Recenze: GarageBand pro iPad - ještě lepší, než jsme doufali - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: GarageBand pro iPad - ještě lepší, než jsme doufali

GarageBand pro iPad

1. dubna 2011, 00.00 | Od nynějška to bude u Apple takhle: nejdřív přijdou novinky na iPad, pak do iLife a až úplně nakonec se dostanou k profesionálům. Nezbývá, než si užít nadšené amatérství, protože GarageBand na iPadu je naprostá bomba.

Není divu, že je už od zahájení prodeje v AppStore stále na prvním místě. Očekávám velkou vlnu lidí, které tahle srandovně neuvěřitelná a mimořádně zábavná věc přivede ke GarageBandu na Macu (a některé z nich pak i k Logicu). A nemyslete si, že GarageBand baví jen amatéry. skladby

Největší bomby

  • můžete dosáhnout překvapivě profesionálních výsledků
  • začnete vymýšlet na iPadu, pak si skladbu přes iTunes zkopírujete do počítače, otevřete v GarageBandu nebo Logicu a dopracujete
  • můžete na skladbě pracovat s producentem, lidmi z kapely či nahrávacím studiem. Stačí, aby měli Mac s GarageBandem zdarma nebo Logic Express za 4 500 Kč
import
  • každý detail každé hudební stopy můžete permanentně upravovat, opravovat jednotlivé noty, přehrávat, vybírat, měnit nástroje, strukturu, poměry a barvy
  • a pozor - jde to i obráceně: do iPadu můžete přes iTunes do GarageBandu vložit rozpracovanou skladbu
do-pocitace
  • virtuální klávesy rozpoznají sílu úderu, takže můžete hrát úplně jiné věci, protože Apple využil zabudovaný akcelometr iPadu
  • další výborný výrazový prostředek je, když si zapnete nastavení kláves tak, že když po úderu zatlačíte vlevo/vpravo, budete ohýbat výšku tónu dolů/nahoru

Moje osobní radost č. 1 - sampler na 3 klepnutí

Klepnete na Start a: houknete, mlasknete, písknete, chrochtnete, kucknete, klepnete, škytnete, koktnete. Můžete složit Symfonii pro tři PET lahve, Oratorium pro dva kartáče, Fantazii lahváče anebo zcela vážně rozehrát svojí skvostné kytary tón. A pak klepnete na stejné tlačítko znovu a hrajete a blbnete.

Sampl (čili krátký vzorek zvuku) můžete:

  • oříznout
  • přeladit
  • upravit obálku hlasitosti průběhu zvuku - zvýraznit úder jako u bicích nebo naopak zpomalit nabíhání jako u smyčců
  • celý zvuk pustit pozpátku
  • zacyklit zvuk do smyčky, takže zní dlouho a souvisle

Aby to bylo ještě profesionálnější, tak si svůj úžasně příšerný, přeladěný a překroucený zvuk přidáte do knihovny zvuků a můžete jej používat neustále i v dalších skladbách

Kytaristy určitě hodně potěší, že na koncert už teď mohou chodit jen s iPadem a kytarou. V GarageBandu totiž najdou sbírku kytarových krabiček a aparátů včetně šikovné ladičky.

efekty

Série Chytrých nástrojů, to je něco jako samohrajky nové generace. Vždycky se bavím dětským úžasem v očích kytaristy, když zjistí, že virtuální struny na virtuální kytaře v GarageBandu jde ohýbat stejně, jako ve skutečnosti. Jako by svůj nástroj objevili znovu.

aparat

Další jedinečné vychytávky

Co nikde nemůžete - a je to velice inovativní - přepnete z klasických klavírních kláves do speciálních, které hrají vždy jen v nastavené stupnici. Takto zahrajete věci, které jsou jinak nemožné.

Další vynález, dosti ovlivňující samotnou hru, je možnost posouvat rozsah kláves nejen standardními tlačítky jako ve stovkách jiných aplikací, ale přímým horizontálním tažením. K přepínání slouží režim Glissando a Scroll.

stupnice
mixolyd

Aby to bylo ještě hravější

U každého nástroje je k dostupné nastavení rozsahu síly úderu. Může být dobré ji mít plnou nebo naopak zmenšenou, poloviční, ale celou posunutou na tišší či hlasitější hraní.

U syntezátorových zvuků máte k dispozici dobré souputníky všech MIDI kláves - přelaďovací a modulační (třaslavost tónu) kolečko a k tomu ještě čtyři knoflíky, kterými měníte nejvýraznější parametry zvuku. Je to hračka k pohledání, stačí zakroutit a jste úplně jinde.

synth

Stát se dvouprstovým Mozartem můžete s arpeggiatorem. Na základě několika nastavení se držená nota bude v určitém rytmickém vzorci opakovat v jiné výšce. S tím se dá také hezky vyhrát.

arpeggiator

Klávesy je možné dát do dvou řad nad sebe...

dvojita

...a táhlem Sustain nechat zahrané noty přeznívat přes sebe. Ano, to je takové to krásno v mlžném oparu.

Při nahrávání zvuku si lze do sluchátek zapnout legrační efekty na zpěv. Ale, nebojte se, samotný zvuk je nahrán bez efektu, takže pak tu úžasnou legraci můžete vypnout a poslechnout si svůj hlas pěkně syrový - a nebo naopak jej vykrášlit až někam do nebeských výšin, tam, kam jen Karel Gott chodí spát.

nahravani

Dále alespoň letmý výčet. Detailní opis jednotlivých modulů GarageBandu popíšu v dalších článcích.

Díly téhle stavebnice na hraní

  • Klávesy
  • Bicí
  • Kytarový aparát
  • Nahrávání zvuku
  • Sampler
  • Chytré bicí
  • Chytrá basa
  • Chytré klávesy
  • Chytrá kytara
bici
  • Smyčky - můžete z nich postavit základy skladby nebo jimi jen své veledílo dozdobit
smycky

Šroubky, šroubovák, pila, lepidlo, leštidlo, francouzák...

GarageBand nabízí možnost organizovat a vytvářet skladbu po sekcích. To samozřejmě nemusíte využít a můžete nahrávat hodinové improvizace v kuse.

sekce

Jde i nahrávání ve smyčce, tedy více jetí do jednoho regionu, tak jako v GarageBand a Logicu na Macu. Nahrávaný úsek lze ale omezit volbou sekce "Puzzle". Nelze také psát noty a nejde měnit jednotlivé noty, prodlužovat a detailně stříhat nahraný zvuk.

Zvukové regiony ale můžete ořezávat, rozdělovat, opakovat, kopírovat a vkládat. MIDI regiony lze zarovnávat na časovou mřížku a přelaďovat

Úpravy zvuku

U kanálů nahraného zvuku jsou možnosti dosti chudé. Je tady jen pár nastavených efektů. Naopak u stop syntezéru, sampleru a dalších chytrých virtuálních nástrojů se vyřádíte donekonečna.

upravy

U poměrů je všechno stejně jako u většího bratříčka, vypnutí, izolování, hlasitost, panorama, dozvuk a echo. Podobné je to s celkovým nastavením skladby, které má opět stejné možnosti jako na počítači. Najdete tady metronom, odpočítání, tóninu a tempo lze nastavit číselně nebo naklepáním rytmu.

Potřebujete na to iPad 2?

Na iPadu první generace šlape GaregeBand dosti svižně. Po přidání několika stop reaguje uživatelské rozhraní jen s malým zpožděním. O nic opravdu velkého tu stejně nejde, stop může být nejvíce osm.

Jakmile použijete více virtuálních nástrojů, spustí GarageBand optimalizaci, proces známý všem majitelům starších strojů (na Macu se nazývá "zmrazení"). Jde o převedení synteticky generovaného zvuku do audiosouboru. Nástroj lze i poté měnit, ovšem hezky si pokaždé vyzkoušíte pokoru a meditaci - při optimalizaci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: