává většině virů“. Jisté riziko ovšem vyvstává při používání Windows vedle Mac OS (prostřednictvím Boot Campu či virtualizačních programů).

Zmíněný podpůrný dokument tak zřejmě slouží spíše jako ochrana před možnými žalobami, v USA by se jistě našlo dost právníků ochotných Apple žalovat jen za to, že neupozornil na samotnou existenci takového řešení (v současné ekonomické situaci bude firma s tolika penězi v zásobě působit na jistý druh právníků jako krev na piraně).

Bento 2.0v3 opravuje chyby

Počátkem letošního roku začala firma FileMaker Inc. (vlastně jde o divizi Applu), známá i u nás svými databázovými produkty, prodávat jednoduchou osobní databázi Bento. Ta si získala značný zájem uživatelů (FileMaker Inc. mluví o více než 350 000 stažení verze 1.0), na což výrobce zareagoval uvedením verze 2.0 v polovině letošního října. Verze 2.0 se především těsněji integruje s poštovním klientem Mail a usnadňuje výměnu dat s tabulkovými procesory. Podrobnější popis vlastností programu najdete na webu výrobce (ve stručnější verzi i v češtině, českou lokalizaci však zatím Bento postrádá.)

mm312087f.jpg

FileMaker Inc. svůj program navíc poměrně často aktualizuje, o čemž svědčí vydání verze 2.0v3 minulý týden. Jde o již druhou aktualizaci verze Benta 2.0, která opět především opravuje chyby. Jedná se hlavně o chyby oznámené uživateli, jako například problémy s rozestupy mezi zatrhávacími poli ve svislém směru, s editací textových polí v importovaných šablonách a s exportem do datových formátů mimo standardy ISO. Byly rovněž napraveny potíže související s odstraňováním statických nálepek a XML odkazů, s aktualizací rozsáhlých databází a s částečně staženými poštovními zprávami. (Popis novinek verze 2.0v3 najdete zde).

Tuto aktualizaci by si měli stáhnout (odsud, jde o 76 MB) všichni uživatelé Benta v 2.0v1 a 2.0v2, pro něž se dodává zdarma. Stáhnout si ji mohou též uživatelé verze 1.0, jenže těm bude fungovat pouze jako 30denní zkušební verze.

Ke značné vlastníků nelibosti verze 1.0 totiž FileMaker Inc. nenabízí upgrade z verze 1.0 na verzi 2.0, případní zájemci musí zaplatit plnou cenu, jež sice není zvlášť vysoká (49 USD za jednouživatelskou licenci a 99 USD za rodinnou licenci, pro Evropu pak 39 a 79 EUR), ale neexistence upgradu rozhněvala hodně uživatelů první verze této databáze.

Bento 2 vyžaduje Mac OS X 10.5.4 nebo vyšší (program byl od počátku psán přímo pro Leoparda), dále procesor Intel nebo PowerPC G5 či G4 alespoň na 867 MHz a nejméně 512 MB RAM (1 GB se doporučuje).

Google oznámil podporu pro iCal ve svém Kalendáři

Google oficiálně oznámil podporu protokolu CalDAV ve svém Kalendáři. Ten se nyní může integrovat s kalendářem iCal z Mac OS X, obě aplikace lze mezi sebou synchronizovat, dá se pracovat offline a odpovídat na pozvánky od jiných uživatelů. Rovněž jde sledovat pracovní rozvrhy kolegů.

mm312088f.jpg

Napojení na CalDAV vývojáři Googlu testovali už od července, výsledek jejich úsilí tvoří konfigurační utilita pro iCal. Ta automatizuje propojení informací mezi kalendářovou službou Googlu a aplikací iCal, jediný stisk tlačítka by měl umožnit přidat do iCalu všechny kalendáře služby.

Příslušná utilita pro Mac OS X, nazvaná Calaboration, se dá zdarma stáhnout z Google Code (má velikost 221 KB). A vzhledem k tomu, že jde o software s otevřeným zdrojovým kódem, lze očekávat, že se podpora Kalendáře brzy objeví i v mnoha dalších aplikacích pro Macy.

Fotografie z rozbalování monitoru Apple LED Cinema Display

Minulý týden první američtí zákazníci obdrželi nový 24“ monitor Apple LED Cinema Display využívající LED podsvícení.

Ars Technica zveřejnila první fotografie monitoru, nyní se přidává AppleInsider, který si rovněž pořídil tento monitor, odkazovaný článek obsahuje celou sérii poměrně kvalitních fotografií (v rozlišení 800 x 600) z rozbalování a zapojení monitoru.

mm312089f.jpg

Také AppleInsider si povšiml nápadné podobnosti monitoru s 24“ hliníkovým iMacem, liší se vlastně pouze tím, že monitor nemá „bradu“, v níž se ukrývají počítačové komponenty iMacu.

Pouzdro monitoru tvoří jednodílný hliníkový kryt, díky němuž je přístroj tenčí než předchozí monitory Apple Cinema a nechytá se na něm tolik prach.

Zatím se monitor dá připojit pouze k novým notebookům Applu, ovšem zapojení je velmi snadné (monitor ani nemá vlastní tlačítka, počítá se s jeho ovládáním z Macu).

AppleInsider teprve začal monitor testovat, takže přináší pouze první dojmy. Kvalita obrazu se zdá být dobrá, s živými barvami a dobrými pozorovacími úhly (nepochybně se projevuje vliv LED podsvícení). Zřejmě se však nejedná o stejný displej jako v iMacu, protože nový monitor má odlišný bílý bod.

A při naklápění monitoru se musí dávat pozor na ušpinění krycího skla, kvůli chybějící “bradě” je velmi snadné zanechat na něm otisky prstů.

AppleInsider slibuje, že během několika dnů přinese podrobnější recenzi tohoto monitoru, to by již měl nashromáždit dostatek praktických zkušeností, aby mohl přijít s jeho nezávislým zhodnocením.

Apple nabízí zdarma licenci na specifikace Mini DisplayPortu

Pro své nové notebooky a také pro výše zmiňovaný 24” monitor LED Cinema Display použil Apple nové zobrazovací rozhraní, Mini DisplayPort (nad důsledky tohoto rozhodnutí jsem se pokusil zamyslet v tomhle článku.)

Problém s Mini DisplayPortem (zmenšenou verzí rozhraní DisplayPort, jež by mělo nakonec nahradit jak analogová VGA připojení, tak i rozhraní DVI a současně se snaží o kompatibilitu s rozhraním HDMI) spočívá v tom, že zatím toto rozhraní kromě Apple nepodporuje vůbec nikdo, takže kupříkladu prozatím nejdou sehnat adaptéry dovolující připojení k jiným portům a konektorům (kromě několika málo od Applu).

Apple si je toho zřejmě vědom, protože začal nabízet licenci na Mini DisplayPort. Přesněji řečeno, licence se týká specifikací Mini DisplayPort konektoru. Licenci Apple poskytne zdarma každému, kdo bude mít zájem o vývoj produktů využívajících tyto specifikace.

mm3120810f.jpg

Apple už dříve používal zmenšené varianty zobrazovacích rozhraní na svých noteboocích, tehdy to byly zmenšené verze VGA a DVI portů. Nyní hodlá postupně nasadit na všechny své počítače rozhraní DisplayPort, a to opět ve zmenšené verzi, jež plně podporuje specifikaci rozhraní DisplayPort, ale užívá kompaktnější konektor. Monitor LED Cinema Display z předchozí zprávy používá jako své jediné připojení právě Mini DisplayPort, lze předpokládat, že v příštím roce Apple bude inovovat i své další počítače a periferie tak, aby využívaly právě toto zobrazovací rozhraní.

Současně s tím se však zjevně bude snažit, aby tento standard přijali i ostatní výrobci monitorů, grafických karet a počítačů a učinili z něj obecně přijímaný standard (na rozdíl od konektorů Mini-VGA a Mini-DVI, které se v podstatě omezily pouze na produkty Applu).

Rozhraní DisplayPort slibuje řadu předností proti DVI a dalším předchozím standardům, Mini DisplayPort navíc poskytuje kompaktní rozměry, což se podle Applu zvlášť hodí na systémech, kde je nouze o prostor, jako jsou třeba přenosné počítače nebo nízkoprofilové rozšiřující karty. Zatím ovšem není DisplayPort příliš rozšířený ani ve své „normální“ velikosti, natož pak ve zmenšené variantě, adaptéry pro Mini DisplayPort na jiná rozhraní v současnosti dodává jen Apple.

Bezplatná licence by měla pomoci tuto situaci řešit, lze předpokládat, že podnítí další výrobce, aby začali vyvíjet a nabízet produkty kompatibilní s Mini DisplayPortem, zprvu půjde pravděpodobně hlavně o adaptéry, určitě by byla poptávka třeba po adaptéru z Mini DisplayPortu na HDMI, který by dovolil připojit nové MacBooky k HD televizoru a velký zájem by jistě vzbudily adaptéry umožňující připojit 24” LED Cinema Display k jiným počítačům (přes adaptér pro grafickou kartu s DVI).

DisplayPort se nakonec nejspíš prosadí obecně, otázkou však zůstává, jestli se to povede i Mini variantě Applu, zmíněná licenční politika však alespoň dává naději, že na trhu budou dostupné potřebné adaptéry za přijatelnou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: