Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

16. září 2011, 00.00 | iChat pro Lion zřejmě bude podporovat službu iMessage. Microsoft uvolnil nové aktualizace Office for Mac 2011 a 2008. A VMware vydala virtualizační program Fusion 4 v odpověď na nedávno uvedený Parallels Desktop 7.

Také na poli softwaru pro Macy se v minulých dnech objevilo několik zajímavých novinek:

V iChatu pro Lion byly objeveny známky podpory služby iMessage

Když v červnu na konferenci WWDC 2011 Apple mimo jiné poprvé veřejně představil iOS 5, jedním z jeho nových prvků byla služba iMessage. Tato služba sjednoceného zpracování zpráv dovolí na přístrojích s iOS 5 uživatelům odesílat textové a multimediální zprávy přes WiFi a 3G připojení (přičemž umožňuje zcela obejít mobilní operátory, stačí prosté datové připojení), poskytne potvrzení o dodání a o přečtení zpráv a oznámí, když někdo bude právě psát zprávu pro dané zařízení. Bude umět posílat fotografie a videa a při textové konverzaci bude moci fungovat velice podobně jako IM služby.

Dosud však Apple tvrdil, že neexistuje způsob, jak posílat nebo přijímat zprávy iMessage na jiných zařízeních než na těch s iOS, třeba na Macích. Ale to se možná brzy změní, protože jeden vývojář sdělil serveru MacRumors, že nalezl náznaky začleňování podpory služby iMessage do IM klienta iChat pro Mac OS X Lion.

V hlubinách rámců iChatu pro Lion se totiž nacházejí dvě nové vlastnosti, jež zahrnují pole „timeDelivered“ a „timeRead“. Ta by se nejspíš dala použít pro potvrzení o dodání zprávy a o jejím přečtení. Jenže tohle nepodporuje žádný z vlastních IM protokolů iChatu, zato protokol služby iMessage právě takové možnosti nabízí. A zmíněné vlastnosti nebyly přítomny v dřívějších verzích iChatu pro verze Mac OS X předcházející Lion. To vše vede k domněnce, že Apple připravuje iChat pro křížovou kompatibilitu s protokolem iMessage.

Kdyby k tomu skutečně došlo, mohli by si uživatelé přístrojů s iOS 5 a Maců s Lionem mezi sebou velmi snadno vyměňovat textové zprávy v reálném času. Nebylo by to zase nic tak neobvyklého, k podobným přenosům funkcí mezi platformami Applu již v minulosti došlo.

Stačí si vzpomenout na videohovory FaceTime, které se původně nabízely jenom pro iPhone 4 uvedený na trh loni v červnu, v září 2010 se dostaly i na iPod touch čtvrté generace. Loni v říjnu pak Apple uvolnil beta verzi softwaru FaceTime for Mac a od letošního února se v Mac App Store nabízí ostrá verze tohoto softwaru. (Letos videohovory FaceTime začal podporovat též iPad 2.)

Bylo by tak docela logické, kdyby totéž Apple provedl také se službou iMessage. Ta ovšem zatím ještě ani nebyla spuštěna, bude tvořit součást iOS 5, jehož ostrá verze se očekává někdy v první polovině října. Zatím však není vůbec jasné (a vlastně ani jisté), kdy se její podpora objeví též na Macu, ale nalezený kód napovídá, že již začaly přípravné práce, jež to mají umožnit, bude to však asi ještě nějakou dobu trvat.

Microsoft vydal nové aktualizace Microsoft Office for Mac 2011 a 2008

V úterý také Microsoft uvolnil nové aktualizace svých kancelářských balíků Office for Mac 2011 a 2008 (předchozí verze těchto aktualizací vyšly v polovině června).

Pro Office 2011 to nyní byla aktualizace na verzi 14.1.3, jež řeší řadu problémů, blíže popsaných touhle stránkou. Dokumenty Office by se již měly otevírat ve všech prohlížečích a zvýšila se stabilita Excelu 2011 a PowerPointu 2011. V Excelu navíc nová aktualizace přidala volbu „Show Items with no data“ (zobrazit položky bez dat) pro kontingenční tabulky. A ve Wordu 2011 opravuje chybu, která přepínala citace v holandské verzi do angličtiny.

Zdaleka nejvíc oprav se však týká Outlooku 2011, například zobrazování obrázků kontaktů v poli pro vyhledávání kontaktů a též byla aktualizována jeho časová pásma. Pod Lionem však tato aktualizace naopak jednu možnost ubírá, deaktivuje import pošty z klienta Mail, podle Microsoftu totiž v Mac OS X Lion tahle funkce nepracuje tak, jak se očekávalo (potíže Office pod Lionem Microsoft poprvé potvrdil už koncem července, záhy po zahájení jeho prodeje ).

Aktualizace Office for Mac 2011 na verzi 14.1.3 se dá stáhnout tady, má velikost 112 MB. Na daném Macu musí být nainstalovaný první servisní balík (Service Pack 1) Office 2011 (verze 14.1.0, vydaná letos v dubnu).

Pro Office 2008 v úterý vyšla aktualizace na verzi 12.3.1, jež přináší pouze dvě menší opravy (viz tento popis). Poštovnímu klientovi Entourage 2008 aktualizuje časová pásma (stejným způsobem jako to výše popsaná aktualizace Office 2011 provedla v Outlooku) a ve Wordu 2008 by se již měla nápověda správně zobrazovat ve všech jazycích.

Tato aktualizace se dá stáhnout zde, její velikost dosahuje 333 MB. Vyžaduje, aby byl nainstalovaný Service Pack 1 pro Office 2008 (verze 12.1.0, pocházející z května 2008).

VMware Fusion 4 přináší přes 90 novinek včetně zlepšené podpory Lionu

Přechod Maců na procesory Intel značně usnadnil provozování dalších operačních systémů vedle Mac OS X, zejména Windows. Samotný Apple nabízí Boot Camp, umožňující nainstalovat a spouštět Windows jako alternativní operační systém (od Mac OS X 10.5 Leopard se Boot Camp stal integrální součástí Mac OS X), ovšem pokud chcete současně provozovat Mac OS X a další operační systém (obvykle Windows, ale mohou to být i různé distribuce Linuxu či jiné unixové systémy), budete muset sáhnout po virtualizačních programech.

Ty pro Macy dodávají především dvě firmy – Parallels a VMware (i když své příznivce má také otevřený a zdarma dostupný virtualizační software VirtualBox), jež spolu už několik let intenzivně soupeří svými programy Parallels Desktop a Fusion (Desktop byl první, Fusion začala VMware prodávat v srpnu 2007). Jestliže jeden ze soků vydá novou hlavní verzi svého softwaru, vzápětí jeho protivník reaguje obdobnou svou verzí.

A tak když počátkem září Parallels uvedla nový Desktop 7, který dále zvýšil výkon Windows ve virtuálních strojích, posílil integraci aplikací Mac OS X a Windows a zlepšil podporu Lionu, dalo se čekat, že to VMware nenechá dlouho bez odpovědi.

Odpověď VMware na Parallels Desktop 7 představuje Fusion 4

A ta opravdu brzy zareagovala a ve středu oznámila uvedení čtvrté verze programu Fusion (viz oficiální tiskovou zprávu).

Fusion 4 údajně přináší přes 90 nových vlastností (zajímavá náhoda, Parallels též tvrdí, že Desktop 7 obsahuje přes 90 vylepšení), v tomto PDF dokumentu najdete jejich stručný přehled. Základní popis hlavních novinek verze 4 se nalézá tady, další informace předkládá blog pro Fusion. Ještě podrobnější popis změn nové verze 4 nabízí tahle stránka a na webu VMware se nachází i kompletní elektronická dokumentace pro Fusion 4. A dáváte-li přednost obrázkům, zřídila VMware fotogalerii snímků obrazovek Fusionu 4 na Flickru.

Zlepšené možnosti provozování virtualizovaných Windows

Jako hlavní nové vlastnosti verze 4 zmiňuje VMware následující věci: Fusion 4 je navržen pro Mac OS X Lion, pod nímž má zajistit nejlepší možnosti provozování Windows. Programy Windows lze přidávat do Launchpadu, dá se s nimi pracovat v Mission Control, mohou se zobrazovat v celoobrazovkovém režimu a jde mezi nimi přepínat stejnými gesty jako mezi aplikacemi Mac OS X. Pro aplikace Windows se podporují Exposé a Spaces, dají se vyhledávat funkcí Spotlight a lze k nim přistupovat z aplikační složky Mac OS X.

Dále VMware Fusion 4 slibuje vyšší výkon aplikací, zejména grafiky. Protože samotný Fusion je plně 64bitovou aplikací prostředí Cocoa, umí lépe využívat současné vícejádrové Macy (včetně nových procesorů Sandy Bridge a jejich instrukcí AVX) a lépe si poradí s 3D grafikou.

VMware tvrdí, že proti předchozí verzi 3 dokáže Fusion 4 zpracovávat 3D grafiku až 2,5krát rychleji. (Fusion 4 podporuje OpenGL 2.1 a DirectX 9.0c, nejnovější 3D hry tak sice nezvládne, ale i tak bude paleta podporovaných 3D aplikací dost široká.)

Zlepšila se podpora grafiky pro AutoCAD a SolidWorks, program podporuje ve virtuálních strojích 5,1kanálový zvuk HD Audio, byla vylepšena práce s USB zařízeními, virtuální stroje podporují Bluetooth připojení a podobných vylepšení se najde ve verzi 4 ještě mnohem víc.

Fusion 4 se též dá použít k bezpečnému provozování tento týden uvolněné předběžné vývojářské verze Windows 8 (chystaného nástupce Windows 7) na Macu.

Vylepšení práce s virtuálními stroji

Windows (a jiné operační systémy) ve virtuálních strojích lze rychle uspávat a probouzet a v případě, že bude potřeba pro určitou úlohu získat více systémových prostředků, dají se vybrané virtuální stroje pozastavit, čímž se uvolní jimi spotřebovávaný výkon procesoru a kapacita RAM, ale půjdou zase rychle rozběhnout. Pro zvýšení bezpečnosti se mohou virtuální stroje chránit AES šifrováním, zlepšila se správa virtuálních disků a možnosti sdílených a zrcadlených složek, jež usnadňují sdílení dat mezi provozovanými operačními systémy.

Jak Parallels Desktop, tak Fusion se od počátku snaží, aby se běžící programy Windows svým chováním co nejvíce blížily aplikacím Mac OS X a Fusion 4 v tom pochopitelně pokračuje. Vedle již zmíněných možností integrace aplikací Windows pod Lionem verze 4 učinila i jiné změny v rámci těchto snah.

Nové menu nastavení Fusionu 4 se nyní podobá předvolbám (Preferences) Mac OS X, přepracovány byly též knihovna virtuálních strojů (stala se přehlednější) a menu pro pořizování stavových snímků virtuálních strojů (ty jsou teď kompatibilní s Time Machine).

Režim jednoho okna (Single Window Mode) byl upraven tak, aby uživatel viděl na obrazovce více aplikací, zmizela dolní stavová lišta a hlavní ovládací prvky virtuálního stroje lze vyvolat z horního levého rohu okna.

Fusion 4 rovněž podporuje virtualizaci Lionu

A samozřejmě také Fusion 4 podporuje virtualizaci samotného Lionu. Tu Apple poprvé povolil pro klientské varianty Mac OS X právě až s příchodem Lionu (Mac OS X Server lze virtualizovat již od Leopard Serveru). Desktop 7 změněných licenčních podmínek využil jako první, Fusion 4 přirozeně nemohl zaostat ani v tomto ohledu. V jeho virtuálních strojích se dají provozovat Lion, Lion Server, Snow Leopard Server a Leopard Server, tedy všechny verze Mac OS X, pro něž to Apple dovoluje.

A podobně jako Desktop 7 též Fusion 4 nabízí migračního asistenta, který podle VMware usnadní převádění celých PC na Mac. Jinými slovy, asistent z instalace Windows na PC přenese do Windows ve virtuálním stroji Fusionu aplikace a soubory. Dále Fusion 4 zahrnuje výukové centrum, jež pomocí výukových videí ukazuje, jak se s programem pracuje a jak se používá zmíněný migrační asistent.

Je zřejmé, že se „papírové vlastnosti“ obou programů opět vyrovnaly, ale teprve nezávislé testy ukážou, kde má každý z nich své přednosti a slabiny.

Požadavky a cena programu

Fusion 4 vyžaduje Mac s 64bitovým procesorem Intel (od Core 2 Duo výše), alespoň 2 GB RAM (doporučují se 4 a více GB RAM), 750 MB prostoru na disku pro samotný Fusion a alespoň 5 GB pro každý virtuální stroj a Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší, doporučuje se Lion.

Apple u nových Maců zjevně postupně opouští integrovanou optickou mechaniku (vedle MacBooků Air ji nemají ani nové Macy mini), proto tvoří součást krabicové verze Fusionu 4 také instalační USB flash disk, určený právě pro Macy bez DVD mechaniky.

Do konce letošního roku se VMware Fusion 4 nabízí za zaváděcí cenu 49,99 USD, poté se cena zvýší na 79,99 USD (za ni zákazník obdrží vedle samotného virtualizačního softwaru a migračního asistenta ještě 18 měsíců technické podpory elektronickou poštou v angličtině po registraci produktu a jednoroční předplatné aktualizací antivirového programu McAfee VirusScan Plus).

Ti, kdo si zakoupili Fusion 3 po 20. červenci 2011, mají nárok na verzi 4 zdarma. Zkušební verze programu funkční po dobu 30 dní se dá stáhnout odtud po vyplnění registračního formuláře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: