Spekulace: nové produkty pro rok 2004? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůInformace

Spekulace: nové produkty pro rok 2004?

12. prosince 2003, 00.00 | Jelikož se pomalu blíží lednový veletrh Macworld Expo v San Franciscu, začínají se objevovat spekulace a dohady, jaké novinky nás čekají na tomto veletrhu a v další blízké budoucnosti. A tak zatímco český trh bojuje s nedostatkem některých již dávno uvedených produktů, my se podíváme, na co se můžeme těšit v příštím roce.

Jelikož se pomalu blíží lednový veletrh Macworld Expo v San Franciscu, začínají se objevovat spekulace a dohady, jaké novinky nás čekají na tomto veletrhu a v další blízké budoucnosti. A tak zatímco český trh bojuje s nedostatkem některých již dávno uvedených produktů, my se podíváme, na co se můžeme těšit v příštím roce.

Mac OS X 10.3.2

Začneme tím, co není spekulace, ale holý fakt - Apple usilovně pracuje na updatu pro Mac OS X Panther, který by snad měl řešit nejzásadnějších chyby tohoto systému. Popis upravovaných komponent od Apple je příliš obecný, než abychom si udělali přesnou představu, jaké změny nás čekají, zdá se však, že Apple po negativních (pro některé uživatele až tragických) zkušenostech z nedávné minulosti více tlačí na testery a vývojáře, aby rychle oznamovali objevené problémy. Doufejme, že Apple skutečně dá důraz na kvalitu (konečně). Kdy se nový systém objeví se zatím jen spekuluje - možná ještě do konce tohoto roku, možná až příští rok, spolu s novými počítači.

Power Mac G5

Update řady Power Maců se totiž považuje už za "hotovou věc", alespoň podle serveru Appleinsider.com. Podle zdrojů tohoto serveru IBM bude od ledna dodávat Apple nové verze procesoru PowerPC G5, označované jako 970FX, vyráběné technologií 90 nm a pracující na frekvencích od 2 do 2,6 GHz. Apple by měl použít verze 2, 2,2 a 2,4 GHz a spekuluje se i o použití nové verze chipsetu, který by měl být rovněž vyráběn technologií 90 nm a měl by dovolit vyrobit menší základní desku. Díky tomu by také měly být podporované paměti DDR II až do 533 MHz a FSB (front side bus, sběrnice pro připojení procesoru) má být taktovaná až na 1,5 GHz. Díky menší desce a méně topícím procesorům by se mělo také změnit vnitřní uspořádání, takže má být možné interně osadit opět 4 disky - což dává v podobě 4 SerialATA disků o kapacitě 250 GB slušné diskové pole 1 TB (terabajt).

Očekává se, že pokud Apple skutečně uvede tyto Power Macy na Macworld Expo, začnou se dodávat někdy koncem ledna, spekulovalo se však i pozdějších datech. Záleží pravděpodobně na dostupnosti procesorů od IBM.

Xserve

Tento plochý rackový server, který Apple pomohl se lépe zapsat do "enterprise" prostředí, byl naposledy inovován v únoru, a tak nejen že má poměrně silnou nevýhodu v rychlosti procesorů, ale především používá stále PowerPC G4, zatímco správné superpočítače v současné době používají G5. Xserve tedy potřebuje update zcela určitě, zdá se však, že zatím zdržují technické problémy - uchladit duální G5 v tak malém prostoru, jaký je v 4,5 cm vysokém Xservu asi není možné. Apple tedy pravděpodobně čeká na nové 90 nm procesory PowerPC 970FX, které by mělo být možné chladit lépe (IBM dělá své blade servery v duálním osazení s G5 na 1,6 GHz, což hřeje přece jen méně). Spekuluje se také o tom, že by Apple kvůli procesorům opustil formát 1U a použil vyšší, 2U nebo 3U formát, možná i s více než dvěma procesory. Ovšem to teprve uvidíme, je možné, že Apple nás překvapí nějakou ještě vychytanější novinkou, zvláště pokud již například má známky masivního zájmu o své stroje pro superpočítače.

Datum ohlášení není moc jasné - možná v lednu, možná později. Jelikož Xserve opravdu není moc masová záležitost, asi Apple nebude mít důvod ho uvádět na Macworldu

iBook

Jedna z poměrně častých spekulací hovoří o tom, že by se iBook mohl vráti zpět k procesoru PowerPC G3 od IBM, a Apple by se tak zbavil brzo Motoroly (ostatní modely budou dříve nebo později osazené G5). Ovšem nejednalo by se o stávající verzi procesoru G3,a ale o PowerPC G3VX, který je kromě dalších úprav doplněný také o AltiVec jednotku shodnou s tou v G5. Bližší podrobnosti nejsou známé, IBM již prý procesor dokončilo a u Apple by se měl objevit někdy v třetím čtvrtletí - jen se spekuluje, zda kalendářním, nebo finančním (to je u Apple druhé kalendářní čtvrtletí). Vzhledem k tomu že i stávající procesory G3 byly v operacích bez AltiVecu stejně rychlé nebo i rychlejší než G4, mohlo by se jedna o poměrně efektivní variantu.

Displeje

Okolo displejů je zatím zmatek asi největší - rozcházejí se jak názory na to, kdy budou uvedené (odhady od ledna po léto), tak jaké budou dostupné formáty. Předpokládá se, že 17" displej bude také širokoúhlý, není jasné, kde se zastaví úhlopříčka největšího displeje - zda na 30" nebo i výš.

Microsoft

Kromě produktů Apple se také hojně debatuje o Microsoftu - nejvíce se čeká na novou verzi VirtualPC 7, která bude chodit i na nových G5 a samozřejmě Office (zde je nutno že se také mluví o nových produktech od Apple, ale tam je utajení takové...).

VirtualPC je podle Macosrumors.com ve své alfa verzi velmi rychlé - na duální G5 až překvapivě a část grafických operací je přenesená na grafickou kartu - to by mohlo znamenat, že na příklad hry by mohly být hratelně rychlé. Office má být plně Unicodový (hurá) a zásadní změnou má být systém pro správu projektů. Rovněž v Entourage se chytají významné změny a vylepšení. Kdy budou tyto nové produkty uvedené se samozřejmě neví - jedna z úvah mluví o oznámení na Macworld Expo a uvedení do prodeje někdy v průběhu jara...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: