Podrobná zpráva z představení iPhone OS 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Podrobná zpráva z představení iPhone OS 4

12. dubna 2010, 00.00 | Apple přiblížil sedm základních novinek iPhone OS 4, vedle očekávaného multitaskingu přináší ještě složky pro aplikace, vylepšenou poštu, aplikaci iBooks pro iPhone, rozšířenou podporu podnikových funkcí, novou herní službu a reklamní platformu iAd pro aplikace. Pro vývojáře už byla uvolněna beta verze, konečná verze pro iPhone je slíbena na léto, pro iPad na podzim.

Minulé pondělí Apple médiím nečekaně rozeslal pozvánky, z nichž plynulo, že ve čtvrtek 8. dubna představí základní vlastnosti iPhone OS 4, o němž kolují pověsti již několik měsíců.

Tato očekávání se naplnila, minulý čtvrtek Apple opravdu představil základní hlavní vlastnosti nové verze své mobilní softwarové platformy, MůjMac přinesl už minulý pátek předběžnou zprávu a nyní, v tomto článku, následuje podrobný popis dění na čtvrteční akci (další nové informace o vývoji okolo iPhone OS 4 přináší zvláštní článek).

Mimochodem, možná vzniká nová tradice, loni Apple představil chystané novinky iPhone OS 3.0 již v březnu a v roce 2008 také v březnu podobně předem popsal iPhone OS 2.0 a s ním související vývojářskou sadu, jež poprvé dovolila tvorbu aplikací třetích stran.

Použité informační zdroje

Samozřejmě alespoň stručné zprávy o akci Applu přinesly snad všechny zpravodajské servery zabývající se informačními technologiemi, pro tento článek ovšem byly použity především následující zdroje: Poměrně podrobný zápis z akce nabízí Macworld, ještě podrobnější popis dění, navíc doprovázený spoustou fotografií, poskytuje Engadget. Podobně podrobnou a bohatě ilustrovanou zprávu předkládá též Gdgt a se svým záznamem (trochu stručnějším, ale o to přehlednějším) pochopitelně nemůže chybět ani CNET News.

Stručný popis samotných novinek, bez „mediální omáčky“ z akce, nabízí AppleInsider, v samostatných článcích podrobněji probírá multitasking a reklamní platformu iAd.

Apple již poskytuje videozáznam z akce na téhle stránce ve třech různých rozlišeních (a v HD verzi) pro QuickTime. (Záznam se už objevil též na YouTube, je rozdělený na více částí, mezi nimiž lze přecházet příslušnými tlačítky.)

Na webu Applu se již také nachází stránka věnovaná iPhone OS 4, zatím však předkládá jenom stručný přehled hlavních novinek s odkazy pouze na doplňující informace pro vývojáře a pro podnikové nasazení.

Zahájení akce

Jako obvykle se akce konala v cupertinském areálu firmy a potom, co se přednáškový sál zcela zaplnil zájemci, ji zahájil vstup Steva Jobse na pódium.

Obvyklé úvodní statistiky

Jobs přirozeně začal vyzdvihováním nedávných úspěchů Applu, pochopitelně nemohl nezmínit iPad. Ocitoval několik pochvalných výroků z recenzí významných amerických deníků a uvedl několik čísel. Samozřejmě neopomněl zmínit, že se už první den prodalo 300 000 iPadů a doplnil, že k 8. dubnu počet prodaných kusů činil 450 000.

Pokud jde o knihy z obchodu iBookstore, za prvních 24 hodin si jich zákazníci stáhli 250 000 a do minulého čtvrtku již počet stažených knih překročil 600 000. A co se týče aplikací pro iPad, za prvních 24 hodin jich byl stažen rovný milion a ve čtvrtek počet stažení přesáhl 3,5 milionu.

To Jobsovi posloužilo jako důkaz úspěšnosti iPadu, ale když se nad tím zamyslíte hlouběji, zase až tak skvělá čísla to nejsou, mimo jiné ukazují, že prodeje iPadu slábnou (dokládá to i stránka Chitika Labs) a když počty stažených aplikací a knih vydělíte počtem prodaných iPadů, také to nejsou nijak ohromná čísla (jasnější soudy však bude možné vynést až později a teprve poté, co se začnou prodávat i 3G modely iPadu).

Obchod App Store ovšem rozhodně úspěšný je, a tak není divu, že Jobs oznámil několik zajímavých čísel též pro něj. Počet jednotlivých stažení aplikací už překročil čtyři miliardy (třech miliard se přitom dosáhlo letos v lednu) a obchod nyní nabízí 185 000 aplikací, 3 500 z nich je určeno pro iPad.

Poté Jobs předvedl řadu aplikací pro iPad, zvlášť vyzdvihl verzi časopisu Popular Science pro iPad a aplikaci videopůjčovny Netflix a poté již přešel k iPhonu.

Připomněl, že od roku 2008 iPhone pravidelně získává cenu JD Power a poté promítl rozdělení trhu mobilních prohlížečů v USA, kde iPhone drží plných 64 procent (druhé místo obsadil Android s 19 procenty a třetí Blackberry s 9 procenty). A uvedl další zajímavý statistický údaj, do současnosti Apple prodal již 50 milionů iPhonů a když se k tomu připočtou ještě iPody touch, dává to dohromady přes 85 milionů, to už je pochopitelně hodně lákavý trh pro vývojáře.

Představuje se iPhone OS 4

A právě proto se Apple rozhodl představit předběžnou vývojářskou verzi iPhone OS 4, tedy další verze této platformy. Apple na ní již nějakou dobu pracuje, považuje ji za skvělou a hodlá ji uvést v létě, ovšem už teď poskytne vývojářům beta verzi.

Jobs stručně naznačil, co vlastně nová verze přináší a promítl snímky s popisky novinek. Vývojářům nabídne iPhone OS 4 přes 1 500 nových API rozhraní, jež dovolí mimo jiné přistupovat ke kalendáři, k fotografické knihovně, k datům fotoaparátu a videokamery, k funkci Quick Look a k SMS zprávám uvnitř aplikací. Umožní jim používat stejné aplikace pro automatizované testování jako Apple a k dispozici bude také nový rámec pro hardwarově akcelerované matematické funkce (těch bude k dispozici přes 2 000).

Uživatelům pak má iPhone OS 4 přinést více než 100 nových funkcí, z promítnutého snímku vyplývá, že k nim budou patřit třeba možnost tvorby přehrávacích seznamů (playlistů, a to včetně seznamů zanořených do sebe), 5X digitální zoom pro fotoaparát, podpora bezdrátových Bluetooth klávesnic, vylepšená kontrola překlepů, dárkové aplikace, zaostřování videa poklepáním (tak jako to v iPhone OS 3.x jde s fotografiemi) a funkce Places pro fotografie.

Dále to bude měnitelná tapeta pro domovskou obrazovku, možnost pořádání a mazání výsledků prohledávání pošty, prohledávání SMS a MMS zpráv, návrhy pro webové hledání, větší písma pro poštovního klienta Mail, SMS zprávy a pro výstrahy, možnost otáčení fotografií, synchronizace IMAP poznámek, výstup z iPodu (zřejmě na externí zařízení) a probouzení přístroje z bezdrátové sítě.

Sedm hlavních novinek

Na probrání toho všeho by pochopitelně nebyl čas, proto Steve Jobs řekl, že představí jen sedm nových vlastností. Ty Apple považuje za stěžejní, pro jejich následný popis použil metafory „stanových tyčí“, na nichž stojí nový systém (tak jako cirkusové šapitó). A následoval popis jednotlivých „tyčí“:

Multitasking

První přišel na řadu tolik očekávaný multitasking. Jobs připustil, že s ním nepřicházejí jako první, ale prohlásil, že řešení Applu bude to nejlepší a přirovnal to k zavádění kopírování a vkládání (které přišlo až s iPhone OS 3.0). V podstatě tak potvrdil dřívější pověsti, jež pozdní zavedení plného multitaskingu do iPhone OS zdůvodňovaly přesně takhle.

Je snadné implementovat multitasking způsobem, který zkracuje výdrž baterie, snižuje výkon aplikace v popředí a celkově telefon zpomaluje. Apple však podle Jobse přišel na to, jak se těmto věcem vyhnout, a proto zavedení podpory multitaskingu trvalo tak dlouho.

A poté předvedl, jak to funguje. Spustil na iPhonu s iPhone OS 4 poštovního klienta Mail a podíval se na zprávu s URL adresou. Klepnutím na ni přešel do Safari, avšak když dvakrát stiskl domovské tlačítko (tlačítko Home), objevilo se okno zobrazující všechny běžící aplikace na spodku obrazovky, připomínající dok Mac OS X.

Klepnutím na ikonu dané aplikace se na ni přepne. V doku se zobrazují nejvýše čtyři ikony najednou, když poběží více aplikací, bude možné je posouvat tahy prstu zleva doprava.

Aplikace si pamatují svůj stav v době, kdy je uživatel opustil, Jobs to předvedl na hře Tap Tap Revenge, když se podíval na poštu, hra se zastavila a po návratu do ní mohl začít tam, kde přestal.

Sedm služeb pro multitasking

Na pódium přišel Scott Forstall (viceprezident Applu pro software iPhonu), aby podrobněji vysvětlil, jak Apple implementoval do iPhone OS 4 efektivní multitasking.

Podle Forstalla Apple prozkoumal desítky tisíc aplikací v App Store a vydestiloval z nich služby, jež aplikace potřebují, aby běžely v pozadí a potom je implementovali způsobem nevyčerpávajícím baterii. Tyto služby poskytne iPhone OS 4 vývojářům jako API rozhraní, s jejich pomocí budou moci aplikace doplnit o podporu multitaskingu, aniž by to vyčerpávalo baterii a snižovalo výkon.

Takovýchto API rozhraní a služeb pro multitasking je sedm. První zajišťuje přehrávání zvuku v pozadí. Jako příklad jejího použití posloužila oblíbená aplikace Pandora Radio pro internetová rádia, předvedl ji spoluzakladatel Pandory Tim Westergreen.

Pandora získává na iPhonu 30 000 uživatelů denně, proto ji nová možnost zaujala, již za pár hodin dokázali svou aplikaci přepracovat tak, aby mohla hrát v pozadí, zatímco se používají jiné aplikace, třeba Safari. A dokonce se dá stále ovládat z uzamykací obrazovky, dvojí klepnutí na domovské tlačítko vyvolá ovládací prvky iPodu, které však nyní ovládají Pandoru.

Další nová služba a API rozhraní obstarává v pozadí VoIP komunikaci, pro její předvedení byl užit Skype, aplikaci uzpůsobenou pro iPhone OS 4 ukázal David Ponsford ze Skypu. Díky nové službě bude možné přijímat hovory, zatímco se budou používat jiné aplikace. Ponsford hrál Doodle Jump a když mu přišel na telefon hovor ze Skypu, vyskočilo oznámení se zvukovým upozorněním, tlačítkem Answer lze přijmout hovor tak jako normální hovor, ale červená pulsující lišta v hořejšku obrazovky upozorňuje, že jde o VoIP hovor.

Další, třetí služba dovoluje v pozadí určit polohu telefonu. Tohle potřebují dvě třídy aplikací – navigační programy a aplikace sociálních sítí jako je Loopt. Forstall předvedl, jak lze v iPhone OS 4 poslouchat hudbu a zároveň dostat navigační pokyny z GPS.

GPS ovšem čerpá hodně energie, přičemž některé aplikace, jako například Loopt, potřebují pouze přibližnou polohu, pro takové případy se využije určení polohy pomocí BTS stanic mobilního operátora. Telefon pozná, kdy přechází od jedné BTS ke druhé, když k tomu dojde, systém, jenž to neustále sleduje, zaznamená změnu polohy. Díky tomu je tato metoda energeticky velice úsporná, polohu ovšem udá jen velmi přibližně.

Apple bere značně vážně též ochranu soukromí, proto už dříve se zobrazoval panel žádající o dovolení použít informace o poloze. iPhone OS 4 v tom jde ještě dál, ve stavové liště se vedle ukazatele baterie objeví šipka oznamující, když někdo sleduje polohu telefonu. Sledování polohy lze navíc nově zapínat a vypínat pro jednotlivé aplikace, jestliže některá z aplikací požádala o určení polohy za posledních 24 hodin, objeví se v menu lokalizačních služeb šipka u příslušné aplikace.

Další na řadě byla oznamovací služba (push notifications) zavedená v iPhone OS 3.0. Forstall uvedl, že už bylo posláno přes 10 miliard oznámení. Přesto tahle služba má svá omezení, avšak nyní Apple zavádí novou službu, lokální oznamování (local notifications).

Podobají se „push“ oznámením, ale nepotřebují server, vše se obstará přímo na telefonu. Lze to využít například pro aplikaci televizního programového průvodce, aby upozornila, že začíná oblíbený pořad, s lokálními oznámeními se to dá zařídit lokálně, bez externího serveru.

Následuje API rozhraní pro „dokončení úlohy“, které dovolí aplikacím oznámit, když se něco dodělá. Forstall to ukázal na aplikaci služby Flickr nahrávající snímky na Web, až to bude mít hotové, aplikace nechá vyskočit oznámení, i když bude uživatel zrovna dělat něco jiného.

Poslední, sedmé API rozhraní zajišťuje rychlé přepínání aplikací. To dovoluje, aby aplikace uložila svůj stav a přešla v pozadí do klidového stavu, vůbec nezatěžujícího procesor. A když se na ni přepne zpět, ihned se probudí a vrátí se přesně do toho stavu, v němž ji uživatel opustil, aniž by se muselo něco spouštět nebo obnovovat.

Multitasking aplikací v iPhone OS 4 tedy zajišťuje těchto sedm služeb a příslušné uživatelské rozhraní (onen dok).

Složky

Na pódium se vrátil Steve Jobs, aby předvedl druhou „opěrnou tyč“, další hlavní novinku, kterou jsou složky (Folders). Lidé stahují stále více aplikací, proto potřebují způsob, jak je uspořádat, aby se daly snadno najít a právě to mají zajistit složky.

Když se v domovské obrazovce přetáhne aplikace na jinou aplikaci, automaticky vytvoří složku, iPhone ji sám pojmenuje podle kategorie aplikace (dá se přejmenovat). Jobs ukázal, jak lze takto přetahovat hry do složky Games, ikona složky odráží náhledy obsažených aplikací.

Poklepáním se složka rozvine a zobrazí v sobě obsažené aplikace. Složku jde přesunout kamkoli v domovské obrazovce a dokonce se dá umístit do doku.

Jobs ještě ukázal, že nově lze také změnit tapetu (tak jako na iPadu), v nastaveních půjde nový obrázek přiřadit domovské obrazovce, uzamykací obrazovce nebo oběma.

Dříve bylo možné na přístroj s iPhone OS umístit nejvýše 180 aplikací, nyní se tato mez zvýšila až na číslo 2160 (do složky se může umístit 12 aplikací).

Vylepšený poštovní klient

Na řadu přišla třetí hlavní novinka, totiž vylepšený poštovní klient Mail. Ten nabízí sjednocenou schránku doručené pošty (Unified in-box), takže i při používání více účtů bude všechna pošta přicházet do jedné schránky.

Dále lze mít více účtů Exchange a přibylo rychlé přepínání doručené pošty (v nové sjednocené schránce se dá rychle přepínat mezi jednotlivými poštovními účty). Zprávy se mohou uspořádávat podle vláken a přílohy zpráv půjde otevírat kteroukoli z nainstalovaných aplikací.

Poštovní klient tak napravil většinu nedostatků, jež se mu dosud vytýkaly a už se hodně blíží možnostem klientů z osobních počítačů.

iBooks pro iPhone

Čtvrtou novinkou iPhone OS 4 příliš nepřekvapuje, aplikace iBooks pro čtení a nakupování knih zavedená s iPadem bude dostupná také na iPhonu (a iPodu touch), nabízí zmenšenou verzi „knihovničky“ známé z iPadu a přístup do knižního obchodu iBookstore.

Knihy půjde číst na více zařízeních a podobně jako na čtečkách Amazonu bude možná (bezdrátová) synchronizace naposledy čtené stránky a záložek mezi nimi. A k aplikaci iBooks se navíc bude zdarma přikládat kniha „Medvídek Pú“.

Rozšířená podniková podpora

Na scénu se vrátil Scott Forstall, aby představil pátou „stanovou tyč“. Tu tvoří podnikové funkce, které nabývají na významu, protože iPhone pořád víc prosazuje v tomto prostředí, podle Forstalla 80 procent firem ze seznamu Fortune 100 používá iPhony.

iPhone OS 4 proto nabídne lepší ochranu dat, bude možné šifrovat veškerou elektronickou poštu včetně příloh, s vlastními PIN kódy. A pro vývojáře se budou nabízet API rozhraní, jež jim dovolí zašifrovat také veškerá data ve svých aplikacích.

Další novinku tvoří správa mobilních zařízení, podniky zvlášť silně požadovaná, protože si už zvykly na řešení dovolující snadné nasazení velkého počtu telefonů. Apple proto provedl opatření, aby se tahle řešení dala využít i pro nasazení iPhonů. Bude možná bezdrátová distribuce aplikací, firmy tak budou moci bezdrátově distribuovat aplikace ze svých vlastních serverů, aniž by byly potřeba iTunes.

A dále přibyla podpora pro více účtů Exchange na jednom telefonu a pro Exchange Server 2010, podporovány budou též zabezpečené privátní sítě SSL VPN firem Juniper a Cisco.

Herní služba Game Center

Šestá novinka se týkala her. Na App Store se nabízí přes 50 000 her a zábavních titulů, tedy mnohem víc, než kolik poskytují Sony PSP a Nintendo DS (Forstall promítl diagram ilustrující nepoměr počtu titulů mezi těmito platformami, asi šlo tak trochu i o reakci na nedávné prohlášení Nintenda, že iPhone OS není životaschopná herní platforma).

Apple ovšem chce hraní na iPhonu dále zlepšit, a proto do iPhone OS 4 přidal sociální herní síť, nazvanou Game Center (herní centrum).

Zatím se bude nabízet její předběžná vývojářská verze, tato síť umožní zvát přítele, automaticky připravovat soupeření pro hry více hráčů, sestavovat tabulky umístění a sledovat výsledky jednotlivých hráčů.

Nyní jde o beta verzi pro vývojáře, později v letošním roce bude služba přístupná všem uživatelům. Apple se tak připojí k mnoha jiným firmám nabízejícím podobné herní sítě (Microsoft například má svou službu Xbox Live pro stejnojmennou konzolu).

Reklamní platforma iAd

Na scénu se vrátil Steve Jobs, aby představil poslední, sedmou stěžejní novinku iPhone OS 4. Tu tvoří „iAd“, nová reklamní platforma integrovaná do systému.

Spousta aplikací v App Store je zadarmo nebo za velice nízkou cenu (0,99 či 1,99 USD). To se líbí jak uživatelům, tak Applu, vývojáři ovšem potřebují nějak vydělávat, Apple jim v tom chce pomoci. Někteří vývojáři začínají do svých aplikací vkládat reklamu, avšak Apple většinu této inzerce považuje za nepovedenou a hodlá to změnit.

A právě k tomu má sloužit „iAd“, má pomoci vývojářům získat peníze reklamou, aby jejich aplikace mohly dále zůstat bezplatné (zároveň to ovšem přinese Applu další nemalé příjmy).

U osobních počítačů nejvíce peněz za reklamu přichází z vyhledávání, což však na mobilních zařízeních neplatí, tam se vše točí kolem aplikací, proto by inzerce měla tvořit součást aplikací, nikoli vyhledávání.

Podle Jobse průměrný uživatel iPhonu každý den stráví v průměru 30 minut používáním aplikací, takže kdyby se mu objevila reklama každé 3 minuty, bylo by to 10 reklam na telefon za den. Brzy bude na trhu 100 milionů zařízení s iPhone OS, což znamená příležitost k dodání miliardy reklam denně uživatelům iPhonu a iPodu touch.

To představuje obrovskou obchodní příležitost, Apple však navíc chce změnit též kvalitu inzerce. (I tak však z tohohle asi každý nadšený nebude, dalo se to ale čekat, ostatně neurčité pověsti o platformě iAd začaly prosakovat na veřejnost již koncem března.)

Všichni znají interaktivní reklamy na Webu, jež nedokážou sdělit emoce, a tak stále většina peněz za reklamu míří do televize, prohlásil Jobs. Apple proto chce s platformou iAd přinést jak interaktivitu, tak také emoce, hodlá zkombinovat přednosti webových a televizních reklam, ty by měly být v aplikacích iPhone OS 4 interaktivnější než na Webu a zároveň budou přinášet emoce prostřednictvím videa.

Reklama navíc musí uživatele udržet v aplikaci. Dnes, když uživatel klepne na reklamní proužek, přenese ho to do webového prohlížeče, z něhož se do aplikace nejspíš nevrátí, proto lidé na mobilní reklamy neklepou. iAd však tvoří součást iPhone OS, a tak se podařilo zprostředkovat interaktivní obsah a video bez opuštění aplikace, takže by lidé měli na takovéto reklamy klepat více.

Vývojáři budou moci díky iAd přidávat reklamy do svých aplikací, podle Jobse to půjde udělat za odpoledne. Apple bude takovéto reklamy prodávat a hostit, přičemž vývojářům připadne 60 procent příjmů z nich, což je prý „průmyslový standard” (zbylých 40 procent samozřejmě dostane Apple, pro něj tak vznikne nový nemalý zdroj příjmů).

Ukázky reklam platformy iAd

A pochopitelně následovalo předvádění ukázek, Jobs promítl několik žertovně laděných reklam značek, jež má Apple v oblibě, tyto firmy s nimi však neměly nic společného, šlo o pouhé demonstrace možností iAd.

Nejprve zobrazil zpravodajskou aplikaci, v níž se objevila reklama na Příběh hraček 3 (Jobs k tomu poznamenal, že jde o opravdu dobrý film.). Klepnutí na ni ji roztáhlo na celou obrazovku, dá se klepnout do různých míst reklamy, jež nabízí animace, hlasy postav z filmu a možnost přehrávat videa z něj. V reklamě se dokonce nacházela malá paměť tříbící hra a také nástroj pro vyhledávání místních kin využívající GPS v telefonu a přímo z ní šlo koupit hru na App Store.

Jobs k tomu poznamenal, že tohle vše bylo vytvořeno v HTML5 (přirozeně tím mířil na Flash, na který už dlouho útočí, dá se to tedy brát i jako další Jobsova snaha dokázat, že HTML5 může Flash plně nahradit).

Následovala ukázka reklamy na boty Air Jordan v další aplikaci s vloženým videem a s integrovaným nástrojem Nike ID pro návrh vlastních bot, navíc bylo možné si z reklamy stáhnout příslušnou aplikaci. Další reklama se týkala řetězce Target, Jobs si v ní sestavil vybavení pokoje na koleji.

Reklamy platformy iAd jsou opravdu neuvěřitelně propracované, působí spíše jako samostatné miniaplikace uvnitř aplikací a bylo vidět, že Jobs je jimi skutečně nadšený.

A tím představování novinek iPhone OS 4 skončilo, Jobs je ještě stručně zrekapituloval a dodal, že to je jen sedm ze 100 nových funkcí pro uživatele a 1 500 API rozhraní pro vývojáře. A připomněl, že už byla uvolněna předběžná verze iPhone OS 4 pro vývojáře.

Termíny uvedení a podporovaná zařízení

Vývojáři tak mohou začít testovat nové vlastnosti a používat příslušná API rozhraní. Co se týče dostupnosti pro běžné uživatele, Jobs řekl, že pro iPhone a iPod touch bude iPhone OS 4 vydán v létě (termín blíže neupřesnil, ale dá se předpokládat, že to bude jako obvykle v červnu či červenci, konečnou verzi Apple nejspíš opět představí na vývojářské konferenci WWDC, jež by se podle některých náznaků letos mohla konat koncem června).

Bude určen pro iPhone 3GS a iPod touch třetí generace (32GB a 64GB modely z loňského září). A také pro iPhone 3G a iPod touch druhé generace, avšak ty sice budou podporovat „hodně věcí“ z nového softwaru, ale některé ne, jmenovitě Jobs zmínil multitasking. (Původní iPhone a iPod touch zjevně iPhone OS 4 podporovat nebude, Apple je neuvádí jako kompatibilní zařízení). A pro iPad bude nový systémový software dostupný na podzim.

iPad si tedy na nový software počká o něco déle, zřejmě bude potřeba ho pro iPad přizpůsobit (uvidíme, zda i nadále přetrvá existence odlišných variant pro iPhone a pro iPad), zato důvody omezené podpory staršího hardwaru jsou celkem jasné.

Multitasking, ačkoli navržený s ohledem na maximální efektivitu, přece jen má jisté nároky na hardware, u iPhonů 3G (a odpovídajících iPodů touch) bude hlavním problémem nejspíš to, že mají jen 128 MB RAM, což opravdu pro více aplikací nestačí, 256 MB RAM nových modelů dává vývojářům mnohem větší prostor. Rychlejší procesor sice samozřejmě také pomůže, ale hlavním omezujícím faktorem zřejmě bude kapacita RAM.

Závěrečná debata

Tím představování iPhone OS 4 skončilo, následovala krátká přestávka a po ní mohli začít účastníci akce klást dotazy, na něž odpovídali Steve Jobs, Phil Schiller a Scott Forstall, debata byla docela dlouhá, padla v ní řada otázek, snažících se o upřesnění výše uvedených informací.

První tazatel chtěl vědět, jak se operátor AT&T hodlá vyrovnat se zvýšeným datovým provozem kvůli novým funkcím iPhone OS 4, na což Jobs odpověděl, že multitasking nezvýší stahování dat, protože datově náročné aplikace, především video, se v pozadí používat nebudou, zatímco Pandora příliš dat nepotřebuje.

Další dotaz se týkal toho, jestli díky bezdrátové distribuci dat, popisované ovšem jako podniková funkce, bude možné distribuovat aplikace mimo App Store. To nepůjde, protože pro podnikovou distribuci budou muset být aplikace elektronicky podepsané.

Na otázku, jestli vysoká obliba iPadu v USA ovlivní jeho uvedení v dalších zemích, Jobs řekl, že nikoli, stále platí termín „konec dubna“.

Jiný tazatel chtěl vědět, jestli nová herní služba nahradí OpenFeint a podobné služby. Na což Forstall odpověděl, že cílem Applu je platforma, kde jsou všichni ve stejné síti, proto očekávají, že ji budou vývojáři využívat. A Jobs k tomu podotkl, že to bude méně práce pro vývojáře a že je o to žádaly i některé ze zmíněných sociálních sítí. Pokud jde o výsledky hraní ve stylu Xboxu, Apple o tom přemýšlí.

Zazněla též otázka, zda se budou reklamy pro iAd schvalovat podobně jako aplikace pro App Store. Po delší odmlce Jobs připustil, že asi budou muset být nějaké meze, stejně jako nelze odvysílat všechno v televizi. Zřejmě budou některé reklamy, jež Apple nepřijme. Reklamy ovšem musí diváci dobře přijmout, aby byly účinné, proto doufá, že nikdy nebudou muset žádnou reklamu odmítnout.

A jistě nepřekvapí, že na dotaz, zda se nějak změnil postoj Applu k Javě či Flashi, bylo odpovědí Jobsovo jednoznačné ne. S tím souvisela i otázka, jestli Apple poskytne vývojové prostředí pro reklamy iAd, Jobs vysvětlil, že to není potřeba, protože jde o čisté HTML5.

Dodal, že reklamní agentury jsou tím nadšené, protože digitální reklamy dosud nebyly dostatečně bohaté na to, aby přilákaly ty největší světové agentury. Ted poprvé vidí, jak to udělat a už najímají vývojáře pro jejich tvorbu, současně se na nich budou podílet lidé zajišťující, aby tyto reklamy měly svůj přitažlivý příběh.

Na dotaz, že Apple zřejmě neposkytuje prostředky pro sledování zpráv Twitteru či AIM v pozadí, Forstall odpověděl, že Twitter a podobné aplikace podle nich budou účinnější s oznámeními. Navíc rychlé přepínání aplikací znamená, že se stav aplikace uloží při jejím opuštění, po probuzení si může vyžádat nová data (nové zprávy). Pořád to však bude lepší než dnes, kdy se musí aplikace ukončit a znovu spustit, opět se inicializují síťová spojení, a tak dále, tohle vše zůstává v iPhone OS 4 zachováno.

Na připomínku, že iPad představuje skvělou příležitost pro widgety, Jobs řekl, že ho začali prodávat v sobotu a v neděli odpočívali. A jedna poznámka k „push“ oznamování, podle Applu se ukázalo, že pro řadu věcí je to ta správná architektura, jež šetří baterii a probouzí aplikace ve správný čas, konkurenti se ho údajně snaží rychle okopírovat.

Debata se poté vrátila ke zmíněnému ohromnému počtu reklamních impresí, Jobs zopakoval, že vychází z údaje, podle něhož uživatel v průměru stráví v aplikacích třetích stran denně 30 minut. Nová reklama každé 3 minuty dává 10 reklam za oněch 30 minut a Apple počítá s tím, že brzy bude na trhu 100 milionů zařízení s iPhone OS, což dává jednu miliardu impresí denně. Tahle čísla a navíc též demografické složení uživatelů patří k těm nejzajímavějším pro reklamu.

Phil Schiller k tomu dodal, že vyhledávání je sice na telefonu užitečné, ale ne tak dobré jako na osobním počítači, reklamy by proto mohly představovat další způsob, jímž lidé najdou to, co potřebují, což by je mohlo učinit užitečnějšími a přitažlivějšími než reklamy na osobních počítačích.

Zároveň však Jobs prohlásil, že se Apple nechce stát reklamní agenturou. Přiznal, že se snažili získat reklamní firmu AdMob, ale Google jim ji přebral, protože si to nepřál (Jobs tak potvrdil dřívější pověsti). Místo toho koupili Quattro Wireless, jež je hodně učí, ale zatím prý jsou jako děti ztracené v lese.

Padl též dotaz, podle čeho Apple rozhodoval, jaké přístroje podporovat, Jobs odpověděl, že starší zařízení prostě některé z nových vlastností podporovat nemohou (jedná se nepochybně hlavně o multitasking).

Co se týče aplikací, vývojáři se budou moci sami rozhodnout, jak budou vypadat na konkrétních zařízeních. Apple se však stále snaží, aby aplikace App Store běžely na co nejširší paletě hardwaru a zákazníci se o to nemuseli příliš starat. Podle Jobse nejde ani tak o to, zda aplikace budou fungovat, jako spíše jestli budou podporovat takové funkce pro koncového uživatele jako je multitasking.

Přišla i otázka, jestli se Apple snaží učinit telefony bezpečnějšími při řízení a v jiných nebezpečných situacích, podle Jobse Apple nabízí maximum ve spojení s řídicími systémy automobilů a Forstall dodal, že iPhone OS 4 má ještě více funkcí pro integraci do automobilů.

Na dotaz, jaké příjmy iAd přinese Applu, Jobs prohlásil, že většinu příjmu z reklamy odevzdají vývojářům, berou to jako způsob, jak jim pomoci přežít a zároveň udržet rozumnou cenu aplikací (avšak jistě na Apple z tohohle tlustého finančního krajíce pořád dost zbude).

Zazněla také otázka, že když na jiných platformách je možné provozovat nepodepsané aplikace, proč to nedovoluje Apple. Jobs odvětil, že existuje obchod s pornoaplikacemi pro Android, které by si mohly stáhnout děti, a do takové situace se Apple nechce dostat.

Na dotaz, zda počáteční reakce na iPad něčím překvapily, Jobs odpověděl, že ho sice vyvíjeli několik let, ale přesto před zahájením prodeje zůstávala nejistota. Odezva je prý skvělá, lidé iPad přijali a Apple ho považuje za přístroj měnící situaci, je překvapivé, jak rychle ho vzal za svůj průměrný uživatel (Jobs dokonce řekl, že dostává tisíce zpráv od lidí sdělujících, jak jim iPad mění život - to už opravdu zní spíš jako televizní reklama).

Rychlost přijetí iPadu byla podle Applu výjimečná a úžasné věci vykonali i vývojáři, tempo přibývání aplikací pro něj je neuvěřitelné, konkurenti by byli spokojení se 3 500 aplikací za rok a pro iPad se jich tolik objevilo za první týden. iPad ovšem také stojí na ramenech 85 milionů lidí, kteří už vědí, jak ho používat (kompatibilita s iPhone OS je nepochybně důležitým faktorem).

Na otázku, jak se v iPhone OS 4 změní obchod App Store, Jobs odvětil, že App Store není součástí iPhone OS, jde o službu programovanou převážně na straně serveru, takže se zlepšuje průběžně. Připomněl doplnění funkce Genius pro doporučování aplikací. Co se týče lepšího vyhledávání aplikací, podle něj se začíná pro něj vyvíjet infrastruktura, totiž weby třetích stran, které recenzují a doporučují aplikace.

Forstall k tomu podotkl, že služba Game Center pomůže k „infekčnímu šíření“ aplikací, stejně tak napomůže jejich darování, protože bude možné darovat hry, jež se vám líbí, dalším lidem. Podle Schillera Apple navíc propaguje software třetích stran mnohem silněji než kdokoli jiný v historii a bude v tom pokračovat, spolupracuje s vývojáři na vylepšení seznamů nejprodávanějších aplikací a podobných věcech.

Také se objevil dotaz, zda se Apple neobává ztráty citelné části uživatelské základny, protože se nové funkce nebudou podporovat na starším hardwaru. Jobs k tomu poznamenal, že vzhledem k objemu prodeje tvoří iPhone 3GS a iPod touch třetí generace většinu zařízení v provozu, navíc starší přístroje mnohé z nových funkcí zvládají, jen ne úplně všechny.

Přišla též otázka, jak se nyní budou ukončovat aplikace, na což Jobs a Forstall odpověděli, že to prostě není třeba, aplikace potom, co ji uživatel opustí, uloží svůj stav a přestane spotřebovávat systémové prostředky. Jobs k tomu dodal, že tak jako se u iPadu snažili vyhnout peru, u multitaskingu totéž platí pro správce úloh.

A poslední otázka se týkala toho, zda budou moci vývojáři her nadále využívat další herní služby, Jobs ujistil, že ano, nebudou existovat žádná omezení, když budou hry chtít používat něco jiného.

A tím celá akce skončila, zpráv o iPhone OS 4 ovšem jistě bude stále přibývat s tím, jak budou vývojáři propátrávat uvolněnou beta verzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: