Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu

27. září 2010, 00.00 | V Čině se začal prodávat iPhone 4 za značného zájmu zákazníků. V některých zemích Blízkého východu nebudou dostupné videohovory FaceTime. Evropská komise ukončila vyšetřování Applu kvůli App Store a záručním opravám. A v App Store se nově objevily editory vyzvánění pro iPhone.

Koncem minulého týdne se sešlo několik zpráv, jež nějak souvisejí s iPhonem:

O iPhone 4 byl v Číně poměrně velký zájem

Jak již víte, minulou sobotu začal oficiální prodej iPhonu 4 v Číně (WiFi modely iPadů se tam nabízejí od předminulého pátku).

A jeho vstup na trh nejlidnatější země světa byl zřejmě docela zdařilý, Fortune uvádí, že před novým obchodem Applu v Pekingu, otevřeným právě při této příležitosti, se utvořila fronta více než 1 000 zákazníků a objem předběžných objednávek iPhonu 4 dosáhl 200 000 kusů. (Dění v Číně okolo iPhonu 4 názorně ilustruje toto video IDG.)

iPhone 4 tak byl v Číně rozhodně úspěšnější než jeho předchůdce iPhone 3GS, který se prodával už od konce října 2009, avšak zpočátku jeho odbyt dopadal velice špatně. To ovšem způsobovalo zejména to, že „oficiální“ čínský iPhone nesměl mít aktivované WiFi a navíc požadovaná cena byla vyšší než na šedém trhu. iPhone s WiFi byl v Číně povolen teprve letos v srpnu, iPhone 4 samozřejmě již žádné takové omezení nemá a navíc jeho cena vychází o něco příznivěji než u jeho předchůdce.

Dá se proto předpokládat, že iPhone 4 si v Říši středu povede podstatně lépe, v zemi s již 800 miliony uživatelů mobilních telefonů je potenciální trh opravdu velký. Ačkoli iPhone zřejmě osloví jen malou část z těchto zákazníků, vzhledem k jejich obrovskému počtu to stejně může dále významně vylepšit obchodní výsledky Applu.

V některých zemích Blízkého východu nebudou dostupné videohovory FaceTime

A s tím, jak iPhone 4 proniká do dalších zemí světa, bude zřejmě narážet i na některá nová omezení, jež z evropského pohledu působí nezvykle až bizarně. Zdá se totiž, že v některých zemích Blízkého východu nebudou dostupné videohovory FaceTime.

Blog TUAW minulý pátek oznámil, že videohovory nepůjde používat ve Spojených arabských emirátech, kde se telefon Applu počal prodávat také od soboty, stejná omezení zřejmě platí i v dalších tamních zemích, například v Saúdské Arábii (v ní asi až po přechodu na iOS 4.1).

Z webových stránek iPhonu 4 pro Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Katar, Jemen a další země této oblasti byla už v průběhu minulého týdne odstraněna grafika předvádějící používání videohovorů FaceTime, je proto pravděpodobné, že v těchto zemích daná technologie dostupná nebude. O důvodech se lze jen dohadovat, ale nejspíš za tím budou stát jak náboženské, tak politické důvody (což v téhle oblasti může být jedno a totéž).

A vzhledem k tomu, jak silná omezení Apple uplatňuje na App Store a na iPhone i v zemích, jež kladou důraz na svobodu slova, nepřekvapuje, že omezil využívání některých svých technologií v zemích, kde se na práva jednotlivců a jejich svobody příliš velké ohledy neberou.

Videohovory FaceTime se tak pravděpodobně nebudou v určitých zemích světa nabízet, ačkoli by to v nich bylo technicky možné. Určitá omezení pro ně ovšem platí úplně všude, zatím se dají navazovat pouze přes WiFi připojení, přes 3G sítě nikoli, což ale má technické a provozní důvody, mobilní operátoři se prostě bojí zahlcení svých 3G sítí takto vzniklým datovým provozem.

Evropská komise ukončila vyšetřování Applu kvůli App Store a záručním opravám

Apple je v poslední době předmětem šetření mnoha různých regulačních úřadů jak v USA, tak v Evropské unii, ale jednoho vyšetřování se již zbavil.

Evropská komise totiž zkoumala, zda obchod App Store nepoužívá praktiky omezující konkurenci, avšak minulou sobotu oznámila, že toto vyšetřování ukončila, protože Apple uvolnil pravidla pro aplikace App Store.

Viceprezident komise pro konkurenční politiku Joaquín Almunia tvrdí, že Apple změnil svá pravidla v reakci na šetření Evropské unie, což sice vypadá spíše jako snaha získat politické body, ale je jasné, že Apple nestál o potíže, protože evropský trh patří k jeho nejvýznamnějším odbytištím.

V této záležitosti šlo hlavně o omezení vývojových prostředků pro aplikace iOS, komise se obávala, že to ohrozí interoperabilitu (za něco podobného nedávno udělila Microsoftu velice vysokou pokutu), ovšem nové podmínky pro vývojáře aplikací ji už uspokojily.

Skončilo též další vyšetřování Applu týkající se celoevropských zásad oprav jeho zařízení (včetně iPhonů). Apple totiž dosud záruční opravy omezoval pouze na zemi, v níž byl daný hardware zakoupen, což však odporuje unijní legislativě o jednotném trhu, ale podle nových pravidel teď Apple zmocňuje k záručním opravám autorizované servisy v těch členských zemích Unie, kde opravy nevyřizuje sám.

Evropské komisi se nelíbilo, že Apple „uměle dělí“ jednotný trh, týkalo se to hlavně nakupování iPhonů v jiných zemích Unie, obvykle kvůli tomu, že v dané zemi bylo možné telefon sehnat neblokovaný (to platí i pro Českou republiku, avšak naše ceny nejsou příliš výhodné), omezením záručních oprav na zemi koupě se tomu Apple snažil bránit, ale s tím je teď konec.

V App Store se počaly objevovat editory vyzvánění

Výše zmíněné uvolnění pravidel pro App Store (kdy Apple zároveň poprvé zveřejnil seznam pravidel, jimiž se mají vývojáři řídit) se začalo projevovat tím, že se nyní v App Store objevují aplikace, jimž byl předtím vstup zakázán. O aplikacích pro službu Google Voice a o neokleštěném emulátoru Commodoru 64 jsme informovali už dříve, ale nově do obchodu Apple dorazily také editory vyzvánění.

Minulý týden to připomněl MobileCrunch. Apple již v září 2007 zavedl v iTunes možnost (placeného) vytváření vlastních vyzvánění, která se ovšem pro svou finanční nevýhodnost příliš neujala a z iTunes 10 uvedených počátkem září tato funkce dokonce potichu zmizela.

Existuje ovšem řada jiných způsobů, jak si vyzvánění připravit zdarma (dá se to zařídit v programu GarageBand Applu a pomocí mnoha jiných utilit), avšak aplikace, jež by dovolovaly vytvářet vyzvánění na samotném iPhonu, nebyly dosud do App Store vpouštěny.

To se ale teď změnilo, MobileCrunch uvádí hned pět editorů vyzvánění, co se v obchodu v současnosti nabízejí, všechny stojí 0,99 USD (0,79 EUR). A jeden z nich, Ringtone Designer Pro, se dokonce ocitl v žebříčku nejoblíbenějších placených aplikací pro iPhone.

Jak však podotýká MobileCrunch, tvorba vyzvánění v aplikacích iPhonu se stejně tak docela neobejde bez spolupráce s osobním počítačem. Protože každá aplikace iPhonu běží ve vlastním izolovaném prostoru (sandboxu), dostat vytvořené vyzvánění z editační aplikace do katalogu vyzvánění telefonu je možné jedině synchronizací s počítačem přes iTunes (nepočítáme-li s hackerskými úpravami firmwaru iPhonu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: