Snow Leopard má nahrávat ovladače tiskáren na požádání a integrovat QuickTime Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Snow Leopard má nahrávat ovladače tiskáren na požádání a integrovat QuickTime Pro

11. února 2009, 00.00 | Vybraní vývojáři nedávno obdrželi nové testovací sestavení Mac OS X 10.6 Snow Leopard, a tak se opět objevily nové informace o tom, co nejspíš bude tento operační systém zahrnovat. Mimo jiné by měl změnit způsob zacházení s ovladači tiskáren - Apple nijak netají úmysl zmenšit nároky Snow Leoparda na diskový prostor, k tomu by měl přispět též nový způsob instalace ovladačů tiskáren. Jinou novinkou by pak měla být integrace funcí pro základní editaci videa nabízených dosud v rámci QuickTime Pro.

Vybraní vývojáři nedávno obdrželi nové testovací sestavení Mac OS X 10.6 Snow Leopard, a tak se opět objevily nové informace o tom, co nejspíš bude tento operační systém zahrnovat.

02mm10022009f.jpg

Ovladače tiskáren na požádání

Mimo jiné by měl změnit způsob zacházení s ovladači tiskáren. Apple nijak netají úmysl zmenšit nároky Snow Leoparda na diskový prostor, k tomu by měl přispět též nový způsob instalace ovladačů tiskáren.

V současnosti se pod Mac OS X nainstaluje balík ovladačů pro všechny tiskárny, což může zabrat až několik gigabytů, Snow Leopard by místo toho měl nahrát pouze soubory nezbyté pro skutečně připojená zařízení a k získávání nových ovladačů se použije aktualizační mechanismus Software Update.

Již koncem 80. let Apple začal ke svému operačnímu systému přibalovat PPD soubory pro postscriptové tiskárny, umožňující využívat specifických vlastností jednotlivých modelů tiskáren. Ale jak přibývalo levnějších tiskáren, přešel Apple místo toho na dodávání (binárních) ovladačů uzpůsobených jednotlivým výrobcům tiskáren.

Microsoft rovněž počal s Windows dodávat řadu ovladačů pro běžné typy tiskáren, usnadňujících instalaci. Ovšem s tím, jak začaly tiskárny nabízet různé zvláštní funkce, prudce narostla velikost příslušných ovladačů.

Postupně se zrychlovalo vydávání aktualizací ovladačů a především se velice rychle objevují nové modely, takže pro operační systémy je stále těžší držet krok s vývojem trhu, proto nyní jak operační systémy Microsoftu, tak Applu umí hledat nové či aktualizované ovladače tiskáren na Internetu (přinejmenším pro některé značky, Leopard to například dovoluje pro tiskárny HP od konce roku 2007).

S příchodem Snow Leoparda, očekávaným v nejbližších měsících, by se postup instalace ovladačů tiskáren měl změnit, tvrdí zasvěcenci, kteří získali přístup k jeho nejnovějším testovacím sestavením. Skončí výchozí instalace spousty ovladačů, místo toho systém nainstaluje pouze vybranou podmnožinu ovladačů, pochopitelně zahrnující podporu pro právě připojené tiskárny, nebo pro ty, jež byly na daném Macu nainstalovány pod předchozí verzí Mac OS X.

Systém by měl prověřit zařízení připojená přes USB a prohledat síť na výskyt všech tiskáren signalizovaných jako dostupných službou Bonjour, na základě tohoto průzkumu vytvoří seznam ovladačů, které bude třeba instalovat. Jestliže se po nainstalování Snow Leoparda připojí nová tiskárna, vyhledá potřebné ovladače na Internetu Software Update.

Tento nový instalační postup by měl zmenšit rozsah instalací Snow Leoparda až o několik gigabytů. Jde tedy o další způsob, jak snížit nároky Mac OS X 10.6 na diskový prostor. Už z počátečních testovacích verzí víme, že Snow Leopard ke zmenšení aplikací užívá kompresi NIB souborů a kompresi systémových souborů pod HFS+, k tomu přibude ještě selektivní instalace některých prvků systému.

01mm10022009f.jpg

Apple zřejmě tuto možnost bude využívat častěji, s něčím podobným přišel také v aktualizované aplikaci GarageBand 09, jež mimo jiné zahrnuje výukové videokursy, které by měly uživatele naučit hrát na určité hudební nástroje. Implicitně se neinstalují všechna videa, ale lze si stáhnout jen ty videolekce, jaké chcete, což samozřejmě šetří diskový prostor.

Selektivní instalací by se v Mac OS X dalo ušetřit hodně prostoru též v případě lokalizačních souborů, jež nyní zabírají poměrně hodně místa (instalují se pro všechny podporované jazyky), přičemž se obvykle využívá jenom jeden jazyk či nanejvýš několik z nich.

Lze namítnout, že v dnešní době, kdy se kapacita běžných pevných disků počítá na stovky gigabytů a začínají přicházet disky s kapacitou přes terabyte, již na zabraném diskovém prostoru zase tolik nezáleží.

Zeštíhlení systému by ovšem mělo přispět k jeho zrychlení a zpřehlednění a bude to důležité také v případě nasazení nemechanických SSD disků, u nichž zatím zůstávají kapacity nižší především z cenových důvod, v jejich případě na ušetřeném prostoru rozhodně záležet bude a Apple přitom jasně dává najevo, že hodlá tyto disky ve větší míře nasazovat zejména do svých přenosných počítačů.

Snow Leopard by mohl integrovat QuickTime Pro

Nejnovější testovací sestavení Mac OS X 10.6 též naznačují, že by Apple do tohoto operačního systému mohl integrovat funkce, jež v současnosti poskytuje QuickTime Pro, za který se musí připlácet (29,99 USD v USA, 1 299 Kč u nás).

Už delší dobu placený QuickTime Pro zahrnuje funkce, jež Apple nenabízí ve standardním QuickTime Playeru. Jde o základní možnosti editace filmů (vyjímání, kopírování a vkládání úseků), export do různých kodeků a ukládání webových QuickTime filmů na lokální disk. Ve standardní instalaci Mac OS X se zobrazují položky menu těchto funkcí v aplikaci QuickTime Player zašedlé, tedy jako nepřístupné.

03mm10022009f.jpg

Avšak nejnovější sestavení Snow Leoparda údajně tyhle položky mají plně aktivní a z menu naopak zmizely příkazy pro koupi QuickTimu Pro a pro jeho registraci, ze systémových předvoleb navíc zmizel příslušný registrační panel.

Samozřejmě, do ostré verze Mac OS X 10.6 se může ještě mnohé změnit, ale jestliže se tyto informace potvrdí, znamenalo by to, že Apple konečně začlení do standardní instalace systému funkce, jež dosud byly dostupné pouze v rámci placeného QuickTimu Pro.

Dává to celkem smysl, protože QuickTime by měl být ve Snow Leopardovi zásadně přepracován, bude obsahovat novou verzi QuickTime X, která by měla začlenit mediální technologie z iPhonu zajišťující optimalizovanou podporu moderních formátů zvuku a videa, zahrnutí „Pro“ funkcí by představovalo příjemný nádavek (ostatně některé bezplatné alternativy obdobné možnosti nabízejí již dnes).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: