Zprávy o Lionu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o Lionu

17. srpna 2011, 00.00 | Začal se prodávat Mac OS X Lion na USB flash disku. Řada uživatelů Lionu hlásí potíže s artefakty zobrazování a se zamrzáním systému, což snad vyřeší právě vydaný Mac OS X 10.7.1 přinášející první významnější opravy Lionu.

Počátek tohoto týdne přinesl několik důležitých novinek spojených s Mac OS X Lion:

Začal prodej Lionu na USB flash disku

Už při zahájení prodeje Lionu v Mac App Store koncem července Apple v doprovodné tiskové zprávě slíbil, že zanedlouho bude Lion nabízet také na USB flash disku (uvádí to však jen anglická verze zprávy, česká verze mluví pouze o možnosti stažení Lionu v prodejnách Applu pro ty, kdo nemají dostatečné připojení), ovšem za vyšší cenu než při stažení z Mac App Store (za 69 USD, případně 59 EUR, zatímco z Mac App Store přijde na 29,99 USD, respektive na 23,99 EUR).

Menší zmatení pak vyvolaly zprávy, že za určitých okolností bude možné od služby AppleCare zdarma získat obnovovací disky Lionu, ovšem když první zákazníci tato média opravdu obdrželi, ukázalo se, že jde v podstatě pouze o obdobu obnovovacího diskového oddílu Lionu, který si vytvoří na systémovém disku, zatímco slíbený USB disk má obsahovat plnou instalaci Lionu (obnovovací oddíl či disk si v případě potřeby další potřebná data stáhne přes Internet ze serverů Applu).

Tyto instalační flash disky se měly objevit v některých kamenných obchodech Applu již minulý týden, avšak až toto úterý se začaly nabízet ve webovém obchodu Applu pod názvem OS X Lion USB Thumb Drive (jako první na to upozornil 9to5mac), dodací lhůta však činí 1 až 3 pracovní dny, takže k zákazníkům se dostanou asi teprve koncem týdne.

Apple výslovně uvádí, že toto médium umožňuje instalaci Lionu bez potřeby širokopásmového připojení k Internetu, stačí disk zastrčit do USB portu a dále postupovat podle zobrazovaných pokynů. To dokazuje, že se skutečně jedná o plnou instalaci Lionu srovnatelnou s tou, kterou lze za nižší cenu stáhnout z Mac App Store. (USB flash disk však nese pouze samotný operační systém, aplikace iLife se nadále musí stáhnout z Mac App Store.)

Pokud se Lion nainstaluje z tohoto USB flash disku, v případě potřeby jeho přeinstalování se opět musí použít toto médium, obnovovací systém Lionu (systém Lion Recovery) užít nepůjde. Rozhodně nebude možné použít obnovovací disk vytvořený pomocí nedávno vydané utility Lion Recovery Disk Assistant a fungovat asi nebude ani obnova systému přes Internet (dostupná na nových MacBoocích Air a Macích mini). V daném případě to ale nijak zvlášť nevadí, prostě se užije příslušné výchozí instalační médium tak jako u dřívějších verzí Mac OS X.

Velké debaty ovšem nadále vyvolává cena tohoto média, za 69 USD je o 39 USD dražší než stejná verze z Mac App Store (v Evropě činí cenový rozdíl 35 EUR). Náklady na samotné distribuční médium jsou dnes v podstatě zanedbatelné, cenový rozdíl by však mohla ospravedlnit poskytovaná licence. Jde o to, zda lze legálně použít tuto distribuci Lionu i pro Macy se starším systémem než je Snow Leopard, pokud ano, byla by cena víceméně v pořádku (Snow Leopard se prodával za 29 USD).

Technicky zřejmě nic nebrání užití tohoto disku pro čistou instalaci Lionu (podle odpovědí na dotazy zákazníků ve webovém obchodu Applu to možné je), ale zatím není jasné, jak tomu bude s licenčními požadavky. V popisu systémových požadavků sice Apple ve svém webovém obchodu uvádí, že Lion na USB disku vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (doporučuje se verze 10.6.8), ale to zřejmě bylo mechanicky převzato z Mac App Store. Vyjasnit by se to mohlo v příštích dnech, až své zkušenosti zveřejní první kupci.

Samozřejmě, ti kdo mají dostatečně výkonné připojení k Internetu, si mohou obdobné instalační médium Lionu (neplést s obnovovacím diskem) vytvořit sami pomocí nedávno zveřejněného návodu (další podrobný popis potřebného postupu předkládá Macworld) nebo utilitami třetích stran (jako je například Lion DiskMaker).

Řada uživatelů Lionu zaznamenala problémy se zobrazováním a se zamrzáním systému

Všeobecně Lion získal dobrá hodnocení, ale jako obvykle se našel i určitý počet uživatelů, kteří narazili na potíže. Už koncem července se objevily zprávy o případech zamrzání systému, dochází k němu hlavně při probouzení ze spánku, především na letošních iMacích, ale postiženy byly též některé MacBooky Pro (na podpůrném foru Applu k tomu vzniklo již docela rozsáhlé diskusní vlákno). Tyto stavy se podařilo vyřešit jedině restartem, avšak to pomůže pouze dočasně.

Další uživatelé se setkali se zamrzáváním v přihlašovací obrazovce Lionu (viz příslušné diskusní vlákno na foru Applu). U novějších 15“ a 17“ MacBooků Pro jako řešení někteří navrhují vypnutí automatického přepínání integrované a samostatné grafiky, ale zdaleka ne vždy pomůže. A zamrzání bylo zaznamenáno též při pokusech o přehrávání videa, bez ohledu na použitou konkrétní aplikaci. Potíže se projevily při užití QuickTimu, iMovie, iPhota, iTunes a GarageBandu a také při přehrávání videí z YouTube ve webovém prohlížeči.

Zamrzání systému je skutečně hodně závažný problém, ovšem docela nepříjemné jsou i různé grafické artefakty, které se objevují na některých strojích s Lionem. Rovněž postihly řadu uživatelů, jak ukazuje tohle diskusní vlákno. A jak nám sdělil náš čtenář pan Petr Štefánik, jeho letošní nový iMac též trpí artefakty zobrazování. (Jejich příklady lze vidět třeba zde či tady).

O příčinách všech těchto potíží zatím kolují pouze dohady. Je dost pravděpodobné, že jak zamrzání, tak grafické artefakty mají stejnou příčinu, avšak vzhledem k šíři zaznamenaných problémů se zdá, že spočívá v nějaké obecné komponentě Lionu, jako je kupříkladu QuickTime. Nelze vyloučit ani chyby v grafických ovladačích nebo dokonce přímo v grafickém firmwaru. V případě iMaců by v úvahu připadalo snad i přehřívání grafického procesoru, ale příznaky ukazují spíše na softwarový původ potíží (například některé iMacy zamrzají jenom pod Lionem, po návratu zpět ke Snow Leopardovi potíže zmizely).

Proto převládá názor, že i řešení musí být softwarové. V podstatě všichni očekávali, že bude mít podobu Mac OS X 10.7.1. Vývojáři sice již pár dní po zahájení prodeje Lionu dostali první beta verzi Mac OS X 10.7.2 a Apple rychle vydává jeho další beta verze, avšak podle postřehů ve webových diskusích výše popsané problémy pod Mac OS X 10.7.2 přetrvávají.

To ovšem nijak zvlášť nepřekvapuje, Apple v doprovodných poznámkách výslovně uvádí, že Mac OS X 10.7.2 je určen výlučně pro testování spolupráce se službou iCloud. Zjevně tak (zatím) neobsahuje žádné opravy, jde spíše o současnou prodejní verzi Lionu doplněnou o podporu pro iCloud.

Apple vydal Mac OS X 10.7.1 přinášející opravy některých chyb

Už jsme řekli, že se všeobecně čekalo na vydání Mac OS X 10.7.1 zahrnujícího opravy chyb, jež se nepodařilo zachytit v dosavadní prodejní verzi, včetně výše popsaných problémů. Nebylo však jasné, kdy k tomu dojde, nakonec se tak stalo včera. (Terminologická poznámka: Používáme zde tradiční označení „Mac OS X“, protože samotný Apple v tom stále nemá úplně jasno, zatímco Software Update aktualizaci označuje jako „Mac OS X 10.7.1“, podpůrné dokumenty pracují s termínem „OS X 107.1“.)

Mac OS X 10.7.1 se dá získat jednak přes Software Update, jednak ručním stažením z webu Applu. Tam se však nabízí hned ve čtyřech různých variantách pro jednotlivé cílové platformy, opravované chyby se pro ně totiž poněkud liší (Software Update samozřejmě sám rozhodne, jakou variantu aktualizace má dodat).

Varianta pro klientské instalace Lionu řeší problémy popsané v tomto podpůrném dokumentu. Napravuje potíž, která mohla způsobovat zamrzání systému při přehrávání videa v Safari a opravuje chybu, jež mohla vyřadit z činnosti zvukový výstup při používání rozhraní HDMI nebo optického zvukového výstupu. Dále zvyšuje spolehlivost WiFi připojení a řeší problém, co zabraňoval přenosu dat, nastavení a kompatibilních aplikací na nový Mac provozující Lion. A též byla opravena chyba, která mohla vést k tomu, že po přechodu na Lion zmizel správcovský uživatelský účet.

Mac OS X 10.7.1 pro klientské Macy s Lionem se dá stáhnout odtud, velikost příslušné aktualizace činí 79,29 MB. Aktualizaci na verzi 10.7.1 pro Macy s Lion Serverem najdete tady (ta zabírá 88,26 MB). Blíže ji popisuje tenhle dokument, vedle uvedených oprav klientské varianty navíc zlepšuje spolehlivost služby Apple File Service.

Tohle jsou aktualizace určené pro všechny Macy, avšak včera vyšly ještě další dva aktualizátory pro konkrétní typy Maců. Zaprvé jde o klientský Mac OS X 10.7.1 pro letošní MacBooky Air a Macy mini (uvedené na trh koncem července současně s Lionem), velikost příslušného aktualizačního souboru dosahuje 68,86 MB.

Tato varianta vedle již vyjmenovaných obecných oprav klientského Lionu navíc řeší specifické problémy dotyčných nových Maců: Napravuje problém se spouštěním nových MacBooků Air, když je k nim připojený adaptér MagSafe a opravuje chybu, jež způsobovala na těchto noteboocích občasné blikání obrazovky. A na nových Macích mini by už nemělo docházet k tomu, že zásuvka SD karet bude s SD a SDHC kartami pracovat sníženou rychlostí.

Druhá specifická aktualizace je určena pro Lion Server 10.7.1 na letošních Macích mini (zabírá 78,11 MB), zahrnuje jednak obecné opravy Lion Serveru, jednak výše vyjmenované opravy pro nové červencové Macy.

Velikosti aktualizačních souborů jsou docela malé, zejména při jejich stahování přes Software Update, což je dáno tím, že jde o novou formu rozdílových aktualizací, kdy se nahrazují pouze změněné části kódu, namísto celých souborů.

Lze předpokládat, že Mac OS X 10.7.1 vedle popsaných oprav řeší i další chyby (příští dny ukážou, jestli byly skutečně napraveny zde zmiňované problémy se zamrzáním a zobrazováním). Nepochybně však přijdou další aktualizace Lionu. Už teď je jisté, že některá z nich doplní podporu služby iCloud. Jak víte, vývojáři obdrželi již několik beta verzí Mac OS X 10.7.2 obsahujících právě podporu pro iCloud, nikoli však opravy verze 10.7.1. Uvidíme, jak bude vypadat další beta verze 10.7.2, bylo by logické, kdyby sloučila opravy Mac OS X 10.7.1 s podporou pro iCloud.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: