Softwarové novinky pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Mac OS X

21. prosince 2009, 00.00 | Apple vydal aktualizaci Mail Services Update 1.0 pro Snow Leopard Server a serverový software Xsan 2.2.1. Adobe uvolnila ostré verze modulu Camera Raw 5.6 a programu Lightroom 2.6. Pro Tools 8.0.3 přidávají podporu Snow Leoparda a naopak končí s podporou PowerPC. A VideoLAN má velké potíže s dalším vývojem svého přehrávače VLC pro Mac.

Provozní poznámka autora: Dohodl jsem se s redakcí, že si do konce roku vezmu volno, abych zregeneroval svůj zchátralý organismus, v letošním roce proto moje články vycházejí naposled. Většina čtenářů jistě bude nyní mít jiné zájmy, ale ti, kdo MůjMac navštíví i v této době, se dočkají nového materiálu, měly by se tu objevovat obecnější články našich ostatních autorů. Já se opět přihlásím po Novém roce, proto přeji všem čtenářům příjemné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a štěstí do příštího roku.

Také na konci minulého týdne se objevilo několik softwarových novinek pro Macy, nejprve se podíváme na ty od Applu:

Aktualizace Mail Services Update 1.0 řeší potíže Snow Leopard Serveru s poštou

Minulý čtvrtek Apple vydal aktualizaci Mail Services Update 1.0, která zlepšuje spolehlivost a výkon poštovní služby Snow Leopard Serveru. A podle tohoto podpůrného dokumentu též dovoluje, aby se poštovní služba zotavila z výpadku adresářových služeb, a snižuje její spotřebu paměti. Aktualizace se dá použít pouze pro Snow Leopard Server 10.6.2.

Novou verzi poštovní služby lze nainstalovat třemi různými způsoby. Za prvé ji můžete získat mechanismem Software Update, druhou možnost představuje její ruční stažení odtud (jde o 20,59 MB velký DMG soubor) a následná ruční instalace anebo se dá nainstalovat na vzdálený server správní utilitou Server Admin (s grafickým uživatelským rozhraním) či utilitou softwareupdate (pro příkazovou řádku).

Distribuovaný souborový systém Xsan 2.2.1 přináší drobné opravy

Také druhá aktualizace Applu z minulého týdne se týká serverového softwaru, konkrétně jeho 64bitového distribuovaného souborového systému SAN (Storage Area Network – úložná síť) pro Mac OS X, umožňujícího spravovat clustery počítačů a úložných zařízení propojených přes rozhraní Fibre Channel. To lze využít například pro vysoce náročné aplikace či ukládání dat v rozsáhlých sítích, podrobnější popis fungování systému Xsan poskytuje Apple tady.

V září se objevila verze 2.2 tohoto softwaru a minulý čtvrtek Apple uvolnil další menší následnou aktualizaci vlastního souborového systému na verzi 2.2.1. Podle tohohle dokumentu nová verze zvyšuje spolehlivost souborového systému, vylepšuje utilitu cvfsck opravující souborový systém a řeší dvě chyby. Přehrávání mediálního obsahu v QuickTimu by již nemělo vyvolávat chybové hlášení „invalid public movie atom found“ („nalezen neplatný filmový atom“) a pod Leopardem by se již po připojení Xsan svazku nemělo objevovat chybové hlášení „An unknown disk has been inserted“ („Byl vložen neznámý disk“).

Aktualizace Xsan 2.2.1 Filesystem Update se nabízí ve dvou variantách, pro Snow Leoparda (tu jde stáhnout zde, má velikost 39,55 MB) a pro Leoparda (dostupná tady, zabírá 35,15 MB), přirozeně se dají získat též přes Software Update. Pro správu nové verze souborového systému se musí používat utilita Xsan Admin 2.2.

A současné Apple vydal také odpovídající verzi 2.1 deinstalátoru softwaru Xsan, který odstraní tento souborový systém a jeho správní aplikaci a dokumentaci, předtím se ovšem musí odpojit všechny aktivní Xsan svazky. Nový deinstalátor dokáže odstranit Xsan verzí 1.4.2 až 2.2.1 nainstalovaný na Mac OS X nebo Mac OS X Serveru verze 10.4 až 10.6 (program samotný funguje pod Leopardem a Snow Leopardem), stáhnout ho lze odsud (má velikost pouhých 545 KB).

Software Xsan 2.2.1 vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6 či vyšší (případně Mac OS X Server stejných verzí, ke správě uživatelů a skupin bude Server nutný). Co se týče hardwaru, potřebuje Xsan 2.2.1 Mac Pro nebo Xserve s procesorem Intel, 2 GB RAM pro Xsan klienta, 2 GB RAM a další 2 GB na každý zřízený svazek pro metadatový řadič a samozřejmě síťovou kartu Apple Fibre Channel Card.

Adobe vydala ostré verze modulu Photoshop Camera Raw 5.6, převodníku DNG Converter 5.6 a programu Lightroom 2.6

Před několika dny uvolnil novou aktualizaci své podpory formátů RAW Apple a v pátek aktualizovala podporu formátů RAW pro své aplikace též Adobe, přidala rozpoznání RAW snímků 20 dalších modelů fotoaparátů.

Přesněji řečeno však Adobe vydala jen ostré verze příslušných aktualizací, jejich předběžné (RC) verze byly totiž dostupné již od konce listopadu, ty ovšem nebyly ještě plně otestované.

A teď již každý může bez obav nainstalovat zásuvný modul Photoshop Camera Raw 5.6 obstarávající podporu RAW snímků v programech Photoshop CS4, Photoshop Elements 8 a Premiere Elements 8. Současně je k dispozici nová verze 5.6 převodníku DNG Converter, který umí převést všechny podporované formáty RAW do formátu DNG („digitálního negativu“ Adobe).

Souběžně se svým modulem Camera Raw Adobe přináší také novou verzi programu Photoshop Ligthroom 2 sloužícího k profesionálnímu zpracování fotografií (na Macu představuje hlavního konkurenta programu Apple Aperture). Lightroom totiž obsahuje podporu formátu RAW přímo v sobě, takže podpora nových fotoaparátů se musí řešit vydáním nové verze programu.

Všechen tento software přidává podporu dalších 20 modelů, konkrétně se jedná o přístroje Canon EOS 1D Mark IV, Canon EOS 7D, Canon PowerShot G11, Canon PowerShot S90, Leaf Aptus-II 5, Mamiya DM22, Mamiya DM28, Mamiya DM33, Mamiya DM56, Mamiya M18, Mamiya M22, Mamiya M31, Nikon D3s, Olympus E-P2, Panasonic DMC-FZ38, Pentax K-x, Sigma DP1s, Sony A500, Sony A550 a Sony A850, proti RC verzím přibyl ještě EOS 1D Mark IV. Přehled všech nyní podporovaných fotoaparátů najdete tady.

A dále nové verze modulu Camera Raw a programu Ligthroom řeší potíž, jež se s předchozími verzemi objevovala na Macích s procesory PowerPC. Ty totiž zavedly opravu mozaikování odstraňujících algoritmů pro aparáty, jejichž snímač používá Bayerovu masku se dvěma rozdílnými filtry pro zelenou složku obrazu (například fotoaparáty Sony, Panasonic a Olympus), jenže na PowerMacích kvůli tomu mohly vznikat nežádoucí artefakty v osvětlených oblastech snímků pořízených fotoaparáty a digitální stěnami, kterých se tahle oprava týká, v nových verzích by k tomu již docházet nemělo.

02mm06032009f.jpg

Zásuvný Modul Camera Raw 5.6 pro Mac lze stáhnout odtud (má velikost 50,7 MB), převodník DNG Converter 5.6 pro Mac se nabízí zde (49,9 MB). A Photoshop Lightroom 2.6 pro Mac OS X se dá stáhnout tady (98,8 MB). Na odkazovaných stránkách najdete popis požadavků příslušného softwaru a podrobnější popisy. Adobe samozřejmě dodává veškerý tento software též ve verzích pro Windows, odpovídající odkazy se nalézají na stránce Adobe pro stahování softwaru.

Pro Tools 8.0.3 přidávají podporu Snow Leoparda a končí s PowerPC

Loni v prosinci Digidesign (dnes jedna z divizí Avidu) uvedla verzi 8 svého profesionálního softwaru Pro Tools pro práci s hudbou. Tento software má velice dlouhou historii a získal si mnoho zákazníků v různých oblastech profesionálního zpracování zvuku a hudby (více o tom zjistíte třeba na Wikipedii). Pro Tools 8 se nabízejí ve třech různých vydáních, Pro Tools HD, Pro Tools LE a Pro Tools M-Powered, lišících se svými možnostmi a cenou.

A minulý týden Avid vydal novou verzi 8.0.3 (všech tří vydání), jež navzdory nepatrné změně čísla přináší v případě varianty pro Mac poměrně významné změny.

Nově tenhle software podporuje Snow Leoparda, bude fungovat pod Mac OS X 10.6.1 a vyšším, zůstává ovšem použitelný též pod Leopardem verzí 10.5.5 až 10.5.8. Zároveň však ukončuje podporu procesorů PowerPC, Pro Tools 8.0.3 již fungují pouze na strojích s procesory Intel. Uživatelé PowerMaců mohou nadále užívat verzi 8.0.1, která pro ně ovšem znamená konečnou stanici.

Naopak uživatelé Snow Leoparda (ten PowerPC rovněž nepodporuje) na verzi 8.0.3 přejít musí, protože nižší verze Pro Tools pod ním nefungují správně.

Verze 8.0.3 dále také již není kompatibilní s původním hardwarovým rozhraním Mbox (verze 1) a s šasi Expansion|HD. A potíže jsou též s programy Apple Logic Pro 9 a MOTU Digital Performer, ty v režimu DAE nebudou s Pro Tools 8.0.3 fungovat.

Verze 8.0.3 kromě toho údajně přináší přes 100 dalších drobných změn a úprav chyb (jak pro Mac OS X, tak pro Windows), oficiální oznámení nové verze 8.0.3 předkládá tato stránka zahrnující odkazy na dodatečné materiály a na stažení aktualizací pro jednotlivá vydání a platformy.

Pro Tools HD 8.0.3 pro Mac OS X lze stáhnout tady, Pro Tools LE 8.0.3 se nabízejí zde a tahle stránka poskytuje Pro Tools 8.0.3 M-Powered, na zmíněných stránkách najdete odkazy na samotný software a na doplňující informace, aktualizace na verzi 8.0.3 jsou dostupné zdarma všem stávajícím vlastníkům Pro Tools 8.

Jak vidět, tak také Pro Tools následují nový trend vývoje profesionálních aplikací Maců, jež ve stále větší míře doplňují kompatibilitu se Snow Leopardem a zároveň ukončují podporu PowerPC. Začal s tím samotný Apple a postupně se přidávají další výrobci, lze proto očekávat, že poměrně brzy bude platforma PowerPC v profesionální oblasti zcela opuštěna.

Nedostává se vývojářů pro další rozvoj přehrávače VLC pod Mac OS X

Otevřený mediální přehrávač VLC, který vedle přehrávání většiny formátů videa a zvuku umí ještě mnohem víc (viz tenhle rozsáhlý přehled jeho schopností) si sice získal největší oblibu na Linuxu, ale existuje i pro mnohé další platformy včetně Mac OS X.

Avšak budoucnost VLC pro Mac se zdá být ohrožena, vývojový tým VideoLAN, co stojí za VLC, postrádá vývojáře pro Mac OS X.

Na diskusním foru VideoLAN se objevil příspěvek (nyní změněný ve statickou stránku), v němž tým píše, že hledá ochotné a zdané vývojáře pro Mac OS X, jež by se připojili k práci na VLC.

V současnosti totiž na VLC pro Mac OS X nepracují vůbec žádní vývojáři, což vedlo k tomu, že práce na 64bitové verzi VLC pro Mac se zastavily a podobně se nic neděje ani s uživatelským rozhraním pro tuto platformu.

VideoLAN k tomu podotýká, že jestli bude tato situace trvat i nadále, podpora Mac OS X nejspíš skončí s verzí VLC 1.1.0 (teď se pro Mac nabízí verze 1.0.3) a dále již se program pro tuhle platformu vyvíjet nebude, protože nejsou lidé, kteří by aktualizovali příslušné komponenty, zejména uživatelské rozhraní a novou architekturu videovýstupu.

Tým nyní přemýšlí o různých strategiích dalšího postupu, například o tom, že by pro uživatelské rozhraní začal používat knihovnu Qt (neplést s QuickTimem), především však chybí lidé, co by na macovské verzi VLC pracovali, práce je to ovšem dobrovolná a nehonorovaná.

Teprve následující měsíce ukážou, jak to s VLC pro Mac OS X dopadne, ovšem i když existují některá jiná řešení, jež by mohla VLC do jisté míry nahradit (třeba Perian, komponenta doplňující do QuickTimu podporu mnoha dalších formátů, mimochodem minulý týden aktualizovaná na novou verzi 1.2 opravující různé chyby), bylo by jistě škoda, kdyby se tento velice zdatný software na Macu dále nevyvíjel, navíc některé komponenty VLC využívají jiné otevřené projekty (například HandBrake).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: