Softwarové novinky spojené s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky spojené s Macy

8. února 2010, 00.00 | Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 už nemá žádné známé problémy. Webový editor Flux 2 přináší rozšířené funkce a přepracované uživatelské rozhraní. A nová utilita Remo Recover se snaží obnovit data z nejrůznějších úložišť.

Softwarových novinek pro Macy v poslední době sice mnoho není, avšak za minulý týden se jich přece jen pár našlo a ty vám teď zde překládáme:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 naznačuje blížící se ostrou verzi

Nejnovější v současnosti dostupnou verzí Snow Leoparda je Mac OS X 10.6.2 (uvedený loni v listopadu), ale Apple již samozřejmě pracuje na další aktualizaci, externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 počátkem letošního roku a předminulý týden k nim dorazila už třetí beta verze (sestavení 10D538).

A v pátek obdrželi vývojáři další nové sestavení Mac OS X 10.6.3, s označením 10D548, jež má v podobě rozdílové aktualizace velikost 773 MB.

Příliš mnoho se o něm zatím neví, podle zasvěcenců se však seznam vylepšení a oblastí, na něž se mají testující přednostně zaměřit, téměř shoduje s tím pro předchozí sestavení 10D538. Jediným rozdílem v dokumentaci je podle nich to, že se mají vedle AirPortu, QuickTimu a grafických ovladačů podrobněji testovat ještě kalendář iCal a tiskové funkce, naopak se již neklade důraz na hlasový výstup VoiceOver.

Samozřejmě i toto nové sestavení obsahuje aktualizaci QuickTimu X, jejíž konečná verze by měla zajistit vyšší bezpečnost, kompatibilitu a spolehlivost. Dále by se měl zvýšit výkon hudebního programu Apple Logic v 64bitovém režimu, zlepší se kompatibilita s tiskárnami třetích stran a s aplikacemi využívajícími OpenGL.

A navíc nové sestavení už údajně neobsahuje žádné známé problémy (předchozí sestavení jedním ještě trpělo), což je docela důležité, právě odstranění všech známých problémů obvykle značí, že se blíží uvedení ostré verze, to by mohl být též případ Mac OS X 10.6.3.

Je sice pravda, že se tato verze Snow Leoparda testuje zatím poměrně krátkou dobu, ale v případě Mac OS X 10.6.2 tomu bylo podobně, možná bude Apple aktualizace Snow Leoparda vypouštět častěji a rychleji. To se samozřejmě teprve uvidí během příštích týdnů, stejně jako to, zda nová verze Mac OS X odstraní některé nepříjemné problémy (třeba potíže se zvukem na nových Macích Pro).

Webový editor Flux 2 rozšiřuje možnosti importu webů a nabízí nové nástrojové palety a editor kódu

Malá londýnská softwarová firma The Escapers nabízí několik aplikací pro Macy a nyní oznámila uvolnění nové verze svého softwaru pro návrh webů, programu Flux 2 (ten sice byl už delší dobu dostupný v beta verzi, ostrá verze 2 však byla oficiálně vydána 26. ledna a od té doby se již objevilo několik drobných následných aktualizací).

Flux 2 je WYSIWYG editor, dovolující připravovat weby podobně jako dokumenty v DTP aplikacích, s objekty stránek se dá manipulovat grafickými nástroji a ve webových prohlížečích držících se obecných standardů by vytvořené stránky měly vypadat přesně tak, jak jejich tvůrce zamýšlel. Program sám vygeneruje potřebný kód, přičemž se snaží nepřidávat příliš mnoho nadbytečných značek. Narozdíl od některých jednodušších webových editorů tedy nejde o řešení vycházející z omezených šablon, svými možnostmi se podobá spíše drahým profesionálním webovým editorům (jako je například Dreamweaver).

S prvky stránek lze manipulovat pomocí jejich úchopů, dají se měnit jejich velikosti, polohy a dokonce i vnitřní a vnější okraje. A když se vlastnosti prvků ukládají v externích CSS stylech, změny provedené ve WYSIWYG editoru se do nich automaticky promítnou.

Následné úpravy všech prvků umožňuje Flux 2 provádět pomocí nástroje Inspector, je v něm možné editovat takové prvky jako DIV, PARAM či vlastnosti CSS stylů.

Někteří uživatelé ovšem dávají přednost přímé úpravě kódu, což však Flux 2 také dovoluje, přičemž oba editory vzájemně hladce spolupracují, prvky vytvořené v editoru kódu se na stránce objeví, jakmile se přestane psát a dají se dál upravovat ve WYSIWYG editoru, totéž platí i naopak, program nedělá rozdíl mezi ručně zadaným kódem a objekty vytvořenými grafickými nástroji.

Editor kódu nabízí vyznačování syntaxe pro HTML a CSS kód, podporuje automatické dokončování a čísluje řádky. Flux 2 umí pracovat s XHTML a HTML5, zvládá tedy nejnovější webové standardy.

Nová verze 2 též zlepšila import existujících webů a zvýšil se její celkový výkon, vylepšení se dočkalo i uživatelské rozhraní, jež bylo zjednodušeno a používá nový systém nástrojových palet, všechny palety soustřeďuje do společné oblasti.

Navíc teď lze přímo editovat weby uložené na FTP nebo SFTP serverech, úpravy již vytvořených webů se tak dají provádět, aniž by bylo nutné stahovat měněné stránky, což pochopitelně urychluje práci.

Program také podporuje zásuvné moduly, takže jeho možnosti mohou rozšiřovat nezávislí vývojáři, díky tomu je možné využívat například knihovnu javascriptových efektů MooFX.

Podrobněji se s možnostmi programu dá seznámit ve volně dostupné 57stránkové úvodní PDF příručce. A tady navíc najdete video (QuickTime film) názorně předvádějící práci s programem. A nestačí-li vám ani to, nabízí se na YouTube dvoudílná videorecenze programu (první a druhý díl).

Flux 2 není nijak náročný program, vyžaduje alespoň 512 MB RAM a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda, doporučuje se však Snow Leopard. A podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Je to shareware, zkušební verzi si proto můžete stáhnout odtud (má velikost 82,3 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, která stojí 49,99 GBP (oproti předchozí verzi došlo ke zdražení), avšak registrovaní uživatelé verzí 1.x dostanou novou verzi zdarma.

Utilita Remo Recover obnovuje data z pevných disků, USB disků, iPodů a mnoha jiných úložišť

Kalifornská firma Remo Software prodává různé utility pro obnovu, zabezpečení a zálohování dat, dosud se však zaměřovala hlavně na Windows, ale nyní svou působnost rozšířila také na Macy, uvedla novou aplikaci pro obnovu dat, Remo Recover (Mac), pro Windows tuto utilitu dodává už delší dobu.

Jak napovídá název, Remo Recover obnovuje data (poškozená, nechtěně smazaná či jinak ztracená), a to ze všech možných médií, podporuje pevné disky, externí disky a jiná úložná zařízení připojená přes rozhraní USB či FireWire, ale poradí si též s digitálními fotoaparáty, mobilními telefony a jinými přístroji, samozřejmě včetně iPhonů a iPodů. Před vlastní obnovou si navíc lze prohlédnout náhledy příslušných souborů, takže se dá odhadnout, nakolik může být toto úsilí úspěšné.

Hledání a obnova dat přitom probíhají velice rychle a díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní nevyžadují žádné zvláštní znalosti. Používání utility je bezpečné, protože ze zdrojových úložišť data pouze čte a obnovená data ukládá na jiné dostupné svazky, externí disky nebo síťové disky.

Vlastně se však jedná o dva programy, Remo Recover se totiž nabízí ve dvou různých vydáních. Jednodušší (a levnější) vydání Media Edition umí obnovovat fotografie, videa a hudební soubory a fotografie ve formátu RAW (přehled podporovaných formátů předkládá tabulka na stránkách programu), pokročilejší vydání Pro Edition k tomu přidává četné další možnosti.

Vydání Pro Edition navíc obnovuje smazané soubory ze žurnálovaných HFS+ a HFSX svaků, dokáže zpětně obnovit zformátované svazky a poradí si i se ztracenými nebo smazanými diskovými oddíly. Ztracené soubory může obnovovat prostřednictvím jedinečných signatur (poskytovaných pro všechny běžnější souborové formáty) a zvládne obnovu souborů z FAT oddílů pomocí vyhledání RAW signatur (to se hodí zejména pro výměnná média). Srovnávací tabulku vlastností obou vydání najdete tady.

Remo Recover nemá nějak zvlášť vysoké nároky, vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší, alespoň 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB) a 50 MB na disku pro instalaci, kterou může provést jedině uživatel s právy správce nebo superuživatele. Program podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Lze si stáhnout zkušební verze obou vydání utility, pro Remo Recover Media Edition ji získáte odtud (jde o 6,9 MB), vydání Pro Edition se nachází zde (11,1 MB). Za plné verze se ovšem musí zaplatit, a to ne právě málo (zachráněná data však mohou mít cenu mnohem větší), zatím platí zaváděcí ceny, takže vydání Media Edition stojí 69 USD a vydání Pro Edition 179 USD, později by ceny měly vzrůst na 79 a 199 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: