První ohlasy na Jobsovo dočasné odstoupení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První ohlasy na Jobsovo dočasné odstoupení

16. ledna 2009, 02.00 | Apple by měl Jobsovu nepřítomnost lehce zvládnout, Jobsovo rozhodnutí může vyvolat žaloby a profil Tima Cooka.

Jobsovo oznámení, že odchází na dočasnou zdravotní dovolenou až do konce června, samozřejmě vyvolalo řadu ohlasů, zde se pokusím shrnout první reakce na tuto zprávu.

Apple si povede dobře i za Jobsovy nepřítomnosti

Analytik investiční banky Piper Jaffray Gene Munster ve své zprávě klientům, kterou vydal hned ve středu, tvrdí, že to na chod Applu nebude mít velký vliv. Výroky analytiků se sice musí brát s velkými výhradami (zvlášť uvážíme-li jejich počínání okolo finanční krize), ale tentokrát Munsterovy vývody znějí skutečně přesvědčivě.

Podle něj se mnoho nezmění, a to ani tempo technických inovací, které budou dále udržovat ostatní vedoucí pracovníci firmy, z provozního hlediska by za vedení provozního ředitele Tima Cooka (jehož Jobs jmenoval svým dočasným zástupcem) mělo vše podstatné zůstat stejné.

09mm16012009f.jpg

Cook přišel do Applu od Compaqu v březnu 1998 a na chvíli si již vedení celého Applu vyzkoušel, v roce 2004 zastával funkci generálního ředitele po dobu jednoho měsíce, kdy se Jobs musel podrobit operaci zhoubného nádoru slinivky (měl však štěstí, byla to vzácnější léčitelná forma, následky si ale zřejmě nese dodnes).

Jako provozní ředitel Cook zodpovídá za globální prodej a provoz Applu a též za servis a služby, takže se nyní pro něj zase tolik nemění.

Munster jde dokonce tak daleko, že doporučuje investorům, aby začali přemýšlet o tom, jak by Apple vypadal právě pod Cookovým vedením. Roli Steva Jobse jakožto vůdčí ikony sice nelze plně nahradit, ale co se týče provozu firmy a uvádění nových produktů, v tom ho mohou zastoupit jiní. Cook přitom má zkušenosti s provozem firmy, což by mu mělo ve funkci generálního ředitele dobře posloužit.

Munster dále připomíná, že klíčové role v zavádění novátorských technologií Applu sehráli mnozí další lidé, například hlavní designér Jonathan Ive a někteří softwaroví vývojáři, ti by spolu s Cookem a dalšími členy vedení Applu měli dát dohromady tým schopný nahradit vedení Jobse, které ovšem nepochybně vedlo k současným úspěchům Applu.

Samotný Jobs věnoval poměrně hodně úsilí vybudování týmu schopného vést firmu dál. Podle Munstera v současnosti velkou část vedení firmy obstarává právě Cook, dále finanční ředitel Peter Oppenheimer a deset dalších viceprezidentů, jež dohromady dosahují velice dobrých výsledků a daří se jim překonávat konkurenci.

Proti těmto vývodům skutečně nelze mnoho namítat, těžko by se hledaly jiné důvody, proč Steve Jobs pověřil vedením Applu právě Cooka. Nejnovější ekonomické údaje sice ukazují, že trh IT vstupuje do značně krušného období, ani Apple asi neoznámí rekordní výsledky (to zjistíme již příští středu), pořád však je na tom lépe než mnoho jeho konkurentů (nezapomínejte, že nemá prakticky žádné dluhy a navíc „sedí” na zásobě hotovosti v odhadované výši 25 miliard USD).

Jobsovo odstoupení by mohlo vést k žalobám

Ovšem právě to, že se Apple stále nachází ve velmi dobré finanční kondici, by mohlo způsobit, že Jobsovo oznámení vyvolá sérii žalob vůči firmě.

S tímto tvrzením přišel časopis Forbes, podle oslovených právníků by Jobsův krok mohl vést k žalobám kvůli zatajování informací vedením firmy a kvůli poklesu kursu akcií.

10mm16012009f.jpg

Po generálních ředitelích se sice obvykle ani v USA nepožaduje, aby sdělovali podrobné informace o svém zdraví, avšak v případě Steva Jobse tomu může být jinak kvůli tomu, jak velký vliv na úspěch Applu mu přisuzují veřejnost a média. A tak by mu někteří investoři mohli dávat za vinu i pokles kursu akcí po jeho zprávě o dočasném odchodu z funkce.

V USA je poměrně běžné, že se při výraznějších poklesech kursu akcií spojných s podobnými událostmi objevují žaloby na vedení firem, takže by k tomu teoreticky mohlo dojít i v případě Jobsova oznámení, to by však musely akcie Applu oslabit skutečně výrazně. A to se zatím nestalo, ve středu sice na mimoburzovních trzích poklesly asi o 7 procent, ale poté kurs zase o něco vystoupal, ve čtvrtek se pohyboval okolo 81 USD.

Když navíc uvážíme, k jakým výkyvům akciových trhů jako celku dochází kvůli dopadům finanční a ekonomické krize, tak by se případný žalobce asi jen těžko domohl nějaké náhrady (avšak vzhledem ke specifikům amerického justičního systému nelze takovéto případy zcela vyloučit).

Macworld přináší profil Tima Cooka

Jak již víte, vedení Applu dočasně přebírá Tim Cook, současný provozní ředitel (COO – Chief Operating Officer). Macworld proto předkládá jeho podrobnější profil.

Cook (jemuž je 48 let) přišel k Applu v roce 1998, předtím pracoval jako viceprezident Compaqu pro podnikové materiály (Compaq se později stal součástí HP). A ještě předtím Cook zastával místo provozního ředitele prodejní divize Intelligent Electronics. Mimoto strávil 12 let u IBM, většinou v úloze ředitele pro výrobní a distribuční funkce IBM Personal Computer Company v Severní a v Latinské Americe. Má tedy skutečně dlouholeté zkušenosti s provozováním firem vyrábějících osobní počítače a jinou elektroniku.

Zanedbatelné není ani jeho vzdělání, ekonomii studoval na Duke University, kde získal titul MBA, na Auburn University pak dosáhl bakalářského titulu ze systémového inženýrství.

Od roku 2005 je provozním ředitelem Applu, takže dohlíží na každodenní fungování dodavatelsko-odběratelských vztahů Applu, na prodeje, podpůrné služby i na divizi Maců. Dočasný záskok na nejvyšším postu firmy tak pro něj zase až tak velkou změnou nebude, navíc, jak už bylo uvedeno výše, v roce 2004 (ovšem na kratší dobu) Tim Cook zastával stejnou úlohu, když Jobse poprvé vyřadily ze hry zdravotní obtíže.

Cook má pověst nenápadného činitele řídícího záležitosti z pozadí, podle Wall Street Journalu právě on pomohl vyřešit neefektivity výroby, které tolik sužovaly Apple v polovině 90. let (a vedly k velkým ztrátám, jež před příchodem Jobse ohrožovaly samotnou existenci firmy). A údajně jde též o člověka dbajícího na detaily (pro provozního ředitele celkem důležitá vlastnost).

Tim Cook již dříve vystupoval na tiskových konferencích ke čtvrtletním finančním výsledkům spolu s finančním ředitelem Peterem Oppenheimerem, takže oznámení výsledků příští středu pro něj nebude nic nového, teď však bude muset čelit mnoha dalším dotazům v souvislosti se současnou situací a svou novou rolí.

Cook sice pracuje především pro Apple, ale sedí rovněž ve správní radě Nike – vedle Jobse tak jako jediný z vedoucích pracovníků Applu zastává úlohu i ve správních orgánech jiné firmy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: