Zprávy související se Snow Leopardem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související se Snow Leopardem

21. srpna 2009, 00.00 | Na webovém obchodu Applu se dočasně objevila položka pro Mac Box Set se Snow Leopardem. A ukazuje se, že i nejnovější sestavení Snow Leoparda se na většině Maců spustí ve 32bitovém režimu (ovšem schopném provozovat 64bitové aplikace).

Nejpozději v září by Apple měl začít prodávat Mac OS X 10.6 Snow Leopard, a tak není divu, že se pořád objevují další podrobnosti a zprávy související s touto novou verzí operačního systému Maců, zde se podíváme na dvě z nich:

Webový obchod Applu chvíli nabízel aktualizovaný Mac Box Set

Většina informací o Snow Leopardovi (navíc k těm, jež Apple oficiálně zveřejnil na svém webu) pochází z různých úniků informací, avšak nyní se o takový únik postaral samotný Apple.

Na americkém webovém obchodu Applu se totiž na několik hodin objevila položka MC209Z/A nabízející aktualizovaný balík Mac Box Set, zahrnující Snow Leoparda. Stránka už byla opět odstraněna, ale včera ještě Google na danou položku vypsal odkaz, ovšem vedoucí na neexistující stránku (a ve svém archívu ji nemá).

Mac Box Set zahrnuje Mac OS X a programové balíky iLife '09 a iWork '09, v první verzi obsahující Leoparda se na trh dostal letos v lednu za cenu 169 USD (v USA).

Po uvedení Snow Leoparda se samozřejmě začne prodávat též nová verze Mac Box Setu s tímto operačním systémem, to ostatně již dříve naznačily předběžné objednávky, které se objevily na Amazonu.

A teď se obdobná nabídka vyskytla, zřejmě nedopatřením, přímo u Applu (než byla opět stažena, podařilo se pořídit snímek příslušné obrazovky).

Neobsahovala žádná překvapení, sada by měla sestávat z Mac OS X 10.6 Snow Leopard a z balíků iLife '09 a iWork '09. Uváděla se pro ni cena 169 USD (tak jako pro stávající verzi s Leopardem), navíc se bude nabízet také rodinné balení s pěti licencemi. A podle očekávání tam byla poznámka, že Mac Box Set funguje pouze na Macu s procesorem Intel, což je přirozeně dáno tím, že Snow Leopard už nepodporuje PowerPC.

Stránka uváděla dostupnost do 24 hodin, ale to nepochybně byla jen hodnota překopírovaná z položky pro současný Mac Box Set s Leopardem. A doprovodná fotografie zobrazuje pouze provizorní lepenkovou krabici, to naznačuje, že Apple zřejmě ještě nemá úplně jasno o výtvarné podobě balení (již se sice objevily údajné fotografie krabice samotného Snow Leoparda, ale o jejich věrohodnosti se silně pochybuje).

Mac Box Set bude důležitý pro ty, kdo dosud nevlastní Leoparda a chtěli by přejít na Snow Leoparda, ovšem trochu se jim to prodraží. Zatímco přechod z Mac OS X 10.5 na verzi 10.6 bude stát jenom 29 USD, ti, kdo na svém Macu používají Mac OS X 10.4 Tiger, si budou muset zakoupit právě Mac Box Set (Apple to výslovně uvádí na svých stránkách).

Dočasné objevení Mac Box Setu se Snow Leopardem v obchodu Applu je dalším důkazem, že se uvedení nového operačního systému rychle blíží, avšak stále přetrvávají nejasnosti okolo toho, kdy vlastně začne jeho prodej. Stránky Applu pořád mluví o uvedení během září, ale kolují pověsti, že by se mohl prodávat už od 28. srpna, což však jiní zpochybňují.

Nejistota panuje i okolo nejnovějšího sestavení Snow Leoparda A10432, někteří tvrdí, že již bylo prohlášeno za Golden Master, z něhož se bude vyrábět konečná distribuční verze, ale jiní hlásí, že ho stále trápí nestability (zkušenosti uživatelů se však výrazně liší pro různé konfigurace).

Avšak i kdyby se pověsti o předčasném zahájení prodeje Snow Leoparda nepotvrdily, jeho příchod na trh stejně bude nejvýše otázkou několika málo týdnů.

Snow Leopard 10A432 pořád většinu Maců implicitně spustí ve 32bitovém režimu

Jednu z hlavních novinek Snow Leoparda tvoří možnost pracovat v plně 64bitovém režimu, přičemž kvůli zachování zpětné kompatibility se Mac OS X 10.6 dá provozovat také ve 32bitovém režimu. Apple tuhle novinku hodně zdůrazňuje a líčí její výhody, zejména schopnost adresování mnohem větší kapacity RAM.

Na většině Maců se musí Snow Leopard do 64bitového režimu přepnout

Jenže se ukazuje, že i nejnovější sestavení 10A432 (pravděpodobný Golden Master) se na většině Maců implicitně zavede do 32bitového režimu. Jak popisuje článek na OSnews, většina Maců se spustí ve 32bitovém režimu, v plně 64bitovém režimu (kdy se zavede 64bitové jádro systému a 64bitové ovladače) se automaticky spustí pouze servery Xserve (a také všechny instalace Snow Leopard Serveru na hardwaru podporujícím 64bitové zpracování).

Všechny ostatní Macy schopné provozu v 64bitovém režimu do něj musí přepnout svým zásahem uživatel, zařídí to stištění kláves „6“ a „4“ během zavádění (celkem dobrá mnemotechnická pomůcka), naopak klávesami „3“ a „2“ se systém spustí ve 32bitovém režimu. Zkušenější uživatelé mohou výchozí režim trvale nastavit úpravou souboru com.apple.Boot.plist.

Ovšem ne každý Mac provoz v 64bitovém režimu dovoluje. Nutnou podmínku tvoří přítomnost procesoru Intel podporujícího 64bitové zpracování (což vylučuje třeba první MacBooky s procesory Core Duo), avšak to samo o sobě ještě nestačí.

Podpora 64bitového režimu jen pro některé modely Maců se 64bitovým EFI firmwarem

Jak vyplývá z doprovodných poznámek k sestavení 10A432, Apple nadále žádá vývojáře, aby vyvíjeli a testovali 64bitové verze rozšíření jádra (kernel extensions), přestože s tím začali již letos na jaře. Snow Leopard běžící v 64itovém režimu totiž může nahrávat pouze 64bitové ovladače a i když Apple se systémem dodává hodně ovladačů pro běžný hardware, některá zařízení pořád budou potřebovat ovladače vlastní.

Zmíněné poznámky Applu obsahují také tabulku, jež vypisuje Macy schopné pracovat v 64bitovém režimu (Apple ho nazývá „K64“). Vyplývá z ní, že implicitně budou v 64bitovém režimu pracovat jen servery Xserve z loňského a z letošního roku, ostatní uvedené modely se do něj dají přepnout. Jde o Macy s 64bitovým EFI firmwarem (zdá se však, že seznam nezahrnuje ani některé další stroje s takovýmto firmwarem, tabulka kupříkladu neuvádí Mac mini).

Omezení je zřejmě umělé

Stroje s 32bitovým EFI firmwarem, i když budou mít 64bitový procesor, 64bitové jádro nezavedou, což je ale podle OSnews umělé omezení Applu, protože 32bitový EFI firmware 64bitové jádro zavést dovede. To mimo jiné znamená, že původní Mac Pro nejspíš nebude moci pracovat v plně 64bitovém režimu, přestože obsahuje potřebné procesory.

Pravděpodobně se však objeví neoficiální řešení, jež takováto omezení obejdou, ostatně pro uživatele „hackintoshů“ (PC neoficiálně provozujících Mac OS X) už existuje a zřejmě bude použitelné též pro Macy s 32bitovým EFI firmwarem.

To, jaký typ EFI firmwaru daný Mac má, lze zjistit následujícím příkazem v Terminalu:

ioreg -l -p IODeviceTree | grep firmware-abi

který jako odpověď vypíše buď „EFI32“, nebo „EFI64“.

Implicitní 32bitový režim byl nejspíš zaveden kvůli kompatibilitě

Zatím se lze jen dohadovat, z jakého důvodu Apple pro klientské stroje nastavil implicitní zavádění ve 32bitovém režimu, ale jako nejpravděpodobnější vysvětlení se jeví, že ještě nejsou dostupné všechny potřebné 64bitové ovladače (k serverům se připojuje daleko méně periférií vyžadujících vlastní ovladače, takže tam si Apple již může dovolit nastavit 64bitový režim jako výchozí).

V oficiálních specifikacích Snow Leoparda se ovšem uvádí, že pro 64bitový režim potřebujete Mac s 64bitovým procesorem a o jiných omezeních se nemluví, do zahájení prodeje Snow Leoparda by se to tedy teoreticky mohlo vyřešit (potom by však sestavení 10A432 nemohlo být Golden Master).

Na druhou stranu je možné, že Apple záměrně ponechá implicitní zavádění do 32bitového režimu, plně 64bitový režim totiž sice přináší určité výkonnostní zisky a další výhody, ale zároveň může způsobovat potíže s kompatibilitou. A tak možná Apple ponechá 32bitový režim jako výchozí s tím, že zkušenější uživatelé dostanou možnost do 64bitového režimu přepnout, budou-li si to přát.

Avšak i v 32bitovém režimu dobře fungují 64bitové aplikace

Je však třeba si vyjasnit, co se přesně se zde myslí 32bitovým a 64bitovým režimem. V plně 64bitovém režimu systém zavede 64bitové jádro a používá 64bitové ovladače zařízení, zatímco 32bitové ovladače se užít nedají.

Naopak ve 32bitovém režimu budou fungovat stávající 32bitová ovladače a 32bitové jádro bude mít určitá omezení, avšak 64bitové aplikace v něm bude možné hladce provozovat se všemi jejich výhodami jako je třeba práce s velkými objemy RAM (to ovšem dovoluje už Leopard).

A tak zejména na Macích s RAM menší než 8 GB nebude zase tak velký rozdíl mezi provozováním Snow Leoparda ve 32bitovém a v 64bitovém režimu. Navíc lze předpokládat, že až bude dostupný dostatek 64bitových ovladačů, Apple tohle chování změní, ale to si ještě vyžádá nějaký čas.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: