Pohled do útrob iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob iPadu

7. dubna 2010, 00.00 | iFixit jako obvykle přináší reportáž z rozebrání iPadu, jež odhalila čistý vnitřní design zaměřený hlavně na co nejdelší výdrž přístroje na baterii.

Do nitra hardwarových novinek Applu se pravidelně vydává firma iFixit, takže si samozřejmě nenechala tuto příležitost ujít ani v případě iPadu.

iFixit si zakládá na tom, že takovéto reportáže přináší mezi prvními, živí ji ovšem hlavně poskytování návodů a potřebných komponent těm, kdo si chtějí svůj hardware sami opravit či vylepšit. (iFixit tvoří především dva nadšenci, ochotní ve snaze získat novinky Applu k rozebrání co nejdříve cestovat mezi kontinenty, zajímá-li vás to blíže, podívejte se na článek, který o nich přinesl Wired.)

První snímky nitra iPadu zveřejnil FCC

První pohled do nitra iPadu však byl dostupný ještě před oficiálním zahájením prodeje, americký telekomunikační úřad FCC totiž už v pátek 2. dubna zveřejnil fotografie vnitřku iPadu (jako první na to upozornil Engadget a iFixit zveřejněné fotografie využila k vlastnímu rozboru, mimo jiné tam odhalila též snímek komunikační desky 3G modelu iPadu, co se má začít prodávat až koncem měsíce). Apple sice FCC žádal o odklad zveřejnění až do srpna, ale úřad mu zjevně nevyhověl.

iFixit přináší reportáž z rozebrání prodávaného iPadu

V sobotu 3. dubna si ovšem iFixit již pořídila skutečný iPad a pustila se ihned do jeho rozebírání, z čehož vznikla podrobná čtyřstránková reportáž doprovázená četnými fotografiemi.

Nejprve bylo samozřejmě třeba iPad vybalit, krabice obsahuje kromě vlastního iPadu ještě USB kabel pro dokový konektor, 10wattový napájecí USB adaptér a dokumentaci.

Rozměry přístroje činí 242,8 x 189,7 x 13,4 milimetrů a podle Applu váží 680 gramů (WiFi model, 3G model má být o 50 gramů těžší, ve skutečnosti je však přístroj ještě o pár gramů těžší, což podrobněji probírá závěr článku). Modelové číslo WiFi iPadu je A1219, 3G iPad bude používat číslo A1337.

Pro názorné porovnání rozměrů iPadu s jinými přístroji ho iFixit položila vedle původního iPodu a také na MacBook Pro, který sám ležel na notebooku Dellu.

Vlastní rozebírání iPadu

A poté již mohlo začít vlastní rozebírání. iFixit ještě zmiňuje, že jde o přístroj silně dbající na životní prostředí, minimalizující použití škodlivých látek a využívající recyklovatelné suroviny (hliník a sklo), tím se ovšem iPad nijak neliší od ostatního nového hardwaru Applu.

K oddělení displeje od spodního panelu pouzdra iPadu bylo potřebné kovové páčidlo a potom se už dala montáž displeje zvednout, což odhalilo hned dvě ohromné lithium-polymerové baterie zabírající většinu volného prostoru uvnitř přístroje.

Následovalo úplné oddělení displeje, jež narozdíl od některých jiných produktů Applu nevyžadovalo použití tepelné pistole, není totiž přilepený.

Pouzdro iPadu sestává ze dvou polovin, z montáže displeje a z dolní části, které obě váží po 350 gramech, přístroj je tedy skutečně vyvážený. V pravém horním rohu pouzdra se nachází prázdný prostor, ten je pochopitelně vyhrazený pro desku 3G modemu, jež se bude dodávat ve 3G modelech iPadů.

Na displeji se nachází nápis „Honeywell patent #5280371“, odkazující na patent optického difuzoru (sloužícího k rozvodu světla od podsvětlovacích LED diod).

Mohutná baterie

Baterie (jako celek) poskytuje napětí 3,75 voltu a kapacitu 24,8 watthodiny, právě její vysoká kapacita zaručuje udávanou výdrž 10 hodin (první testy ukazují, že skutečná výdrž bývá i delší). Pro srovnání, iPhone 3GS má baterii s kapacitou 4,51 Wh, zatímco MacBook Air používá 40Wh baterii.

Napájecí USB adaptér proto musel být pro iPad posílen, vyrábí ho Foxlink Technology, Ltd. jako komponentu #A1357 W010A051.

Potom bylo třeba odpojit datový kabel displeje (používá stejný konektor jako nové „unibody“ MacBooky) a konektory hardwarových tlačítek iPadu (sloužících jako vypínač, regulátor hlasitosti a zámek změny orientace obrazovky).

Základní deska odhaluje své čipy

Poměrně malou základní desku přístroje přidržují drobné šrouby Torx T4, po jejich vyšroubování bylo možné desku (krytou stínícími plechy) vyjmout.

A po odstranění stínících plechů se konečně odkryly čipy základní desky, iFixit přirozeně začala s luštěním jejich označení.

To se liší od toho, jež se objevilo na fotografiích FCC, na hlavním SoC čipu A4 (navrženém Applem), se nachází nápis „N26CGM0T 1007 APL0398 33950084 YNL184A2 1004 K4X2G643GE“. Výraz „K4X2“ Samsung užívá pro označení DRAM, iFixit se podle připojeného čísla domnívá, že se v čipu A4 nacházejí 2 Gb DRAM, tedy 256 MB.

Pohled do nitra čipu A4

Mimochodem, ve spolupráci s firmou Chipworks, zabývající se reverzním inženýrstvím integrovaných obvodů, se podařilo prozkoumat i vnitřní strukturu čipu A4 (Chipworks ho zrentgenovala), tak jako hlavní SoC čip iPhonů používá A4 tři na sobě umístěné křemíkové vrstvy, každou s vlastním zapouzdřením, jednu pro hlavní procesor a podpůrné obvody a dvě pro DRAM.

DRAM tedy tvoří dva křemíkové plátky, každý o kapacitě 128 MB (iFixit si původně myslela, že DRAM má kapacitu 512 MB, ale záhy se ukázalo, že to není pravda, mimo jiné i různé softwarové diagnostické nástroje jasně hlásí, že iPad nese 256 MB RAM stejně jako iPhone 3GS.) Z označení na čipu A4 se zdá, že ho pro Apple vyrábí Samsung, tak jako SoC čipy pro iPhony a iPody touch.

Na desce se dále nalézá 64Gb MLC NAND flash čip od Samsungu (na fotografiích FCC se objevil čip Toshiby, je pravděpodobné, že podobně jako u svých ostatních přístrojů bude Apple využívat více dodavatelů Flash paměti), I/O o řadič Broadcom BCM5973 (stejný čip užívají iPhony a iPody touch ke komunikaci s dotykovou obrazovkou) a další podpůrné čipy od TI a NXP.

Na své druhé straně nese základní deska iPadu jen několik drobných integrovaných obvodů (z toho jeden s označením Applu) a zlatý proužek na zakřivené straně desky ji nejspíš pomáhá uzemnit do hliníkového pouzdra.

Odstrojení dolní části pouzdra přístroje

Po uvolnění jediného šroubu lze odpojit kabel dokového konektoru od dolní části pouzdra (tento kabel narozdíl od iPhonu nepřenáší žádná data spojená s GPS, protože GPS se bude nabízet jen ve 3G modulu).

Do kabelu dokového konektoru je integrována WiFi a Bluetooth karta, jež nese čip Broadcom BCM4329XKUBG, který podporuje standardy 802.11n a Bluetooth 2.1, mimoto nabízí též FM vysílač a přijímač.

Následovalo uvolnění montáže reproduktorů, jež jsou nečekaně velké. Reproduktory používají stejný konektor jako „unibody“ MacBooky a ačkoli jsou dva, poskytují monofonní zvuk (zdířka pro sluchátka ovšem nabízí stereofonní výstup), putující dvěma zvukovody do tří výřezů na spodním okraji přístroje.

Podrobnosti baterie

Poté byla vyjmuta baterie, skutečně tvořená dvěma paralelně zapojenými samostatnými 3,75V lithium-polymerovými bloky spojenými dohromady nosným rámečkem. Celá tato montáž váží 148 gramů.

Oproti iPhonu 3G používá iPad baterii zhruba pětinásobné kapacity (tedy vlastně baterie, jak ukazuje tento snímek, každý z obou bloků má vlastní ochranné a připojovací obvody). A podle označení na druhé straně pocházejí baterie od tchajwanské firmy Compeq.

WiFi antény

Tím se zcela odstrojila dolní část pouzdra iPadu, na němž se už nacházejí pouze WiFi antény, které se opět musely vydloubnout speciálním kovovým páčidlem.

Antény jsou dvě, ta umístěná na pouzdře za logem Applu vypadá skoro stejně jako obdobná anténa v pouzdře nových iMaců (iFixit loni rozebrala 27“ iMac).

Antény jsou sice v pouzdře iPadu hodně natěsnané, ale díky svým rozměrům by měly zajišťovat uspokojivé bezdrátové připojení. Z porovnání s fotografiemi 3G iPadu, jež zveřejnil FCC, se však zdá, že 3G iPady budou mít ještě dodatečné antény a plastový proužek v dolním panelu, takže hypotetické doplnění WiFi iPadu o 3G modul by bylo zřejmě velice obtížné.

Po uvolnění pár dalších šroubů se dala od dolní části pouzdra oddělit ještě zdířka sluchátek a rozebírání se přesunulo na montáž displeje.

Rozebrání montáže displeje

Tu ke zbytku pouzdra přichycuje spousta droboučkých šroubů Torx T4 (iFixit v žertu tyto rozložené šroubky přirovnává k průvodu mravenců). Na montáži se nachází také domovské tlačítko, tvořené digitálním přepínačem na vlastní desce plošných spojů (takže půjde v případě potřeby snadno vyměnit).

A mohlo začít vlastní rozebírání montáže displeje, kde tenký plochý kabel připojuje desku LED budičů k LED podsvícení, na této desce se nalézá též datový konektor pro displej.

Další zajímavé zjištění se týká čidla okolního světla, to se totiž nachází v komůrce, o níž se už delší dobu hodně spekulovalo, že by to mohl být prostor připravený na budoucí osazení fotoaparátem (ještě před uvedením iPadu o tom informovali dodavatelé náhradních dílů), iFixit však podotýká, že komůrka je možná skutečně určená jen pro zmíněné čidlo (ačkoli se její uspořádání opravdu hodně podobá portům kamery v 13“ „unibody“ MacBooku Pro).

Vlastní displej je sice ke svému rámečku (nesoucímu také ochranné sklo) zřejmě přilepený, ale přesto se z něj dá vyjmout. iFixit si dala práci se zvážením jednotlivých součástí montáže displeje a zjistila, že zatímco samotný LCD panel váží 153 gramů, jeho krycí sklo má hmotnost 193 gramů.

Sklo je poměrně silné (přibližně 1,18 mm), což je pochopitelné, kvůli větším rozměrům iPadu musí být odolnější (krycí sklo iPhonu má tloušťku asi 1,02 mm), protože bude samozřejmě vystaven většímu mechanickému namáhání (rozměrnější pouzdro bude při držení působit jako větší páka).

Rámeček displeje obsahuje též digitizér včetně svého kabelu, z nálepky na rámečku se však nepodařilo určit výrobce zobrazovacího panelu (rozebrání jiného iPadu však odhalilo, že obsahuje LCD panel od LG, Apple zřejmě bude displeje odebírat od více dodavatelů).

Závěrečné rozložení a převážení všech komponent

A tím rozebírání iPadu definitivně skončilo, rozložený na základní komponenty vypadá takto.

Zajímavě dopadlo i převážení všech získaných komponent. Dolní hliníkové pouzdro váží 138 gramů, celá baterie 148 gramů, LCD panel 153 gramů, jeho ochranné sklo a rámeček 193 gramů, reproduktor 17 gramů, základní deska 21 gramů a zbytek 27 gramů, což dává dohromady 697 gramů, přestože podle oficiálních specifikací Applu by to mělo být jen 680 gramů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: