Softwarové novinky týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky týkající se Maců

4. října 2010, 00.00 | Apple uvolnil další beta verzi Mac OS X 10.6.5. Nová verze Final Cut Studia byla údajně odložena až na příští rok. Převodní utilita GraphicConverter v nové verzi 7 vylepšuje své uživatelské rozhraní. A nový program Hands Off! 1.0 bude monitorovat aplikace Mac OS X a řídit jejich přístup k souborům.

Opět se sešlo několik zpráv o softwaru pro Macy, nejprve se podíváme na ty o softwaru od Applu:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.5 už nemá žádné známé problémy

Minulý čtvrtek Apple vydal další testovací sestavení Mac OS X 10.6.5 pro externí vývojáře. Nové sestavení 10H548 se objevilo dva týdny po tom předchozím, jež přišlo 14. září (tehdy to byla pátá beta verze, nyní tedy dorazila šestá, ta první přitom pochází už ze 13. srpna).

Doprovodné poznámky nového sestavení již nezmiňují žádný známý problém a testující se mají zaměřit na stejné oblasti jako u předchozích beta verzí - na 3D grafiku, kalendář iCal, poštovního klienta Mail,QuickTime, Time Machine a na USB zařízení.

Nic bližšího se o nové beta verzi zatím neví, ale je zřejmé, že ladění Mac OS X 10.6.5 dost pokročilo, protože minulá sestavení ještě určitými problémy trpěla. Výše zmíněné předchozí sestavení z poloviny září navíc opravovalo celou řadu různých chyb, zatímco teď se nic takového nezmiňuje.

Další vývoj bude jasnější až podle toho, kdy se objeví následující testovací sestavení, zpočátku totiž přicházela v týdenních intervalech, ale pak se v září prodleva mezi nimi prodloužila, podle některých dohadů to souvisí se zesílením prací na iOS 4. Počátkem září Apple uvolnil iOS 4.1, pro Mac OS X 10.6.5 je však mnohem důležitější to, že se první beta verze iOS 4.2 objevila ve stejný den jako předchozí pátá beta verze Mac OS X 10.6.5.

To rozhodně nebyla náhoda, Mac OS X 10.6.5 totiž bude potřebný pro podporu bezdrátového tisku AirPrint z přístrojů s iOS 4.2 na sdílených tiskárnách připojených k Macům (v případě PC s Windows budou pro totéž potřeba iTunes 10.1, jejichž beta verzi dostali vývojáři minulý týden spolu s druhou beta verzí iOS 4.2).

Z toho se ovšem dá dovodit, kdy nejpozději se musí objevit ostrá verze Mac OS X 10.6.5. Apple slíbil, že iOS 4.2 bude dostupný v listopadu a bezdrátový tisk AirPrint zdůrazňuje jako jednu z jeho hlavních novinek (vedle podpory iPadu).

Ovšem aby plně fungoval na Macích, budou muset mít nainstalovaný Mac OS X 10.6.5, takže ostrá verze páté aktualizace Snow Leoparda musí být dostupná nejpozději v listopadu, samozřejmě je ale docela dobře možné, že přijde ještě dřív.

Pokud testovací sestavení přestanou obsahovat známé problémy, obvykle se blíží uvedení ostré verze. Nyní proto hodně napoví to, jak bude vypadat další testovací sestavení Mac OS X 10.6.5 a za jak dlouho přijde.

Podle nových pověstí byla aktualizace Final Cut Studia odložena na příští rok

A objevily se také nové pověsti o profesionálním softwaru Applu pro zpracování videa, tedy o programovém balíku Final Cut Studio.

Přinesl je server Hardmac, což je anglická verze francouzského serveru MacBidouille. Ten přichází s pověstmi o Applu dost často, musíme však připomenout, že se ne vždy potvrdí (někdy ovšem ano).

Ještě před několika měsíci Apple doufal, že novou verzi Final Cut Studia vydá v letošním roce, ale nyní se zdá, že se tento cíl nenaplní, alespoň podle jednoho zdroje Francouzů. Vývoj tohoto softwaru totiž později nabral značné zpoždění a jeho uvedení tak bude odloženo až na rok 2011, navíc prý byl rozsah celého projektu zmenšen.

Původní záměr totiž spočíval v zavedení jednotného uživatelského rozhraní pro všechny aplikace balíku, avšak tato snaha byla opuštěna, protože bylo příliš obtížné dosáhnout uspokojivého kompromisu nejen mezi jednotlivými aplikacemi, ale také mezi jejich vývojovými týmy, konkrétně mezi původními vývojáři programu Shake a vývojáři programu Motion.

Zásadní rozdíly v názorech na tom, jak by mělo vypadat ideální uživatelské rozhraní, tuto část projektu zhatily, jednotné uživatelské rozhraní se proto odložilo až na příští verzi, plánovanou na rok 2013.

Další příčinou opoždění nové verze Final Cut Studia má být problém se samotnou organizační strukturou Applu. V současnosti mají ohromné potřeby vývojových zdrojů skupiny zabývající se iOS a různými zařízeními, na nichž tento operační systém běží.

Apple proto údajně přeřadil významný počet softwarových inženýrů na práce na iOS a oslabil tak týmy věnující se projektům považovaným za méně naléhavé, což jsou zhruba ty pracující na Mac OS X a na souvisejících aplikacích. Podle citovaného zdroje tato situace značně znechutila Randyho Ubilose, vedoucího divize Final Cutu (což by bylo vcelku pochopitelné).

Sice to jsou jen pověsti, ale nevypadají nijak nepravděpodobně. Ostatně dohadů okolo profesionálního střihového softwaru Applu bylo víc, už v květnu vyvolal velký rozruch článek AppleInsideru, který tvrdil, že se Final Cut Studio více zaměří na běžné uživatele, což však později popřel samotný Apple a sliboval, že i nadále půjde o software pro profesionály.

Naznačuje to ale, že kolem tohoto softwaru existuje určité napětí a není zřejmě zcela jasné, kam má směřovat dál. (Mimochodem, již v únoru se na Webu mihlo tvrzení, že Apple propustil 40 členů vývojového týmu Final Cutu.)

Sice máme k dispozici jen dohady, avšak zpomalení vývoje tohoto softwaru se popřít nedá, vždyť poslední aktualizace Final Cut Studia pochází z července 2009 a Final Cut dodnes nezískal plnou podporu 64bitového zpracování či vícejádrových a víceprocesorových systémů.

Můžeme-li informacím Francouzů věřit, potom to zřejmě ukazuje na obecnější trend u Applu, zdá se, že se důraz teď klade především na iOS a do jeho vývoje a do vývoje hardwaru pro něj se přesouvají i prostředky z vývoje Maců a Mac OS X.

Zatím jde sice spíše o dojmy, ovšem z obchodního hlediska to vcelku dává smysl, mohlo by to však znamenat, že se Mac OS X bude dostávat do role podpůrné platformy pro iOS, pak by se skutečně dalo čekat, že se profesionálním aplikacím Maců bude věnovat menší pozornost. Avšak to, zda jde skutečně o nový trend, se vyjasní nejdřív v příštím roce, do té doby nám zůstávají jen dohady a spekulace.

GraphicConverter 7 přináší nové uživatelské rozhraní pro převody obrázků a fotografií

Fotografie a digitální obrázky vůbec se sice dnes vyskytují hlavně v několika málo víceméně standardizovaných formátech, ale stále se dá narazit na grafická data v různých dalších, mnohdy až exotických formátech (o starších datech pro různé historické typy počítačů ani nemluvě).

Pro rozumnou práci s nimi je bude třeba převést do některého ze „stravitelnějších“ formátů, tehdy přijde vhod utilita zaměřená na takovéto převody.

Uživatelé Maců často sáhnou po programu GraphicConverter firmy Lemke Software, který nyní dospěl již do verze 7.

GraphicConverter je ovšem program skutečně zasloužilý. V roce 1992 totiž německý student elektroinženýrství Thorsten Lemke přecházel z Atari na Macintosh a potřeboval převést svou sbírku obrázků z Atari do formátů použitelných na Macu.

Nemohl tehdy najít žádný vhodný software, a tak si napsal svůj vlastní, čímž se zrodil původní GraphicConverter. (V této recenzi starší verze programu, kterou v roce 2004 přinesl MacObserver, samotný Lemke upřesňuje, že studoval technickou univerzitu v Braunschweigu a pořídil si Macintosh IIsi, program tak pochází z dob procesorů Motorola 68x00 a Systemu 7).

Zpočátku program zvládal jen formáty Atari, ale později přibyly další, s rozvojem Internetu pak Lemke reagoval na přibývající požadavky uživatelů. Samozřejmě GraphicConverter přešel pod Mac OS X (byl jednou z prvních aplikací pro tento systém, vyšel den před oficiálním uvedením Mac OS X) a jeho vývoj pokračuje dodnes.

Lemke Software se stal úspěšnou firmou, jež nyní nabízí i další programy, ovšem GraphicConverter zůstává jejím stěžejním produktem, který má okolo 1,5 milionu uživatelů a samotný Lemke (stále vedoucí softwarový vývoj) osobně každý sen zodpovídá stovky dotazů zaslaných uživateli elektronickou poštou.

Za těch 18 let se schopnosti programu přirozeně značně rozšířily, což se podrobněji popisuje tady. GraphicConverter umí importovat přes 200 a exportovat víc než 80 různých formátů (jejich přehled obsahuje tato stránka). Dokáže též importovat fotografie z digitálních fotoaparátů (včetně některých formátů RAW, i když pro ty přece jen lépe poslouží specializovaný software) a nabízí také rozhraní TWAIN pro skenery.

Není to však jen převodník obrazových formátů, poskytuje též výkonný prohlížeč grafických souborů, umí vytvářet katalogy obrázků pro Web nebo pro tisk a sestavovat obrazové prezentace. Převody lze provádět dávkově na více souborech současně a program podporuje AppleScript pro automatizaci složitějších úkonů.

GraphicConverter obsahuje i základní funkce pro editaci obrazu a díky podpoře zásuvných modulů Photoshopu má přístup k řadě filtrů a efektů pro složitější úpravy. A protože pochází z Evropy zvyklé na mnohojazyčnost, nabízí se ve více jazycích, zvládá jich celkem 12, mezi nimiž nechybí ani čeština.

Schopnosti programu byly vždy oceňovány, ale kritika se často snášela na jeho uživatelské rozhraní, právě to se snaží změnit nová verze 7. Ta totiž přináší zcela nové uživatelské rozhraní, Lemke Software tvrdí, že přepracováním jak prohlížeče obrázků, tak všech dialogových oken programu se zabývali čtyři programátoři po celý rok.

Kromě nového uživatelského rozhraní poskytuje GraphicConverter 7 nové okno pro vícenásobné převody a plynulou (nekrokovanou) změnu měřítka náhledů v prohlížeči. Pokud obrázky obsahují údaje o geografické poloze, lze je nyní zobrazovat v mapě. Přeuspořádáno bylo též dialogové okno předvoleb, aby se stalo přehlednějším a program podporuje vícejádrové a víceprocesorové stroje.

GraphicConverter 7 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, pracuje jak na procesorech Intel, tak PowerPC, pro instalaci potřebuje zhruba 100 MB diskového prostoru. S verzí 7 skončila podpora Mac OS X 10.4 Tiger, pro ten se nadále nabízí starší verze 6.x.

Stále se jedná o shareware, zkušební verze se dá stáhnout odtud (má velikost 85,97 MB, na dané stránce se zároveň nacházejí verze 6.x pro Macy s Intely a pro PowerMacy a dokonce i verze 6.x Classic schopná provozu od Mac OS 8.6). Zkušební verze je plně funkční, pouze se déle spouští a dávkové převody má vypojené.

V plnou verzi se změní zakoupením licence, jež stojí (pro jeden počítač) 34,95 EUR, upgrade z předchozích verzí přijde na 23,95 EUR, pochopitelně existují též hromadné licence.

Program Hands Off! bude monitorovat aplikace Mac OS X a řídit jejich přístup k datům

Programy pro správu aplikací Mac OS X samozřejmě existují, ale není jich příliš mnoho, a tak stojí za zmínku nová utilita Hands Off! kanadské firmy Metakine sídlící v Montrealu, jejíž verze 1.0 bude uvolněna právě dnes (dosud se nabízela předběžná verze 0.9.9), viz tato tisková zpráva.

Utilita bude sloužit především k bezpečnostním účelům, bude totiž monitorovat aplikace a řídit jejich přístup jak k datům v síti, tak na lokálních svazcích. Zaměří se tedy hlavně na ty aktivity aplikací, jež by mohly bez vědomí uživatele odesílat z daného Macu různé informace nějak jinam, což dnes, v době všeobecného rozšíření Internetu, není nijak výjimečné (špehující software, „spyware“, se stal docela vážným problémem a imunní vůči nejsou ani Macy).

Hands Off! bude všechny takové pokusy aplikací monitorovat, ukáže uživatelům, jaké informace se přenášejí v aktivitách, jež by jinak byly nepostřehnutelné, získají tak vládu nad přenosem informací ze svého Macu na Web. Takovéto chování aplikací půjde omezit, bude například nožné jim zakázat ukládat cookie soubory, nebo odesílat informace tvůrcům programu (ne vždy se tak ovšem děje se zlým úmyslem.)

Hands Off! může blokovat příchozí a odchozí síťová spojení a také překlady doménových jmen a vícenásobných subdomén. Bude se snažit chránit proti trojským koním, červům a síťovým parazitům, může aplikacím bránit v načítání souborů a blokovat operace čtení ze souborů a zápisu do nich. Pro aplikace komunikující prostřednictvím unixových nástrojů podporuje používání pravidel, přičemž lze nastavovat globální pravidla platná pro všechny uživatele.

Program podporuje IPv4 a IPv6 stě a lokální sítě, poskytuje podrobné informace o činnosti aplikací v oznámeních, jež se dají ovládat z klávesnice a základní ochrana bude dostupná ihned po instalaci utility. Nabízí širokou paletu konfiguračních voleb, ale zároveň se snaží nastavování co nejvíc zjednodušit, ukazuje, která aplikace právě požaduje přístup k datům a umožňuje dočasně nebo trvale povolit či zamítnout každý takový pokus.

Hands Off! 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.6.4 a 8,2 MB prostoru na disku. Je to shareware, zkušební verze půjde stáhnout tady. Licence zpřístupňující plnou verzi bude nakonec stát 24,95 USD, ale dnes se nabízí padesátiprocentní sleva v rámci akce pořádané spolu s MacUpdate a po nějakou dobu bude platit zaváděcí cena 19,95 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: