Terminál v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Terminál v Mac OS X

Obsah seriálu:

ts_terminal-nahled2.gif 16.11.2007

Tak nám zabili NetInfo, paní Müllerová

Jednou z novinek Leoparda, jež nepotěší, je to, že neustále omezovaná podpora geniálně navržené síťové databáze NetInfo dospěla do bodu nula: 10.5 NetInfo nepoužívá, a také samozřejmě nenabízí prostředky pro práci s ním. Pojďme si ukázat, co je k dispozici místo toho.

ts_tiger_macosx-nahled2.gif 08.07.2005

SIPS - Terminál není jen pro nadšence UNIXu

Článek o tom, že i webdesigner nebo člověk z DTP může používat příkazovou řádku.

ts_terminal-nahled2.gif 10.04.2003

Příkaz lsof a obsah sloupce NAME

V minulém dílu jsme si podrobně vysvětlili, co vlastně zobrazuje příkaz lsof ve sloupci FD; zbývá nám tedy už jen poslední "restík", jímž je sloupec NAME.

ts_terminal-nahled2.gif 27.03.2003

Co vlastně příkaz lsof vypisuje?

V dnešním pokračování věnovaném příkazu lsof se podíváme podrobněji na to, co příkaz lsof vypisuje na obrazovku. Už od prvého dílu, ve kterém jsme si o tomto příkazu řekli, víme, že je to řada sloupců, obsahujících různé informace o procesech a jejich otevřených kanálech; dnes si ukážeme, jak tyto sloupce do jisté míry řídit, a o jaké sloupce vůbec jde.

ts_terminal-nahled2.gif 06.03.2003

A jak to je se soubory?

V poslední řadě dílů se bavíme o procesech a o "zdrojích", jež využívají: řekli jsme si něco o využití procesoru a paměti, a nyní se podíváme na soubory. Především se budeme věnovat příkazu lsof ("LiSt Open Files").

ts_terminal-nahled2.gif 27.02.2003

Poslední poznámka k fstab

Minule jsme si popsali způsob, jak se v unixu standardně "montují" jiné disky na místo existujících složek: ukázali jsme si konkrétní příklad se složkou pro odkládací soubory správce virtuální paměti "/private/var/vm", ovšem stejný mechanismus lze použít i pro jakoukoli jinou složku (třeba domovskou či aplikační).

ts_terminal-nahled2.gif 20.02.2003

Změna odkládacího disku / fstab

Minule jsme si ukázali, jak změnit místo, kam Mac OS X (přesněji řečeno, jeho dynamický pager) zapisuje soubory, obsahující stránky odebrané procesům: stačilo změnit jediný řádek ve standardním startovacím skriptu /etc/rc. Tento přístup však s sebou nese jeden nepříjemný problém: skript /etc/rc "patří" dodavateli operačního systému, tj. firmě Apple; ta jej proto může kdykoli v rámci upgrade systému změnit.

ts_terminal-nahled2.gif 13.02.2003

Změna odkládacího disku

Tentokrát si řekneme, jakým způsobem se dá změnit místo, na kterém Mac OS X má odkládací soubory. Minule jsme se seznámili se základy mechanismu odkládání; víme také, že se o to stará tzv. dynamický pager — samostatný proces, spuštěný automaticky při startu systému.

ts_terminal-nahled2.gif 06.02.2003

Kam se stránky ukládají?

Základy virtuální paměti i práce s ní už máme za sebou; na rozloučenou s tímto tématem si ještě ukážeme, kam a jak se stránky, odebrané procesům, ukládají. Nejde jen o teoretické cvičení pro ty, koho zajímá, "co se uvnitř děje"; příště si také řekneme, jak místo ukládání odložených stránek změnit.

ts_terminal-nahled2.gif 30.01.2003

Nevychází nám dal a má dáti?

Minule jsme si vysvětlili, jak je možné, že se někdy přečte více stránek z disku, než se na něj uložilo: pageins může být více, než pageouts. Dnes se podíváme na jinou malou záhadu: pokud si totiž dáte práci posčítat hodnoty v různých sloupcích výpisu služby vm_stat, zjistíte, že "to nevychází".

ts_terminal-nahled2.gif 23.01.2003

Co to tedy všechno znamená?

V minulém dílu našeho seriálu jsme dokončili popis příkazu vm_stat, který - jako příjemný doplněk obecnějšího topu - nabízí velmi slušný vhled do toho, co se vlastně v systému, konkrétně ve správci virtuální paměti, zrovna děje. Na dnešek jsme si slíbili vysvětlení některých malých záhad z výpisu vm_statu.

ts_terminal-nahled2.gif 16.01.2003

Doplněk k topu: vm_stat

V několika minulých dílech našeho seriálu jsme se seznámili s voláním a s možnostmi příkazu top. Dnes si ukážeme ještě jeden jeho příjemný doplněk, který nabízí lepší přehled o celkovém stavu virtuální paměti a stránkování: příkaz vm_stat.

ts_terminal-nahled2.gif 27.12.2002

Ještě jednou top

S příkazem top a jeho účelem jsme se seznámili minule; dnes si o něm řekneme malinko víc: seznámíme se s některými jeho šikovnými přepínači.

ts_terminal-nahled2.gif 05.12.2002

Skutečný žrout paměti

Minule jsme si ukázali jednoduchý prográmek, který sice alokuje obrovské množství paměti, ale nijak ji nevyužívá. Díky tomu také nijak neomezuje běh ostatních programů, protože nepotřebuje skoro žádnou fyzickou paměť. Daleko horší to ale je v případě, kdy aplikace nejen alokuje spoustu paměti, ale skutečně ji také využívá.

ts_terminal-nahled2.gif 28.11.2002

Zpět k příkazu ps

Z toho, co jsme si ukázali v minulých dílech našeho seriálu, je zřejmé, že aplikace může svou prací s pamětí omezit ostatní a/nebo systém jako celek. Všechny potřebné informace o tom, co se se systémem a aplikacemi děje, nám opět nabídne příkaz ps.

ts_terminal-nahled2.gif 14.11.2002

A ještě jednou virtuální paměť

Minule jsme si vysvětlili základy virtuální paměti: ukázali jsme si, že kterýkoli proces může volně pracovat s kteroukoli adresou v adresovém prostoru, a správce paměti mu automaticky přidělí "kus" skutečné paměti, který bude prostřednictvím dané adresy dosažitelný. Co když však fyzická paměť dojde?

ts_terminal-nahled2.gif 31.10.2002

Virtuální paměť

Abychom si mohli správně vysvětlit jak virtuální paměť funguje, a co to vůbec je, musíme si nejprve ukázat jak vlastně programy s pamětí pracují a zavést několik nových pojmů.

ts_terminal-nahled2.gif 24.10.2002

Copak procesor, s pamětí je to horší

Minule jsme si ukázali příklad špatně napsaného programu, který využívá "příliš mnoho" procesoru (a řekli jsme si i jak takový program "zabít"). V praxi ovšem takovéhle programy většinou žádný problém neznamenají.

ts_terminal-nahled2.gif 17.10.2002

A k čemu že je "ps" dobré?

V několika minulých dílech jsme si ukázali, jak pracovat s příkazem ps; teď se podíváme na to, kdy a jak se nám to může hodit.

ts_terminal-nahled2.gif 10.10.2002

Příkaz ps: několik praktických přepínačů

Ačkoli v zásadě bychom vystačili s tím, co už o příkazu ps víme — mohli bychom si vždy požadované informace vyžádat prostřednictvím přepínače -o a seznamu klíčových slov, a výsledek uspořídat podle potřeby — ve většině případů existuje pohodlnější řešení: ps totiž pro ty nejčastěji využívané služby má speciální přepínače.

ts_terminal-nahled2.gif 03.10.2002

Další klíčová slova pro příkaz ps

V minulém dílu jsme se seznámili s některými klíčovými slovy, pomocí nichž si můžeme od příkazu ps vyžádat zobrazení některých konkrétních informací o procesech. Dnes se podíváme na další atributy procesů a jim odpovídající klíčová slova.

ts_terminal-nahled2.gif 26.09.2002

Informace o procesech

Minule jsme si orientačně vysvětlili co to je proces, a ukázali jsme si základy příkazu ps, pomocí kterého můžeme o procesech v systému získat podrobnější informace. Dnes se pustíme právě do těch informací: řekneme si, co systém o každém procesu ví, vysvětlíme si k čemu nám to může být dobré, a ukážeme si, jak si tyto informace od příkazu ps vyžádat.

ts_terminal-nahled2.gif 19.09.2002

Procesy

V bloku, věnovaném získávání informací o tom, co se to vlastně v našem Mac OS X děje, je asi nejvhodnější začít právě procesy. Nejprve bychom si měli vysvětlit co to vlastně je, a jaký je vztah mezi procesy a programy — dosud jsme oba pojmy používali volně skoro jako synonyma.

ts_terminal-nahled2.gif 12.09.2002

Rejstřík a přehled

Vzhledem k tomu, že jsme minule dokončili "první blok" našeho seriálu o příkazovém řádku, je asi načase uvést přehledný rejstřík, ve kterém budou odkazy na všechny příkazy, o kterých jsme se dosud bavili — a ovšem na díly, ve kterých je popisujeme a ve kterých se o nich zmiňujeme.

ts_terminal-nahled2.gif 05.09.2002

Příkazy exit a select

Dnes ukončíme naše povídání o skriptech; ukážeme si velmi důležitý příkaz exit, a nakonec si jako malý bonus přidáme příkaz select, který umožňuje velmi pohodlně sestavovat interaktivní skripty.

ts_terminal-nahled2.gif 29.08.2002

Příkaz case

Poslední z příkazů pro řízení průběhu scriptu, které si zde ukážeme, bude příkaz case. Ten umožňuje v některých případech mnohem pohodlnější větvení na více alternativ, než odpovídající skupina příkazů if/else.

ts_terminal-nahled2.gif 15.08.2002

Příkaz for a pomocné příkazy break a continue

Snad nejužitečnější příkaz cyklu je příkaz for, který dokáže procházet hodnoty z daného seznamu slov.

ts_terminal-nahled2.gif 08.08.2002

Jednoduchý cyklus

Po příkazu if, který jsme si ukázali v posledních dílech, se dnes podíváme na základní příkazy cyklu: while, until a repeat. Všechny mají stejný účel: opakovat podle potřeby vícekrát provádění seznamu (tj. požadovaného příkazu nebo jejich skupiny).

ts_terminal-nahled2.gif 01.08.2002

Podmínky pro práci se soubory

Minule jsme si ukázali základní podmínkové příkazy, využívané jako součást příkazu if. Dnes si doplníme několik dalších podmínek, jež umožňují bohatou a pohodlnou práci se soubory.

ts_terminal-nahled2.gif 25.07.2002

Speciální podmínkové příkazy

V minulém dílu našeho seriálu o využití příkazového řádku jsme se seznámili s příkazem if. Řekli jsme si také, že podmínkou, určující kterou z "větví" then či else shell provede a kterou přeskočí, je seznam — příkaz nebo řada příkazů, jejichž návratová hodnota je určující.

ts_terminal-nahled2.gif 04.07.2002

Příkaz if

Pomocí příkazu if můžeme větvit provádění skriptu: jestliže jsou třeba špatně zadané jeho vstupní parametry, chceme vypsat nápovědu; jestliže neexistuje archivační program gnutar, použijeme namísto něj tar... a podobně.

ts_terminal-nahled2.gif 27.06.2002

Základní příkazy pro skripty

Samozřejmě, že ve skriptech můžeme používat všechny příkazy shellu; existuje však několik speciálních příkazů, jež se mimo skripty používají jen výjimečně. Na ně se dnes a v několika dalších dílech podíváme podrobněj

ts_terminal-nahled2.gif 20.06.2002

Standardní proměnné shellu

Dnes se seznámíme s nejdůležitějšími z ostatních standardních proměnných shellu zsh

ts_terminal-nahled2.gif 13.06.2002

Další triky kolem polí...

Dnes budeme pokračovat v ukázkách co všechno se dá v zsh dělat s poli.

ts_terminal-nahled2.gif 06.06.2002

Pole hodnot

Shell umožňuje práci s proměnnými, které obsahují pole hodnot; v tomto dílu si ukážeme základní služby, určené pro takovéto využití.

ts_terminal-nahled2.gif 30.05.2002

Práce se jmény souborů

Minule jsme si ukázali několik obecných přepínačů, které lze použít při zjišťování hodnoty proměnné. U přepínačů zůstaneme, ale dnes se soustředíme na práci se soubory.

ts_terminal-nahled2.gif 28.05.2002

Práce s proměnnými

Proměnné shellu na rozdíl od běžných proměnných programovacích jazyků nabízejí velmi bohatou paletu služeb: můžeme si např. od proměnné, která obsahuje jméno souboru, přímo vyžádat příponu nebo naopak jméno bez přípony

ts_terminal-nahled2.gif 16.05.2002

Proměnné shellu, "dědění" hodnot

Ještě chvilku si budeme hrát s příkladem, ve kterém vypisujeme seznam argumentů příkazové řádky, a ukážeme si na jeho základě další důležitý rys práce s proměnnými: jak je to s jejich inicializací?

ts_terminal-nahled2.gif 09.05.2002

Skripty a proměnné: aritmetika

Základny práce s proměnnými jsou krajně jednoduché, a už je vlastně z minulých dílů našeho miniseriálu známe. Existuje ovšem předlouhá řada dalších fint a triků, které práci s proměnnými v shellu usnadňují; alespoň několik těch nejšikovnějších a nejdůležitějších si ukážeme.

ts_terminal-nahled2.gif 02.05.2002

Shellové skripty a argumenty

Jak víme, skripty lze připravovat pro kterýkoli program, který máme k dispozici — včetně vlastních programů a, jak si ukážeme dnes, dokonce včetně vlastních skriptů (tj. můžeme psát "meta-skripty", jež budou interpretovány naším vlastním skriptem!).

ts_terminal-nahled2.gif 25.04.2002

Pro skript může být shell cokoli!

Jak jsme si slíbili minule, dnes se podíváme podrobněji na to, jak psát skripty pro libovolné programy — vedle shellů to nejčastěji bývá sed nebo awk, které už oba známe.

ts_terminal-nahled2.gif 18.04.2002

Komentáře, a volba shellu

Samozřejmě, triviální skripty, se kterými jsme se seznámili minule, komentovat nebylo zapotřebí; přesto je vhodné se hned naučit, jak se do skriptů komentáře píší.

ts_terminal-nahled2.gif 11.04.2002

Scripty

Dneškem jsme se dostali ze začátečnické úrovně "terminálových zelenáčů" mezi pokročilé: všechny základy už známe, takže se můžeme začít učit používat skripty.

ts_terminal-nahled2.gif 04.04.2002

Skupiny a uživatelé

Každý uživatel může být členem kterékoli skupiny, nebo, chcete-li se na to dívat z druhé strany, kterákoli skupina může obsahovat libovolné množství uživatelů.

ts_terminal-nahled2.gif 28.03.2002

Jak je to se skupinami?

Systém přístupových práv unixu (a tedy i Mac OS X) je nám už vcelku jasný; zbývá jen poslední věc: vysvětlit si skupiny.

ts_terminal-nahled2.gif 21.03.2002

Vlastník, skupina, ostatní...

Minule jsme si ukázali, že práva jsou vždy určena trojicí přepínačů "r", "w" a "x" (z nichž poslední může kromě hodnot "ano" a "ne" také mít speciální hodnoty "s" pro spustitelné soubory nebo "t" pro složky).

ts_terminal-nahled2.gif 14.03.2002

Přístupová práva

Minule jsme si ukázali, co kterému uživateli patří a jak; dnes se povídáme na to, jakým způsobem systém hlídá a vynucuje, aby nikdo "nedělal co nemá".

ts_terminal-nahled2.gif 07.03.2002

Vlastnictví objektů

V minulém dílu našeho seriálu jsme si ukázali, co to je uživatel a uživatelské konto; víme kdo je "root", a umíme také mezi různými uživateli přepínat v Terminálu. Dokážeme také podle potřeby spouštět aplikace v rámci "rootovského" konta.

ts_terminal-nahled2.gif 28.02.2002

Co je to vlastně "uživatel"?

Jak jsme si slíbili minule, dnes si začneme povídat o snad poslední ze základních věcí, jíž jsme se dosud nezabývali: podíváme se na unixový systém přístupových práv a vlastnictví objektů.

ts_terminal-nahled2.gif 21.02.2002

Awk a příkazy

V našem postupném prokousávání se možnostmi příkazu awk jsme se konečně dostali k poslednímu z hlavních bloků — dnes se seznámíme s nejdůležitějšími příkazy, takže už budeme schopni využít téměř všechny možnosti příkazu awk

ts_terminal-nahled2.gif 14.02.2002

Obcování s ďáblem: Awk a funkce

Dnes se seznámíme s nejdůležitějšími ze standardních funkcí, jež awk nabízí.

ts_terminal-nahled2.gif 07.02.2002

Obcování s ďáblem 27: Awk a výrazy

Jak jsme si slíbili minule, nejprve se velmi stručně seznámíme s několika standardními proměnnými awk, a pak už se pustíme do výrazů.

ts_terminal-nahled2.gif 31.01.2002

Awk a proměnné

Minule jsme se zběžně seznámili se základními vlastnostmi awk; z příkazů, jimž rozumí, jsme však viděli jen nejzákladnější příkaz print. Dnes si ukážeme řadu dalších šikovných triků, které můžeme v awk skriptech používat.

ts_terminal-nahled2.gif 24.01.2002

Obcování s ďáblem: Další kouzla, aneb awk

Poté, co jsme se naučili ovládat dávkový editor sed, podíváme se na další užitečný příkaz - awk. V mnoha ohledech je podobný sedu, ale jeho síla spočívá ve zpracování textu.

ts_terminal-nahled2.gif 17.01.2002

Rozsáhlejší příklad se sedem

V tomto dílu se podíváme na praktické využití příkazu sed - jako názorná ukázka nám poslouží skript, který používám pro překlad ASCII textu do HTML.

ts_terminal-nahled2.gif 10.01.2002

Obcování s ďáblem - další finty s příkazem sed

Minule jsme se seznámili se základy příkazu sed; dnes se podíváme na některé jeho další vlastnosti — především možnost omezit platnost příkazu jen na některé řádky.

ts_terminal-nahled2.gif 03.01.2002

Zázraky ihned, nemožné na počkání: sed

Dnes si ukážeme nesmírně silný prostředek unixové příkazové řádky - dávkový editor sed. S jeho pomocí dokážeme sestavovat snadno takové editační skripty, pro které bychom jinak museli psát samostatné - a leckdy dost komplikované - aplikace

ts_terminal-nahled2.gif 13.12.2001

Obcování s ďáblem 21:K čemu je dobrý grep...

V několika předcházejících dílech jsme se zabývali regulárními výrazy. Teď se seznámíme s některými příkazy, jež s regulárními výrazy pracují, a umožňují nám jejich sílu využít. První grep

ts_terminal-nahled2.gif 06.12.2001

Obcování s ďáblem 20: Regulární výrazy se zpětnými odkazy

Dnes uzavřeme tuto část teorie o používání UNIXu. Poslední finta regulárních výrazů, jíž se budeme podrobněji věnovat, jsou zpětné odkazy.

ts_terminal-nahled2.gif 29.11.2001

Obcování s ďáblem 19: Skládání regulárních výrazů

Ve dvou minulých dílech jsme se seznámili se základními kameny regulárních výrazů. Dnes pronikneme dále do tajů a vysvětlíme si další možnosti využití - skládání, opakování a další.

ts_terminal-nahled2.gif 22.11.2001

Obcování s ďáblem 18: Speciální regulární výrazy

Minule jsme se seznámili se základními regulárními výrazy, dnes si ukážeme několik speciálních regulárních výrazů:

ts_terminal-nahled2.gif 15.11.2001

Obcování s ďáblem 17: Regulární výrazy

Dnešní díl bude tak trošku teoretický. Namísto toho, abychom si ukázali nějaké konkrétní příkazy a jejich využití, budeme se zabývat regulárními výrazy. Časem ale uvidíte, že existuje dlouhá řada případů, kde je znalost regulárních výrazů k
nezaplacení.

ts_terminal-nahled2.gif 08.11.2001

Obcování s ďáblem 16: Co se ještě dá uvařit z příkazu find

V dnešním dílu se rozloučíme s příkazem find; nejprve si však ukážeme ještě několik fint, které se často hodí.

ts_terminal-nahled2.gif 31.10.2001

Obcování s ďáblem 15: Příkaz find stokrát jinak

Se základy příkazu find a s jeho nejběžnějšími přepínači -name a -type jsme se seznámili minule. Dnes si ukážeme nejflexibilnější přepínač -exec, a naučíme se příkaz find opravdu používat.

ts_terminal-nahled2.gif 25.10.2001

Obcování s ďáblem 14: Vyšší škola hledání souborů

Minule jsme dokončili přehled základních služeb vlastního shellu, dnešní a několik dalších dílů věnujeme ukázkám některých častěji používaných příkazů. Příkaz find si určitě oblíbíte, zvlášť pokuď už máte plné zuby Sherlocka.

ts_terminal-nahled2.gif 18.10.2001

Obcování s ďáblem 13: Další triky

Dnes si ukážeme poslední fintu standardního výstupu; příště se už budeme věnovat konkrétním příkazům.

ts_terminal-nahled2.gif 04.10.2001

Obcování s ďáblem 11: Standardní vstup a výstup

V rozumném prostředí musí existovat způsob, jak mohou programy vzájemně spolupracovat. Dneska si vysvětlíme, jak pro komunikaci programů mezi sebou použivat standardní vstup a výstup

ts_terminal-nahled2.gif 27.09.2001

Obcování s ďáblem 10: Do fronty, pánové, do fronty!

Minule jsme se naučili spouštět více programů zároveň. Dnes si řekneme, jak si vyžádat postupné spuštění více programů, tak, aby byl další spuštěn, když ten předchozí skončí.

ts_terminal-nahled2.gif 20.09.2001

Obcování s ďáblem 9: Nové finty na programy

Spustit program již umíme, a také víme, že většina příkazů shellu jsou docela obyčejné programy. Jak je tomu ale s normálními aplikacemi?

ts_terminal-nahled2.gif 13.09.2001

Obcování s ďáblem 8: Jak se do shellu volá, tak se program ozývá

Možná vás překvapí, že spouštět programy už vlastně umíme - od začátku vlastně neděláme nic jiného!

ts_terminal-nahled2.gif 06.09.2001

Obcování s ďáblem 7: Samá voda, přihořívá, hoří!

Čím více souborů, čím složitější systém, tím častěji se stává, že něco hledáme a nemůžeme najít.

ts_terminal-nahled2.gif 30.08.2001

Obcování s ďáblem 6: Pár zbývajících drobností

Se zástupci, aliasy a linky jsme se vyrovnali; dnes probereme několik dalších šikovných triků pro práci se soubory a se složkami. Jak uvidíte, hned první z nich souvisí právě se zástupci; proto jsme si je museli nechat až na teď.

ts_terminal-nahled2.gif 23.08.2001

Obcování s ďáblem 5 - Stále soubory, hlavně linky

Ačkoli o "práci se soubory" již mluvíme dost dlouho, dosud jsme se seznámili pouze s příkazy, vhodnými pro jejich prohlížení. Dnes se však již vrhneme na skutečnou "práci" - tj. kopírování, přejmenovávání, rušení a podobně.

ts_terminal-nahled2.gif 16.08.2001

Obcování s ďáblem 4 - Další práce se soubory

Minule jsme se naučili využívat základní "triky" shellu pro specifikaci souborů - hvězdičku, hranaté závorky a podobně. Dnes si o nich řekneme malinko více, a podíváme se i na pár dalších příkazů.

ts_terminal-nahled2.gif 09.08.2001

Obcování s ďáblem 3 - Práce se soubory

Minule jsme se jen tak "z rychlíku" seznámili s příkazy ls a cd, které nabízejí (velmi zhruba) podobné služby, jako okno Finderu: zobrazují složky a soubory. Dnes se na práci se soubory podíváme blíže.

ts_terminal-nahled2.gif 02.08.2001

Obcování s ďáblem 2 - základy

V druhém dílu seriálu už začneme s příkazovým řádkem pracovat a ukážeme si pár nejzákladnějších příkazů.

ts_terminal-nahled2.gif 26.07.2001

Obcování s ďáblem

Ačkoli příkazový řádek vyvolává v pravověrných uživatelích Maca nevolnost, vyplatí se s ním umět zacházet: zde si vysvětlíme jak.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: