První benchmarkové testy iMacu s Core i5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První benchmarkové testy iMacu s Core i5

16. listopadu 2009, 00.00 | Server MacNN získal 27” iMac s procesorem Core i5 a podrobil ho testům, první výsledky ukazují až trojnásobné zrychlení proti předchozí generaci iMaců. A se již objevily také první informace o výkonu konfigurace s procesorem Core i7.

Koncem října začal Apple prodávat nové iMacy se širokoúhlými 21,5” a 27” obrazovkami. Tehdy se však na trh dostaly jen modely s procesory Core 2 Duo a jak ukázaly výkonnostní testy Macworldu, proti předchozí generaci iMaců nepřinášejí o mnoho vyšší výkony.

Významnější nárůst výkonu by měl zajistit nejvyšší 27” model vybavený procesorem Core i5, tedy čipem využívajícím architekturu Nehalem (jde o stolní procesor z rodiny „Lynnfield“). Ty ovšem Apple slíbil až na listopad a teprve minulý týden se počala objevovat první oznámení, že objednané stroje byly odeslány zákazníkům.

A první z nich k nim očividně už dorazily, protože zpravodajský server MacNN jeden z prvních takových iMaců dostal a zveřejnil předběžné výsledky benchmarkových testů (přesněji řečeno to učinila rubrika Electronista tohoto serveru, jež se zabývá zajímavými novinkami z oblasti elektroniky a elektronických přístrojů).

iMac s Core i5 působí velice svižně

Subjektivně podle Electronisty působí i27” iMac s Core i5 velice svižně, zvlášť ve srovnání s předchozími stolními Macy užívajícími mobilní procesory Intelu, tedy s dosavadními iMacy a Macy mini. Aplikace se nahrávají téměř okamžitě, i když se jich spustí několik po sobě. A takové systémové funkce jako Exposé nejeví známky zpomalení ani při vysoké zátěži stroje.

A zároveň, přestože obsahuje čtyřjádrový stolní procesor, nijak se nezvýšila jeho hlučnost, ani v testu Cinebench prověřujícím výkon 3D vykreslování, který zatěžuje jak procesor, tak grafiku, nebyl počítač hlučnější. Zde se nepochybně projevil nový chladicí systém Applu, od počátku navrhovaný tak, aby si poradil i se stolními procesory.

Jak uvádí samotný Apple, nové iMacy chladí tři tiché větráky napojené na inteligentní systém sledování teploty, což potvrdila reportáž firmy iFixit z rozebrání 27” iMacu (jež našla vedle oněch tří větráků ještě šest teplotních čidel a dva mohutné pasivní chladiče hlavního procesoru a grafické karty). A k lepšímu chlazení pochopitelně pomáhá též větší šasi nového 27” modelu, zejména to, že nyní se i zadní panel pouzdra vyrábí z hliníku (dříve byl plastový).

Použité testy

MacNN ve svých prvotních testech srovnával 27” iMac vybavený 2,66GHz procesorem Core i5, 4 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 4850 (tedy současný nejvyšší standardní 27” model) se 24” iMacem osazeným 2,4GHz procesorem Core 2 Duo, 3 GB RAM a grafikou Radeon HD 2600 XT (s prvním 24” hliníkovým iMacem ze srpna 2007). Oba stroje pracovaly pod Mac OS X 10.6.2 a vždy se před testy restartovaly.

Byly použity syntetické testy Geekbench (testy firmy Primate Labs dovolující porovnávat různé platformy, měřící však spíše výkon jednotlivých subsystémů, nikoli výkon skutečných aplikací), testy Xbench (freewarové syntetické testy pro porovnávání výkonu počítačů s Mac OS X, opět zkoumající výkon různých základních úloh) a test Cinebench R10 (prověřující výkon 3D vykreslování v programu MAXON CINEMA 4D).

Výsledky prvních testů

Nový iMac s procesorem Core i5 nepřekvapivě podal vyšší výkony ve všech testech, v některých však dosáhl skutečně značného náskoku.

V testech Geekbench předvedl 27” iMac zhruba dvojnásobné celkové skóre, podobné to bylo i ve většině jednotlivých testů, nejvýraznější nárůst zaznamenaly výpočty v pohyblivé čárce (Nehalemy mají značně vylepšenou jednotku pro tyto výpočty).

Také ve všech testech Xbench byl nový model lepší, zvlášť velký náskok získal v testu paměti a v testu vícevláknového zpracování. To nijak nepřekvapuje, protože procesor Core i5 je čtyřjádrový, zatímco Core 2 Duo jenom dvoujádrový a nový procesor má integrovaný paměťový řadič (nahrazující FSB sběrnici), což se pochopitelně muselo projevit.

Zvlášť´zajímavě však dopadl test Cinebench. Při využití pouze jednoho procesorového jádra byl výkonnostní nárůst pro 27” iMac vyšší, než by odpovídalo desetiprocentnímu zvýšení taktovací frekvenci, což ukazuje, že Core i5 má účinnější vnitřní architekturu. Opravdový výkonnostní rozdíl se však projevil teprve v testu využívajícím více procesorových jader, kde nový stroj předvedl trojnásobně vyšší výkon.

Nový iMac též obsahuje výkonnější grafickou kartu, což se ukázalo v OpenGL testu Cinebench, avšak zde rozdíl nebyl tak výrazný.

Obecně lze říci, že v úlohách, jež mohou využít předností nového procesoru, podával 27” iMac s Core i5 výkony 2,5krát až 3krát vyšší než jeho dva roky starý 24” předchůdce.

Jde sice jen o předběžné testy, navíc výsledky syntetických testů ne vždy věrně vystihují výkon ve skutečných aplikacích, přesto už teď je jasné, že iMacy s procesory Lynnfield ustavují novou výkonnostní kategorii, v úlohách a aplikacích schopných je naplno využít bude zřejmě možné dosahovat několikanásobných výkonů proti modelům s procesory Core 2 Duo.

MacNN slibuje, že za několik dní přinese podrobnější informace o svých testech a recenzi zkoumaného iMacu, navíc lze předpokládat, že tyto stroje brzy dorazí i k dalším zákazníkům, takže by výsledků testů mělo přibývat. A protože se k dodání již připravují také iMacy osazené ještě výkonnějším procesorem Core i7, brzy poté bychom se měli dočkat též výsledků jejich testů.

První předběžné informace o iMacu s Core i7

První kusé údaje o tomto ještě výkonnějším 27“ iMacu se ostatně už objevily v diskusních forech serveru MacRumors, zjevně již někteří uživatelé dostali objednané volitelné konfigurace s 2,8GHz procesorem Core i7.

Zde najdete fotografie z vybalování takového stroje a snímek okna „About This Mac“ dokazuje, že skutečně jde o iMac s Core i7. Tohle diskusní vlákno popisuje první dojmy z něj, dotyčný uživatel uvádí, že zakódování plného filmového DVD v programu Handbrake mu zabralo jen 15 minut (zatímco samotná jeho extrakce potřebovala celých 20 minut), ovšem při kódování filmu, kdy naplno běží všechna jádra procesoru (těch virtuálních nabízí Core i7 osm), již začínají být větráky docela slyšitelné (a rovněž použitý pevný disk je hlasitější).

Zvlášť zajímavě pak vypadá toto výkonnostní srovnání nových 27“ iMaců s jednotlivými dostupnými procesory na blogu Timona Royera, příslušný diagram udává celková skóre testů Geekbench 2 pro konfigurace s 2,66GHz procesorem Core i5 a 2,8GHz Core i5 proti modelům s procesory Core 2 Duo na 3,33 GHz (ten se dodává za příplatek) a na 3,06 GHz (standardní model), hodnoty byly získány z webu testů Geekbench (Royerův článek obsahuje odkazy na podrobnější výsledky).

Hodnoty platí pro 64bitový režim, proti standardnímu 3,06GHz iMacu dal model s Core i5 1,5krát lepší celkové skóre a stroj s procesorem Core i7 dokonce víc než dvojnásobnou hodnotu. Konfigurace s Core i7 vychází o dost výkonnější i proti iMacu s Core i5, v testech GeekBench dosáhl skóre lepšího asi o 35 procent.

Jedná se samozřejmě jenom o první dojmy a předběžné testy, ovšem už ty ukazují, že 27“ iMac s procesorem Core i7 dává velice podobné výkony jako současný čtyřjádrový Mac Pro (viz tyto výsledky testů Geekbench pro letošní Macy Pro), otázkou ovšem zůstává, jak se to projeví ve skutečných aplikacích, to budou muset upřesnit příslušné aplikační benchmarkové testy, jichž se nepochybně také dočkáme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: